A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mar mondtam masnak is, ha valami tul magas, kerdezz batran, mindig szivesen segitek a kevesbe szerencseseknek... :p

Konkretan a KC-390-nek nem sok ertelme ugy, hogy kozben Airbus supply chainre allunk ra. Meg kevesebb, mint a Super Herculesnek, mert abbol legalabb millio van a kornyeken, azaz a supply chain is adott Europaban, hiaba amerikai. 20-30 evre vesszuk, az uzemeltetes kritikus pont.
Megelőztél.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Szerintem ott ment félre (én sem értettem elsőre), hogy azt akarta írni "üzemeltettél". És arra akart célozni, hogy a KC-390 erősen tesztfázisban van még, amit ráadásul az is hátráltatott, hogy a Brazil légierőnek legyártott 2 gépből az egyik lezuhant. Ha lenne mellette jelenleg is üzemelő bevált típusunk - mint ahogy a cseheknek van pár gépük, ők be is szálltak a programba -, akkor érdemes lenne a gép a figyelmünkre. Így viszont ha a semmi mellé veszel egy olyan gépet, amit tesztfázisban van, egy esetleges felmerülő hiba miatt komplett létszámban lerendelnek a földre, akkor nincs alternatíva. A KC nálunk kb.: 7-8 év múlva kerülne olyan fázisba, amit már mi is meggondolhatnánk, már ha akkor még lesz ilyen gépre szükségünk... ;):D
Ez egy értelmes hsz, a kollégád sajna képtelen erre. Értem mire gondolsz, van is logikája, kb. két három nappal ezelőttig még én is elfogadtam volna, ...de ma már nem ;)
Bármi lehet, hiszen mennek minden bizonnyal a tárgyalások, ajánlatok, csomagok jönnek mennek, de ebben a pillanatban "messze vagytok a megoldástól" :) hidd el ;)
 
K

kamm

Guest
Igazából pont, hogy nem tud többet, mint a második generációs izraeliek (Samson Mk2, UT-30 Mk2), mert az utóbbiak rejtve, viszonylagos védelem alatt a toronyban tudnak hordozni 2 Spike-ot egy felugró indítóban.
Ez mitol elony? Latency, ami hatrany szerintem.

A Protectornál, vagy a torony tetején egy különálló CROWS rcws-re aggatnak fel egy Javelint, vagy csak a torony oldalán "lóg" ugyan az a rakéta... Mindhárom védelemben max level 4-et tud (sőt, lehet, hogy a Kongsberg el se éri a körkörös level 4 védelmet, legalábbis az ausztrál tenderrel kapcsolatban azt írták róla) és ABM képes Bushmaster II-el szerelik. Biztosan nem véletlenül sokkal sikeresebbek a piacon az izraeliek. De nyilván egy tendereztetés után lennénk csak okosabbak.
Ezt nem tudtam, de oszinten szolva nem latom, mitol lenne ez ennyire fontos ott, a Karpat-medenceben... ha valakinek felnie kellene egy urban warfare miatt (ahol ez a korkoros jobban szamit), azok a kornyezo orszagok, akiket belolunk csinaltak .:D

Milyen kepes Bushmaster...? Amugy en nem lennek boldogtalan akar nagyobb (35mm es felfele) kaliberu fegyverrel szerelt toronytol sem... az amerikaiak a 40mm tesztelik mar a Strykereken.

Olyan összefonódások vannak a nyugati fegyvergyártásban, hogy nem nagyon tudod az amcsikat kikerülni, a Kongsberg toronyban is biztos van, mondjuk teszem azt Moog által gyártott alkatrész, a löveg alapból egy Bushmaster stb...
Najo, de az nem ugyanaz, mint a beszallito egy foldresszel odebb van. Mas Spike Er-t venni parevente, egy jarattal, meg mas a supply chain egy full toronyhoz.

Szvsz költségek és üzemeltetés szempontjából a legértelmesebb megoldás az lenne, ha ugyan azt a tornyot -vagy legalábbis 2 közeli rokonságban állót- használná a kerekes és láncos, ha már mindkettő platformot kb egyidőben cseréljük le. Pl. Puma<->Boxer Lance/CV90-35<->AMV35. Itt meg már utána kell számolni a költségeknek, tömegnek, védelemnek, szállítható személyeknek, úszóképesség meglétének a kerekesnél, legyen-e személyzet a toronyban stb.

