A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Nekem az elso gondolatom az volt hogy remelem minket azert nem fejnek meg ennyire...
Az üzletben nincs barátság csak érdek :)
A felsorolásból kihagytátok az f15 öt. Mondjuk opciója nem hisszem hogy lenne itt. Viszont sosse lehet tudni?
Nasams, c130j meg esetleg m777 ek. Ezek együttesen már elérnék a milliárdos tételt, tételeket is. Mondjuk a c130 as még igy kérdéses az airbus miatt, mivel az airbusnak van il lesz hazai érdekeltsége gyártásban. Közvetve és közvetlenül.
F35 öt azt én kérdésesnek láttom. Szerintem ahhoz hogy nekünk eladják ahhoz milliárdos megrendelések kellenek. Meg valjuk be nagyobb "lolajitás".
 
M

molnibalage

Guest
A Bell AH-1Z helikoptere is Viper néven fut.
http://www.military-today.com/helicopters/ah1z_viper.htm
Ha esetleg nem tudtad volna...de tudod te ezt. Csak imádsz még az élő fába is belekötni...
Nem szeretek belekötni, csak nem volt egyértelmű és nem tűnt fel. Elnézést.

Szerintem egy nulla lemaradt...
Ma egy katona korszerűen felszerelve alaphangon $100 ezer (de inkább több..)
Ráadásul az egyéni felszerelésekből komoly készletet is szokás képezni.
Több milliárdra $-ra jönni ki 20-30 ezer katona felszerelése és évi 100 millió $-os tétel hogy úgy is maradjanak...
100 ezer...? Mi kerül ennyibe? A legdrágább elemek a fegyver, a rádió és az éjjellátó, hogy mindenkinek adsz. 10k USD-ből olyan karácsonyfa fegyvert veszel, hogy épp csak a seggedet nem törli ki. Ha 10k lenne az NVG és még párezer a rádió, akkor is mire megy el a maradék 70k USD? A ruha, a bakancs, a sisak, a testpáncél, szemüveg, stb. hol kerül ennyibe?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Dehogy 100.000 Dollár!Az ausztrál hadsereg 27.000 vagy 30.000 Dollárt költ minden katonájának az egyéni felszerelésére és ha megnézel egy ausztrál katonát akkor kb a világ SF alakulatainak a 90%-nál is jobb(köztük a mienknél is fényévekkel jobb) és modernebb cuccai vannak még a sima bakának is.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
100 ezer...? Mi kerül ennyibe? A legdrágább elemek a fegyver, a rádió és az éjjellátó, hogy mindenkinek adsz. 10k USD-ből olyan karácsonyfa fegyvert veszel, hogy épp csak a seggedet nem törli ki. Ha 10k lenne az NVG és még párezer a rádió, akkor is mire megy el a maradék 70k USD? A ruha, a bakancs, a sisak, a testpáncél, szemüveg, stb. hol kerül ennyibe?
Annyit még, hogy jelenleg (tudtommal) sem a rádió, sem az NVG nem tartozik az egyéni felszerelések közé. (de javítsatok ki, ha rosszul tudom!)
 
M

molnibalage

Guest
Annyit még, hogy jelenleg (tudtommal) sem a rádió, sem az NVG nem tartozik az egyéni felszerelések közé. (de javítsatok ki, ha rosszul tudom!)
Rádió nem is feltétlen kell mindenkinek.
Én nem tudom, csak elkezdtem számolni, hogy miért lehet rudi szerint 100k USD/fő a személyi felszerelés. Még ezekkel a tételekkel sem értem.
Vagy egyáltalán hogyan számol átlagot? Mert nem mindenki lövész. Valakinél van pl. Carl Gustav, valaki MANPAD-os, stb.

Mert, ha így átlagolunk, akkor egy főre kijöhet 100k USD, csak ez nem "személyi felszerelés", hanem egy raj átlagos költsége. Vagy több rajé, mert nem minden rajnál van Stinger, de javítsatok ki, ha tévednék.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and dudi

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
713
3 096
93
Nem szeretek belekötni, csak nem volt egyértelmű és nem tűnt fel. Elnézést.


100 ezer...? Mi kerül ennyibe? A legdrágább elemek a fegyver, a rádió és az éjjellátó, hogy mindenkinek adsz. 10k USD-ből olyan karácsonyfa fegyvert veszel, hogy épp csak a seggedet nem törli ki. Ha 10k lenne az NVG és még párezer a rádió, akkor is mire megy el a maradék 70k USD? A ruha, a bakancs, a sisak, a testpáncél, szemüveg, stb. hol kerül ennyibe?


KFIR repidő? :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
NVG az mindenkinek kéne..,A raj pk-nak meg a helyettesének illik adni rádiót(ez van is itthon).
Egy gyors listát össze tudnál lökni, hogy jelenleg mi az ami a ruházatból, a hátizsákból (tudom a hátizsák is), stb. hiányzik?
Tudom a tártáska (kiváltója), és a sisak lesz az elején, de én inkább a nyilvánvalókon kívül értem.
Pl. sportruházattal mi a helyzet?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Én nem tudom, csak elkezdtem számolni, hogy miért lehet rudi szerint 100k USD/fő a személyi felszerelés. Még ezekkel a tételekkel sem értem.
Vagy egyáltalán hogyan számol átlagot? Mert nem mindenki lövész. Valakinél van pl. Carl Gustav, valaki MANPAD-os, stb.

Mert, ha így átlagolunk, akkor egy főre kijöhet 100k USD, csak ez nem "személyi felszerelés", hanem egy raj átlagos költsége. Vagy több rajé, mert nem minden rajnál van Stinger, de javítsatok ki, ha tévednék.

Nincs mit javítani.A személyi felszerelés az áll a katona egyéni fegyveréből és a tartozékaiból(pisztoly,gépkarabély,könnyű-géppuska,a géppuskásoknak szokott lenni gépkarabélyuk így a géppuska már nincs benne*),harcászati felszereléséből(sisak,mellény,éjjellátó,gyalásó,célzsebek a mellényre,hátzsák,vv felszerelés és a ruházatból.

*Bár ez elég hadseregspecifikus így itt azért ahány ház annyi szokás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Egy gyors listát össze tudnál lökni, hogy jelenleg mi az ami a ruházatból, a hátizsákból (tudom a hátizsák is), stb. hiányzik?
Tudom a tártáska (kiváltója), és a sisak lesz az elején, de én inkább a nyilvánvalókon kívül értem.
Pl. sportruházattal mi a helyzet?

Nem akarok én egy második Haditechnikai Összefoglalót írni...
 
M

molnibalage

Guest
Nincs mit javítani.A személyi felszerelés az áll a katona egyéni fegyveréből és a tartozékaiból(pisztoly,gépkarabély,könnyű-géppuska,a géppuskásoknak szokott lenni gépkarabélyuk így a géppuska már nincs benne*),harcászati felszereléséből(sisak,mellény,éjjellátó,gyalásó,célzsebek a mellényre,hátzsák,vv felszerelés és a ruházatból.

*Bár ez elég hadseregspecifikus így itt azért ahány ház annyi szokás.
A lövészraj géppuskásának is van karabélya egyébként? Vagy neki csak pisztolya van "végszükség esetére"?
Vagy egy lövészraj minden tagjának van karabélya kivétel nélkül?
Az FM 100-2-3-at alapul véve a gl. századnak is volt külön pc. szakasza. Ott is volt mindenkinek egyéni karabélya? (Az FM 100-2-3-at nem minden téren veszem készpénznek, inkább csak a nehézfegyverzetet nézve.)

A gl. zászlóaljnak ugye meg mát van aknavetős szakasza, légvédelmi szakasza (MANPAD), híradós, stb. Mindenkinek van karabélya?

