A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Véleményem szerint egymás szapulásánál sokkal fontosabb lenne a következő generáció problémáival foglalkozni, mert:

46879.w-446.h0.q100.jpg
Ok, de azt nem ebben a topikban.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Egyebkent jobban jartak hogy nem eroltettek a dolggot mert par honapra ra mar irodott a leszerelesi kervenyem...
De lenyeg nem ez. Hanem az hogy vannak kissebb harcertekkel bironeszkozok es azok kezeloi. /pl 72 lene a a4 a7\ mellett... Nem ugyan azt a feladatot kell elkepzelni egy 2 od 3 ad vonalas technikanak mint egy elso vonalasnak... Ugy ahogy harcolo alakulatok kozott se lehet egyenloseg jelet tenni ahogy emberek kozott se.., de attol meg nem haszomtalan... Attol meg mas feladatokat epp ugyan ugy el kell latni amihez adott kissebb harcerteku technika is lehet boven eleg. Es igen lehet hogy egy ilyen kisebb harcerteku technikaba a nem annyira zuzos celok miatt nagyobb az embernek a tulelesi eselye egy haboruba. Igy ha ezt belatjak lessz ra kezszem is./mert nem vagyunk ugyan olyanok./

Visszaterve ami a biztositekot kiverte /nem mindenki akar rambozni az ellatosnak sem lehet a szemere vetni hogy nem fegyverrel a kezzel rohangal elyel nappal mikozben meg lenne a kepessege sot a kikepzetsege is hozza.../ nem mindenki akar egy olyan kepzest kapni ami azzalmjar hogy bar megnoveli a tulelesi eselyeit a tudas de mivel tudassal rendelkezik sokkal raazosabb helyekre kerulne..../ van ra jelentkezo volt ra akkor is boven... Nem kell felni nem maradt uresen a hely... Engem az amerikaiak kerrtek... En meg nem kertem ebbol az egeszbol... Lehet ra irni hogy mert nem akartam fejleszteni a kepessegeimet. De ez nem igaz. Csak nem ilyen iranyba akartam fejleszteni... En nekem nem a specializalodas volt a cel hanem a svajcibicskava vallni. Mindenbol egy kicsit megtanulni az alapokat.., de en attol egy sima szalonnazo kes akartam volna maradni... Nem tobb aki ha nagyon szukseges nagyon sok mindent meg tud oldani./ elvont ez a kes dolog de szerintem jol leirja hogy mik voltak anno a celjaim./
Én értelek. Abszolút egyet értek abban, hogy erőltetni nem kell senkire semmit, aki tényleg akarja, menjen az, ez ilyen egyszerű. Abban is egyezik a véleményünk, hogy nem feltétlenül csak egy elittudattól hajtott ember lehet hasznos tagja a rendszernek.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Vanennek előnye is!Ha akövetkező generációellen kell harcolni akkor előnyben vagy!
A mai 17 éves viszont röhögve rád fogja dobálni halál pontosan a drónról a szeretetet, mivel a Joystick-hoz jobban ért mint te, ha mögé rakják a technikát hozzá. Sosem becsülünk le ellenfelet, generációt semmit. Van előnye van hátránya annak, hogy ma már nem fociznak hanem videójátékot tolnak a fiatalok. A mi generációnk általában véve keményebb, az övéké meg úgy szippantja be az IT újdonságait, hogy meg sem erőltetik közbe magukat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 381
77 069
113
A mai 17 éves viszont röhögve rád fogja dobálni halál pontosan a drónról a szeretetet, mivel a Joystick-hoz jobban ért mint te, ha mögé rakják a technikát hozzá. Sosem becsülünk le ellenfelet, generációt semmit. Van előnye van hátránya annak, hogy ma már nem fociznak hanem videójátékot tolnak a fiatalok. A mi generációnk általában véve keményebb, az övéké meg úgy szippantja be az IT újdonságait, hogy meg sem erőltetik közbe magukat.

