A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 502
79 581
113
zotyek78

Ha nem annyit veszünk egyszerre amennyi kell akkor miután ideért pár tucat abbahagyjuk a beszerzést mert túl drága lenne a fenntartás.Ne legyenek illúzióink,egy modern haditechnikai eszközt üzemeltetni méregdrága!!!
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Dudi
Azt értem, hogy nem akarnak áldozni "odafent" semmire... Csak ugye ez már nagyon az alap.
Persze laikusként (bár az itt olvasottak alapján is) azt még elfogadhatónak gondolom én is, hogy a harcjárművek számát minél inkább korlátozni kell a mi szintünkön, ezért egy típussal kellene megoldani az APC/IFV által betöltendő feladatokat (és -szintén az itt olvasottak alapján- ideális esetben még jöhetne hozzá 58 mbt), de ennél lejjebb nem hiszem, hogy szabadna adni.
Értem én, hogy gyakorlatilag a BTR-ekkel most ez a helyzet, csak nem látom úgy, hogy az M113-as megoldás lenne, csak azért, mert az "kényelmesebb és nem fullad le".
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 502
79 581
113
zotyek78

Nem ilyen egyszerű azért,hogy kényelmes és nem fullad le bár azt tegyük hozzá,hogy szarra sem mész egy olyan géppel amivel nem tudsz elindulni.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Node tfh, hogy adott helyzetben védeni kell Mo.-ot egy olyan szomszédunkkal szemben, akitől alapesetben ezt illene megoldani. Ehhez az M113 megfelelő eszköz lenne a 32 T72-essel? Jó így nyílván hülye a kérdés... De ha tf., hogy minden feladatot le akarunk fedni, ami egy ekkora országnak illene, akkor az M113 illeszkedne ebbe? Lehet mellette Leo2, Pz2000, megfelelő csapatlégvédelem, stb. Erre azt tudnánk mondani min., hogy elégséges a feladatokra?
Csak ugye, ha így gondolkodunk, akkor abból Leo2 sem lesz, max Leo1. :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha a németeknek lehetett, nekünk miért ne lehetne? Ők most kezdték a kivonásukat. Auszrália is ilyet használ. Ők ráadásúl modernizaltak is majd 500 darabot, tehát a belátható évtizedekben maradni fogk.
Amerikaiakál elhullott a program a váltótípusra. Ott is maradni fognak még jó ideig.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Biztos tök jól lehet modernizálni, pótpáncélzat, új tornyok, stb... Csak attól még pénz ez is, valamint régi.
A T72-es upgradekkel mindig is szimpatizáltam, akkor itt többen lehurrogtak, hogy régi, meg már nem is mennek, meg bla-bla... Nem értem, hogy az M113 esetében ez miért van máshogy. Az -számomra legalábbis- nagyobb melónak tűnik modernizálni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Amiket a németek most vonnak ki azokat nem kell modernizálni. Úgy jók ahogy vannak. Ezen kívül van mindenféle változatuk, kűvöröskeresztestől aknavető hordozóig minden.
A régi értelme tankok esetében más mint PSZH-k esetében. Kb olyan a különbség mint vadászgépek és szállítógépek közt.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Node miért? 58 modernizált T72 (PT91, M84D) szerintem gyönyörű volna nekünk... Ugyebár a helyi viszonyokból kiiundulva. Lehet több is, de biztos, hogy emellett még kellenének olyan járművek, amelyek bizonyos feladatokra alkalmasabbak, illetve egyszerüen olcsóbban megvalósíthatóak. Ez lenne ugye az APC/IFV, aminél a mennyiségénél is fogva, illetve a feladatkörök miatt (elsődleges harcjámű) is eléggé nem elhanyagolható az, hogy milyen színvonalon áll.
Rémlik, hogy írtad, hogy annyira nem fontos a páncélzat-fegyverzet.. De ez csak egy olyan APC-re igaz, ami csak odaviszi valahova a katonákat és csókolom. Erre ilyen alapon a RÁBA teherautók is alkalmasak. Gondolom még gyorsabbak is. :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem mondom, hogy ne modernizáljuk a T-72-ket, ha nem jöhet szóba más. A RÁBA kamion nem úszóképes, nem olyan jó a terepjáróképessége, nincs páncélzata ami megvédi a benne ülőket stb.
Egy modern harcmezőn hidd el még a legmodernebb APC-k is csak odaviszik a katonákat.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Node annyi féle variáció van fegyverzetre... Akkor az minek? Illetve nemcsak modern harcmezőn van rájuk szükség. Különféle tornyok vannak, gépágyúkkal, rakétákkal, lövegekkel.

