A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Én nem tudom, csak elkezdtem számolni, hogy miért lehet rudi szerint 100k USD/fő a személyi felszerelés. Még ezekkel a tételekkel sem értem.
Vagy egyáltalán hogyan számol átlagot? Mert nem mindenki lövész. Valakinél van pl. Carl Gustav, valaki MANPAD-os, stb.

Mert, ha így átlagolunk, akkor egy főre kijöhet 100k USD, csak ez nem "személyi felszerelés", hanem egy raj átlagos költsége. Vagy több rajé, mert nem minden rajnál van Stinger, de javítsatok ki, ha tévednék.

Nincs mit javítani.A személyi felszerelés az áll a katona egyéni fegyveréből és a tartozékaiból(pisztoly,gépkarabély,könnyű-géppuska,a géppuskásoknak szokott lenni gépkarabélyuk így a géppuska már nincs benne*),harcászati felszereléséből(sisak,mellény,éjjellátó,gyalásó,célzsebek a mellényre,hátzsák,vv felszerelés és a ruházatból.

*Bár ez elég hadseregspecifikus így itt azért ahány ház annyi szokás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Egy gyors listát össze tudnál lökni, hogy jelenleg mi az ami a ruházatból, a hátizsákból (tudom a hátizsák is), stb. hiányzik?
Tudom a tártáska (kiváltója), és a sisak lesz az elején, de én inkább a nyilvánvalókon kívül értem.
Pl. sportruházattal mi a helyzet?

Nem akarok én egy második Haditechnikai Összefoglalót írni...
 
M

molnibalage

Guest
Nincs mit javítani.A személyi felszerelés az áll a katona egyéni fegyveréből és a tartozékaiból(pisztoly,gépkarabély,könnyű-géppuska,a géppuskásoknak szokott lenni gépkarabélyuk így a géppuska már nincs benne*),harcászati felszereléséből(sisak,mellény,éjjellátó,gyalásó,célzsebek a mellényre,hátzsák,vv felszerelés és a ruházatból.

*Bár ez elég hadseregspecifikus így itt azért ahány ház annyi szokás.
A lövészraj géppuskásának is van karabélya egyébként? Vagy neki csak pisztolya van "végszükség esetére"?
Vagy egy lövészraj minden tagjának van karabélya kivétel nélkül?
Az FM 100-2-3-at alapul véve a gl. századnak is volt külön pc. szakasza. Ott is volt mindenkinek egyéni karabélya? (Az FM 100-2-3-at nem minden téren veszem készpénznek, inkább csak a nehézfegyverzetet nézve.)

A gl. zászlóaljnak ugye meg mát van aknavetős szakasza, légvédelmi szakasza (MANPAD), híradós, stb. Mindenkinek van karabélya?

Nem akarok én egy második Haditechnikai Összefoglalót írni...
Igény lenne rá. A szervezeti felépítés résznél meg is jegyeztem.

A szárazföldi hadviselésről hasonló összefoglaló megírásának örömét meghagyom másnak
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
A lövészraj géppuskásának is van karabélya egyébként? Vagy neki csak pisztolya van "végszükség esetére"?
Vagy egy lövészraj minden tagjának van karabélya kivétel nélkül?
Az FM 100-2-3-at alapul véve a gl. századnak is volt külön pc. szakasza. Ott is volt mindenkinek egyéni karabélya? (Az FM 100-2-3-at nem minden téren veszem készpénznek, inkább csak a nehézfegyverzetet nézve.)

A gl. zászlóaljnak ugye meg mát van aknavetős szakasza, légvédelmi szakasza (MANPAD), híradós, stb. Mindenkinek van karabélya?


Igény lenne rá. A szervezeti felépítés résznél meg is jegyeztem.

A szárazföldi hadviselésről hasonló összefoglaló megírásának örömét meghagyom másnak

A Honvédségben mindenkinek van gépkarabélya vezérezredestől közkatonáig beosztásra való tekintet nélkül(szóvala jogi tisztnek a minisztériumban meg a pilótának is).Az,hogy a géppuskásnak van-e az nem egységes pl az amerikai tengerészgyalogos géppuskásnak van gépkarabélya amit visz is magával nálunk is van de nem viszi magával.
Igen természetesen van a páncéltörő szakasz katonáinak is(meg mindegyiknek amit felsoroltál sőt az aknavető szakasznak van minimum egy géppuskája is) hisz minden katonának és alegységnek képesnek kell lennie az önbiztosításra.Olyanra kell itt gondolni,hogy teszem azt a páncéltörő szakasz önálló menetben lesállásba fut akkor neki azt meg kell tudnia oldani önállóan amihez elengedhetetlen az,hogy minden katonának legyen gépkarabélya.Megoldhatatlan az,hogy minden nem lövész szakaszt vagy rajt lövészek kísérjenek mert nincs képességük az önbiztosításra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
A lövészraj géppuskásának is van karabélya egyébként? Vagy neki csak pisztolya van "végszükség esetére"?
Vagy egy lövészraj minden tagjának van karabélya kivétel nélkül?
Az FM 100-2-3-at alapul véve a gl. századnak is volt külön pc. szakasza. Ott is volt mindenkinek egyéni karabélya? (Az FM 100-2-3-at nem minden téren veszem készpénznek, inkább csak a nehézfegyverzetet nézve.)

A gl. zászlóaljnak ugye meg mát van aknavetős szakasza, légvédelmi szakasza (MANPAD), híradós, stb. Mindenkinek van karabélya?


Igény lenne rá. A szervezeti felépítés résznél meg is jegyeztem.

A szárazföldi hadviselésről hasonló összefoglaló megírásának örömét meghagyom másnak

Én katonaként nem gondolom jó ötletnek,hogy ilyet írjak mert tarthatatlan lenne az,hogy csak olyan kerüljön bele amit az interneten amúgy is megtalálnál és ez onnantól kezdve már nem lenne kifizetődő.
 
M

molnibalage

Guest
Én katonaként nem gondolom jó ötletnek,hogy ilyet írjak mert tarthatatlan lenne az,hogy csak olyan kerüljön bele amit az interneten amúgy is megtalálnál és ez onnantól kezdve már nem lenne kifizetődő.
A probléma az, hogy nem találnám meg vagy nem tudnám én vagy más helyesen értelmezni. A HT Összefoglalónak is van egyszerűbb és könnyebben megtalálható része, de kb. 10-szer gyorsabb megtudni mindazt, ami benne van, mint egyedül vadászni. Vagy egyenesen reménytelen lenne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
A probléma az, hogy nem találnám meg vagy nem tudnám én vagy más helyesen értelmezni. A HT Összefoglalónak is van egyszerűbb és könnyebben megtalálható része, de kb. 10-szer gyorsabb megtudni mindazt, ami benne van, mint egyedül vadászni. Vagy egyenesen reménytelen lenne.

Harcászati alapismeretek nélkül nem is lehet azt értelmezni,hogy miért kell az aknavető szakasznak géppuska.Abba meg nem mehetek bele,hogy mi az az önbiztosítás,mi tartozik bele,milyen elvek mentén épül fel egy sima lövész raj tűzrendszere.Ezek nélkül pedig tök felesleges lenne arról írni,hogy miért az a fegyver és miért annyi fegyver kell egy rajba ami és amennyi.Arról nem is beszélve,hogy önállóan én rajnál fejjebb nem vállalnám,hogy olyan munkát adok ki a kezemből amit bárkivel szemben meg tudok védeni(itt most nem a HTKA közönségéről beszélek mert az menne szakasz szinten is).Szakaszszinthez már bizonyos dolgokban kellene a nálam nagyobb tudásúak segítsége is főleg gépesített lövész témakörben mert ahhoz elég keveset értek hisz sosem voltam az csak könnyűlövész ami más világ.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Nem kell messzire menni pl egy lövész szakasz tűzrendszerét kitalálni védelemben az menne addig a pontig amíg csak a szakasz saját kézifegyvereire támaszkodhat(tipikus könnyűlövész szituáció).De ha már azt mondják,hogy használhatod a század aknavető szakaszát is (ez is tipikus könnyű lövész helyzet)ahhoz már kell az aknavető szakasz parancsnoka aki tüzér tiszt.Kérdezzétek meg Ílyászt,hogy mennyire nem egyszerű megcsinálni egy század tűztámogatási tervet egy aknavető szakaszra főleg ha annak illeszkednie kell a zászlóalj tűztámogatási rendszerébe(márpedig kell neki!).
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
M

molnibalage

Guest
Harcászati alapismeretek nélkül nem is lehet azt értelmezni,hogy miért kell az aknavető szakasznak géppuska.Abba meg nem mehetek bele,hogy mi az az önbiztosítás,mi tartozik bele,milyen elvek mentén épül fel egy sima lövész raj tűzrendszere.Ezek nélkül pedig tök felesleges lenne arról írni,hogy miért az a fegyver és miért annyi fegyver kell egy rajba ami és amennyi.Arról nem is beszélve,hogy önállóan én rajnál fejjebb nem vállalnám,hogy olyan munkát adok ki a kezemből amit bárkivel szemben meg tudok védeni(itt most nem a HTKA közönségéről beszélek mert az menne szakasz szinten is).Szakaszszinthez már bizonyos dolgokban kellene a nálam nagyobb tudásúak segítsége is főleg gépesített lövész témakörben mert ahhoz elég keveset értek hisz sosem voltam az csak könnyűlövész ami más világ.
A HTÖ-t sem egyedül készítettem....
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 697
113
A Honvédségben mindenkinek van gépkarabélya vezérezredestől közkatonáig beosztásra való tekintet nélkül(szóvala jogi tisztnek a minisztériumban meg a pilótának is).Az,hogy a géppuskásnak van-e az nem egységes pl az amerikai tengerészgyalogos géppuskásnak van gépkarabélya amit visz is magával nálunk is van de nem viszi magával.
Igen természetesen van a páncéltörő szakasz katonáinak is(meg mindegyiknek amit felsoroltál sőt az aknavető szakasznak van minimum egy géppuskája is) hisz minden katonának és alegységnek képesnek kell lennie az önbiztosításra.Olyanra kell itt gondolni,hogy teszem azt a páncéltörő szakasz önálló menetben lesállásba fut akkor neki azt meg kell tudnia oldani önállóan amihez elengedhetetlen az,hogy minden katonának legyen gépkarabélya.Megoldhatatlan az,hogy minden nem lövész szakaszt vagy rajt lövészek kísérjenek mert nincs képességük az önbiztosításra.

Valamelyik magyar boszniai misszióval történt, utászok épp a mosztári hidat kalapálták, franciák biztosítottak. Látja a magyar pk., hogy a franciaák egyszer csak fogják magukat, szedelőcködnek és mennek. Kérdezi, most mi van, miért? Mondja az egyik francia, lejárt a munkaidejük. Aztán otthagyták a műszakiakat...

Harcászati alapismeretek nélkül nem is lehet azt értelmezni,hogy miért kell az aknavető szakasznak géppuska.Abba meg nem mehetek bele,hogy mi az az önbiztosítás,mi tartozik bele,milyen elvek mentén épül fel egy sima lövész raj tűzrendszere.Ezek nélkül pedig tök felesleges lenne arról írni,hogy miért az a fegyver és miért annyi fegyver kell egy rajba ami és amennyi.Arról nem is beszélve,hogy önállóan én rajnál fejjebb nem vállalnám,hogy olyan munkát adok ki a kezemből amit bárkivel szemben meg tudok védeni(itt most nem a HTKA közönségéről beszélek mert az menne szakasz szinten is).Szakaszszinthez már bizonyos dolgokban kellene a nálam nagyobb tudásúak segítsége is főleg gépesített lövész témakörben mert ahhoz elég keveset értek hisz sosem voltam az csak könnyűlövész ami más világ.

Az NKE honlapján elvileg vannak fenn anyagok.
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 697
113
Ez igaz, de téged nem rúgnak ki ha olyat írsz ami nincs az interneten vagy nem fér bele a követhetetlen és beteges titkolózásba amit a Honvédség művel(ez a legnehezebb,kitalálni,hogy akkor ezt le lehet-e írni vagy sem).
Térképész mesélte, hogy ortofotókból csinált térképet. Be kellett adni a Honvédséghez. Visszadobták az ottani térképészek, hogy ez így nem jó, nem jelenhet meg. Kérdezi, miért? Mondják, mert tiltott objektum van rajta. -Hogy mi? -Olyan objektum, ami nem jelenhet meg térképen. -Jó, de mi az? -Az titkos...
 
M

molnibalage

Guest
Van kínálat itt is, a SAAB sem gyenge ilyen téren, nekem megfelelne...,én csak a tippemet írtam, nem a kívánságomat.
Ha lesznek nagy volumenű beszerzések a tengerentúlról és szóba kerül valamikor a Gripen cseréje, akkor a svéd politikai kapcsolatok romlásából és az amerikai kapcsolatok javulásából én erre következtetnék.
Amennyiben integrálható a NASAMS-hoz, akkor igen szép dolgok vannak itt, ami a ESSM Block II alkalmazása esetén még szebb dolgokra lenne jó főleg low level CM elleni védelemre. Mind a horizont, mind a hatótáv kihasználásához. A kulcs nálam az, hogy legyen nagyon mobil, hogy lehessen ezzel játszani, ahogy az indítókkal is.

Számomra a NASAMS egyik legnagyobb pozitívuma, hogy nagyon mobil, egyes elemei már-már SHORAD közeli szinten vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Amennyiben integrálható a NASAMS-hoz, akkor igen szép dolgok vannak itt, ami a ESSM Block II alkalmazása esetén még szebb dolgokra lenne jó főleg low level CM elleni védelemre. Mind a horizont, mind a hatótáv kihasználásához. A kulcs nálam az, hogy legyen nagyon mobil, hogy lehessen ezzel játszani, ahogy az indítókkal is.

Számomra a NASAMS egyik legnagyobb pozitívuma, hogy nagyon mobil, egyes elemei már-már SHORAD közeli szinten vannak.
Egy dolgot nem igazán értek csak, hogy a norvég rendszernél miért kell a kocsiról letelepiteni a földre az inditókat, miért nem maradhatnak a szállitón?! Kevésbé észrevehető, kisebb méret...?
Ha tényleg kiépül ez az Airbus-os vezetési rendszer - márpedig kiépül - és integrálódni hozzá egy ilyen NASAMS rendszer az eléggé potens kis légvédelem lenne....
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Egy dolgot nem igazán értek csak, hogy a norvég rendszernél miért kell a kocsiról letelepiteni a földre az inditókat, miért nem maradhatnak a szállitón?! Kevésbé észrevehető, kisebb méret...?
Ha tényleg kiépül ez az Airbus-os vezetési rendszer - márpedig kiépül - és integrálódni hozzá egy ilyen NASAMS rendszer az eléggé potens kis légvédelem lenne....
Olyan szállítóra rakod amilyenre rendeled. Szóval lehet még utánfutón is.
 
