A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 803
30 724
113
Lövésre leosztva ez biztosan drágább. Mondjuk mindkettővel ha lőssz 1000-et. Ennél kell az olcsóbb platform az elektrónikával meg a jó drága rakéták. A harckocsinál kell a platform, a löveg, esetleg ágyúcső-csere, és "filléres" lövedékek.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Kolka!

Én azért erre a cikkre nem nagyon alapoznák, amely ma is komolyan kezeli a Kaméleont, ami anno a magyar makettezők áprilisi tréfája volt, vagy harminc évvel ezelőtt. Innentől kezdve megmondom őszintén el sem olvastam, mert akkor a többit sem tudom komolyan venni.

Igen lehetne sok mindent gyártani itthon, de ez kétféle képen képzelhető el, a kutatás-fejlesztést vagy az állam, vagy a magántőke finanszírozza. Az elmúlt 20 év bebizonyította, hogy a magántőkének nem érdemes befektetni olyan fejlesztésbe, ami Honvédségi beszerzésre épít, mivel a pénztelenség és az ezzel járó állandó koncepcióváltások miatt, a beszerzések bizonytalanok. Egyszerűen a HM rossz és megbízhatatlan megrendelő. A Rába már a 90-es évek elején legyártotta a gépkocsicsaládjának próbapéldányait és odaadta csapatpróbára, de vagy 10 évig nem vettek belőle, miközben 2 milliárd forintért használt Bundeswehr teherautókat vásároltunk (amire mellesleg egy ma magas rangú katona barátom szerint nagyon nagy szükség volt)

Katonai hírközlés, még az első Orbán kormány mielőtt leköszönt volna, 36 milliárd Forintért annyi rádiót vett a norvég Kronsbergtől, ami az akkor haderő igényeire volt méretezve, de közben a kisebb hadseregnek kevesebb is elég volt, ezét ezt megpróbáltuk módosítani, ami hosszú pereskedéssel járt. Végül 2013-ban megnyertük a pert de ennek ellenére egyezkedtünk is a norvégokkal, aminek az eredményeként 20 milliárdot megspóroltunk, de ami lényeg, hogy a MH-nak van elég rádiója, és mostanában egy-két különleges esettől eltekintve a józan ész szerint nem igazán lesz új beszerzés.

Sok mindent ki lehet fejleszteni de gyengébb fegyvert minek? Mi értelme van egy olyan fegyvernek amitől szép hősi halottaink lesznek, mert használhatatlanok, de olcsók? Mellesleg voltak, használható kézi légvédelmi rakétáink, de amerikai ösztönzésre megszabadultunk tőle, mert az amerikaiak rettegnek, hogy ilyen fegyverek általuk terroristának tartott szervezetek kezébe jut. Persze értelmesebb hadseregek nem vonták ki ezeket, hanem a korábbi általuk is ismert szovjet technikát felhasználva gyártanak és rendszerben tartanak ilyeneket, mint pl a lengyelek a Grom-ot, de ugyanakkor nem gondolom, hogy ezek a régi fegyvereken alapuló kis szériás, és ezért drága fegyverek, ma még megfelelően hatásosak, korszerű érzékelőrendszerük van és megfelelően zavarvédettek, persze gy mindenféle korszerű védelmet nélkülöző helikopter ellen biztos ez is jó, de, nem gondolom, hogy a MH csapatait ilyen ellenfelek ellen kellene felkészíteni.

Viszont ma egy igazán hatásos fegyver kifejlesztése, mint azt a nemzetközi példák mutatják drága, és erre nálunk senkinek sincs tőkéje, főleg úgy nem, hogy még a beszerzés is bizonytalan, addig meg nem lesz export, amíg a MH referenciaként nem rendszeresíti. Anno a Gepárd család, még ha nem is volt egyedülálló, de viszonylag úttörő volt, kevés konkurenciával, de mivel az MH vonakodott rendszeresíteni, így hazai referencia híján mások más felé kezdtek nézegelődni és lassan a piac is telítetté vált. Ma már a K+F igen sok pénzbe kerül, persze lehet a sufni barkácsolni dolgokat, és nagy hangon beadni a népnek, hogy amit csinálunk az milyen egyedülálló és szuper, mint a magyar robotrepülőgépek, de aki egy kicsit is megnézi azokat, ezt a színvonalat gyakorlatilag ma egy komolyabb modellező is elkészíti.

