A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 191
10 950
113
M1 van szolgalatba m majd mind el lett adva par db kerult m verziobol muezeumba meg egy keves lerakatba /talan kikepzesre vagy valamiert nem mentek iraknak paassz hogy miert./ belorussz mimd ami van./marmint azoktol szereztuk be.../ igen mondnek meg vannak a panceljan a hegyeszthetosegi pontok. Erazhatoak /era teglak egyebkent a kozhiedelemmel ellentetben vannak raktaron de egyebkent bot egyszeru eszkoz.../annyi hogy konfliktus elott ra kell hekgeszteni a palcakat a pontokra majd ratenni ateglakat./palcak is vannak de az se valami uber speci cucx./hegesztesi sablonok is vannak./hegeszto meg csak akad ebbe sz orszagba../

Bár nem szoktam reklámozni, és az eddigi "műveket" sem mutogattam, de én is el tudok taknyolgatni egy fogyóelektródással...
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 714
6 521
113
Hülyeségre csak hülyeséget lehet írni...:confused:

Most őszintén, az A4 is olyan idős mint a T-72, jobb, nem arról van szó, de még így is csak 12 "lesz!".

Ja persze... Mert mindig olyan helyzetbe tud kerülni az atgm, hogy már t72 hatásos lő-távján túl van 3 szor... s mindig ő látja meg előbb... Hát hogyne...
fúúú...jó , feladtam , mondjad csak akkor , csak remélem hogy ha T72 felturbózást választunk akkor normális mennyiséget küldünk majd...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 269
33 853
113
Vedelembe viszont valoszinuleg ... ez mar tenyleg szitu es pk fuggo... A 72 esek ez esetben kozel a "fronthoz" varakoznanak hogy tamogassanak az a7 esek valoszinuleg varnak hogy ellenlokesbe menjenek vagy tamadjanak. Az a4 et kerdes hova tennek... Kis db szam miatt es logisztika vegett valoszinuleg a7 el varakoznanak. /ebbe az esetbe melyik a jobb hely ki ki dontse el maga..,/ittis ottis meg lehet halni es tul lehet elni./

Igen az is benne van a pakliba hogy a kezszem hegeszt vagy a javitosok../nem urtechnika/
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 269
33 853
113
A 4 et tamadasba en egyebkent az ellenseg kivonasi/utanpotlasi vonalanak valoszinusitheto helyere kuldenem egy utkeresztezodesbe... Megakasztasnak... Az a 7 eseket az ellenseg fo oblyektumai ellen loszer/elelmiszer/egyeb anyag/uzemanyag raktarai ellen. Par db ot parancsnoksag velheto tartozkodasi helyere. Az osszes tobbit a taborok oszpontositasi korletek ellen... A 72 esek egy reszetkuldenem a gyalogsag tamogatasara par db ot alternativ utanpotlasi/es kivonasi pontokra a maradekkal vadasztatnak es/vagy kifejtenem a tamadast melysegbe...de en nem vagyok parkettas. De minden parkettasnak tobb lehetosege van tobb technikaval mint kevesebb technikaval./a vadaszas nem hk ra vadaszas arra ottvanak a pct k meg a legiero.hanem minden egyebre./
 

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
438
1 133
93
Ha van megfelelő mennyiség (már pedig ezek szerint van) szerintem simán be lehetne vállalni a modernizálást. Eszköz van pénz is lenne. A kérdés a kezszem. Ha Tatára megjönnek a leók nincs az az isten, hogy még egy zászlóaljnyi kezszemet összeszedjenek. Megkaphatná őket esetleg Debrecen vagy Hódmező is mivel a közepes dandárnak sem árt a hk. Egy plussz zászlóaljnyit Debrecenben vagy Hódmezőn talán be lehetne vállalni. Kettő plussz zászlóalj az nagyon bajos lenne szerintem. De majd a jobban informálták megmondják.;)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 894
12 473
113
Egyszer @Masztiff linkelte a német nehéz és közepes dandár struktúrát - nagyon remélem hogy az szeretnék majmolni. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 542
46 528
113
Két lehetőséget látok a közeljövőben
  • 56 Leo + semmi
  • 56 Leo + T-72-esek
Nekem a másik opció egyértelműen szimpatikusabb.
Találtam egy érdekes cikket cseh T-72 felújításról.

https://www.armadninoviny.cz/modernizace-tanku-t-72-kalouskovy-miliardy.html

Először 353-at akartak, majd 140-et és végül 30 lett belőle, de a vezérkari főnök említi hogy nagyobb gebasz esetén 300-400 tank kéne. Hasonló nagyságú ország úgyhogy gondolom kb. ez a nagyságrend lenne itt is ideális(tudom, tudom ember, pénz stb...). 4.5 milliárd koronát(12.5 a szorzó) említ a 2012-es cikk.