Apropo, uszokepesseg: a lengyelek Borsukjaval mi van? Az lancos lesz es uszokepes, legalabbis tavaly mar teszteltek: https://www.defence24.com/pdf/?article=mspo-2018-the-armoured-badger-taking-shape
 
K

kamm

Guest
Ez egy értelmes hsz, a kollégád sajna képtelen erre. Értem mire gondolsz, van is logikája, kb. két három nappal ezelőttig még én is elfogadtam volna, ...de ma már nem ;)
Bármi lehet, hiszen mennek minden bizonnyal a tárgyalások, ajánlatok, csomagok jönnek mennek, de ebben a pillanatban "messze vagytok a megoldástól" :) hidd el ;)

Speak up, man. (Or forever hold your peace. :D)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Ez mitol elony? Latency, ami hatrany szerintem.

Ezt nem tudtam, de oszinten szolva nem latom, mitol lenne ez ennyire fontos ott, a Karpat-medenceben... ha valakinek felnie kellene egy urban warfare miatt (ahol ez a korkoros jobban szamit), azok a kornyezo orszagok, akiket belolunk csinaltak .:D

Milyen kepes Bushmaster...? Amugy en nem lennek boldogtalan akar nagyobb (35mm es felfele) kaliberu fegyverrel szerelt toronytol sem... az amerikaiak a 40mm tesztelik mar a Strykereken.


Najo, de az nem ugyanaz, mint a beszallito egy foldresszel odebb van. Mas Spike Er-t venni parevente, egy jarattal, meg mas a supply chain egy full toronyhoz.



Apropo, uszokepesseg: a lengyelek Borsukjaval mi van? Az lancos lesz es uszokepes, legalabbis tavaly mar teszteltek: https://www.defence24.com/pdf/?article=mspo-2018-the-armoured-badger-taking-shape
Lesz majd pár év múlva.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez egy értelmes hsz, a kollégád sajna képtelen erre. Értem mire gondolsz, van is logikája, kb. két három nappal ezelőttig még én is elfogadtam volna, ...de ma már nem ;)
Bármi lehet, hiszen mennek minden bizonnyal a tárgyalások, ajánlatok, csomagok jönnek mennek, de ebben a pillanatban "messze vagytok a megoldástól" :) hidd el ;)
Azért én tényleg erősen meg lennék lepve!
Eddig teljesen érthető beszerzéseink voltak. A KC nem feltétlenül illene bele. Az kétségtelen, hogy benne van a legjobb 3-ban, de biztos, hogy nem a legjobb választás. Valamint (és ezt korábban valamelyik másik topicba betettem) Benkő papa korábbi nyilatkozatait visszanézve, eddig minden akkor még enyhén ködös kijelentése utólag értelmet nyert.
Ebben a HírTV-s kérdezz-felelekben egyedül az ütötte meg a fülem, amikor azt mondta elég határozottan a KC-390-nel kapcsolatban, hogy: "Nem mondanék igazat, ha azt mondanám, hogy emellett döntöttünk" (6:30 körül).
 
  • Tetszik
Reactions: Anti

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 012
12 868
113
Ez a hozzászólás biztos sokaknak szentségtörés lesz de hát Istenem. :D

Sokan itt megvannak győződve hogy IFV egyenlő 200 Puma. De biztos hogy ez lenne a legjobb választás ha most kell valamit venni és nem mondjuk 10 vagy 15 év múlva?

Csak egy cikk a sok közül

https://adbr.com.au/german-puma-ifv-problems-highlighted-in-audit-office-report/
  • "reports have now emerged that the vehicles may not be fully combat capable until 2029."
  • "The report also says the Pumas delivered to date are reporting availability rates below 50 per cent"
Vagyis a KMW jelenleg lényegében béta verziót akar eladni ami lehet tíz év múlva combat ready lesz ha valamelyik bonyolult alrendszer épp működni fog. A többi verziója pedig még nem is létezik. Vadászgépekben F-35 ugyanez - 27% combat ready, 1 repórát 50 szervizóra követ stb. .

Annak gondolom alapnak kéne lennie hogy főleg így újan hogy ha nem is 100% de azért bőven 90% fölött bevethető legyen a technika. Laikusként úgy képzelem hogy ha vennénk mondjuk egy század Gripen E-t akkor azok működni is fognak és nem csak minden második, harmadik. A Gripen topicban írta Allesmor Obranna hogy ha elmegy 1-5 személy az már gyakorlatilag nemzetbiztonsági kockázat, el sem tudom képzelni hogy akkor az milyen kockázat ha a gépek fele egyszerűen nem működik valami bizbasz miatt.

Nem tudom hogy már egyszerűen elértük a szofisztikáltság azon pontját amit már a legnagyobbaknak is kezelhetetlen vagy pedig ezek a rendszerek majd idővel kiforrnak.

Számunkra ez lényegében mindegy is mert mi a következő 5-10-ben szeretnénk megkapni az új technikát és gondolom működőképeset akarnak és nem 200 teszverziót ami vagy fog működni vagy nem - plusz még a szerviz ezek körül a high-tech rendszerek körül gondolom horribilis árakon. Nem lenne biztonságosabb befektetés mondjuk megvenni a második legjobbat ami már több országban rendszeresítve van és csak egyszerűen "működik"?
IFV-ben ez lehetne a CV90 vagy bármi más, lényeg hogy kiforott legyen.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Ebben a HírTV-s kérdezz-felelekben egyedül az ütötte meg a fülem, amikor azt mondta elég határozottan a KC-390-nel kapcsolatban, hogy: "Nem mondanék igazat, ha azt mondanám, hogy emellett döntöttünk" (6:30 körül).
Tartanak a tárgyalások, miért mondana bármit is, főleg azt, hogy ez vagy az mellett döntöttünk. Ellőné a versenyhelyzetből adódó tárgyalási előnyöket.
Egyébként a fejem fogtam, hogyan tud olyan hülyéket kérdezni a riporter, mikor nyilván való hogy a kérdésekre nem adhat egyenes választ.
Azért látni szetetném majd kamm arcát mikor bejelentik a típust :cool:
(Nekem egyébként bármelyik típus emészthető, nincs kedvenc/nem kedvenc köztük)
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113
A HTKA havas henrikje - szigorúan kisbetűvel - , köszi, majd kereslek, ha nem tudok valamit. Most ép tökéletesen képben vagyok. :D

Most miért? Úgy adakozik, hogy közben ő is szűkén van.

Tartanak a tárgyalások, miért mondana bármit is, főleg azt, hogy ez vagy az mellett döntöttünk. Ellőné a versenyhelyzetből adódó tárgyalási előnyöket.
Egyébként a fejem fogtam, hogyan tud olyan hülyéket kérdezni a riporter, mikor nyilván való hogy a kérdésekre nem adhat egyenes választ.
Azért látni szetetném majd kamm arcát mikor bejelentik a típust :cool:
(Nekem egyébként bármelyik típus emészthető, nincs kedvenc/nem kedvenc köztük)

Mindegy is az, csak sok legyen és rendes felszereltséggel. ;)
Bár én per pillanat talán leginkább a C-130-at díjaznám.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 950
123 534
113
Ez a hozzászólás biztos sokaknak szentségtörés lesz de hát Istenem. :D

Sokan itt megvannak győződve hogy IFV egyenlő 200 Puma. De biztos hogy ez lenne a legjobb választás ha most kell valamit venni és nem mondjuk 10 vagy 15 év múlva?

Csak egy cikk a sok közül

https://adbr.com.au/german-puma-ifv-problems-highlighted-in-audit-office-report/
  • "reports have now emerged that the vehicles may not be fully combat capable until 2029."
  • "The report also says the Pumas delivered to date are reporting availability rates below 50 per cent"
Vagyis a KMW jelenleg lényegében béta verziót akar eladni ami lehet tíz év múlva combat ready lesz ha valamelyik bonyolult alrendszer épp működni fog. A többi verziója pedig még nem is létezik. Vadászgépekben F-35 ugyanez - 27% combat ready, 1 repórát 50 szervizóra követ stb. .

Annak gondolom alapnak kéne lennie hogy főleg így újan hogy ha nem is 100% de azért bőven 90% fölött bevethető legyen a technika. Laikusként úgy képzelem hogy ha vennénk mondjuk egy század Gripen E-t akkor azok működni is fognak és nem csak minden második, harmadik. A Gripen topicban írta Allesmor Obranna hogy ha elmegy 1-5 személy az már gyakorlatilag nemzetbiztonsági kockázat, el sem tudom képzelni hogy akkor az milyen kockázat ha a gépek fele egyszerűen nem működik valami bizbasz miatt.

Nem tudom hogy már egyszerűen elértük a szofisztikáltság azon pontját amit már a legnagyobbaknak is kezelhetetlen vagy pedig ezek a rendszerek majd idővel kiforrnak.

Számunkra ez lényegében mindegy is mert mi a következő 5-10-ben szeretnénk megkapni az új technikát és gondolom működőképeset akarnak és nem 200 teszverziót ami vagy fog működni vagy nem - plusz még a szerviz ezek körül a high-tech rendszerek körül gondolom horribilis árakon. Nem lenne biztonságosabb befektetés mondjuk megvenni a második legjobbat ami már több országban rendszeresítve van és csak egyszerűen "működik"?
IFV-ben ez lehetne a CV90 vagy bármi más, lényeg hogy kiforott legyen.
Azt is számoljátok bele, hogy a Pumához át kéne szabni a teljes raj és ezzel a dandárszerkezetet is. Az meg azért jó nagy szopás.
 
K

kamm

Guest
Tartanak a tárgyalások, miért mondana bármit is, főleg azt, hogy ez vagy az mellett döntöttünk. Ellőné a versenyhelyzetből adódó tárgyalási előnyöket.
Egyébként a fejem fogtam, hogyan tud olyan hülyéket kérdezni a riporter, mikor nyilván való hogy a kérdésekre nem adhat egyenes választ.
Azért látni szetetném majd kamm arcát mikor bejelentik a típust :cool:
(Nekem egyébként bármelyik típus emészthető, nincs kedvenc/nem kedvenc köztük)

Engem nagyon nem erint, en baromi messze elek onnan, viszont erdekel a jovoje ennek a teljesen szetcseszett haderonek. A KC-390-nek egyszeruen nem latom ertelmet, kvazi egy C-130J, csak uj, viszont konkretan meg nem is igen letezik, ahogy PH is irta, baromi nagy lutri lenne azt rendelni.
Ahogy irtam a szallitogepes temaban is, szerintem most A400m versus C-130J+kompromisszumok a tema, de en mondjuk semmin nem lepodok meg, lehet, megveszunk egy marek C-17-est hasznaltan, nagyon jo aron, ki tudja. :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 638
14 979
113
Azt is számoljátok bele, hogy a Pumához át kéne szabni a teljes raj és ezzel a dandárszerkezetet is. Az meg azért jó nagy szopás.

Melyik dandárét?

Debrecen
Tata
Hódmező

Csak mert mindegyik más felépítésű.

Ha csak tata(nehéz dd), akkor legalább lesznek normális felépítésű rajok. ;)

Ha válltoztatanak ne aprózzák el.:)
 
K

kamm

Guest
Számunkra ez lényegében mindegy is mert mi a következő 5-10-ben szeretnénk megkapni az új technikát és gondolom működőképeset akarnak és nem 200 teszverziót ami vagy fog működni vagy nem - plusz még a szerviz ezek körül a high-tech rendszerek körül gondolom horribilis árakon. Nem lenne biztonságosabb befektetés mondjuk megvenni a második legjobbat ami már több országban rendszeresítve van és csak egyszerűen "működik"?
IFV-ben ez lehetne a CV90 vagy bármi más, lényeg hogy kiforott legyen.

Ezen en is gondolkodtam egy darabig az elejen, de azert alapvetoen ez nem egy repulogep, hanem egy IFV.
Az osszes ilyen-olyan networking meg automatizalt dolog csak nyalanksag (es az pont mukodik mar.) Ha lancos, a pancelja vastag, a torony mukodik es azok a fegyverek vannak rajta, amit akarunk, akkor nem akkora drama, ha a kismillio opcios modul majd mesobb lesz csak elerheto.
Ne feledd, nem 5-10 evre vesszuk, hanem 20-30-ra - plane nem drama, ha kozben az egyik legkiforrottabb es modern 8x8-bol is veszunk mondjuk ketszer annyit melle (Patria vagy vmi lengyel verzioja), amibol nemcsak hogy mar van, de joval olcsobb is mondjuk egy ambulans avagy recon stb verzio.