Nyugi szerencsére akkor sem esek kétségbe ha kütyükkel kell bohóckodni.32 vagok nekem jutott a kütyükből meg kiskoromban túléltem a nem EU-s játszótereket is.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 501
113
2019/S 105-257619

Katonai járművekkel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások (2019–2020)

A szerződés keretösszege: nettó 2 126 728 346 HUF, bruttó 2 699 999 998 HUF

Tervezett évenkénti bontás:
2019. év: nettó 472 653 543 HUF, bruttó 600 000 000 HUF
2020. év: nettó 1 654 074 803 HUF, bruttó 2 099 999 998 HUF

Ajánlatkérő a keretösszeg kitöltésére nem vállal kötelezettséget.

"Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik a legalább 1 darab 1 000 LE-t meghaladó mérési tartományú, hitelesített vagy kalibrált motorteljesítményt mérő paddal.

Alkalmatlan a Részvételre jelentkező, amennyiben nem rendelkezik legalább 1 darab, a műszaki technikai eszközök gázlómélység vizsgálatát lehetővé tevő, minimum 100 m3-es méretű és legalább 1,5 m gázlómélységű merülő medencével."


Ajánlattételi vagy részvételi határidő: 8.7.2019

------

Mintha valami ilyesmi már lett volna egyszer...


A tavalyi kiírás keretösszegére nem emlékszem(pedig az még érdekes lehet) és nem találtam már meg, de ott kb 50 géppel számoltak:
""30-35 darab haditechnikai eszköz központi javítása, felújítása, 13-16 darab eszköz szükség szerinti javítása. A megrendelésre kerülő tényleges mennyiség és típusösszetétel a tárgyidőszak során konkréten jelentkező javítási igényektől, valamint a javításokra benyújtott árkalkulációktól függ."
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
rendfenntartani Koszovóban, Boszniában, Ukrajnában,
Koszovóban, Boszniában a nemzetközi misszióbéli feladatokhoz nem kell hk.
Ukrajnában meg nem fogunk semmit "rendfenntartani".
Ha el is jutna a folyamat odáig, ezer százalék hogy mi ott nem rúgunk labdába.
De talán egy valódi konfliktusban is lehetne nekik "melót" találni még,
Szó se róla, de ahhoz nagyon hozzájuk kéne nyúlni, sajna a védettségük elég nulla közeli.
Tegnap nézegettem a 95-ös boszniai felvételeimet, már akkor Carl Gustaffal voltak felszerelve egyes bosnyák csapatok (M1,2 nem tudom, mert elég rossz minőségű, de a jellegzetes vetőcső kivehető)
régióban a többiek sem csak Armatákkal és A7+-okkal zúznak.
Armata attól tartok még régió közelben sem lesz.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 164
10 911
113
A tavalyi kiírás keretösszegére nem emlékszem(pedig az még érdekes lehet) és nem találtam már meg, de ott kb 50 géppel számoltak:
""30-35 darab haditechnikai eszköz központi javítása, felújítása, 13-16 darab eszköz szükség szerinti javítása. A megrendelésre kerülő tényleges mennyiség és típusösszetétel a tárgyidőszak során konkréten jelentkező javítási igényektől, valamint a javításokra benyújtott árkalkulációktól függ."

Ja. Az szűken egy zászlóalj.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 381
77 069
113
Ezen kívül semmi elitség nincs magában a Ranger tanfolyamban(nem egyenlő azzal,hogy az elit Ranger ezredben szolgálz).Az ARMY-ban kb esélytelen vagy parancsnoki beosztása ha nem végzed el a tanfolyamot.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Koszovóban, Boszniában a nemzetközi misszióbéli feladatokhoz nem kell hk.
Ukrajnában meg nem fogunk semmit "rendfenntartani".
Ha el is jutna a folyamat odáig, ezer százalék hogy mi ott nem rúgunk labdába.

Szó se róla, de ahhoz nagyon hozzájuk kéne nyúlni, sajna a védettségük elég nulla közeli.
Tegnap nézegettem a 95-ös boszniai felvételeimet, már akkor Carl Gustaffal voltak felszerelve egyes bosnyák csapatok (M1,2 nem tudom, mert elég rossz minőségű, de a jellegzetes vetőcső kivehető)

Armata attól tartok még régió közelben sem lesz.
Én nem tartok ilyesmitől, inkább örülök neki ha tényleg így lesz ... :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 286
14 208
113
Tetszhet. Egy haboruba a tuleles az elsodleges feladat vegrehajtas kozben meg plane. Nem akar mindenki rambo lenni ezert nem is akartam az usa ba se menni tanfolyamozni...


Nem is értelek.
Hogy jön ide az usa tanfolyam?

Egy párhetes tanfolyam pedig kint sem arról szól, hogy rambóvá válj.

Sf,ranger,airborne ezek alap tanfolyamok.

Ahogy dudi írta kint ranger nélkül nehéz előremenni.

Ha viszont téged az amik kértek, akkor voltál nyelvi felmérőn, valószínű valamilyen tanfolyamon is. Esetleg ezután küldtek volna valami speciálisabbra(nem ranger,alap sf). Azokon csak a teherbírásodat tesztelik.

Maradhattál volna sima szalonnázó kés egy tanfolyás után is. Max. kicsit élesebb itt-ott.

Hogy miért szerelték le azt te tudod(én az idiotizmus miatt) de talán ekkor már érlelődött benned.

Amikor kihirdették a 44 a7+-t én is csalódott voltam darabszám ügyileg.
Aztán belegondoltam tatán 11 év alatt hányszor láttam 50 fekete barettot egy kupacban. Nem rémlik.

A 100+ hkra 2 zászlóaljal mennyi ember kellene? Csak a hk személyzet kb400 ember. Sajna szerintem nem lessz. Jó ha egy zls összejön(ött ömt nálam nem játszik mint katona).
De ha tatán most tolonganak az emberek kriss megírhatná.

Decemberben iszogattam az egyik tatai volt rajpkmal. Ő nem látta az emberhadakat.

Azt pedig, hogy úgy vetik be a 72est ahogy leírtad és szerinted logikus, semmi nem garantálja.
Az általam a seregben látottak biztos nem.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem is értelek.
Hogy jön ide az usa tanfolyam?

Egy párhetes tanfolyam pedig kint sem arról szól, hogy rambóvá válj.

Sf,ranger,airborne ezek alap tanfolyamok.

Ahogy dudi írta kint ranger nélkül nehéz előremenni.

Ha viszont téged az amik kértek, akkor voltál nyelvi felmérőn, valószínű valamilyen tanfolyamon is. Esetleg ezután küldtek volna valami speciálisabbra(nem ranger,alap sf). Azokon csak a teherbírásodat tesztelik.

Maradhattál volna sima szalonnázó kés egy tanfolyás után is. Max. kicsit élesebb itt-ott.

Hogy miért szerelték le azt te tudod(én az idiotizmus miatt) de talán ekkor már érlelődött benned.

Amikor kihirdették a 44 a7+-t én is csalódott voltam darabszám ügyileg.
Aztán belegondoltam tatán 11 év alatt hányszor láttam 50 fekete barettot egy kupacban. Nem rémlik.

A 100+ hkra 2 zászlóaljal mennyi ember kellene? Csak a hk személyzet kb400 ember. Sajna szerintem nem lessz. Jó ha egy zls összejön(ött ömt nálam nem játszik mint katona).
De ha tatán most tolonganak az emberek kriss megírhatná.

Decemberben iszogattam az egyik tatai volt rajpkmal. Ő nem látta az emberhadakat.

