A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 684
5 505
113
http://index.hu/gazdasag/2014/05/06/rendkivuli_tartalekbol_fejlesztik_a_magyar_haderot/
Ezt látta valaki, mit szóltok?

Kb másfél hete volt hír, hogy 2,8 milliárdot költünk CAS-ra. Hihetetlen, hogy ezt a kis összeget is két részletben adják...
 

ruckoj

Member
2013. február 11.
74
0
6
Az ilyen szervezetek,mint a KBH vagy a NVSZ a kiskatonákat,rendőröket akik 100ezer forintos fizetést kapnak, hatalmuk meg nincs, könnyű azokat sz*patni mivel nincs kockázat,csak buksisimogatás.



Jelentős haderőgyengítés - Katonai ügyészség.
Beszerzések után jelentős vagyongyarapodás (KBH+ NAV esetleg NNI/NVSZ) - Vagyon elkobzás, hadbíróság.

Az NVSZ-ről tudok nyilatkozni és elhiheted nekem, hogy nem csak a kisrendőr/bv/vamosokat figyelik, volt már több nagy fogásuk is, hogy adott esetben ez kimarad a médiából és ez miért van így, arról nem tudok nyilatkozni...

Valaki azért nem lehet tiszt,mert nem végezte el az egyetemet?

Azért egy bsc diplomát megszerezni nem egy nagy ördöngősség, a gond, csak az, hogy tiszthelyettes/zászlósként hatalmas csók kell, hogy kinevezzenek tisztnek, hiába van meg a diplomád, átképződ ha nincs csókod akkor nagyon nehézkes a folyamat. Van olyan kollégám aki már 8! éve elvégezte az rtf-et levelezőn, de még mindig nem kapott tiszti beosztást...


akár a Neutronkommandósok figyelhetnék ezeket.
Neutron már nincs, TEK-be beolvadtak ők is.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Egyébként itt fejlesztésekről racionális tervel előállva, aminek még talán komolyan de komolyan van valóság alapja, az egy Lengyel beszerzés mind Manpads és Patriát is tudják gyártani.
Egyébként Én már mondtam , de megkátjuk mi lesz belőle , de szerintem ahogy a kormány "bestabilizálodott" jöni fog a nemzeti helikopter képesség egy kormányközi megállapodásban. Már a 3 felújítot helikopter vétele is igen csak erre utal.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
<blockquote rel="kaktusz">http://index.hu/gazdasag/2014/05/06/rendkivuli_tartalekbol_fejlesztik_a_magyar_haderot/
Ezt látta valaki, mit szóltok?

Kb másfél hete volt hír, hogy 2,8 milliárdot költünk CAS-ra. Hihetetlen, hogy ezt a kis összeget is két részletben adják...
</blockquote>

Nem hinném, inkább az van, hogy az idei költségvetés terhére már most megkezdik a képesség kialakítását. Ezért a rendkívüli átcsoportosítás az idei költségvetésben.
2015-től pedig a többi.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
http://www.honvedelem.hu/cikk/43914_tobb_mint_egymilliard_forintot_csoportositanak_at_legi_tamogatasi_feladatokra_es_a_v4-eu_harccsoportra
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Egyébként itt fejlesztésekről racionális tervel előállva, aminek még talán komolyan de komolyan van valóság alapja, az egy Lengyel beszerzés mind Manpads és Patriát is tudják gyártani.
Egyébként Én már mondtam , de megkátjuk mi lesz belőle , de szerintem ahogy a kormány "bestabilizálodott" jöni fog a nemzeti helikopter képesség egy kormányközi megállapodásban. Már a 3 felújítot helikopter vétele is igen csak erre utal.

Meg a keleti nyitás jegyében török és koreai beszerzéseknek is lehet realitásuk.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 684
5 505
113
pedig a múltkori 2,8 milliárd pont kijön azokból az összegekből, amiket ebben a cikkben írnak. Múltkor volt a bejelentés, határozat, most meg a pénzügyi részét tették közzé. szerintem
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
<i>"Emellett a fejlesztés révén a V4-országok (Magyarország, Lengyelország, Csehország, Szlovákia) által felállítandó harccsoport közvetlen légi támogatási feladatainak vállalásával Magyarország a második legjelentősebb hozzájáruló országgá válhat a harccsoporton belül."</i>
Pironkodhatnak a cseh tesókáink... :)
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
desertfox

Nem hinném, hogy erre utalna. A 3 db helikopter beszerzése arra utalt, hogy addig tököltek és húzták az időt (a nagyjavítások elvégzése és a tender kiírása helyett) ,hogy nem maradt helikopterünk. Valami viszont kell és megint a katasztrófavédelmi szempontok elsődlegességét hangoztatva, szereztek be 3 db használt (ami nem baj) , de régebbi verziójú gépet, mint ami jelenleg rendszerben van.
Ha figyelmesen olvastad a légi mentők beszerzéséről belinkelt cikket a "helikopterbeszerzés" topikban, akkor az utolsó bekezdés elég árulkodó!

"...Mint arról korábban beszámoltunk, korábban félő volt, hogy az Alföld egésze ellátatlanul maradhat, ha a kormány nem gondoskodik időben a nyugdíjba készülő mentőhelikopterek pótlásáról. Az eredeti terv az volt, hogy a honvédséggel együtt vásárolnak gépeket. Ilyen sok pénz viszont nincs a költségvetésben."

Tehát, ha a sorok közt olvasol, akkor vagy katonai helikopter, vagy mentő helikopter. A kettő együtt nem megy (szerencsére, mert nem ugyan azok a két terület prioritásai!)
Ők viszont döntöttek. Kettő db mentő helikopter bérlés és slussz.
A honvédség is kapott 3 db gépet, szóval mindenkinek kuss és jöhet a szűnni nem akaró spontán vastaps, egy, két há és...
 

kolka

Member
2014. április 12.
82
2
8
Nem akarok pesszimista lenni. Csak egy megjegyzés, sajnos, hogy elkülönítik az összeget az nem is jelenti azt, hogy elköltik. Illetve sokat tudnak tükrözni az alszámláknál, illetve lehet, hogy csak a Grippen lízinget fogják ebből kifizetni, csak valami apróságot rendelnek mellé...
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
blogen

A török részben én személy szerint nagyobb lehetőségeket látok, mint a koreaiban, vagy a lengyelben.
A saját fejlesztéseik sokkal előre mutatóbbak, mint a lengyeleké (már eleve egy fejlettebb technikát fejlesztettek tovább) és logisztikailag előnyösebb lehet, mint a világ másik végéről beszerzendő (bár ha jók az információim,kiváló minőségű) koreai termékeké.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
Szia Mackensen !

Annyiban hozzászólnék az írásodhoz hogy, az általad említett régebbi IFV típusok a hidegháború szülöttei.
Akkor mind Nyugaton, mind Keleten, tömeghadseregek voltak, ahol ilyen jellegű fegyverek, ezres nagyságrendben voltak hadrendben, egy, egy ország haderejében.
Feladatuk volt a részvétel a harcban, de nem tekintették őket túlélés szempontjából olyan fontosnak. Akkoriban az élőerő védelme nem volt ennyire potens, főleg a varsói szerződés hadseregeiben.
Tehát akkor és ott, ezek a harcjárművek egyáltalán nem voltak rossz eszközök.
Korszerűsítve, pótpáncélozva, a mai napig is megállják, megállnák a helyüket szerényebb hadseregekben.
Szerintem mind a BMP-1, 2, mind a Marder.
A BMP-3, valamint a Puma, már a mai kor igényei szerint készült.
Mindkettő világszínvonalat is jelent egyben, ebben a kategóriában.

Ami a harcjárműből történő tüzelést illeti, a gyalogság részéről, hát nem tudom...
A szíriai haderő harcban kipróbálta ezt a harcászati eljárást, de totál belebuktak, akkorák voltak a veszteségeik. Egyetlen találat a harcjárműnek és az egész legénység + lövészraj, temető...
Jómagam is voltam ilyen helyzetben lövészeten, gyakorlaton.
BMP-1 lőrésén keresztül is kellett lőni kötelék lövészeteken.
Emlékeim szerint, mozgó járműből meg sem próbáltuk, mert lehetetlenség, álló járműből pedig majdnem lehetetlenség, egy kis lőrésen át célzott lövést leadni, ráadásul sorozattal.
Bent maradni, gyengén páncélozott harcjárműben harc közben a gyalogságnak, szerintem öngyilkossági kísérlet.
Nem is hiszem hogy bárhol alkalmaznál élesben ezt a dolgot.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Hali
Azt Szergejék már Afgániában megtanulták, hogy harcba menni a zárt harcjármű belsejében életveszélyes ötlet, mert elég egyetlen RPG-találat (abból pedig volt bőven a turbánosoknak), és az ütésszerű túlnyomás mindenkit megöl odabent. Inkább utaztak a járművek tetején, mer így csak az első Kalasnyikov vagy géppuska-sorozat bekapását kockáztatták (ekkor úgyis leugrás és feküdj volt), ez pedig sokkal nagyobb százalékban túlélhetőbb volt, mint az RPG-találat. Tehát minél jobban felszerelt az ellenség, annál veszélyesebb bármilyen harcjárműben ücsörögve várni a találatot (a jármű ugye egy feltűnő és koncentrált célpont), a belőle kiugrott gyalogos meg "szólista", sok kicsi és magát könnyen álcázó, nem is túl fontos célponttá válik. A páncélozott jármű addig jó, amíg tüzérségi csapás alatt van a terület, mert megvéd a repeszektől, ami a legtöbb áldozatot szedi a gyalogosok közül - egy hagyományos háborúban. A gerilláknak viszont ritkán van komoly tüzérségük, tehát ellenük más a felállás.
Üdv ML
 
D

danielblack

Guest
Szoktam elég sokat gondolkozni a harcászaton, és a következőre jutok mindig:
Gyakorlatilag a mai nagy pusztító erejű fegyverek mellett nem nagyon látom értelmét az APC/IFV kategóriáknak. Egyedüli terep ahova egyáltalán nagyobb számú gyalogságot mernék küldeni az a városi hadszintér. Én nyílt terepen csak a harckocsiknak és a BMP-T szerű, azaz harckocsin alapuló gépeknek látom értelmét.
Szóval én nem egy IFV-t küldenék nyílt terepen az ellenség felé, hanem inkább a nagy túlélő képességű, KEMÉNYEN páncélozott gépeket. Persze nyílt terepen is kell némi gyalogság, de csak speciális feladatokra, mint amilyen a tüzér felderítés.
Az elképzelésem pedig nem lehet olyan rossz, mivel ha jól tudom az oroszok Armata harckocsijának is az alvázán több féle járművet terveznek kialakítani.
Én is egy komolyan páncélozott harckocsi alapot képzelnék el, amire sok mindent lehetne pakolni. Lehetne harckocsi tornyos verzió, BMPT féle torony, rakéta sorozatvető változat, nehéz aknavetős verzió, légvédelmi verzió, műszaki verzió, parancsnoki verzió stb...
De még gyalogsági harcjárművet is lehetne belőle csinálni izraeli mintára...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Honvéd, ezek nem IFV, hanem APC-k. Két külön kategória, még ha nagyon sok az átfedés is köztük.
Az APC (armoured personnel carrier), páncélozott szállító jármű. Ide tartozik BTR széria, M113 stb feladata a gyalogság védet szállítása a frontvonalra.
Az IFV (infantry fighting vehicle), vagyis gyalogsági harcjármű. Elsődleges feladata az ellenfél gyalogsága elleni harc. Azon kívül, hogy ez is szállít katonákat, ez már egy harcjármű, ezért a páncélzata is általában erősebb.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Én azon agyalok, hogy mi lesz ezzel a NATO felszólítással... Vajon bevállaljuk ezt a 2%-ot vagy nem? Ha igen, akkor milyen fejlesztések várhatóak?
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
ruckoj:

Az NVSZ-ről annyit,hogy ha valaki kellemetlenné/feleslegessé válik a vezetőség számára akkor elkapják,ha nem akkor marad,megszüntetik/felfüggesztik a nyomozást. Persze lehet nagy fogásuk, amik kimaradtak a médiából,illetve kerülnek is be. Az NVSZ maga akkor is gyenge, a kis rendőrök (itt célzok, nav,bv ..stb) ellen nagyon tudnak kakaskodni. Elég sok ember került állományba az NVSZ-en keresztül, akik sem a kifogástalan életvitelnek sem pedig a megbízhatóságin sem felelnének meg. A másik,mint tudjuk rengeteg helyen a gyaloggalopp fizeti a saját ruháját, vagy éppen ha szerencséje van kap egy kiöregedett szolgálati ruhát, aztán a pisztolytáska helyett zsebbe a fegyver. Akkor a rengeteg szolgálati szabályzatot, vagy btk-ban foglaltatott utasítást KELL végrehajtaniuk. Ilyenkor hol az NVSZ? Pedig nem egy kis rendőr és nem egyszer fordult már az ügyészséghez, tett panaszt ..stb. De pénz beszél, kutya ugat,illetve marad az uram-bátyám. A kellemetlenné vált elemeket, illetve a bársonyszék árnyékába nem eső elemeket valóban lebuktatják, csakhogy ez kevés. A másik kérdés, a hóhelyzet esetén történt felelősségre vonás? Nem nagyon...

Na a másik,hogy Pintérúrat néhányan nem véletlenül említik keresztapaként. You mean? ;) Sajnos ez az igazság és nem kis 2 pofonos tolvajgyerek mondja.. az NVSZ-en keresztül pedig a HM-be is kerülhetnek érdekes egyének.

A neutron kommandó nem megszűnt, ahogy más "kommandós" egységek sem szűntek meg, hanem a TEK-be szervezték át. A TEK-nek pedig minden megyeszékhelyen, fontosabb helyen vannak emberei. A Neutron kommandó tudotammal 9. Műveleti Osztály néven fut.(Tudtommal különösebb változás nem történt!)


<blockquote rel="pela3">Ez részben igaz, csak nem mindegy,hogy a túlpartól lősz rájuk, vagy közben a vízen áthaladva tudsz választüzet adni, esetleg ha nem nyitnak rád tüzet, akkor feltudod deríteni és biztosítani a túlpartot. Ellentétben azzal az opcióval,hogy kilövik a hidaknál az 1. és az utolsó járművet, aztán paff.

És a rohamcsónakokon átkelő és a hídfőt megteremtő gyalogság, meg a hídfőt biztosító saját tüzérség és helikopterek mit csinálnak?
</blockquote>

A gyalogság sokkal nagyobb veszélyben van, az IFV talán addigra már átúszik,mire a csónak a vízre kerül. A kérdésedben említett tüzérségi és helikopteres egységek érdekelnének. A D-20 telepítése lassú és nem mindenhol megoldható, viszont jó ha van. Mivel nincsen 24-es, csak 8/17-es így elég nehéz biztosítani, tekintve,hogy sokkal nagyobb és hangosabb célpont vagy a gyalogságnál. Ők hallanak téged és jobban látnak téged, szerintem előbb kapnák le a helikoptert 1 MANPAD-el,mint a heli semmisítené meg a MANPAD-est.