A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
Ahány ember, annyi álláspont.
Jómagam, egy lánctalpas IFV-re szavazok.
Ezzel szereztem tapasztalatot, láttam működni együtt harckocsikkal, minden évszakban.
Ilyen harcjármű kell a Közép Európai hadműveleti térségben, ha honvédelemben gondolkodunk.
Ami kipróbált import jármű, de itthoni szervizeléssel, egy hadi használatra szánt eszközhöz illő alkatrészellátással.
Természetesen, az alvázán kialakítható legyen több platform is.
Szegény ember vízzel főz alapon, megelégednék kb., 200 db Marderrel, felújítva. :)
Nagyjából ez a mennyiség, két dandár gyalogsági erejére lenne elég, nem több !
Hozzá dandáronként, egy-egy Leopárd 2 zászlóalj, valamint egy-egy önjáró tüzérosztály, páncélos felderítő század, stb. :)
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Én még mindig azt mondom, hogy a Marder alkalmatlan. Meg azt mondom, hogy az M113 alkalmatlan.
Olyan technikát kéne venni ami nem 50-60 éves!
Ráadásul a 20-30 éves BTR-eket 50-60 éves technikára cserélni... Pár II. VH-s cuccot ne rendszeresítsünk???

Rendben, ez a véleményed, de én azért érzek némi különbséget pár második világháborús cucc meg mondjuk egy Marder 1A3 között, persze lehet, hogy én tévedek, és neked van igazad, és a hozzászólásaimból eddig arra lehetett következtetni, hogy azt gondolom, hogy a MH-nak Sd.Kfz.251-es kellene. Ha te írod én elhiszem, de remélem más nem.

TG
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Mindenhol külön alakulatokban.Nincs értelme őket együtt használni egy alakulatban.

Bocsánat ha néha értelmetlen amit írok de telefonról vagyok.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 299
68 398
113
Ne izguljatok, ha majd valamelyik nagyhatalom úgy dönt hogy mi fogunk harcolni és elpusztulni helyette - lásd Szíria,Ukrajna- akkor majd özönleni fog a fegyver és a lőszer számolatlanul ingyen, segélyként. Mint a 80 as években az afgánokhoz a stinger.
Csak az kell hogy a nemzetközi helyzet megkívánja hogy igen most a magyarokon a sor , most ők hozzák a véráldozatot.
Addig is legalább nem a mi pénzünk áll majd benn, utána meg az övék fog. Akkor meg már úgyis mindegy lesz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
ambasa

Én értem az álláspontodat azzal kapcsolatban, hogy nincs meg a saját szellemi és anyagi tőke egy önálló harcjárműhöz. Ehhez kellene egy ipari háttér ami nincs meg. Viszont ezen kijelentéseid nem cáfolják az enyémet:
"Szerintem nem lehetetlen megcsinálni amit leírtam, csak évek munkája és tőke kell hozzá."

Az más kérdés, hogy egy licenc vásárlása sokkal kockázatmentesebb dolog lenne. (Ha nekem kellene erről dönteni én is erre szavaznék).
De a háttéripart ehhez is létre kell hozni. (Ami egy jó dolog, csak szintén sok pénz.)

"Azt látom, hogy sokan a XIX. század ipari forradalmának emberéhez hasonlóan egyfajta szilárd hittel rendelkeznek, hogy a mérnökök minden problémát könnyedén megoldanak, de ez koránt sem van így."

Ha már a mérnökökben sem hihetünk, akkor kiben higgyünk? :)

"Rendben, ez a véleményed, de én azért érzek némi különbséget pár második világháborús cucc meg mondjuk egy Marder 1A3 között, persze lehet, hogy én tévedek, és neked van igazad, és a hozzászólásaimból eddig arra lehetett következtetni, hogy azt gondolom, hogy a MH-nak Sd.Kfz.251-es kellene. Ha te írod én elhiszem, de remélem más nem."

Azért ne kapd föl a vizet így este, nem ér annyit :)
Egyszerűen csak arról van szó, hogy a Marder egy elavult konstrukció és nem lesz már fiatalabb.
Inkább újat kéne venni/gyártani ami korszerű és akkor 30 évre lesz járművünk. Nem pedig más matuzsálemekkel megyünk a harcba 30 év múlva. A világ változik, szerintem haladni kell vele és nem sajnálni rá a pénzt!
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Fip!

valóban nem cáfolja, de vajon van annyi időnk a típusváltásig, amíg ez létrejöhetne? Szerintem nincs.
Én a hozzászólásodból úgy éreztem, hogy nagyon leegyszerűsíted a kérdést, miközben komoly nagynevű vállatok évtizedes tapasztalattal a hátuk mögött hosszú időn át kísérleteznek, fejlesztenek, akkor a mi teljesen leépült hátterünk, pikk-pakk megoldja.
Sajnos az emlékeim szerint, amikor a magyar hadiipar, egy-két kézifegyvertől (Frommer, Király, Kucher, Földi) és a Gamma-Juhász lőelemképzőtől eltekintve, ha sikerült előállítania, valami többé-kevésbé sikeres harceszközt, akkor annak valahol mindig külföldi gyökerei voltak. Ha valaki tud olyat mondani, ami ezeken kívül nem az volt szívesen veszem, ha kijavít és felfrissíti a memóriámat.