Wikiből...
<i>"With the first unit delivered in summer 1971, the Marder IFV remained untested in combat for 38 years until July 2009 when they defended a German combat outpost against the Taliban in Chahar Dara district of Afghanistan's Kunduz Province, killing and wounding scores. Since then, the Marders have been involved in heavy fighting several times. The vehicles have proved to be extremely useful and have been praised as a great tactical asset by German troops."</i>
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 261
68 085
113
Szerintem meg még maradjanak, emberek, csak btr-ünk van. Más semmi. Nem ezekkel kellene kezdeni a cserét. Semmi más nincs gyakorlatilag szárazon nekünk.
Tank van? Nincs. Azt a 30 őskövület T-72 est hagyjuk. Kéne 60-70 új modern tank.
Ifv van? Nincs.
Tüzérség van? Nincs. Azt az 5-6 vont löveget a második világháborús színvonallal hagyjuk és azt a 2 tucat aknavetőt is.
Légvédelem van? Nincs. A mistral játákfegyver kategória a a Kub meg még a 60-as évek gyermeke és alig van pár darab amúgy is.
Felderítő eszközök? Mutatóba pár játékkategóriás eszköz szintén.
Stb-stb.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Mondom, hogy utánozzuk Szingapúrt, de senki nem hallgat rám.
Így beszélhet az ember...
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Spec ez utóbbiban egyetértettem... :) Annyi, hogy az APC/IFV-ink elméletileg mennek a missziókba is, tehát ennyiből kiemelt prioritásuk van, nem?
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Most arról én eltekintenék, hogy alig néhány napja, amikor használt német Marderekről álmodoztam,amiket szintén vagdosnak szét, finoman szólva is azok alkalmatlannak lettek nyilvánítva, egyesek részéről, és most az M113-at mellett és ellen vitatkoztok. Nem teljesen értem.

Zotyek!

azért van különbség egy T-72-es modernizálása és egy M113-as között.
Először is a legendákkal ellentétben az orosz acél nem mindenható. Én is így gondoltam de azóta dolgoztam amerikaival is és a HGSzNA koránt sem olyan csúcsszuper. Sajnos akármennyire is nem tetszik, de a szovjet gyártás, anyag és minőségbiztosítás, meg a hosszútávú, intenzív és olcsó üzemeltetés nem egybecsengő fogalmak.
Másodszor. míg egy másodvonalbeli eszköznek elmegy egy kevésbé korszerű és a PSzH szerintem az, addig ugyanez nem mondható el egy olyanról, mint a harckocsi, amit viszont a legmelegebb helyekre küldesz.

TG
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Az a bajom ezekkel a "csak pár milliárdba kerülne, nehogy már ne telne rá" ötletelésekkel, hogy önmagukban igazak, de sajnos nagyon sok ilyen "csak pár milliárdos" tétel van. A katonák megfelelő ruházattal való ellátása csak milliárd lenne, az URAL-ok lecserélése, csak pár milliárd lenne, a helikopterek nagyjavítása csak pár milliárd lenne, bombák a Gripenekhez csak pár milliárd lenne, a BTR-ek cseréje csak pár milliárd lenne, a harkocsi kérdés megoldása, csak pár milliárd lenne, a vízfej leépítése, csak pár milliárd lenne, a csapatokat rendesen feltölteni, csak pár milliárd lenne, egy tüzérosztály felállítása csak pár milliárd lenne és még sorolhatnám, de ez a pár milliárdról aztán kiderül, hogy 1000 milliárd, ezért sajnos fel kell állítani egy fontossági sorrendet, és mivel a BTR-ek "modernizációja" a közelmúltban zajlott, azt meg nem értem, hogy miért is járna le egy páncélkocsi "szavatossága" amiért kötelezően ki kell vonni, nem gondolom, hogy jelen pillanatban ez a legégetőbb kérdés.

