A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

kolka

Member
2014. április 12.
82
2
8
@joker mennyi az annyi kerestem a neten, de sajnos nem nagyon láttam árat.

Illetve a magyar honvédségnél milyen képességekkel kellene rendelkeznie egy önjáró lövegnek? (ha jól látom Svédország és Dél-Afrika akik jók ezekben az USA és Oroszországot leszámítva)
Mert gondolom a hatótávolság és a tűzgyorsaság a két fő elem, ezen kívül mi az ami még fontos lehet?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 633
113
kolka

" (ha jól látom Svédország és Dél-Afrika akik jók ezekben az USA és Oroszországot leszámítva)"

Meg <b>Németországot</b>, Angliát, Franciaországot, Kínát leszámítva...

"Mert gondolom a hatótávolság és a tűzgyorsaság a két fő elem, ezen kívül mi az ami még fontos lehet?"

A tűzvezető rendszer+lövedékek fejlettsége és a mobilitás.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Én meg folytatom tovább az M113-assal szembeni álmodozást... :p
Íme a jóféle cseh Pandur megoldás...

066a_cmichal_zdobinsky.jpg


53.jpg


ORD_Mk44_on_RCWS-30_Pandur_II_lg.jpg
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Egy volt -lengyel- kolléga csajról meg most derült ki, hogy a WZM-hez ment, úgyhogy már meg is beszéltük, hogy egyeztet majd pushingolja nálunk a Rosomak-ot... :p
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 633
113
Igazából én szomszédos ország által gyártott cuccot nem vennék.
Glock-ot sem, pedig a világ legjobb pisztolycsaládjának tartom.
Az ok nálam az, hogy minden szomszédos ország, legyünk akármilyen jóban, potenciális ellenfél/ellenség. Így jó lenne olyan technikát használni amit:
1. Nem tőlük vettünk,mert elég vicces a terméktámogatás kérdése háborúban.
2. Nem ismernek tökéletesen az utolsó csavarig.

Ráadásul elég nagy a fegyverpiac, van miből válogatni.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@fip7 Lengyelország mint ellenség ? ? ? Te történelembe jártas vagy elég 1 dátum , nem is kell több , hogy mikor háborúztunk velük ? ( előtte le gugliztam azért :) ) nem fogsz találni , a lengyelektől vakon vennék és voltam kint párszor Lengyelbe és ugy fogadnak mint a régen látott vidék rokonaid.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Fip7
Épp az, hogy a gazdasági összefonódások jó eséllyel kisimítják az esetleges félreértéseket... Magyarul, ha vannak olyan cégek a szomszédos országokban, akiknek befektetésük, üzletük van itt, akkor befolyással lehetnek bizonyos folyamatokra, illetve ha bármi hirig van, akkor arra, hogy "ezt inkább máshogy kéne rendezni, nem fegyókkal". :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 633
113
desertfox

Lengyelország maximum álmainkban szomszédos ország. Van köztünk egy Szlovákia. Én a szomszédost szó szerint értettem!

zotyek78

Ebben teljesen igazad van, csak a fegyverek ne tartozzanak a gazdasági összefonódások közé. 1001 dologban lehet még együttműködni. Sőt nem csak lehet, hanem kellene is!
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Igaz :D bebuktam , szomszédnak számítottam azt hittem a rozsomákos is grom ( igla ) ötletre irtad :D de egyébként pikk pakk lehetne, talán ez lenne erő viszonyba a legsanszosabb , de érdekben most ellentétes :D
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Őőő igazából az a szlovákia nevű izé addig van ott, míg 1 fegyveres konfliktusban nem ugrál. (A lengyelek nem annyira szeretik eme testvér népüket,mikor 2x is megtámadták Lengyelországot.. :D Rengetegen akarnak magyar-lengyel határt, újra. szlovákiát pedig mesterséges államnak titulálják.

Szomszédok közül, szerintem pont nem a sógorékkal fogunk háborúzni.. :D Bármily hihetetlen az osztrákok nem gyűlölnek minket és ha mégis hülye magyaroknak neveznek, ha baj van jönnek és segítenek. Azért a közös múlt nem volt hiába, még ha nem volt zökkenőmentes sem.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Ja amúgy belegondolva, az 2012-től fejlődésnek indult a HM, szóval legalább valami pozitívum már van.. :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 911
123 326
113
Hát ha te mondod, biztos fejlődik :D Bár valóban szereztünk pár hímzőgépet :D
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Sogorék jönnének , mint Mohácsnál :D Én nem bízok bennük , ha bármiféle hadmozdulatba kezdenék a környéken egy hadsereg csoportot felállítanék a nyugati határvidéken lássék ,tessék a bizalmat csak egyszer lehet eljátszani :)
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Hát ha te mondod, biztos fejlődik :D Bár valóban szereztünk pár hímzőgépet :D

Végülis... igazából csak 3 új helikopterünk lett, a harckocsik száma nőtt,az átcsoportosítástól, a Gripen program fejlődik.

Tényleg visszalépés,a gyakorlatok számáról és minőségről nem tudok mit mondani, de nekem úgy tűnik,mintha több lenne.

desertfox: A hóhelyzet után itt maradtak?! Azért,mert volt 1 birodalom,ami megtehette,hogy Európa legnagyobb birodalma legyen ne nevezzük már őket hülyének... elhiheted, pont nem az osztrákok fognak baszakodni, Dél-Kelet,Észak-Kelet irányában van veszélyforrás..
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 806
57 633
113
desertfox

Tatárjáráskor sem jött senki pár olasz zsoldoson kívül, de azért ennyire ne nézzünk vissza történelmi távlatokba.
Szerintem Ausztriának is érdeke egy erős Magyarország, ugyanis sok pénzzel tartozunk a bankjaiknak. Ha háborúzunk, nem tudunk fizetni, az nekik meg nem annyira jó.

A lengyel cuccok beszerzésével nincs gond, ha jó minőséget tudunk venni. Anno UAV fronton a lengyel SOFAR beszerzése azért hiúsult meg, mert elég sok gond volt vele elektronikailag.
Lett helyette izraeli skylark I. ami akkoriban egy elég jó gép volt. De például egy harckocsi beszerzésnél (vagy bármi komolyabbnál) nem mondhatod azt, hogy köszi nem kell a Twardy , visszaküldjük, lesz helyette Merkava 4. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy meg kell fontolni azt, hogy mit szerzünk be és mennyiért. Hiába a barátság, ha selejtes az árú akkor selejtes, hiába havertól veszed. (Ez fordítva is igaz, mi sem sózhatunk haveri alapon gagyit a barátainkra.)
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
<blockquote rel="krisss">Hát ha te mondod, biztos fejlődik :D Bár valóban szereztünk pár hímzőgépet :D

Végülis... igazából csak 3 új helikopterünk lett, a harckocsik száma nőtt,az átcsoportosítástól, a Gripen program fejlődik
</blockquote>

És közben mennyi szállítóhelikopter került a bozótba, vagy lett eladva esetleg vár a nagyjavításra? Hol vannak a harci helikopterek? Hol vannak a működőképes szállítógépek? A harckocsik közül mennyihez van személyzet? A Gripeneket ki fogja kiszolgálni?

Azért érdemes megnézni a mérleg mindkét serpenyőjét.

Ettől függetlenül én is látok némi fejlődést, vagy inkább arra felé mutató jeleket bár ez nem túl nehéz, mert innen már nagyon lefelé nincs hová. És a fejlődés nem csak technikai lehet, még ha ez az amit a legtöbben észrevesznek. Vajon az ami a MH személyi összetételében végbement az utóbbi időben fejlődésnek tekinthető? Itt már vannak kétségeim, azon hírek alapján amik az interneten keringenek.

TG
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Egyébként... Most nem találom, hogy ki írta... De hogy a túróba csináltuk, hogy lemontunk a MANPAD-ekről, egyedüliként a térségben? Legalábbis körbenéztem WIKI-vel, és úgy látom, hogy vitéz szomszédainknak van... Tehát ezt így hogy hoztuk össze? Mármint leszámítva ugye, hogy a magyarok élen járnak suicide hajlamban...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 843
113
zotyek78 nem ez az egyetlen dolog, amiért pár vezetőt jól pofán kellene rugatni, egy lóval, és utána egy magánzárkát adni neki Szibériában a következő 30 évre.

shornet24 nekem nagyon bejön ez a teherautó platformra szerelhető megoldás. Bizotsan sokkal olcsóbb egy önjáró lövegnél, egy Unimogra / tátrára / kamazra vagy valami hasonlóra felrakod, max 1-200,000 euro maga a platform, aztán mehetsz lőni vele 40-70 km-re. Lőszer is valószínűleg több fér bele, mint egy önjáró lövegbe, emellett gyorsabb és gondolom takarékosabb is. Az alváz meg a cuccot kell elbírja és kész, lövéskor a saját lábaira támaszkodik.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Értem az aggályaitokat, amik jogosak is. Csak gondoljunk már bele,hogy eddig mi is volt?! Képességek szűntek meg,nem is kisszámban (1 harciheli az semmi, persze jó lenne ha volna) azért a tüzérség jelentősebb potenciállal bírt,mint a tavaly leállított 24-es. De amikor megszűntek a laktanyák vagy képességek, mindig az volt,hogy lesz helyette más, vagy modernebb. Most legalább ha meg is szűnik valami, az mellett 1 másik legalább előrébb lépett. Nem tudom, szeretem a 24-est, de lehet,hogy a Gripen CAS-e többet ér, persze nem válthat ki 1 harcihelit, de legalább akkor ez legyen már meg...