Én mint műszaki természetesen nem hiszek, hanem bízok a mérnökökben. Ugyanakkor szerintem nagymértékben megszűntek, leépültek azok a műhelyek, ahol a fiatal magyar mérnökök ilyen tapasztalatokat szerezhetnének. Persze ezt felszedhetnék külföldön, de oda is tapasztalat kell, amennyire tudom, és nem nagyon hiszem, hogyha ma egy magyar mérnök gyökeret tud verni külföldön egy olyan szervezetnél, ahol komoly fejlesztőmunka folyik, akkor nagyon haza akarna jönni, de ne legyen igazam.

TG

Ui: Ha megsértődtem volna, nem állnák veled szóba ;)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 873
113
ambasa

Örülök, hogy nincs harag :)

Viszont ezek szerint Mackensen-hez térünk vissza, vagyis az oktatás kérdéséhez. Oktatni, oktatni, oktatni és nem árt ha olyan oktat aki valójában ért is hozzá.
A tanulási folyamatnak pedig része lehet egy licenc és az, hogy megtanulunk egy rendszert önállóan gyártani. De sajna ez jelenleg csak álom...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ha már a BTR-csere (ami most már nagyon időszerű lenne amúgy) és a "milyen APC-t/IFV-t helyette?" a téma, akkor továbbra is tartom magam az eddigi véleményemhez, vagyis szerintem a Patria AMV lenne talán a legjobb. Nagyon jó lenne valamilyen, a lengyelhez hasonló licencgyártásféleségben, hogy kiépülhessen itthon a know-how is, de azért mégse a nulláról kelljen kezdeni, mert onnan valószínűleg a büdös életben nem jutnánk még a fél egyig sem, bármennyire is csábító lenne egy teljesen magyar kútfőből tervezett és magyar cégek által legyártott, igazán saját harcjármű.
És, hogy miért pont a Patria? Mert más példákból látszik, hogy belemennek a licencgyártásba és, mivel legalább 200-300 darabra szükség lenne, ezért szerintem meg is érné kiépíteni a kapacitást. Persze, ha mégsem érné meg az itthoni gyártás, még akkor is vannak ugyancsak előnyös tulajdonságai a típusnak, hisz új és korszerű, direkt modulárisra tervezve, gyakorlatilag bármit ki lehet hozni belőle, IFV-t, APC-t, parancsnokit, mentőt, tankvadászt, stb. szóval amit csak akar a megrendelő. 10 katona belefér, plusz a jármű személyzete, ami szerintem megfelelő. A páncélvédelmét a kategóriájában brutálisan fel lehet fejleszteni, aknavédelme szintén nagyon jó. Úszóképes is alapból (bár nyilván a szénné páncélozott, lövegestoronyórásláncos változatok már nem lesznek azok, pusztán a tömegük miatt), ez nem tudom mennyire lehet fontos nekünk, de szerintem azért elég sokat számít, ha pl. egy APC verzió bármelyik hazai folyón simán át tud kelni bárhol, ahol lehetővé teszi a partfal, ha mondjuk már nincsenek hidak, vagy csak egyszerűen túl hosszú idő lenne eljutni valamelyikig.
Hát igen, annyi, hogy nem lánctalpas, hanem gumikerekes, annak minden előnyével, úgymint nagyobb sebesség úton, a talán kisebb karbantartásigény és nagyobb harctéri üzembiztonság (mert, ha egy akna lerobbantja egy-két kerekét, még mozgásképes marad, míg egy lánctalpasnál, ha egy helyen elszakad a lánc, akkor az leesik és onnantól már maximum is csak vánszorogni tud) és hátrányával, mint a rosszabb terepjáróképesség (bár, mostanában jópár kép, meg videó volt itt sárba ragadt lánctalpasokról, szóval azért a lánctalp sem mindenható).
Vagy, vehetünk valami olcsóbb cuccot, sőt, akár könyöradományként elfogadhatunk valami tehetősebb ország által nyilván nem ok nélkül levedlett járműveket (sőt, az lenne olyan igazán magyarosch, ha minimum 2-3 típusból kukáznánk össze a szükséges, párszáz darabos mennyiséget, hadd dolgozzon majd a logisztika is kicsit, vagy csak simán megérkezés után hagyjuk őket szép lassan szétrohadni, mert a megfelelő üzemeltetésükre, pláne a fejlesztésükre már sajnáljuk a pénzt, ebben a hozzáállásban pedig úgy is van már komoly "hagyományunk"... :( ), de akkor megint 30 éves lemaradásban leszünk, úgy, mint most a BTR-ekkel...