TG
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Azt elhiszem, ha te mondod, hogy az orosz minőség az überratyi... De azt megint nem értem, hogy mi az, hogy másodvonalbeli? Az se biztos, hogy a T72 nem utód nélkül fog kihalni... De ha lesz is váltó típus valszeg ilyen 60-120 max. Illetve 2-3-4 száz APC/IFV, amire lehet -józan ésszel- számítani, nem? Nagyjából ennyi, ami kisajtolható Mo.-on... (Nem mintha ezekre lenne bármi esély, max. ha ennek az 2%-os USA csesztetésnek lesz foganatja.)
A Mardereknek egyébként én is örülnék.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Egy darabból kiöntenénk a jármű alját és oldalát valamilyen modern alumíniumból (silumin). Frontpáncélnak és hátfalnak beragasztanánk valamilyen kemény acélt, tetőnek és moduláris burkolatoknak felnyomnánk némi karbont.
Kapna egy távirányítású fegyverállványt a "piacról".
Vennénk bele komplett MAN hajtásláncot, és raknánk rá gumikerekeket vagy lánctalpat, amelyik épp jól esik.

Ha végül 100 millió forint lenne darabja, akkor azzal szerintem sokat mondok. Egy ilyen jármű <b>szerintem</b> fölülmúlja az M113-at.
A tetőlemez és a beltér alakítgatásával pedig 1001 verziót ki tudnánk építeni.

Ha ez ilyen egyszerű lenne akkor a lengyelek és a csehek nem liszencet vettek volna, hanem maguk fejlesztik ki. Tudom, hogy a magyar kreativitás és a a mérnöki tudás mindent felülmúl, de szerintem azért ebben nekik egy kicsit nagyobb szakmai múltjuk, és tapasztalatuk van, mint nekünk.

Én nem gondolom, hogy ez ilyen egyszerű, és azt sem, hogy amit leírtál, azt a magyar ipar jelenleg elő tudja állítani.

TG
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Zotyek!

bocsánat, valószínűleg félreérthetően fogalmaztam, nem azt gondolom, hogy az orosz technika "übergagyi" csak azt, hogy anyagminőség-biztosítási okokból az élettartama nem éri el a nyugati társait, amihez még párosul a magyar ridegtartás.

Nézde gy harckocsi, egy gyalogsági harcjármű (IFV) az első vonalban harcol. Egy PSzH, egy aknavetőhordozó egy parancsnoki vezetési pont, stb meg nem. Igen a németek, az amerikaiak ma is használják az M113-at de nem az első vonalban, hanem kisegítő feladatokra, speciális felépítménnyel, Az első vonalban meg Puma, Marder meg Bradley.

TGT
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 810
57 649
113
ambasa

"még sorolhatnám, de ez a pár milliárdról aztán kiderül, hogy 1000 milliárd, ezért sajnos fel kell állítani egy fontossági sorrendet,"

Senki nem mondta, hogy nem kerülne 1000 milliárdba. Viszont azt gyakran elfelejtik, hogy ezt <b>sosem kell egy összegben kifizetned</b>.
Ha évi 200 milliárd forint plusz forrást kapna a honvédség, és ezzel <b>helyreállna a 2002-es szint</b>, akkor 5 év alatt meg lehetne újítani az egész haderőt!!!
Az ország meg ennyit röhögve elbír, csak ez nem hoz szavazatot.

"Most arról én eltekintenék, hogy alig néhány napja, amikor használt német Marderekről álmodoztam,amiket szintén vagdosnak szét, finoman szólva is azok alkalmatlannak lettek nyilvánítva, egyesek részéről, és most az M113-at mellett és ellen vitatkoztok. Nem teljesen értem."

Én még mindig azt mondom, hogy a Marder alkalmatlan. Meg azt mondom, hogy az M113 alkalmatlan.
Olyan technikát kéne venni ami nem 50-60 éves!
Ráadásul a 20-30 éves BTR-eket 50-60 éves technikára cserélni... Pár II. VH-s cuccot ne rendszeresítsünk???
Nem nagy pénz manapság egy APC, én pár oldallal előbb APC fronton az egyik legolcsóbbat meg a két legdrágábbat néztem meg, de közte is van technika, mondjuk az általam linkelt török konstrukció.
Ezekben kéne gondolkodni szerintem!
(Amikor egy megye nagyságú Szlovéni megengedhet magának 100 modern APC-t akkor nehogy már nekünk ne teljen rá itt Európa közepén...)