TG
 
2013. december 7.
934
4
18
Ráadásul HKágyúval korszerű Hk-ra vadászni nagyon kockázatos dolog mert a kinetikus penetrátorok hamar elavulnak, ahogy a páncélok fejlődnek. A nagyméretű kumulatív robbanófej a legidőtállóbb megoldás. Szóval egy filléres BMP-vel vadászhatsz mindenféle ellenséges nehéztechnikára és egy ilyen kis járművet ráadásul nagyon jól lehet rejteni.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Mackensen
<i>"Én M113-ra szavaznék..."</i>
Én pedig egyre inkább arra szavaznék, hogy első körben lízingeljünk egy APC/IFV-t.
Szerintem ez az a kategória, ami még belefér az országunk mostani, illetve várható közeljövőbeni gazdasági lehetőségeihez, ami a saját gyártás lehetőségét illeti. Közép- és Kelet-Európában gyak. mindenhol máshol van/volt saját kezű APC v. APC/IFV gyártás. Szlovénoknál két licencet is vettek, ha jól rémlik (Pandur és Patria). A Gripen tökéletesen megfelel a légierőnek, és tekintve a szomszédaink felszereltségét, a megfelelő fegyerezettel (ATGM-ek is) -és mennyiségben, a Gripenekkel együtt- elengedőnek kell lennie az ország védelméhez, illetve az arányos NATO hozzájáruláshoz. Nem hiszem, hogy ez olyan sci-fi kategória lenne, akár gazdaságilag, akár technológiailag... Egyedül akarat kérdése.
A gyártáshoz meg is vannak azok a cégek, ahol a gyártás körülményeinek kialakításához megvan a szükséges háttér (Rába, Currus, stb.).
Természetesen a saját fejlesztés is jó ötlet, de szvsz azért nem első körben, mert egy licence-ből gondolom rengeteget lehet tanulni, így kisebb a kockázat, hogy valamilyen szempontból nem megfelelő konstrukció jön létre.
 

kolka

Member
2014. április 12.
82
2
8
Ambasa!

Köszönöm válaszod, sajnos igazad van. A fejlesztésre csak azért gondoltam, mert valahol el kell kezdeni és ha nem kezdjük el soha akkor még nagyobb lemaradásunk lesz, mivel a legtöbben csak a szemetet adnák el nekünk.
Persze mivel drága ezért csak egy két célterület lenne érdemes (nem a víztisztító berendezésekre gondolok), csak éppen azon gondolkodok, hogy mi lenne az a megfelelő célterület amibe érdemes lenne beleölni a humán és más tőkét.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Zotyek, megszavazom csak nem bízok abban, hogy megvalósúlna. Nem azért mert nem lehetne, hanem mert hiányzik mögüle bármilyen politikai akarat.
Sőt, eddig többször is mondtam, hogy utánozzuk Szingapúrt. Ötmilliós városállam és micsoda felszereltségű hadserege van, a hadiiparáról nem is beszélve.
Talán az egészet a tanüggyel kéne kezdeni, hogy a következő generáció megállja a helyét a globális munkaerőpiacon és egy regionális gazdasági nagyhatalommá váljunk.
http://youtu.be/1J6t1j38TaM
Akkor lenne pénz hadiipari fejlesztésekre és beszerzésekge.
Addig viszont...
http://youtu.be/Ia0wYvmEGkU
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Mackensen
Mindennel egyetértek sajnos... Én sem hiszek benne, hogy lesz rá akarat, ha eddig nem volt... Legalábbis a most következő 4 évben sem. (...) Pedig ezt azért nem volna nehéz kommunikálni, "növeli a túlélési esélyet misszós katonáinknak", "munkahely teremtés", csak hogy 2-őt említsek.. Az éppen aktuális ellenzék meg pöfékelhet, mert max annyit tud mondani, hogy minek nekünk "Honvédség, amikor a szomszédban is béke van" v. "minek nekünk új cucc, amikor itt van az alólunk kirozsádosó BTR-ek".
Az oktatásra való rágyúrás pedig megint olyan, hogy 20 év lett volna rá, nem tették meg, sőt... Pedig a finn után a csehek is nagyon jó példa lett volna arra, hogy elinduljunk ebbe a fejlődési irányba...
Ilyenkor van az, hogy én is elkezdek kombinálni, összeesküvéseket látni... Pedig -amellett, hogy bizonyos döntésekért biztos megkapján az ilyen-olyan támogatást- valszeg csak arról van szó, hogy bénák, meg a saját zsebük jobban érdekli, és ezért nincs sem egy normális gazdasági stratégia, sem pedig egy jó és megvalósítható MH fejlesztési program sem.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 737
57 076
113
A BTR-ek cseréje témához szólnék hozzá. Ugye most kb. 500 darab környékén van belőlük. A BTR-80 topikban mondjátok, hogy új járműre nem lenne pénz. Szerintem meg lenne.
Nézzünk meg először pár alternatívát és az áraikat:
APC:
1. BTR-82A Ár: 0.7-1 millió $/db
2. Patria AMW Ár: 3 millió $/db
3. GTK Boxer Ár: 4 millió $/db
IFV:
4. BMP-3M Ár: 4.5 millió $/db
5. Puma Ár: 5.5 millió $/db

