A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 484
27 887
113
A táblázatban a "sec" a másodvonalbeli vagy tartalékba küldött, de megőrzött technikát jelent, a "kö" az "ligh[t]"-et.
 

papa11

New Member
2011. augusztus 18.
20
0
1
Érdekes hogy valahol olvastam hogy a katonák se tartják feltétlen szükségesnek a harci helit.
Én nagyon is .Igaz csak egy öreg fószer vagyok.
Tudom hogy nem ide való de a korrupt AW látnám szívesen.AW-149/AW109
Seregnek is mentőknek is 2 tipus lefedne sokmindent
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 484
27 887
113
és ki költ többet a seregre, mi vagy a kis baltiak egyenként? :)

Magyarország: 1210
Észtország: 479
Lettország: 291
Litvánia: 354
Baltiak együtt: 1124
http://www.nato.int/cps/en/natolive/news_85966.htm?mode=pressrelease
 

papa11

New Member
2011. augusztus 18.
20
0
1
https://www.google.hu/search?q=aw109&client=firefox-a&hs=9Wi&rls=org.mozilla:hu:eek:fficial&channel=np&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Z5tsU7npPMWd7gbgmoDoCw&ved=0CC0QsAQ&biw=1920&bih=953&dpr=1#facrc=_&imgdii=_&imgrc=L1OVyJJvFdA8JM%253A%3B5rKchW23u0ytzM%3Bhttp%253A%252F%252F2.bp.blogspot.com%252F-ze_eA3KX1TE%252FUuhy_Ut1NcI%252FAAAAAAAAIZU%252F-vUI4TlriOM%252Fs1600%252FAgustaWestland%252BAW-109%252BPower%252B%25252528combat%25252529%252Bhelicopter.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fpacificsentinel.blogspot.com%252F2014%252F01%252Fnews-story-philippines-paf-to-receive-2.html%3B512%3B384
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 021
113
Ebben a térségben a többiek sem állnak jóval fényesebben.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Érdekes hogy valahol olvastam hogy a katonák se tartják feltétlen szükségesnek a harci helit.
Én nagyon is .Igaz csak egy öreg fószer vagyok.
Tudom hogy nem ide való de a korrupt AW látnám szívesen.AW-149/AW109
Seregnek is mentőknek is 2 tipus lefedne sokmindent

Én is ezt tartom a legjobb választásnak és a legvalószínűbbnek is. Nem mellesleg politikailag is vállalható lenne. Az meg, hogy az AW egy indiai üzletben korrupt volt... Hát na bumm! Az inkább hír lenne, ha ott másképp is lehetne üzletet kötni.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Ebben a térségben a többiek sem állnak jóval fényesebben.
Szerintem meg, ha errefelé megint lesz valami, amiben mi is érintettek vagyunk, akkor a jó hír, hogy utána már nem lesz szükség a MH-re soha többet... :)
Már csak az a kérdés, hogy milyen nyelvet kell majd tanulni.
 

papa11

New Member
2011. augusztus 18.
20
0
1
Sajnos azt gondolom hogy ha vesznek is csak mezitlábas gépek lesznek.
Aw 139 nekünk kicsi.AW149 kéne az hogy új így is úgy is valami bevált civilre épül.
AW109 relatíve tud támogatni ha kell csak meg kell venni a készleteket hozzá,Hellfire,70mmés 12,5 géppuska persze azért ez nem harci még de több mint a semmi.
5-6 mentőnekvagy 10 a honvédségnek.AW 149 vagy 15 szállitónak.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
<blockquote rel="eSeM">és ki költ többet a seregre, mi vagy a kis baltiak egyenként? :)

Magyarország: 1210
Észtország: 479
Lettország: 291
Litvánia: 354
Baltiak együtt: 1124
http://www.nato.int/cps/en/natolive/news_85966.htm?mode=pressrelease</blockquote>

és mégis mennyivel jobban állnak, valamit csak tudnak arrafelé :)
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
Nekik nem kell gripen lízinget fizetni azzal meg ne jöjjön senki hogy az ott állomásozó nato gépekért kell fizetni mert az egy országnak se nagy tétel nem hogy háromnak!
A SZÉP puskának mi mêg a baja? Én úgy értesültem hogy kiforrta magát!? Valami a csõvel volt?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 484
27 887
113
Na itt vannak azok a számok, amelyek az összehasonlítható NATO országok (az USA és a túl kicsik kivételével) számait tartalmazzák, ha azok az országok Magyarország anyagi lehetőségeivel a magyar GDP 2%-ból építenék fel a saját hadseregüket:

http://s27.postimg.org/yspt8bb4z/aranyos.jpg

Magyarország a többi ország arányos átlaga alapján:

89db harckocsival
200db lánctalpas IFV-vel
287db lánctalpas APC-vel
206db 8x8-as APC-vel
536db páncélozott 4x4-es járművel (felderítő, AT, MRAP)
71db rakéta sorozatvetővel
86db 155mm fölötti önjáró löveggel
81db 155mm fölötti vontatott löveggel
4db tüzérségi radarral
26db 120mm fölötti önjáró aknavetővel
140db 120mm fölötti vontatott aknavetővel
53db harci repülővel
12db könnyű motoros kiképzőrepülővel
12db közepes motoros kiképzőrepülővel (Pilatus pl.)
16db sugárhajtású gyakorlógéppel
1db légi utántöltő géppel
5db közepes szállítórepülővel (Hercules pl.)
9db könnyű szállítórepülővel (Spartan pl.)
3db VIP géppel (1 Airbus méretű +2 bizjet)
csöves, MANPAD és járműre telepített rakétás csapatlégvédelemmel
közepes hatótávú rakétás légvédelemmel
8db harci helikopterrel
3db nehéz szállítóhelikopterrel (Mi-26 v. Chinook pl.)
28db közepes szállítóhelikopterrel (Mi-17)
31db könnyű szállítóhelikopterrel
és 3db közepes UAV-al

kellene hogy rendelkezzen. <b>Ez az, ami tizenkilenc másik NATO tagállam a magyar GDP két százalékának megfelelő összegből elvben finanszírozni tud, beleértve e tizenkilenc NATO tagállam illetményének átlagösszegét is.</b>
 

papa11

New Member
2011. augusztus 18.
20
0
1
Ez szép csak az átlagolás nem igazán jó.Ha minden igaz talán ha 0.78 GDP most a honvédelmi kiadás.Nálunk soha nem lesz 2%
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 484
27 887
113
Ez szép csak az átlagolás nem igazán jó.Ha minden igaz talán ha 0.78 GDP most a honvédelmi kiadás.Nálunk soha nem lesz 2%

Minden összehasonlítás alapja a közös nevező. Ennek a táblázatnak közös nevezője a magyar GDP 2%-a volt. Ezt hozná ki egy cseh, egy német, egy olasz vagy egy holland a saját országa nemzetbiztonsági kihívásaira reagálva a magyar GDP két százalékából.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 352
8 299
113
Amúgy mi a helyzet a létszámmal.. mennyi harcoló, illetve aktatologató kellene?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 484
27 887
113
Amúgy mi a helyzet a létszámmal.. mennyi harcoló, illetve aktatologató kellene?

Ott vannak a számok, le tudod osztani. 89 harckocsi az három osztály + 9 gépesített lövészzászlóalj, 3 nehéz felderítőosztály és 3 önjáró tüzérosztály, tehát három gépesített lövészdandár. 2002-ben pontosan ennyivel rendelkeztünk és az akkori három dandár volt a hadsereg fejlesztendő alapjának szánva. Ehhez jön 12 könnyűdandár 8x8-as és 4x4-es páncélozott járművekkel felszerelve. Ezek gondolom a tartalékosok lennének a gyorsreagálású erők mellett körülbelül így elosztva:

3 honvéd tartalékosdandár, azaz 9x könnyű lövészdandár +3x vontatott tüzérdandár. És egy három zászlóaljas huszárezred.

Eddig számoljuk őket tizennyolcezer szerződésesnek a dandárok többi elemével együtt. és tizenötezer tartalékosnak. A légierővel és más egységekkel együtt húszezer harcoló katonáról beszélünk, ami úgy ötvenezer fős hadsereget jelent. Ezek azok akik állománytáblán szerepelnek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 588
56 280
113
blogen

Szerintem teljesen jó az összehasonlításod!
Hogy néhány embernek ez nem tetszik, <b>mert fáj az igazság</b> az meg nem fontos, ők keressék csak a kifogásokat! Hogy mit miért nem lehet, meg miért nem jó!
A 2006-os Honvédelmi költségvetés 335 milliárd forint volt (mai árfolyamon kb. 400 milliárd) , a 2012-es meg 193 milliárd forint volt. Ezek tények.
(Sok sok éven át a GDP 1% volt a HM költségvetése, ma 0.7%)
Azt is leírtam párszor, hogy kb. 15000 milliárd forint a magyar költségvetés. (Mostani)
Itt meg lehet nézni, hogy mire mennyit költünk:
http://www.kozoskassza.hu/

Szerintem jól látszik az, hogy csak az akarat hiányzik a honvédelem kérdése mögül, ugyan is a költségvetésben bőven van pénz minden sz@rra!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 588
56 280
113
Amúgy az MNB infláció kalkulátorával kiszámoltam azt, hogy a 2002-es 250 milliárdos honvédelmi költségvetés ma 414 milliárd forint lenne reál értéken.
A 2006-os 335 milliárd forint pedig mai árfolyamon 461 milliárd forint.
Ehhez mérjétek a 2012-es 193 milliárdot!