A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Voltagemultiplier
A T-55 modernizáció asszem úgy került szóba, hogy másodvonalbeli tankoknak lennének jók. Tehát elsősorban nem tankok ellen mennének gondolom.
Illetve, ahogy látom a T-72-vel kapcsolatban egyetértünk... Az egyiket meg akkor bőven elég lenne modernizálni... Mármint MBT-nek. A T-55-ösökből lehetne (v. inkább lehetett volna) APC-t csinálni, ahogy Izrael tette... Vagy pl. csapatlégvédelmi jáművé alakítani.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Újabb "álmodozás"... CV90 light tank, IFV és APC variánsok

26_116783_94eddd79df93e92.jpg


CV90_Armadillo.png
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 347
11 291
113
Létezik hadihajós-tűzszerész alakulatunk, ezred erősséggel, szervezetszerűen.
A tűzszerészek léte, még érthető egy katonai szervezetben.
Noha, békeidőben, egy normális országban, a megtalált egykori és mai robbanóeszközök hatástalanítása, a rendőrség, vagy katasztrófavédelem feladata.
Tudtommal, a rendőrségnek is vannak tűzszerészei egyébként.
Mit csinálnak esetleg Ők, tudja valaki ?
Nos, ami a hadihajósok létét illeti, ez igazi meseszerű történet.
Kapaszkodjatok, feladatuk békében elvileg nincs.
Háborúban légvédelem a pontonhidaknak. Na ezt tudjuk milyen fegyverzettel tennék. :) ( gépágyú, nehéz géppuska ) :)
Valamint, aknamentesítés a Dunában, amikor az ellen abba aknákat dob.
Ennek annyi a mellékzöngéje, hogy a vietnami háború óta nem dobálnak aknát folyóba, mert megjelentek a precíziós fegyverek már rég.
Hidak, folyami átkelők megsemmisítéséhez, nincs már szükség aknák dobálásra, nem is teszi egy légierő sem, jó ideje.
Sebaj, Mi készülünk rá, konkrét hadihajós alakulat fenntartásával, akkor amikor alig jut bármire is a Honvédségnél.
Rengeteg egység, laktanya, alakulat szűnt meg, zárt be végleg.
Valami nagy rejtély, vagy szakmaiság folytán, azért a hadihajósok megmaradtak.
Tudnám csak, mennyibe kerülnek a HM költségvetésében évente és mit is tudnánk tenni 3 db folyami hadihajóval háborús helyzetben, ahol a fő fegyver a már említett gépágyú és nehéz géppuska. :)

Pár éve lettek ezred, előtte zászlóalj voltak.
Úgy lettek ezred, hogy átnevezték, azt kész.
A katonai tűzszerészek gereblyézik össze, amit a csillagos csapatok szétszórtak. Ebben sokszor a flottilla is közreműködik.
A rendőrség tűzszerészei a rögtönzött robbanószerekre vannak.
Amúgy mibe telne egy 2-4 csöves Mistral tornyot a tatra reszelni?
Kb semmibe.
Az a három hajó volt valamikor kb. 40, aztán dobraverték őket.
Olyan sokba nem lehet a fentartásuk, mert alaménium a hajótest. Nem rohad. Nem mágnesezhető. Merülése 40 centi.
Akár kaphatott volna párat a katasztrófavédelem is. Árvizeknél jól jönnének. Derékig érő vízben lehetne velük járőrözni. Például.
Csepelen is vagy 3 várja a sorsát.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Akárki akármit mond , látható fejlődésbe kezdett a honvédség.
Kis lépésekben , de akkor is. Végre nem zuhanó pályán van minden ágazata , hanem lehetőségekhez mérten javulnak dolgok.

pl: 3 Helikopter, akkor most 50 napos gyakorlat, 1,2 milliárd + költségvetés a légierőnek. Tehát fent tudják és látják is hogy kell.
Pár éven belül szerintem végre teljesen talpra áll a gazdaság és akkor abból már lehet fejlesztgetni.

Szerintem annyiban lehet előnyt kovácsolni abból hogy majdnem a 0 ról kezdjük , hogy új alapokra és új technikával lesz újra alkotva a Magyar Honvédség, sokszor ezeknek a reformoknak köszönhetően találtak ki új stratégiát vagy olyan fegyvernemet , amire az általánosan gondolkodó ellenségnek , nem volt ellenszere.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Én azt mondom kockáztatni kell.
Ha megnézzük összeshaderőnem ( tűzérség, légi , stb. ) esélytelen megfelelő darabszám és minőség beszerzése.
Ezért másoljuk le a jelenlegi legjobb (USA ) aki nem azért a kegtökösebb jelenleg mert olyan jó tankjai vannak , vagy olyan bátor katonái, hanem mert Ő a légtér ura, Másik indokom az egyetlen ország aki megverte az USA a II. VH óta az Vietnám.
Tudni kell vietnám nem úgy mint nálunk a szárazföldi parancsnokság alá van rendelve a légvédelmi, illetve vadászok, hanem pontosan fordítva . Ezt fel kell ismerni.
Tehát azért fontos , mert légtér védelme érdekében vetnek be szárazföldieket , nem a szárazföldi hadmozdulatok támogatására.
Ez azért fontos újszerü és merész megközelítés , mert teljesen máshol megy a játszma a LEVEGŐ uramáért , a szárazföldi csapatokat be lehet áldozni estleges légvédelem vagy radar feszámolásért és itt jön a realis esély egy ütőkepés Honvédségre, csak a Légvédelmet és a Légierőt kell fejleszteni , de ott pénzt nem sajnálva. Aki átgondolja ennek a másik látásmódnak a realitását rájön hogy ilyes fajta torzítása a hagyomány gondolkodó és felépülő haderőbe olyan rést üt amivel az egész játék teret lehet uralni.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
GrGLy

Én szoktam mondani, hogy a wikipedia a tudományos világ Blikkje.
Viszont itt nem az általad írt számok vannak:
http://hu.wikipedia.org/wiki/A_Magyar_Honv%C3%A9ds%C3%A9g_fegyverzete

"Megint ott vagyunk, hogy egy végtelenül lepusztult Honvédség kerül szembe egy idealizált és tökéletes támadó hadsereggel."

Itt szó nincs erről. Az volt a kiindulási alap antigonosznál, hogy nem kell nekünk MBT, inkább vegyünk még 14 Griffet.
Most miből gondolod, hogy az ellen fele ekkora értékben nem tud venni magának valamit? Mondjuk csapatlégvédelmet?

A járművek hatótávjánál pedig valós adatokat írtam, ez egy kis ország, és nem a II. VH! Az üzemanyag pedig üzemanyag akárhonnan is szerzed be...

500 tankot írtál, ezért feltételeztem, hogy az angol Wikiből indultál ki (ott annyink van, amennyit én is írtam), mivel a magyar Wiki szerint a Román Hadseregben ~350 tank van rendszerben, a bevethetőkről nincs szám.

És én arra reagáltam, amit Te írtál, nem pedig arra, amit antigonosz (és nem azt mondom, hogy neki igaza van). Viszont pontosan egy - az ellenség számára - idealizált helyzetet vázolsz fel, mert azt mondod, hogy valamelyik szomszédunk felragasztja az autópálya matricát és irány Budapest. Oké, odaérnek, és utána mi történik? Hogy kapnak utánpótlást, lőszert, üzemanyagot (okot lásd alább), stb. a további tevékenységükhöz? Egyszerűen a logisztika hiányzik a stratégiádból. Ez egy nagyon gyors támadás lenne, ami egy-két napon belül kifulladna és tulajdonképpen ellenséges területen hagyná a támadó haderő egy jelentős részét támogatás nélkül.

A hatótáv pedig igen, valós, viszont csak egy száraz technikai adat, ami önmagában nem jelent semmit (főleg, hogy ezek számolt hatótáv adatok, mert egy arcvonal előrevonulásakor a harcjárművek mennek, megállnak, mennek, várakoznak, stb., szóval szerintem jóval kevesebb az a hatótáv ilyenkor). Az üzemanyagos taktikádat pedig egy nagyon egyszerű lépéssel keresztül lehet húzni: fogsz 20 embert, autóba ülnek és szisztematikusan végigmennek adott területen a benzinkutakon és felgyújtják azokat. Volt-nincs üzemanyag, az utánpótlási vonalat ugyanúgy ki kell építeni és védeni.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
itt ezt írja a sebességről:
http://www.hajoregiszter.hu/hajoadatlap/am_31_dunaujvaros/2025/hu
 