Próbáltam mai árakat felkutatni, persze a teljes beszerzés ára függ egyéb tényezőktől is.
500 darabra vetítve a feltételezett beszerzési ár:
1. BTR-82A: 100-120 milliárd forint
2. Patria AMW: 350-380 milliárd forint
3. GTK Boxer: 450-500 milliárd forint
4. BMP-3M: 600-650 milliárd forint
5. Puma: 680-720 milliárd forint

Ezen számok így önmagukban nagynak tűnnek, de ha elosztjuk őket egyenletesen 4 évre akkor sokkal vállalhatóbbnak tűnnek.
1. BTR-82A: 25-30 milliárd forint/év
2. Patria AMW: 87.5-95 milliárd forint
3. GTK Boxer: 112.5-125 milliárd forint
4. BMP-3M: 150-162.5 milliárd forint
5. Puma: 170-180 milliárd forint

Szerintem a jelenlegi honvédelmi költségvetés mellet (kb. évi 200 milliárd ft) lehetetlen bármilyen beszerzés, <b>még a BTR-82A-t sem tudnánk megfizetni! </b>

Viszont ha egy évi 300 milliárd forint környéki honvédelmi költségvetéssel számolunk, és más fejlesztésre nem költünk akkor már a Patria AMW is elérhető közelségbe kerül!
<b>Ha a 2002-es honvédelmi költségvetést vesszük alapul (bő 400 milliárd forintos keret) akkor a Puma sem lenne lehetetlen! </b>

Most hozzátenném, hogy az ország költségvetése olyan 15000 milliárd Ft, ebből a honvédségre 200 milliárdot fordítanak. Nem hiszem el, hogy nem találnak a honvédség számára plusz 100-200 milliárdos forrást ha akarnak. (Egyszer érdemes megnézni mennyi sz@rra költik el a pénzt)
<b>Ebből szerintem tökéletesen látszik az, hogy kis hazánkban igazából nem a pénz hanem a politikai akarat hiányzik a honvédelem ügye mögül!</b>
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Kolka!

én alapvetően szkeptikus vagyok, és nem látok sok jövőt, a magyar hadiiparnak jelenlegi állapotában. Szerintem a fejlesztés és a gyártás előtt először addig kellene eljutni, hogy biztosítsa a MH működését, javító kapacitás, ruházati termékek, és lőszergyártás, illetve a járműgyártás, de ennél többre a közeljövővőben nem számítanák, de ez alapot adhatna arra, hogy bizonyos szereplők, vállalatok megerősödjenek tapasztalatokat szerezzenek. Ha ez megvan, akkor MH igényei alapján lehetne liszencgyártást folytatni, és tapasztalatokat gyűjteni és csak ez után lehetne szerintem önálló fejlesztésbe kezdeni, nem kell azonnal megváltani a világot.

Természetesen egy eladható termék kifejlesztéséhez és előállításához tőke kell. Viszont lehet találni akár nagyon meglepő és nem túl nagy tőkepefektetést igénylő területeken is piaci réseket, de természetesen nem árt itt sem ha az MH referenciaként rendszeresíti, de nem csak azért mert haza termék, hanem azért, mert jó és viszonylag versenyképes ára van.

De ugyanakkor, vannak biztató nemzetközi példák. Figyelmedbe ajánlom pl a horvát HS Produkt fegyvergyárat, ugyan nem a semmiből jött létre, de figyelemre méltó a története. ma több, mint 1000 alkalmazottja van, az a HS2000-es pisztolyából az USA-ban több, mint félmillió példányt adtak el, és ez nem Glock, Walter, H&K,, SIG, FN, Colt vagy valamilyen nagynevű cég, hanem egy szinte névtelen vállalat. Ha esetleg egyes magyar vállalatok a fentebb leírt leírt utat bejárva, tapasztalatot gyűjtve és megerősödve, egy megfelelő piaci rést találva, esetleg hasonló sikerre is képesek lehetnének. Nem biztos, hogy ez kifejezetten valamiféle fegyver lehet valamiféle speciális jármű, mint pl a BV.202/206, amely mekkora sikertörténet lett, pedig 1964-ben a megszületésekor ki gondolta volna hogy tucatnyi ország rendszeresíti. Lehet, hogy nekünk is valamiféle a civil életben hasznosítható járműben kellene gondolkodni. Pl hamarosan teljesen kifutnak a PTSz-M-jeink és valamiféle pótlásukra szükség lesz, jó úszóképes nagy teherbírású alapjárműből nem nagy választék van a piacon, viszont az ex-VSz, ma NATO tagországoknál ezek az eszközök hamarosan szintén kivonásra kerülnek, lehet hogy pl egy ilyen járműnek lenne piaca, ha mondjuk előbb az MH egy viszonylag nagyobb mennyiséget rendelne, mondjuk 100(?) darabot, amiért már talán érdemes elkezdeni a kifejlesztését.

