A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Na és akkor a legfontosabb összesítés, miszerint mekkora a katonák megbecsültsége az egyes NATO országokban, mekkora lenne a közkatona alapilletménye, ha a magyar GDP-ből gazdálkodnának a NATO tagállamok arányosan. A GDP/capita értéket használtam erre:

NATO átlag: 188 382,- HUF

49 367,- Horvátország
73 596,- Görögország
79 000,- Magyarország
104 488,- Románia
106 002,- Szlovákia
108 425,- Litvánia
127 809,- Bulgária
136 592,- Hollandia
137 803,- USA
139 621,- Észtország
153 552,- Albánia
165 667,- Lettország
165 970,- Csehország
166 576,- Törökország
167 181,- Portugália
179 292,- Lengyelország
199 891,- Olaszország
216 549,- Szlovénia
227 452,- Spanyolország
244 199,- Franciaország
244 412,- Dánia
288 933,- Kanada
289 842,- Norvégia
306 197,- Németország
327 397,- Nagy Britannia

Tehát ennyit keresnének a magyar közkatonák kezdésként, ha a magyar kormányzat úgy becsülné őket, mint ezeknek az országoknak a kormányai teszik a saját közalkalmazottaikkal. Nem feltétlenül jelenti ez a hadsereg megbecsülését, sok helyen egyszerűen csak jó állami alkalmazottnak lenni. Az viszont látható, hogy az átlagbér a jelenleginek legalább a kétszerese kellene, hogy legyen, ha az ország teljesítőképességének megfelelő módon fizetnénk meg a katonáinkat. A kétszeres szorzó a jelenlegi illetményekhez képest az, ami elvárható lenne Magyarországtól a lehetőségeink szintjén.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Jó jó, csak az ár/érték aranyát se feledjük el a fizetéseknél, pl romániában,meg talán felvidéken olcsóbbak a termékek, míg mondjuk franciaországban,briteknél drágábbak.
 

shornet24

Active Member
2011. július 7.
272
65
28
Romániában és felvidéken olcsóbb minden? Hát romániában sokmi drágább mint itt valami meg olcsóbb átlagba ugyan az az ár! Felvidéken meg minden drágább a gyenge forintnak köszönhetõen!
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 824
2 548
113
Hát itt Angliában is van egy csomó dolog ami olcsóbb mint otthon, átlagban nem nagy eltérés van az árak között, néha csak kamillázok, ha haza megyek, hogy milyen árak vannak!!
:D Az itteni bakák meg lehet, hogy jobban keresnek mint otthon, de minden pénzt elvernek, mert spórolni azt nem tud a nagy többség! :D
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Rendben és jogos, korrigálom az árszínvonallal, sajnos csak az európai országokhoz találtam:
http://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/idoszaki/pdf/arszinvonaleuropa12.pdf

42 949,- Horvátország
48 573,- Görögország
77 857,- Hollandia
79 000,- Magyarország
91 161,- Szlovákia
100 835,- Litvánia
105 097,- Dánia
107 508,- Észtország
110 139,- Norvégia
112 847,- Románia
113 937,- Olaszország
118 698,- Portugália
135 846,- Lettország
136 095,- Csehország
136 751,- Franciaország
145 569,- Spanyolország
155 915,- Szlovénia
161 039,- Bulgária
183 718,- Németország
186 616,- Nagy Britannia
190 049,- Lengyelország
190 404,- Albánia

Még mindig közel kétszerese az átlagérték. És itt megadom az OR1-OF2 bérszínvonalnak az árszínvonallal korrigált arányát is az európai országokra:

http://s27.postimg.org/opaa3n95v/rsz_nvonallalkorrig_lt.jpg
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Még mielőtt a felnégyeléseméig jutnánk... nem azt vitatom,hogy keveset keresnek a honvédeket, hanem az,hogy reál értéken mi van.