M

molnibalage

Guest
Egy dolgot nem igazán értek csak, hogy a norvég rendszernél miért kell a kocsiról letelepiteni a földre az inditókat, miért nem maradhatnak a szállitón?! Kevésbé észrevehető, kisebb méret...?
Ha tényleg kiépül ez az Airbus-os vezetési rendszer - márpedig kiépül - és integrálódni hozzá egy ilyen NASAMS rendszer az eléggé potens kis légvédelem lenne....
Van mobil változata is az indítónak. A finneknél telepített van Helsinki körül. Az egész NASAMS előnye, hogy annyira kis tömegű a rendszer, hogy arra teszed rá és annyit, ahogy akarod. Csapatlégvédelmet akarsz? Tedd rá harckocsi vagy más lánctalpas alvázra, páncélozhatod is.

HTÖ 411. oldal.

kZZLktj.png
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Van mobil változata is az indítónak. A finneknél telepített van Helsinki körül. Az egész NASAMS előnye, hogy annyira kis tömegű a rendszer, hogy arra teszed rá és annyit, ahogy akarod. Csapatlégvédelmet akarsz? Tedd rá harckocsi vagy más lánctalpas alvázra, páncélozhatod is.

HTÖ 411. oldal.

kZZLktj.png
Szuper, nekem valahogy mindig csak a letelepitett meg az utánfutós változat égett be az agyamba....pedig a HTÖ-t ezzel kezdtem :)
Remélem, hogy ez lesz...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Szuper, nekem valahogy mindig csak a letelepitett meg az utánfutós változat égett be az agyamba....pedig a HTÖ-t ezzel kezdtem :)
Remélem, hogy ez lesz...
Hát remélem, hogy valamikor beszerzendő APC platrfromra lesz felpakolva, de IFV-n is el tudom képzelni.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azt hiszem, alapvetően értem a gondolatmenetedet a két kategóriás légvédelemről, de laikusként úgy gondolom, hogy ez ennél jóval összetettebb kérdés. A légierő nem autópályarendőrség szerintem. Az ORFK-nak tényleg fölösleges lenne az ország minden pontjára, minden járőrnek Audi R8-at venni, még ha a rendőrök szerintem bőszen bólogatnának hozzá, elég, ha csak az elfogóautók jobbak az átlagnál. De szerintem a légierő nem teheti meg azt, hogy vitrinben őrzi a drága gépeket, és elméletben olcsóbb gépekkel oldja meg a napi rutinfeladatokat. Akkor mire megy el a drága gépek repideje? Hogy lesz meg a jártasság, a tapasztalat a pilótáknál? Ha csak a családi kasszát nézem: Ha csak egy autóra van szükségem, akkor olcsóbb egy új, kiváló állapotút fenntartani, mint az új mellé venni egy használt idősebb autót, és azt használni a napi rutinfeladatokra, a drágát meg hétvégén elvinni egy mesekörre. Szerintem ez nem életképes így. Értelmetlen és felesleges.
Hasonló,igen.És a pénzügyek miatt van értelme.Egyszerűen túl drága nekünk az F35,hogy a szükséges mennyiségben rendszeresitsük,Azt is többször leirtam,hogy akkor van értelme a dolognak,ha a kiegészitő gép beszerzési és üzemköltsége jelentősen kisebb mint az F35é(én harmadára tettem a szintet),és biztositja a szükséges harcértéket.Harcászati alkalmazásban meg a IIvh-s panzerkrieg taktikához tudnám hasonlitani.Ott a párducok és tigrisek adták az ék hegyét,a pzIV meg elvégezte az aprómunkát.Vagyis a drágább gép nem pihen,hanem utat tör és biztositja a támogatógép harcát.
Ezt direkt csinálod, vagy tényleg ennyire...?!
Is-is.Ha gondolkodásra sarkalna benneteket a bosszantás,még meg is érné.Felsoroltam három tipust,amit össze kéne vetni beszerzési és üzemköltség és harcértékarányosan.De megakadtam,mert pl az FA50 Elta radaros változatra 20 és 50milcsis árat is találtam.Gripen Cre meg egyszerűen nincs ár.Erre javallom a versenytárgyalásos kiválasztási procedúrát.