http://en.wikipedia.org/wiki/HS_Produkt

Lehetne egy másik lehetőség is szerintem, és erre a jelenlegi kormányzat akár vevő is lehetne. A ma is meglévő állami hadiipari vállatok egyesítésével (Gödöllő, Nyírtelek és ki tudja még mi) egy állami hadiipari konszernt létrehozni, amely nem teljesen piaci alapon biztosítaná a MH működésének a hátterét. Ilyen egy kicsit a görög EBO, vagy a finn egykori Valmet, ma Patria.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hellenic_Arms_Industry
http://en.wikipedia.org/wiki/Patria_%28company%29

TG
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Azt nem értem mi a bajotok a használt M113-asokkal. Értem, hogy Boxer, meg Patria, sőt valamilyen haza gyártású cucc milyen jó is lenne. De per pillanat ezt tartom a leginkább járható útnak.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Azt nem értem mi a bajotok a használt M113-asokkal. Értem, hogy Boxer, meg Patria, sőt valamilyen haza gyártású cucc milyen jó is lenne. De per pillanat ezt tartom a leginkább járható útnak.

Kérdés, hogy miben jelent előrelépést a BTR-hez és az esetlegesen azon alapuló fejlesztésekhez képest? És ha jelent valamekkora előrelépést, akkor is megéri-e egy teljesen új típus rendszeresítése annak minden nyűgjével együtt, hoz-e annyi pluszt?

Ezeket érdemes az elején tisztázni.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Mackensen
Node miért pont ez? 1960-as konstrukció... :) Nincs semmi bajom a MILF-ekkel, de akkor legyen már dögös. :)
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Az M113-mal önmagában nincs baj, de ma már, szerintem nekünk visszalépés lenne, úgyhogy ennél fejlettebb technikával rendelkeztünk, de bizony tekintetben ma is rendelkezünk. Nem gondolom, hogy ma valakinek is megfordulna a fejébe újonnan rendszerbe állítani, kivéve ha katonai segélyként kapja. Ha volna és újabb, fejlettebb példányok rendszerbeállításáról lenne szó, az más kérdés lenne, de BTR-eket ezzel lecserélni nem sok értelmét látom. Ez pont olyan mint az UH-1-esek esete, önmagában szépen hangzik, de ma már ki az aki UH-1-est rendszeresít (akármennyire továbbfejlesztette változat) és nem UH-60-ast, Cougart, vagy... (had ne soroljam, nem akarok vitát gerjeszteni). Egyébként ugyan ez a bajom, a most vásárolt három Mi-8-assal (a pénzügyi szabálytalanságokon kívül), hogy visszalépés a 25 évvel ezelőtti önmagunkhoz.

TG
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
1. Rengeteg van belőlük és olcsón hozzájuk lehet jutni. Több NATO tagállam most kezdett neki a cseréjüknek, tehát lehet, hogy ingyen is meg lehetne kapni őket.
2. Rengeteg modernizálási lehetőség adott. Az M113A3 változat szerintem nagyon is jó.
3. Kiválló ergonómia, hatalmas belső tér, lánctalpas meghajtás, rengeteg alváltozat amit szintén olcsón meg lehet kapni stb.
4. Védelem szerintem megfelelő, de ahogy látom akár növelhető is.
5. A belátható jövőben még mindeíg ez lesz a legmeghatározóbb páncélozott szállító jármű. Egyhamar nem lesz gond az alkatrészutánpótlással.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Speciel az M113-at tartom a legjobb városi harcjárműnek, pontosabban egy ilyen jármű bázisának kiadós felpáncélozás után, mert kicsi, tágas és lánctalpas volta miatt fordulékony. Ha a magyar haderő olyan problémákkal küzdene, hogy mivel szereljünk fel egy városi harccsoportot persze.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Mackensen
Csak az a gond, hogy a modernebb verziókat miért adnák el vagy miért ingyen? A BTR-ekre is lehet plusz páncélt, jobb motort, stb rakni. Meg abból is van egy pár. :)
Viszont arra vonatkozóan nem látok infót, hogy túl jól páncélozott lenne. A -kis- motorból ítélve nem lehet különösebben jó, illetve a kialakítás pedig nem tűnik alkalmasnak asszimetrikus hadviseléshez.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Azért mert néhány fejlettebb európai NATO tagállam most kezdte meg a cseréjüket. Tehát van raktáron bőven belőlük.
A páncélzata szerintem megfelelő. A MH nem aszimmetrikus háborúra kell készüljön hane hagyományosra amit reguláris haderők vívnak egymással. Aszimmetrikus hadiseléshez ott vannak a MRAP-ok, de abból nem kell sok, mivel gyakorlatilag csak külföldi missziók alkalmával lehet róluk szó.