shornet24: Hát nem tudom, az átlagkeresetből ott több mindent tudtam venni. (Remélem nincs igazad,mert augusztustól 1 évig havi 130-160 euróból kell majd ellátnom magam.. (kivéve rezsi) remélem tévedsz,de majd max írok. Felvidéken annyit nem vásároltam,de ott sem tűnt fel valami drágaság. A briteknél is van ami olcsóbb, csak éppen,mint írtad nem bírnak spórolni és mindenre költenek (=pörög a gazdaság) de tudtommal ott is drága a pia és a cigi,ami azért 1 angolszász katonánál SZERINTEM! fontos lehet, na meg persze a huszonévesek valószínű,hogy a diszkóban nyomják :) bár ez sem feltétlen ár/értékarány.

blogen: Boccs,hogy kötekszem, próbáltam segíteni privátban (nem tudom megkaptad-e), de így jobban átlátható: Ezek nettó vagy bruttó bérezések?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
blogen: Boccs,hogy kötekszem, próbáltam segíteni privátban (nem tudom megkaptad-e), de így jobban átlátható: Ezek nettó vagy bruttó bérezések?

Nettó. Kivéve a norvégot, amely adat éves bruttó összilletmény (Bruttolønn) volt, mivel a nettóbér oszlop ugyanabban a sávokat mutató táblázatban csak néhány száz koronával tért el a bruttótól és amióta az elmaradott Skandináviában se vérrel adózik a harcos kaszt ezért ez olyan zavaró volt számomra, hogy nem figyelembe ezt a "nettót".
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A 7,62x54R szerintem nagyobb ereju

Ha nekem címezted, persze, nagyobb erejű, de azért kb. azonos kategória a 7.62X51-gyel.


wolfram

A K21 sem lenne butaság, csak szerintem nálunk nem férne bele 9 fő deszant :)
Ahogy én néztem a Boxer és a Puma belsejét elég "szellős" a hely, nem zsúfolták tele. Így lehet, hogy a Puma 6 fős deszantja ugyan akkora területen van elhelyezve, mint a K21 9 fős deszantja. Erre felé nagyobbak az emberek.
(UI.: A boxer egy luxus jármű, még WC is van benne!!! )

Ez nekem is eszembe jutott, de aztán az is, hogy olvastam valahol azt, hogy pl. Japánban a háború alatt, vagy a nem sokkal azután született generáció az elégtelen táplálék miatt lett aztán "kisnövésű", de a gazdaság helyrebillenése után, amikor már jutott megfelelő mennyiségű és tápértékű étel (nem pedig egy "fél marék rizs naponta") jelentősen nőtt ott az átlagos testmagasság. Ugyanez érvényes lehet szerintem Koreára is, a K21 meg elég új tervezésű cucc, amit már valószínűleg a nagyobb testméretre méreteztek. A BMP-ről viszont azt olvastam, hogy eléggé szűk, vagyis leginkább alacsony belül és emiatt nagyon kényelmetlen. Sajna még nem láttam közelről, szóval személyes tapasztalat nincs...
Jah, a Boxer... Hát igen, az már tényleg 21. századi és európai. Már csak a két(vagy több?)személyes intimszoba hiányzik belőle. :D


3. Flektarn mintás egyenruha, A-91 gépkarabély, GS-18 pisztoly, ECH sisak, Black Hawk OPS bakancs, Panzerfaust-3 IT600 pct. , Igla-S (SA-24) "Manpad", Gepárd GM6 romboló puska, SVU-AS távcsöves puska, Pecheneg géppuska, Metis-M1 ATGM, AI AX338 mesterlövész puska, Stb...

Dudi által erősen inspirálva vettem Blackhawk Black Ops bakancsot,
ugyan túl sokat még nem használtam, de háromszor 10-15 km, vegyes környezetben (nedves és száraz aszfalt, latyakos, sáros földút, erdei sziklás terep) megtétele után azt tudom mondani, hogy stabil, nem csúszik, nagyon kényelmes (annak ellenére is, hogy sajna "wide" verziót kaptam, ami nekem nem túl ideális) és nem fázott benne a lábam, nem is volt eddig túl meleg. Szóval szerintem simán megérdemelnek a katonáink is valami hasonlót.