Nem akarok én egy második Haditechnikai Összefoglalót írni...
Igény lenne rá. A szervezeti felépítés résznél meg is jegyeztem.

A szárazföldi hadviselésről hasonló összefoglaló megírásának örömét meghagyom másnak
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
A lövészraj géppuskásának is van karabélya egyébként? Vagy neki csak pisztolya van "végszükség esetére"?
Vagy egy lövészraj minden tagjának van karabélya kivétel nélkül?
Az FM 100-2-3-at alapul véve a gl. századnak is volt külön pc. szakasza. Ott is volt mindenkinek egyéni karabélya? (Az FM 100-2-3-at nem minden téren veszem készpénznek, inkább csak a nehézfegyverzetet nézve.)

A gl. zászlóaljnak ugye meg mát van aknavetős szakasza, légvédelmi szakasza (MANPAD), híradós, stb. Mindenkinek van karabélya?


Igény lenne rá. A szervezeti felépítés résznél meg is jegyeztem.

A szárazföldi hadviselésről hasonló összefoglaló megírásának örömét meghagyom másnak

A Honvédségben mindenkinek van gépkarabélya vezérezredestől közkatonáig beosztásra való tekintet nélkül(szóvala jogi tisztnek a minisztériumban meg a pilótának is).Az,hogy a géppuskásnak van-e az nem egységes pl az amerikai tengerészgyalogos géppuskásnak van gépkarabélya amit visz is magával nálunk is van de nem viszi magával.
Igen természetesen van a páncéltörő szakasz katonáinak is(meg mindegyiknek amit felsoroltál sőt az aknavető szakasznak van minimum egy géppuskája is) hisz minden katonának és alegységnek képesnek kell lennie az önbiztosításra.Olyanra kell itt gondolni,hogy teszem azt a páncéltörő szakasz önálló menetben lesállásba fut akkor neki azt meg kell tudnia oldani önállóan amihez elengedhetetlen az,hogy minden katonának legyen gépkarabélya.Megoldhatatlan az,hogy minden nem lövész szakaszt vagy rajt lövészek kísérjenek mert nincs képességük az önbiztosításra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
A lövészraj géppuskásának is van karabélya egyébként? Vagy neki csak pisztolya van "végszükség esetére"?
Vagy egy lövészraj minden tagjának van karabélya kivétel nélkül?
Az FM 100-2-3-at alapul véve a gl. századnak is volt külön pc. szakasza. Ott is volt mindenkinek egyéni karabélya? (Az FM 100-2-3-at nem minden téren veszem készpénznek, inkább csak a nehézfegyverzetet nézve.)

A gl. zászlóaljnak ugye meg mát van aknavetős szakasza, légvédelmi szakasza (MANPAD), híradós, stb. Mindenkinek van karabélya?


Igény lenne rá. A szervezeti felépítés résznél meg is jegyeztem.

A szárazföldi hadviselésről hasonló összefoglaló megírásának örömét meghagyom másnak

Én katonaként nem gondolom jó ötletnek,hogy ilyet írjak mert tarthatatlan lenne az,hogy csak olyan kerüljön bele amit az interneten amúgy is megtalálnál és ez onnantól kezdve már nem lenne kifizetődő.
 
M

molnibalage

Guest
Én katonaként nem gondolom jó ötletnek,hogy ilyet írjak mert tarthatatlan lenne az,hogy csak olyan kerüljön bele amit az interneten amúgy is megtalálnál és ez onnantól kezdve már nem lenne kifizetődő.
A probléma az, hogy nem találnám meg vagy nem tudnám én vagy más helyesen értelmezni. A HT Összefoglalónak is van egyszerűbb és könnyebben megtalálható része, de kb. 10-szer gyorsabb megtudni mindazt, ami benne van, mint egyedül vadászni. Vagy egyenesen reménytelen lenne.