Hol vagyunk az ideális mennyiségtől? :)
Még a szerbeknek is van 200+ úgyhogy ne csináljunk már úgy mintha az 56 Leo mellé még nem kéne valami nagyon(ez gondolom pénzhiány miatt a T-72 lesz).
.
3-400 tank? A nyilvános adatok szerint ennyi aktív tankja van a németeknek (350db).
A 3-400 tank, az 7-10 tank zászlóalj. Az 2-3 páncélos hadosztály.
Egy német tank zászlóalj az 44db tank. Pont ennyit vettünk most új A7+-t.
Érdemes tanulmányozni: pl. link
Jelenleg 2db gépesített lövész dandárunk van. Ebből az egyik nehéz, a tatai.
A nehéz-dandár biztosan full láncos technikával lesz felszerelve. Oda érkeznek majd az A7-esek is valószínűleg. Nem gondolom, hogy vadonatúj személyzetet képeznek ki a Leopardokra.
Hogy Debrecen mit kap az még nagy kérdés. Lehet, hogy egyáltalán nem lesznek tankjaik, mint ahogy most sincsenek. Ha mégis kapnak, akkor biztos, hogy oda már új személyzetet kell képezni.
De akkor azokat mire képezzük? Az 40-50 éves orosz technikára, vagy 5-15 éves németre?
Lehet, hogy arra hajtunk, hogy a németek az új MBT project (MGCS) miatt az A6-os tankjaikat kipörgetik. Úgy tudom, hogy nem az összes A6 lesz felújítva A7-re.....
 
  • Tetszik
Reactions: therob

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 894
12 473
113
3-400 tank? A nyilvános adatok szerint ennyi aktív tankja van a németeknek (350db)

Nyilván ő ideális mennyiségre gondolt ha kitörne egy komoly háború - ha a pénz nem számítana.
Szerbeknek van 200+ , németeknek 350...
Tudom hogy nem egy kategória, de azért kell a mennyiség is. Van az a közmondás a ludakról meg a disznóról. :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 269
33 853
113
Ne legyen. Az utolsó 30 bejegyzésen agyfaszt kaptam.;)

A kedvencem: azért ülnék 72esbe mert az szarabb, így ésszerű bevetés esetén nagyobb a túlélésre az esélyem.:D

Fantasztikus.
Tetszhet. Egy haboruba a tuleles az elsodleges feladat vegrehajtas kozben meg plane. Nem akar mindenki rambo lenni ezert nem is akartam az usa ba se menni tanfolyamozni...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 384
7 888
113
3-400 tank? A nyilvános adatok szerint ennyi aktív tankja van a németeknek (350db).
A 3-400 tank, az 7-10 tank zászlóalj. Az 2-3 páncélos hadosztály.
Egy német tank zászlóalj az 44db tank. Pont ennyit vettünk most új A7+-t.
Érdemes tanulmányozni: pl. link
Jelenleg 2db gépesített lövész dandárunk van. Ebből az egyik nehéz, a tatai.
A nehéz-dandár biztosan full láncos technikával lesz felszerelve. Oda érkeznek majd az A7-esek is valószínűleg. Nem gondolom, hogy vadonatúj személyzetet képeznek ki a Leopardokra.
Hogy Debrecen mit kap az még nagy kérdés. Lehet, hogy egyáltalán nem lesznek tankjaik, mint ahogy most sincsenek. Ha mégis kapnak, akkor biztos, hogy oda már új személyzetet kell képezni.
De akkor azokat mire képezzük? Az 40-50 éves orosz technikára, vagy 5-15 éves németre?
Lehet, hogy arra hajtunk, hogy a németek az új MBT project (MGCS) miatt az A6-os tankjaikat kipörgetik. Úgy tudom, hogy nem az összes A6 lesz felújítva A7-re.....
Én úgy tudom hogy a mostani A6 ok jelentős része A4 ről lett modernizálva A6 ra. Az A4 ek max meg csak A6+ lehetne felhozni elvileg?
Várjuk ki azt német MBT programot. Nagyon sok víz lefolyik még a dunán mire dülüre jutnak hogy mit is hova merre akarnak majd ők is. (németek)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 384
7 888
113
Ha van megfelelő mennyiség (már pedig ezek szerint van) szerintem simán be lehetne vállalni a modernizálást. Eszköz van pénz is lenne. A kérdés a kezszem. Ha Tatára megjönnek a leók nincs az az isten, hogy még egy zászlóaljnyi kezszemet összeszedjenek. Megkaphatná őket esetleg Debrecen vagy Hódmező is mivel a közepes dandárnak sem árt a hk. Egy plussz zászlóaljnyit Debrecenben vagy Hódmezőn talán be lehetne vállalni. Kettő plussz zászlóalj az nagyon bajos lenne szerintem. De majd a jobban informálták megmondják.;)
Keleten még talán egy zászlóalnyi kezszemet össze lehetne szedni 3-4 megyéből. Persze csak akkor ha valamit kapnának azok a 72 ek is.
 