6. Pancir-S1/ NASAMS

A Pancir SHORAD/csapatlégvédelem kategória, a NASAMS meg nagyobb hatótávolságú, de messze nem annyira mobilis, tehát inkább mindkettőből kéne, úgy jól kiegészítenék egymást. Pláne, ha az ESSM-es NASAMS is megvalósul. Az ESSM-re 50 km-es hatótávot ad meg a wiki.




Visszatérve kicsit az APC dologhoz. Pár kép kiégett Strykerről. Ezeken a képeken jól látszik az alappáncél vastagsága (kb. 1 cm körüli) és a raja a pótpáncél amivel el tudják érni, hogy ellenálljon 14,5 mm lőszernek. De feltételezem ez is csak olyan 500 méter feletti távolságról.

OIF%20Grave%20Yard%202004-2005%20194.jpg

OIF%20Grave%20Yard%202004-2005%20196.jpg

OIF%20Grave%20Yard%202004-2005%20199.jpg

OIF%20Grave%20Yard%202004-2005%20208.jpg


A jelenlegi kerekes APC-k amiket fennebb linkelgettek, gyakorlatilag ugyanezt a kategóriát képviselik.

Nem értem, mit akarsz a Strykerrel... Az egy rakás szar, az alappáncélban nem, vagy nem sokkal jobb, mint a BTR. És erre már az amerikaiak is rájöttek, nem véletlenül kezdtek bele ebbe sem: http://www.military-today.com/apc/stryker_tr.htm
Néha ők is belefutnak ilyesmibe, példa rá az M16/M4, ami szintén egy fos. Dudi is írta, idézem <i>"a Stryker a gyártótól való távozás után soha le nem "veszi" a kerámia pót páncélt..."</i>
De egyébként lényegtelen, hogy milyen vastag a páncél, lehetne akár egy mm-es is, az alapelvárás akkor IS az egy modern APC felé, hogy pluszpáncél nélkül all around 7.62 <b>AP</b> ellen legyen védett és ezt a szintet lehessen növelni legalább 12.7 AP-ig.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Wolfram, szerinted a többi APC-nek mennyivel vastagabb az alappáncélja a Strykerénél?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Uraim ha valakinek kétsége lenne hogy Magyarország kormánya nincs tisztában a Honvédség fejlesztésének kérdésének fontosságával. 22:50 van egy kisebb utalás de utána is érdekes.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=f8A8w7pWQXY
 
D

danielblack

Guest
desertfox

Akárhogy szeretném, én nem tudom belemagyarázni a haderő fejlesztést abba, amit te kiemeltél a beszédből.
Azonban remélem, hogy nyugati nyomásra elkezdődhet valami.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Uraim ha valakinek kétsége lenne hogy Magyarország kormánya nincs tisztában a Honvédség fejlesztésének kérdésének fontosságával.

Az, hogy tisztában van vele (esetleg beszél róla) és hogy tesz érte valamit, két különböző dolog.

Az eddigi mérleg alapján a jelenlegi kormány SEM elkötelezett a haderőfejlesztés mellett, mivel 2011-ben történelmi mélyponton voltak a védelmi kiadásaink (0,79 GPD%), amit idén valószínűleg megint elérünk, tehát nem hogy a fejlesztésre, de még a szinten tartásra se nagyon biztosítanak összeget.

Ha látom, hogy elindul felfelé a költségvetés és azt ténylegesen fejlesztésre költik, akkor elhiszem, de addig csak duma.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Akkor a 0,79 légyszíves add már hozzá azt a 1,2 milliárdot meg azt a 3 db helikoptert..... Nem nézitek a híreket a HTKA ? ? ? ?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Nem mindenkinek érthető modon történik és nem is fog , melyik hadvezér dobta nyilvánoságra készülödést ? ? ? ?