Azt pedig, hogy úgy vetik be a 72est ahogy leírtad és szerinted logikus, semmi nem garantálja.
Az általam a seregben látottak biztos nem.
Lehet,hogy kicsit dehonesztálónak találjátok,de a hivatásos katona zsoldos-meg kell fizetni.Avagy ahogy Mátyás király irta valamelik olasz kollégájának,ők havi 4forintot kérnek-egyébbként nem jönnek el.
Különben erőteljes szervezeti problémákat is meg kellene oldani a HMben.Mert anélkül hiába kap LeoA7eket,vagy bármi mást,nem lesz jobb haderő,csak diszesebb.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 381
7 878
113
Szerintem a tartalékos rendszer át lesz alakítva. Ott is főként a fiatalok irányába nyitás a cél. Gondolom első lépés a közép iskolai honvédelmi alapismeretek stb. (Kadét képzés is de onnét inkább a későbbi aktív állomány a cél ahogy nézzem).
Tehát honvédelmi alapismeretek, utánna tartalékos rendszer valamilyen ösztöndij támogattással megfűszerezve is, utánna lehet egy valamilyen szinten felkészített ÖMT-és. Persze ha az ideje engedi. Ha nem akkor ÖTT-és. Azért modulrendszerben pl nyaranta 6-8 hét évközben pár napos ismétléssel kezdve pl 16-17 éves kortol egészen egy felsőfokú vagy technikusi képzettségig 21-23 éves korig vagy netan 24-26 éves korig valami alap kiképzést,felkészítést el lehetne érni. Ha van már alapod akkor gondolom a maradék állományt már könnyebben lehetne faragni magasabb szintre. (Persze akik későbbiekben tudják vállalni pl egy magasabb, képzetebb ÖMT szintet). Ha nem akkor maradhat egy alap szinten felkészített ÖTT és.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem a tartalékos rendszer át lesz alakítva. Ott is főként a fiatalok irányába nyitás a cél. Gondolom első lépés a közép iskolai honvédelmi alapismeretek stb. (Kadét képzés is de onnét inkább a későbbi aktív állomány a cél ahogy nézzem).
Tehát honvédelmi alapismeretek, utánna tartalékos rendszer valamilyen ösztöndij támogattással megfűszerezve is, utánna lehet egy valamilyen szinten felkészített ÖMT-és. Persze ha az ideje engedi. Ha nem akkor ÖTT-és. Azért modulrendszerben pl nyaranta 6-8 hét évközben pár napos ismétléssel kezdve pl 16-17 éves kortol egészen egy felsőfokú vagy technikusi képzettségig 21-23 éves korig vagy netan 24-26 éves korig valami alap kiképzést,felkészítést el lehetne érni. Ha van már alapod akkor gondolom a maradék állományt már könnyebben lehetne faragni magasabb szintre. (Persze akik későbbiekben tudják vállalni pl egy magasabb, képzetebb ÖMT szintet). Ha nem akkor maradhat egy alap szinten felkészített ÖTT és.
Ezt az 1-2 havi kiképzés meg évi 1-2 hetes emlékeztető után manővererőkhöz tartalékosok dolgot nem eröltetném.Alulképzett,gyakorlatlan golyófogók lesznek csak éles helyzetben.ÖMTbe inkább az egy kanyart már leszolgált katona való.Én Pattonnal értek egyet.A hősi halottak legyenek inkább az ellen oldalán,ne a miénken.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Asszem itt igen sok katona vitába szállna veled. Konkrétan harccselekményekben is vettek részt britek emlékeim szerint, amikor emberkedni akartak.
Rendben, pontosítva:
Nekünk.
Katonapolitikai okok miatt, mi nehézfegyverzettel nem fogunk a Balkánon vitézkedni.
Tudom, hogy léteznek olyan feladatok amelyekhez kell, (plusz ott vannak a jugó emlékeim) de az MH ilyet nem fog kapni a Szövetségtől és az ENSZ-től sem.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 164
10 911
113
Szerintem a tartalékos rendszer át lesz alakítva. Ott is főként a fiatalok irányába nyitás a cél. Gondolom első lépés a közép iskolai honvédelmi alapismeretek stb. (Kadét képzés is de onnét inkább a későbbi aktív állomány a cél ahogy nézzem).
Tehát honvédelmi alapismeretek, utánna tartalékos rendszer valamilyen ösztöndij támogattással megfűszerezve is, utánna lehet egy valamilyen szinten felkészített ÖMT-és. Persze ha az ideje engedi. Ha nem akkor ÖTT-és. Azért modulrendszerben pl nyaranta 6-8 hét évközben pár napos ismétléssel kezdve pl 16-17 éves kortol egészen egy felsőfokú vagy technikusi képzettségig 21-23 éves korig vagy netan 24-26 éves korig valami alap kiképzést,felkészítést el lehetne érni. Ha van már alapod akkor gondolom a maradék állományt már könnyebben lehetne faragni magasabb szintre. (Persze akik későbbiekben tudják vállalni pl egy magasabb, képzetebb ÖMT szintet). Ha nem akkor maradhat egy alap szinten felkészített ÖTT és.

Kár, hogy még mindig nem sikerült a komcsi beidegződésektől megszabadulnia KBH-nak, vagy minek hívják most.