kolka

Member
2014. április 12.
82
2
8
Én azt mondom kockáztatni kell.
Ha megnézzük összeshaderőnem ( tűzérség, légi , stb. ) esélytelen megfelelő darabszám és minőség beszerzése.
Ezért másoljuk le a jelenlegi legjobb (USA ) aki nem azért a kegtökösebb jelenleg mert olyan jó tankjai vannak , vagy olyan bátor katonái, hanem mert Ő a légtér ura, Másik indokom az egyetlen ország aki megverte az USA a II. VH óta az Vietnám.
Tudni kell vietnám nem úgy mint nálunk a szárazföldi parancsnokság alá van rendelve a légvédelmi, illetve vadászok, hanem pontosan fordítva . Ezt fel kell ismerni.
Tehát azért fontos , mert légtér védelme érdekében vetnek be szárazföldieket , nem a szárazföldi hadmozdulatok támogatására.
Ez azért fontos újszerü és merész megközelítés , mert teljesen máshol megy a játszma a LEVEGŐ uramáért , a szárazföldi csapatokat be lehet áldozni estleges légvédelem vagy radar feszámolásért és itt jön a realis esély egy ütőkepés Honvédségre, csak a Légvédelmet és a Légierőt kell fejleszteni , de ott pénzt nem sajnálva. Aki átgondolja ennek a másik látásmódnak a realitását rájön hogy ilyes fajta torzítása a hagyomány gondolkodó és felépülő haderőbe olyan rést üt amivel az egész játék teret lehet uralni.

Ha jól tudom akkor Guilo Duhet írt hasonlót az 1920-as években, tehát annyira nem új. (sajnos munkáját nem olvastam csak egy rövid összefoglalót)
 

kolka

Member
2014. április 12.
82
2
8
Nem vagyok biztos, hogy a légtér uralma mindenhol ki tudja kényszeríteni a teljes katonai fölényt. Például a hegyekben nem biztos, hogy a repülőgépek és a helikopterek a terep adottságai miatt hatékonyan tudnak támadni/támogatni.
 

papa11

New Member
2011. augusztus 18.
20
0
1
Ha jól emlékszem sok sok évvel ezelött a CURRUS Zrt. nél tervezgettek T72 modernizációt.Természetesen semmi nem lett belőle.Pedig a környező országokat figyelembe véve elég volna modernizálni cseh vagy lengyel mintára./persze csak ha megéri /,gazdaságossági számítás ha nem kerül többe mint egy új/
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Lassan összeszedtem az összes NATO illetménytáblát OR1 és OF9 között a magyar kivételével, amit nem találok, szal ha valakinek van egy néhány évnél nem régebbi magyar, akkor tegye már be ide!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 258
68 054
113
Most miből gondolod, hogy az ellen fele ekkora értékben nem tud venni magának valamit? Mondjuk csapatlégvédelmet?
Ezzel már elérem a célom mert nem tankot, pszh-t, ágyút vesz hanem védőeszközt. Védelemre költi a pénzét nem támadásra. Senkit sem vet fel a pénz a környező országokban kivéve Ausztriát.

Az üzemanyagos taktikádat pedig egy nagyon egyszerű lépéssel keresztül lehet húzni: fogsz 20 embert, autóba ülnek és szisztematikusan végigmennek adott területen a benzinkutakon és felgyújtják azokat.
Vagy beleöntesz pár mázsa cukrot a tartályokba.:)

Elsődleges fontosságú mindig a légtér uralma. Még egy villámháborúnál is, ahol minden elindul egyszerre. Azért írtam hogy ma még a 14 gripen elég, épp hogy talán. De pár év és nem lesz az 2x griff annyi kell majd a légtér uralomhoz a szomszédokkal szemben mint most. Ukránoknál ki tudja mennyi rozsdás vacak repül ezért nem számítanak. És a románok 30 Mig-21-ese sem hiába több a repülőgép ha nem egy súlycsoport.
Nézd csak meg a 2-ik vh-t. Amint megszűnt a német légifölény xarrá bombázták őket. dE MAI PÉLDA sLOVJANSZK. Körbe vannak zárva, lassan kifogy a kaja,a benzin, a kötszer, a lőszer. Hogyan látod el őket? A levegőből. Ha tiéd a légtér és van szállítógép megoldható. Kitarthatnak még sokáig, addig máshol szabad a gazda. Mert ehhez a Győr mératű városhoz is minimum kell 15000 ellenséges katona hogy körbezárja. 2-3000 védő annyit leköt.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Itt a táblázat a havi illetményről Euróban számítva. A legtöbb adat 2013-as, de befagyasztások máshol is vannak, így a magyart nem számítva a legrégebbi 2009-es:

http://s27.postimg.org/a3j9fecdf/t_bl_zat.jpg

Sajnos Belgát egyáltalán nem találtam és Dánia is eléggé foghíjas, de az országok kilencven százalékának teljes az illetménytáblája és a többiből is csak egy-két általában magasabb beosztás hiányzik.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Vizualizáció az OR1-OF2 bérszínvonalra:

http://s27.postimg.org/iab96z2g3/berszint.jpg

Nem korrelál a térségünkben az egy főre vetített GDP adatokkal, mivel Magyarország és Horvátország erősen eltér ettől:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/Europe_GDP_2007.png