A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Jó akkor ugy mondom ,hogy tudják hogy mi következik fent. Ez arra bizonyiték, és valószinű hogy annyira nem hülyék , hogy felkészületlenül akarják az egészet megvárni. Így jó a helyre igazítás ? ? ? ?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
jaja 50 napos hadgyakorlat van minden mozgásképes alakulatnak , de de de jó magyarként ezt is lassan negatívumként fogjuk fel. :D
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
@desertfox
Beszélgettem nemrég egy olyan emberrel, aki látott már olyat, aki hallott már valakiről akinek az anyósa közel van a döntéshozókhoz. Semmi jóval ne áltasd magad, csak szólok.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@silurusglanis nem áltatom magam, de szerinted ha valamire sunyiba készülnél hány embernek mondanád el ? Mert ÉN kb max 5-10 embernek de inkább senkinek, mert mindenki itt ismer egy olyan embert aki fidesz közeli, de hát az nem az az 5-10 ember aki Magyarország irányitásában dönt, mert az nem itt irogat HTKA :D de igazából igazad is van Én se tudok többet , de áltatás ingyen van hiszek benne, és ezzel elméletileg nem ártok senkinek , nem teszek rosszat senkinek. ennyi.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Akkor a 0,79 légyszíves add már hozzá azt a 1,2 milliárdot meg azt a 3 db helikoptert..... Nem nézitek a híreket a HTKA ? ? ? ?

Egyrészt 3 db. (civil) helikopter megvétele <b>nem haderőfejlesztés</b>.

Másrészt ez egy egyszeri kiadás, amit a legkönnyebb valahonnan lecsippenteni, 1,2 milliárd nem tétel a költségvetésben*. Viszont a helikopterek üzemeltetésére valószínűleg ugyanúgy nincs keret, mint ahogy az eddigi gépek üzemeltetésére se volt, ugyanis pont ez az a tétel, ami szerves része a HM költségvetésének és aminek továbbra sincs nyoma.

Pl. fél százaléka sincs a HM 2013-as büdzséjének. Hát még a GDP-nek.

Nem mindenkinek érthető modon történik és nem is fog , melyik hadvezér dobta nyilvánoságra készülödést ? ? ? ?

Akkor légyszíves azt mond meg nekem, hogy miért te vagy az egyetlen, aki "érti" ezt? És a téma szakértői, katonák és a Honvédség egyéb dolgozói miért nem látják azt az eszeveszett nagy elköteleződést a fejlesztés iránt?

jaja 50 napos hadgyakorlat van minden mozgásképes alakulatnak , de de de jó magyarként ezt is lassan negatívumként fogjuk fel. :D

Mintha egész Kelet-Európa hadgyakorlaton lenne nem? Talán nem a kormány elköteleződése a fő mozgatórugó az egész mögött, hanem ez az apró kis izé, tudod itt a szomszédban, ukrán-krízis, vagy minek nevezik :)
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 737
4 198
113
desertfox, szerintem te vagy az orbán úr, vagy nem tudom. :)
De hogy elvakult vagy az biztos.
a +1,2 mrd, az még „integrációra”, vagy kárpinak is kevés, nem hogy a honvédségnek.
A három helikopter meg a korábban elkövetett mulasztás bepótolása (vagyis egy kísérlet arra), szóval azt nem írhatjuk a pozitívumok közé.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 920
58 250
113
desertfox

Sajnos az a rossz hírem van, hogy a jelenlegi vezetés számára még csak <b>gondolati szinten sem</b> létezik olyan, hogy haderő fejlesztés.
A HM talán a legkisebb és talán emiatt a <b>legjelentéktelenebb minisztérium</b>. A vezetésébe pedig általában olyan emberek delegálnak akiket a pártban betöltött szerepükért meg kell jutalmazni, de annyira mégsem fontos emberek, hogy nagyobb minisztérium élére kerüljenek. Erre volt tökéletes példa a Hende.
Én nem mondom, hogy ő nem akart többet kihozni a dologból, de ha a főnök azt mondja neki, hogy nem, mert 100. rangú nekik a haderő, akkor értelemszerűen semmilyen fejlődés nem következik be! Ugyanis pénzt nem kaptak, hiába kértek.
A fejlődést meg azért nem látom, mert eddig volt egy olyan "hallgatólagos" megállapodás a döntéshozóknál , hogy a Honvédelemre a GDP 1% mennyen. Ezt közel 20 évig be is tartották. Most a GDP 0.7% megy a honvédelemre (2012).
Én inkább visszalépést látok nem fejlődést.
 

nalson

Member
2013. december 30.
187
0
16
A Fidesznek is éppolyan érdektelen a honvédelem ügye, mint a baloldalnak. Semmivel sem jobbak, ebben sem.
 
D

danielblack

Guest
A Fidesznek is éppolyan érdektelen a honvédelem ügye, mint a baloldalnak. Semmivel sem jobbak, ebben sem.

