A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Budapest az ország GDP-jének hány %-át adja? Van egy olyan érzésem, hogy nem az 1/5-ödét:)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
A kutya ebben a mondatban van elásva: <i>Magyarországnak, amennyiben annyit költene a honvédelmére arányosan, mint Portugália, Szingapúr, etc.</i>
Cakhogy nem ezt teszi, és semmi jel nem mutat arra, hogy ez a tendendia a belátható jövőben megváltozna.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 631
113
A CIA szerint:
A magyar GDP: 130.6 milliárd $ (2013)
A szingapúri GDP: 287.4 milliárd $ (2013)
Hát ez alapján nem állunk jól :)
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Azért azon országok adósságát is vessük már össze a magyar államadóssággal. A haditengerészeti költségüket meg kapjuk le.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Amit Blogen írt, szintén nem egyszer elhangzott már ilyen-olyan formában... De jó is lenne arról vitázni, hogy mi helyett kellett volna jobbat venni/fejleszteni, nem azon, hogy miért nincs ez se, az se...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Kb ezért adtam a szingapúri példát.
No, akkor ezt a kört is lefutottuk:)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Variációk ASCOD-ra... :)

b041012p.jpg


dardo_vcc_80.jpg


ascod2.jpg


Sch%C3%BCtzenpanzer_Ulan_SPz_3.JPG
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Van róluk valami feedback, hogy jók vagy sem vagy mi a helyzet velük? :) A Dardot csak az olaszok használják, az ASCOD-ot a fejlesztő osztrákok és spanyolok mellett asszem még az angolok...
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Keresném azt a hozzászólót, aki anno még a paksi szerződéssel kapcsolatban odaírta,hogy a ruszkik majd átdobnak suttyomba, pár Minyót. Pár dologról írhatna még.. :D

Amúgy szerintem nem az IFV/APC a legégetőbb probléma, hanem a helik és a szállítórepülők + a légvédelem.
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
amikor előkerül, hogy milyen eszköz kellene, és mi elavult meg mi nem és miért, akkor mindig az jut eszembe, hogy sok esetben furcsa mód gondolkozunk és valahogy nem számolunk olyan faktorokkal mind a rideg realitás és racionalizmus, szoktam nézegetni képeket a kis balti államokról és akár a letteket akár a litvánokat nézem, nekem úgy tűnik, hogy pl az egyéni felszerelésük elég jó, a litvánok nagy számban használnak m113-asokat ami nekik jó, a lettek meg most vettek ha minden igaz vagy 100 fölött cvr(t)-t mert nekik az jó, néha talán túl vannak idehaza gondolva dolgok, és valahogy nem passzol a valósággal amit elképzelünk, persze a probléma legfőképp még mindig azokkal van akik az utóbbi 20-on x évben döntéseket hoznak, de mégis asszem néha jó dolgok lehet az átgondolt szerénység
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
Amúgy szerintem nem az IFV/APC a legégetőbb probléma, hanem a helik és a szállítórepülők + a légvédelem.

ezzel nem értek egyet, szerintem itt minden égető, persze lehet fajsúlyozni, meg kell is, de az van, hogy most minden kéne, nincs mese, mert nincs semmi
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 631
113
eSeM

Azért itt többen élnek, mint a teljes Baltikumban. A 3 balti országban laknak 6 millióan, itt meg 10 millióan.
Szóval nem hiszem, hogy a levegőbe beszélünk amikor 4-500 APC-t szeretnénk vagy 80-100 harckocsit.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 631
113
De egyébként azért nem jó ez az összehasonlítósdi, mert Magyarország erősebb, mint jó pár 20-30 milliós afrikai ország, de jóval gyöngébbek vagyunk, mint az 5 milliós Szingapúr, Norvégia, vagy Finnország.
Nekünk szerintem még a Lengyel haderő 4-el osztása a legreálisabb megközelítés. Vagy megnézni a Cseheket. De minden ország más és más. Annak örülnék ha önmagunkhoz képest fejlődnénk!
 
D

danielblack

Guest
Keresném azt a hozzászólót, aki anno még a paksi szerződéssel kapcsolatban odaírta,hogy a ruszkik majd átdobnak suttyomba, pár Minyót. Pár dologról írhatna még.. :D

Amúgy szerintem nem az IFV/APC a legégetőbb probléma, hanem a helik és a szállítórepülők + a légvédelem.

Na és miért a szállító gépek? Egy szállító repülő flottával nem fog akkorát fejlődni az ütőképességünk.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 631
113
Szerintem a szállító repülőgépek csak a missziós feladatok szempontjából fontosak.
Ejtőernyős csapataink már nem nagyon vannak...(Elenyésző mennyiségű)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@eSeM
Nekem meg az jut eszembe, hogy mi milyen eszközökkel támadtuk meg a II.VH.-ban a Szovjetuniót... :D
Persze, értem én, hogy mit mondasz, de azért ennél messze több a lehetőség, mint ami most van... Lemondunk a támadó helikről, ok... Próbálunk minél kevesebb típust alkalmazni, úgyhogy APC és IFV legyen ugyanaz a platform... Ok... Meddig menjünk még lejjebb? Még bőven lehetne sorolni, nem egyszer átbeszéltük.
Jól mondja Mackensen nagyon a szingarpúri példát... Az elmúlt lassan 25 év el lett vesztegetve úgy ahogy van... Megfelelő stratégiával simán lehetne olyan 1 főre eső GDP-nk, mint a Szlovákoknak. A szürke állomány, sőt valamennyire az ipari alap is megvolt hozzá. A személyi felszerelés, fegyverzet nagy részét simán tudnunk kellene magunknak gyártani/fejleszteni, harci járműveket pedig modernizálni, továbbfejleszteni, licencenben gyártani, sőt saját konstrukciót fejleszteni.
A használt M113-ak nagyjából időutázás lenne vissza 25 évet... Újabb átmeneti megoldás, amíg megint szereznénk valami leselejtezett cuccot. A lengyeleknek a kb. 4x annyi GDP-ből majdnek 1000db saját gyártású Patria-ja van (Rosomak)... és hát nagyjából mindenben így állnak.
Az Obrum két tankot is fejleszt (Anders, PL-01)... Eh... :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 631
113
Mondjuk a jelenlegi állapotokból kiindulva (minden sz@r, kivéve a Gripent) én ebben a sorrendben fejlesztenék:

<b>1. Harckocsik:</b>
Én legalább 2 zászlóalj harckocsit vennék (2*41 vagy 2*58, kinek melyik rendszer tetszik).
Szerintem ez fényévekkel növelné meg az ország védelmi képességeit, nyílt terepen bárkit és bármit szétlőnénk a modern MBT-inkkel.
Két ellenfele van nyílt terepen az MBT-nek. Egy másik MBT és a repülők. Mivel jelenleg légi fölényünk van így a megfelelő MBT-k vásárlása esetén teljesen uralnánk a harctereket. Mobilitás, tűzerő, védelem ott és akkor amikor mi akarjuk. Szerintem ez lenne mindennek az alapja.

<b>2. Bázisok rendbetétele, ha szükséges újak létrehozása:</b>
Mit ér a technikánk ha hagyjuk szétrohadni? Ez a pont szerintem értelemszerű, megfelelő színvonalú bázis és laktanyarendszer elengedhetetlen alapja egy sikeres hadseregnek.

<b>3. Katonák személyi felszerelése és bérezése:</b>
E pont is egyértelmű. Elsősorban szerintem a morállal függ össze, nem is a modern technikával. Ha meg vagy fizetve, és jók a körülmények egy szervezetben, akkor nem akarsz onnan elmenni. Háborúban pedig megnyugtat a tudat, hogy nem 40 éves AK-val és más régi vagy gagyi felszereléssel mész harcba, hanem egy elfogadható minőségű korszerű fegyverrel és olyan ruhával ami tényleg rejt terepen és kényelmes viselni. stb...
Ezek mind fontosak a morál szempontjából, hiszen mikor harcba mennek a katonák hisznek a győzelemben. Ős régi felszereléssel, normális fizetés nélkül az ellenség vélt technikai fölénye mellet senki sem szeret háborúba menni. Ez tény. (Ha eleve úgy megyünk, hogy kudarc lesz, kudarcot is vallunk.)

<b>4. Szállítóhelikopterek:</b>
A gyors logisztikai támogatás létszükséglet lehet a harctéren, az elszigetelt csapataink egyetlen esélye az utánpótlásra.
Illetve a szállító helik megnövelik a "könnyű" csapatok mobilitását, + taktikai szabadságot biztosít a stratégák számára.
(Sebesült kihordás szempontjából is fontos lehet.)

<b>5. Tüzérség:</b>
Én a vontatott tüzérség pártján vagyok ,mert egyszerű és olcsó, mégis nagy lőtávolságot és romboló erőt lehet vele elérni. Modern precíziós lövedékekkel és tüzérségi felderítők alkalmazásával nagyon komoly sebeket ejthetünk az ellenség testén.
Ráadásul én olyan vontatott tüzérséget vennék amit elbírnak a szállító helikoptereink! Így lesz a "körülményes" vontatott technikából egy hihetetlen mobilitású csapásmérő eszköz.

<b>6. Légvédelem:</b>
Csapatlégvédelem és stratégiai objektumvédelem. Két elengedhetetlen pont. Ezen technikák azért fontosak mert 0-24 órás állandó védelmet képesek biztosítani stratégiailag fontos objektumaink számára.
A csapat légvédelem pedig részben tehermentesítheti a vadászgépeinket. Illetve állandó oltalmat biztosítanak a helikopterekkel szemben.

<b>7. APC/IFV:</b>
Mindig számítani kell az ellenség nagy fokú tüzérségi támadására, de ez nem akadályozhatja meg gyalogos csapataink mozgását. Területet védeni és elfoglalni csak gyalogsággal lehet, de hiába a jó felszerelés ha a gyalogság puha célpont a tüzérség erői számára. Ezen járművek beszerzése ezért is lenne fontos.
A másik indok pedig a gyalogság mobilitása. Egy gyalogos katona egy nap alatt gyalog kb. 15-25 km-t képes megtenni terepviszonyoktól függően. Egy APC/IFV akár 400-600 km-t is. Ez sem elhanyagolható tényező.
A harmadik indok pedig az MBT-kkel való együtt mozgás, és a gyalogság harcának tűztámogatása. Ezen járművek ezt is képesek végre hajtani.

Most pedig minden ponthoz rendeljünk <b>1 költségvetési évet</b> ( A 7. ponthoz 2 költségvetési évet) és <b>kb. 150-200 milliárd forintot szükség szerint.</b> Lényegében meg is van oldva a haderőnk modernizálása. Szerintem ez lenne a fontossági sorrend.

És akkor mondok pár típust is ami beleférne az 200 milliárdos évi keretbe (pontonként 1 típus):

1. MBT: T-90MS (Más értelmes többe kerül, de K2 vagy Leo2)

2. A mostani rendszer helyet, kevesebb, de nagyobb bázis, új modern épületek.

3. Flektarn mintás egyenruha, A-91 gépkarabély, GS-18 pisztoly, ECH sisak, Black Hawk OPS bakancs, Panzerfaust-3 IT600 pct. , Igla-S (SA-24) "Manpad", Gepárd GM6 romboló puska, SVU-AS távcsöves puska, Pecheneg géppuska, Metis-M1 ATGM, AI AX338 mesterlövész puska, Stb...

4. Mi-171SH/ UH-60

5. M777/ Tampella K98

6. Pancir-S1/ NASAMS

7. BMP-3M/K21
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Ebbe a kívánság listába ,már megint bele akarunk menni?
Mindenkinek meg vannak a maga kedvencei (nekem is és nagyon nincsen fedésben ezzel az általad megadott kívánság listával).

Sokkal fontosabb lenne egy koncepciót össze hozni szerintem.
A 7 pontodon már érdemes lenne vitatkozni (tartalom és sorrend).
Vagy a beszerzési helyek. NATO tagok vagyunk és éppen ismét az orosz a fő ellenségkép. Ehhez képest minden fegyvert tőlük szerezzünk be?
Légvédelmi rakétáknál is olyan rendszerre kellene inkább hagyatkoznunk ,ami nyugati technikát alkalmaz. A HMMWV-ra épített NASAMS rendszer pl azt hiszem AIM-120-t használ.
Harckocsi fronton ,szét lehet nézni máshol is, nem csak a német és orosz vonalon. Török ,olasz ,lengyel, stb.
Helikopterek terén is nagy a választék gyártóból és típusból, csak győzzed pénzel!
De itt megint csak ott tartunk, hogy típusokról beszélünk!

Szubjektív véleményem szerint a tüzérség fejlesztésénél nem ártana azt is figyelembe venni azt, hogy a hatásos lőtávolsága a fegyvernek, nagyobb legyen, mint a várható ellenfelek hasonló eszközeié!
Itt a másik része pedig , hogy vontatott, vagy önjáró?
Ha lehet akkor mind a kettő Pl.:G5 és G6 vagy T5 (csak a koncepció miatt írtam típust, bár a maguk szegmensében nem rosszak)