Patria AMV most: http://patria.mediabank.fi/en/material/download/8964
És a közeli jövőben: http://patria.mediabank.fi/en/material/download/9001

És egy jó kis oldal, ha gyorsan össze akarok hasonlítani APC-ket, IFV-ket, akkor itt szoktam kezdeni: http://www.military-today.com/apc.htm
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Hiába látom, hogy kezd divat lenne, hogy "persze Patria, de nincs rá pénz, van másik", stb., ez tényleg egy elég jó konstrukció...

Wikiről...
"The vehicle was hit three times with RPG-7 rockets but it managed to fire back and returned to base without any help required.[20] In June 2008, a Rosomak was attacked by Taliban and was hit in its frontal armor with an RPG. The armour was not penetrated. Rosomaks have also been attacked by mines and improvised explosive devices. The Polish Rosomak is feared by the Taliban, who call it "The Green Demon" (due to its non-standard green painting) and, according to some intelligence reports, they tend to cancel their attacks when an AMV Rosomak is present.[21][22] In 2009 first soldier was reported killed inside Rosomak after IED exploded under the vehicle, similar attacks occurred before, but without casualties."

Mindenképpen ez lenne az egyik legjobb megoldás.
Harci tapasztalatokat nem találtam róla, de a másik, ami még szimpi, az a Piranha. Elég sok országnak esett rá a választása, gondolom, hogy legtöbb helyen tesztelték, bevált, stb. mert nagy számban szereztek is belőle.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Nekem gyanús volt mikor óriási lovét adtak Amik és erőltették a NATO szövetségeik között ( Magyarország és Horvátországra emlékszek konkrétan ) hogy a MANPADS képességet számolja fel, <b>Persze ! ! </b>A városi harcokba , igen csak megnehezitheti a támadók életét , jó hogy mi már végére értünk , nem de ? :D :D
http://htka.hu/2011/12/02/horvatorszag-megszunteti-manpads-kepesseget/
http://legiero.blog.hu/2011/04/20/tu_a_viperafeszekben_avagy_vege_a_magyar_manpads_nak

Szerintem ez egy olcsó és ütős képesség , ami bármelyik hazánkkal szemben felvonulóknak nagyon megnehezíti a helyzetét.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 299
68 398
113
Leszerelnek mindent hogy ne legyen ellenfél nekik ha "rendet" kellene tartani házon belül? Simán kinézem belőlük. Érdekes hogy 1 millió dollárból (érted 1 millió dollár) ami kb 220 millió forint milyen sok mindent meg lehet valósítani odaát. Hiszi piszi, az csak morzsa, el se fogadnám a helyükben. Na és miért pont az usa semlegesít? Hogy esetleg odaadja a fegyvert az Al-kaidának? :) Meg hát tanulmányozza stb. Nem is értem hogy lehet orosz fegyvert hozzájárulás híján más államnak adni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Álmodozzatok csak Patriáról, nem rontom el a játékotokat.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ok, tegyük fel másként a kérdést. Szerintetek egy APC-nek milyen vastag páncélzatra van szüksége? A mostani élevonalbeli APC-knek milyen vastag az alappáncélzatuk?
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Nekem gyanús volt mikor óriási lovét adtak Amik és erőltették a NATO szövetségeik között ( Magyarország és Horvátországra emlékszek konkrétan ) hogy a MANPADS képességet számolja fel,

Most meg azt erőltetik, hogy fegyverkezz. Persze kellene is, csakhogy nem a mi elképzeléseink szerint, ők kizárólag nyugatit (usa) akarnak látni a MH-ben. Figyeljétek meg, az ukrán helyzet miatt kizárják az oroszokat mindenhonnan, így a helikopter-beszerzésből is. Mi marad ? A kurvadrága és mocskosdrága ajánlatok közül lehet majd választani.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
<blockquote rel="desertfox">Nekem gyanús volt mikor óriási lovét adtak Amik és erőltették a NATO szövetségeik között ( Magyarország és Horvátországra emlékszek konkrétan ) hogy a MANPADS képességet számolja fel,

Most meg azt erőltetik, hogy fegyverkezz. Persze kellene is, csakhogy nem a mi elképzeléseink szerint, ők kizárólag nyugatit (usa) akarnak látni a MH-ben. Figyeljétek meg, az ukrán helyzet miatt kizárják az oroszokat mindenhonnan, így a helikopter-beszerzésből is. Mi marad ? A kurvadrága és mocskosdrága ajánlatok közül lehet majd választani. </blockquote>

Mivel egy katonai és egy gazdasági szövetség tagja vagyunk nem az "ellenségtől" kéne haditechnikát venni. Lehet, hogy ez csak nekem alap? Nem tudom mi ez a nagy nosztalgia, hogy az orosz milyen jó, milyen szép , milyen olcsó.