Emlékszem, hogy annó a balos időkben azt hittem, hogy ettől nincs lejjebb.... Hát azóta mégjobban megvágták a költségvetést. Bár azt elismerem, hogy ebből a kevesebb pénzből mégis ugyan annyira nem történik semmi, mint a baloséknál. Szóval legalább kevesebb pénzt herdálunk el.
Ideje lenne végre rendesen költeni erre a területre... Vagy akkor megkell szüntetni az egész kócerájt, és állami gárda/milicia/gerilla egységeket kell felállítani és azok között kiosztani azt a pár százezer kézi fegyvert.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
ÉN vagyok Orbán igen :D :D mind1 ne haragudjon senki akit felzaklattam meglátásommal nyugodalmas vasárnapot mindenkinek :D
@GrGLy az a hollandos hadgyakorlat volt , de izé. :D
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
A három gép ára az abból a 18 millió euróból lett finanszírozva ami félre lett rakva a többi gép nagyjavítására!
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
desertfox

Én azért nem tudok ezen ilyen derűlátón felsóhajtani! Vettek három helit a választások előtt 3 nappal? Jól el is lehetett adni a storyt a népnek, hisz látod, hogy nálad is bejött!
Azért még ne kezdjünk lovasszobrot állítani a nagy vezérnek a fő téren!
Most tényleg ennek kellene örülnünk és felállva tapsolni? Ez kicsit olyan ,mint amikor valaki minden nap megveri a családját és mikor egy nap nem teszi, akkor mindenki hálás, hogy milyen jó ember!
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 411
68 986
113
Szerintem mi erre a korszakra készülünk már titokban. Ezért nincs se katonánk se technikánk. :) Most komolyan kb 20-30 év múlva arra kell számítson az ember hogy fél tucat Terminátor vagy Starwars robot töri rá az ajtót amit egy joystikkal irányítanak coloradóból? Az nyeri a háborút akinek több lesz a robotja? Mert akkor lássuk be Leo2 helyett robotgyárat építsünk. (Van 6 robotom a cégben hát eléggé kukák, nélkülem csak sípolnának.)hungarian.ruvr.ru/news/2014_05_11/Az-ENSZ-ben-megvitatjak-a-gyilkos-robotok-hasznalatat-4785/
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Wolfram, szerinted a többi APC-nek mennyivel vastagabb az alappáncélja a Strykerénél?

Őszintén szólva fogalmam sincs. :) Csak azt tudom, amit már írtam is, hogy ma már elvárás a 7.62 AP elleni körkörös védettség (amit pl. mind a Patria, mind a Boxer teljesít pluszpáncél nélkül, a BTR nem, a Stryker se nagyon) és ez azért fontos a mi szempontunkból, mert, ha vennénk bármilyen APC-t, arra már vagy jutna utána kiegészítő páncél itthon, vagy nem (illetve, annyi valószínűleg jutna, amennyi a missziókhoz kell esetleg, vagyis pár kit, a többi meg maradna "csupaszon" az idők végezetéig)... Tehát nem árt, ha alapból tudja legalább a 7.62 AP elleni védettséget az, amit veszünk.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 379
14 044
113
7,62 AP lőszert még a IIWH féllánctalpasai is kibírnak. A kérdés, hogy mekkora távolságból. A legtöbbet úgy tervezték, hogy egy olyan 100 méter távolságból megfogja. Ismétlem, ez a gyakorlat nem változott, amióta az APC-k megjelentek.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 141
7 282
113
Sziasztok, akit érdekel a dunai flottila felszámolásának a történetet, annak egy jó összefoglalás:
http://mno.hu/migr_1834/a-dunai-flottilla-a-felszamolas-utan-747233
"A flottilla megszüntetésekor kivontak a honvédség rendszeréből 6 nagyobb, 48 kisebb hajót, egy csapatszállítót, két vontatót, két tankuszályt, két lakóhajót és 96 ladikot – valamint a hat aknamentesítőből hármat."
Egyébként a három kivont NESTIN-t a Legenda Kft vette meg és kettőt átépítettek túrista hajóvá (gyakran látom őket Budapesten). A kivont NESTIN-ek közül csak a AM-21 Százhalombatta nem lett átépítve, ez Budapesten várja a sorsát (de ez is a Legenda tulajdona).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 920
58 250
113
Lenne egy ötletem a szárazföldi erők terén. Nézegettem mostanában az IFV-ket és az jutott eszembe, hogy mi lenne akkor ha Magyarország a holland példát követné.
Én arra gondoltam, hogy egy járműtípussal fednénk le az IFV/APC/MBT/stb... szerepkört?
Ez az üzemeltetés terén jelentősen tudná csökkenteni a költségeinket, hiszen nálunk nem várható nagy darabszámú beszerzés a különböző kategóriákban.

Két típust látok egyelőre alkalmasnak:

CV90:
1. IFV verzió, 40 mm-s Bofors gépágyúval
2. APC verzió távirányítású fegyverállomással
3. Könnyű tank verzió 105 mm-s ágyúval

K21:
1. IFV verzió, 40 mm-s Bofors gépágyúval
2. Könnyű tank verzió 105/120 mm-s ágyúval
3. SAM komplex csapatlégvédelmi fegyverrendszer 20/30 mm-s gépágyús járművekkel és légvédelmi rakétás járművekkel

Nekem a K21 tűnik ígéretesnek, hiszen egy APC verziót könnyebb lehet kialakítani belőle, mint a CV90-ből SAM verziókat.
Ezen felül lehet érdemes lenne kialakítani 120 mm-s aknavetős verziókat és műszaki/orvosi stb... verziókat is.

Nektek mi a véleményetek erről?
Egy típus ilyen formában történő rendszeresítése kielégítő lehet a honvédség számára???
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Ide tökéletes volna... Nem Leo2, meg ilyenek ellen kell felkészülnünk. Annyi, hogy a CV-90-esből is van 120mm-es ágyúval rendelkező változat. :)