hlln

Well-Known Member
2019. május 17.
310
1 001
93
Full laikusként azért nem tűnik akkora marhaságnak pár tucat T-72-es üzemben tartása ha ez tényleg kb szotyi árán összejön.

Szotyi ár: 50 db T-72-es úgy 100-150 millió dollárból lenne "kivarrva" (ha jól olvastam), feltételezem x évre elosztva a munkát és a költséget. Nem hinném, hogy ez a kiadás bármilyen komolyabb egyéb fejlesztéstől forrást tudna elvonni - ha most komolyan vesszük, hogy innentől komolyan költünk a honvédelemre.

Nyilván a harcértéküket a helyükön kell kezelni, de nem tudjuk milyen jellegű és súlyú konfliktusok vagy csak szimplán feladatok várnak ránk (reméljük persze semmilyen), mittudjamén rendfenntartani Koszovóban, Boszniában, Ukrajnában, akármilyen súlyos természeti katasztrófa esetén itthon "tenni-venni" még bőven jó lesz.

De talán egy valódi konfliktusban is lehetne nekik "melót" találni még, pláne hogy tudjuk, a régióban a többiek sem csak Armatákkal és A7+-okkal zúznak.

Feltételezem: tényleg költünk tovább, ez a pénz érdemben nem buktat el más fontos projektet, van személyzet, és jut pénz és energia az üzemeltetésre is.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 191
10 950
113
Ha van megfelelő mennyiség (már pedig ezek szerint van) szerintem simán be lehetne vállalni a modernizálást. Eszköz van pénz is lenne. A kérdés a kezszem. Ha Tatára megjönnek a leók nincs az az isten, hogy még egy zászlóaljnyi kezszemet összeszedjenek. Megkaphatná őket esetleg Debrecen vagy Hódmező is mivel a közepes dandárnak sem árt a hk. Egy plussz zászlóaljnyit Debrecenben vagy Hódmezőn talán be lehetne vállalni. Kettő plussz zászlóalj az nagyon bajos lenne szerintem. De majd a jobban informálták megmondják.;)

Akkor már inkább legyen több vas, mint kevesebb. Könnyebb előhúzni, mint új személyzetet.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 714
6 521
113
Keleten még talán egy zászlóalnyi kezszemet össze lehetne szedni 3-4 megyéből. Persze csak akkor ha valamit kapnának azok a 72 ek is.
Szittya írta hogy elvileg 2 zlj + kb 1 századnyi van raktáron olyan állapotban hogy érdemes lenne elküldeni őket turbózásra , elvileg , nyilván struktúra kérdése de ez legalább 90-100 darab vasat jelent
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 191
10 950
113
Full laikusként azért nem tűnik akkora marhaságnak pár tucat T-72-es üzemben tartása ha ez tényleg kb szotyi árán összejön.

Szotyi ár: 50 db T-72-es úgy 100-150 millió dollárból lenne "kivarrva" (ha jól olvastam), feltételezem x évre elosztva a munkát és a költséget. Nem hinném, hogy ez a kiadás bármilyen komolyabb egyéb fejlesztéstől forrást tudna elvonni - ha most komolyan vesszük, hogy innentől komolyan költünk a honvédelemre.

Nyilván a harcértéküket a helyükön kell kezelni, de nem tudjuk milyen jellegű és súlyú konfliktusok vagy csak szimplán feladatok várnak ránk (reméljük persze semmilyen), mittudjamén rendfenntartani Koszovóban, Boszniában, Ukrajnában, akármilyen súlyos természeti katasztrófa esetén itthon "tenni-venni" még bőven jó lesz.

De talán egy valódi konfliktusban is lehetne nekik "melót" találni még, pláne hogy tudjuk, a régióban a többiek sem csak Armatákkal és A7+-okkal zúznak.

Feltételezem: tényleg költünk tovább, ez a pénz érdemben nem buktat el más fontos projektet, van személyzet, és jut pénz és energia az üzemeltetésre is.

TR-85-höz képest egészen más a fekvése, mint Leopardhoz hasonlítva.
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz