A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 435
11 504
113
A tavalyi kiírás keretösszegére nem emlékszem(pedig az még érdekes lehet) és nem találtam már meg, de ott kb 50 géppel számoltak:
""30-35 darab haditechnikai eszköz központi javítása, felújítása, 13-16 darab eszköz szükség szerinti javítása. A megrendelésre kerülő tényleges mennyiség és típusösszetétel a tárgyidőszak során konkréten jelentkező javítási igényektől, valamint a javításokra benyújtott árkalkulációktól függ."

Ja. Az szűken egy zászlóalj.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 949
80 634
113
Ezen kívül semmi elitség nincs magában a Ranger tanfolyamban(nem egyenlő azzal,hogy az elit Ranger ezredben szolgálz).Az ARMY-ban kb esélytelen vagy parancsnoki beosztása ha nem végzed el a tanfolyamot.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Koszovóban, Boszniában a nemzetközi misszióbéli feladatokhoz nem kell hk.
Ukrajnában meg nem fogunk semmit "rendfenntartani".
Ha el is jutna a folyamat odáig, ezer százalék hogy mi ott nem rúgunk labdába.

Szó se róla, de ahhoz nagyon hozzájuk kéne nyúlni, sajna a védettségük elég nulla közeli.
Tegnap nézegettem a 95-ös boszniai felvételeimet, már akkor Carl Gustaffal voltak felszerelve egyes bosnyák csapatok (M1,2 nem tudom, mert elég rossz minőségű, de a jellegzetes vetőcső kivehető)

Armata attól tartok még régió közelben sem lesz.
Én nem tartok ilyesmitől, inkább örülök neki ha tényleg így lesz ... :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 699
15 224
113
Tetszhet. Egy haboruba a tuleles az elsodleges feladat vegrehajtas kozben meg plane. Nem akar mindenki rambo lenni ezert nem is akartam az usa ba se menni tanfolyamozni...


Nem is értelek.
Hogy jön ide az usa tanfolyam?

Egy párhetes tanfolyam pedig kint sem arról szól, hogy rambóvá válj.

Sf,ranger,airborne ezek alap tanfolyamok.

Ahogy dudi írta kint ranger nélkül nehéz előremenni.

Ha viszont téged az amik kértek, akkor voltál nyelvi felmérőn, valószínű valamilyen tanfolyamon is. Esetleg ezután küldtek volna valami speciálisabbra(nem ranger,alap sf). Azokon csak a teherbírásodat tesztelik.

Maradhattál volna sima szalonnázó kés egy tanfolyás után is. Max. kicsit élesebb itt-ott.

Hogy miért szerelték le azt te tudod(én az idiotizmus miatt) de talán ekkor már érlelődött benned.

Amikor kihirdették a 44 a7+-t én is csalódott voltam darabszám ügyileg.
Aztán belegondoltam tatán 11 év alatt hányszor láttam 50 fekete barettot egy kupacban. Nem rémlik.

A 100+ hkra 2 zászlóaljal mennyi ember kellene? Csak a hk személyzet kb400 ember. Sajna szerintem nem lessz. Jó ha egy zls összejön(ött ömt nálam nem játszik mint katona).
De ha tatán most tolonganak az emberek kriss megírhatná.

Decemberben iszogattam az egyik tatai volt rajpkmal. Ő nem látta az emberhadakat.

Azt pedig, hogy úgy vetik be a 72est ahogy leírtad és szerinted logikus, semmi nem garantálja.
Az általam a seregben látottak biztos nem.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Nem is értelek.
Hogy jön ide az usa tanfolyam?

Egy párhetes tanfolyam pedig kint sem arról szól, hogy rambóvá válj.

Sf,ranger,airborne ezek alap tanfolyamok.

Ahogy dudi írta kint ranger nélkül nehéz előremenni.

Ha viszont téged az amik kértek, akkor voltál nyelvi felmérőn, valószínű valamilyen tanfolyamon is. Esetleg ezután küldtek volna valami speciálisabbra(nem ranger,alap sf). Azokon csak a teherbírásodat tesztelik.

Maradhattál volna sima szalonnázó kés egy tanfolyás után is. Max. kicsit élesebb itt-ott.

Hogy miért szerelték le azt te tudod(én az idiotizmus miatt) de talán ekkor már érlelődött benned.

Amikor kihirdették a 44 a7+-t én is csalódott voltam darabszám ügyileg.
Aztán belegondoltam tatán 11 év alatt hányszor láttam 50 fekete barettot egy kupacban. Nem rémlik.

A 100+ hkra 2 zászlóaljal mennyi ember kellene? Csak a hk személyzet kb400 ember. Sajna szerintem nem lessz. Jó ha egy zls összejön(ött ömt nálam nem játszik mint katona).
De ha tatán most tolonganak az emberek kriss megírhatná.

Decemberben iszogattam az egyik tatai volt rajpkmal. Ő nem látta az emberhadakat.

Azt pedig, hogy úgy vetik be a 72est ahogy leírtad és szerinted logikus, semmi nem garantálja.
Az általam a seregben látottak biztos nem.
Lehet,hogy kicsit dehonesztálónak találjátok,de a hivatásos katona zsoldos-meg kell fizetni.Avagy ahogy Mátyás király irta valamelik olasz kollégájának,ők havi 4forintot kérnek-egyébbként nem jönnek el.
Különben erőteljes szervezeti problémákat is meg kellene oldani a HMben.Mert anélkül hiába kap LeoA7eket,vagy bármi mást,nem lesz jobb haderő,csak diszesebb.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 440
8 018
113
Szerintem a tartalékos rendszer át lesz alakítva. Ott is főként a fiatalok irányába nyitás a cél. Gondolom első lépés a közép iskolai honvédelmi alapismeretek stb. (Kadét képzés is de onnét inkább a későbbi aktív állomány a cél ahogy nézzem).
Tehát honvédelmi alapismeretek, utánna tartalékos rendszer valamilyen ösztöndij támogattással megfűszerezve is, utánna lehet egy valamilyen szinten felkészített ÖMT-és. Persze ha az ideje engedi. Ha nem akkor ÖTT-és. Azért modulrendszerben pl nyaranta 6-8 hét évközben pár napos ismétléssel kezdve pl 16-17 éves kortol egészen egy felsőfokú vagy technikusi képzettségig 21-23 éves korig vagy netan 24-26 éves korig valami alap kiképzést,felkészítést el lehetne érni. Ha van már alapod akkor gondolom a maradék állományt már könnyebben lehetne faragni magasabb szintre. (Persze akik későbbiekben tudják vállalni pl egy magasabb, képzetebb ÖMT szintet). Ha nem akkor maradhat egy alap szinten felkészített ÖTT és.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Szerintem a tartalékos rendszer át lesz alakítva. Ott is főként a fiatalok irányába nyitás a cél. Gondolom első lépés a közép iskolai honvédelmi alapismeretek stb. (Kadét képzés is de onnét inkább a későbbi aktív állomány a cél ahogy nézzem).
Tehát honvédelmi alapismeretek, utánna tartalékos rendszer valamilyen ösztöndij támogattással megfűszerezve is, utánna lehet egy valamilyen szinten felkészített ÖMT-és. Persze ha az ideje engedi. Ha nem akkor ÖTT-és. Azért modulrendszerben pl nyaranta 6-8 hét évközben pár napos ismétléssel kezdve pl 16-17 éves kortol egészen egy felsőfokú vagy technikusi képzettségig 21-23 éves korig vagy netan 24-26 éves korig valami alap kiképzést,felkészítést el lehetne érni. Ha van már alapod akkor gondolom a maradék állományt már könnyebben lehetne faragni magasabb szintre. (Persze akik későbbiekben tudják vállalni pl egy magasabb, képzetebb ÖMT szintet). Ha nem akkor maradhat egy alap szinten felkészített ÖTT és.
Ezt az 1-2 havi kiképzés meg évi 1-2 hetes emlékeztető után manővererőkhöz tartalékosok dolgot nem eröltetném.Alulképzett,gyakorlatlan golyófogók lesznek csak éles helyzetben.ÖMTbe inkább az egy kanyart már leszolgált katona való.Én Pattonnal értek egyet.A hősi halottak legyenek inkább az ellen oldalán,ne a miénken.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Asszem itt igen sok katona vitába szállna veled. Konkrétan harccselekményekben is vettek részt britek emlékeim szerint, amikor emberkedni akartak.
Rendben, pontosítva:
Nekünk.
Katonapolitikai okok miatt, mi nehézfegyverzettel nem fogunk a Balkánon vitézkedni.
Tudom, hogy léteznek olyan feladatok amelyekhez kell, (plusz ott vannak a jugó emlékeim) de az MH ilyet nem fog kapni a Szövetségtől és az ENSZ-től sem.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 435
11 504
113
Szerintem a tartalékos rendszer át lesz alakítva. Ott is főként a fiatalok irányába nyitás a cél. Gondolom első lépés a közép iskolai honvédelmi alapismeretek stb. (Kadét képzés is de onnét inkább a későbbi aktív állomány a cél ahogy nézzem).
Tehát honvédelmi alapismeretek, utánna tartalékos rendszer valamilyen ösztöndij támogattással megfűszerezve is, utánna lehet egy valamilyen szinten felkészített ÖMT-és. Persze ha az ideje engedi. Ha nem akkor ÖTT-és. Azért modulrendszerben pl nyaranta 6-8 hét évközben pár napos ismétléssel kezdve pl 16-17 éves kortol egészen egy felsőfokú vagy technikusi képzettségig 21-23 éves korig vagy netan 24-26 éves korig valami alap kiképzést,felkészítést el lehetne érni. Ha van már alapod akkor gondolom a maradék állományt már könnyebben lehetne faragni magasabb szintre. (Persze akik későbbiekben tudják vállalni pl egy magasabb, képzetebb ÖMT szintet). Ha nem akkor maradhat egy alap szinten felkészített ÖTT és.

Kár, hogy még mindig nem sikerült a komcsi beidegződésektől megszabadulnia KBH-nak, vagy minek hívják most.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 440
8 018
113
Ezt az 1-2 havi kiképzés meg évi 1-2 hetes emlékeztető után manővererőkhöz tartalékosok dolgot nem eröltetném.Alulképzett,gyakorlatlan golyófogók lesznek csak éles helyzetben.ÖMTbe inkább az egy kanyart már leszolgált katona való.Én Pattonnal értek egyet.A hősi halottak legyenek inkább az ellen oldalán,ne a miénken.
Bírom az ilyen hozzászólásokat.
Első a régi soros rendszer a maga 9 db éles lőszerével meg minden másnap őrségével szerinted jobb volt. Csak normális elfogadható kiképzés az első vonalbelieknél volt. A többi úgy volt vele hogy mikor lesz már vége. Szerinted azoknak az alakulatoknak mekkora harcértékük lehetett.
Továbbá ha figyelmesen elolvastad volna akkor ÖMT ez már olyan fiatal kerülhetne be akinek már van valamilyen apró tapasztalata elképzelése a hogyan továbbról. Magyarán jobban lehetne vele haladni.
Még mindig jobb lehetne ez a rendszer mint a nesze semmi fogd meg jól értve ez alatt hogy bármi gebasz van a sorozás élesítik mert elvileg csak fel van függesztve. Na az lenne az igazi golyófogó képzés.
A sorkatonaság a mai viszonylatban meg nem érné meg visszahozni. Egyrészt előbb v utobb ismételten "megutálnák" külső okokból is. Liberális eszme mi egy más, másrészt igen csak magas lenne, lehetne a költségvetési vonzatta.
Végezetül mindig vannak olyanok akiknek a semmi se lenne jó mert mindig az lenne jó amit szajkoznának. Amikor peddig csinálni kénne valamit az esetek többségében valahogy mindig háttrébb húzodnak.
Egyébként ha megfigyelted még nagyon az elején van a rendszer. Ennek is idő kell mire kiforja magát. Ebből kifolyólag bármi lehet belőle. Ja tudom semmi se lenne jó.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and anonim999

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Stokizás,fókázás,csellózás,gályázás.Ezek voltak a sorkatonák legfontosabb elfoglaltságai.Semmi értelme a régi sorkatonaságot visszahozni.IDF szintjén lenne értelme,de arra nincs se pénz,se semmi.Svájci miliciarendszert másoló Nemzetörségnek lenne értelme,egy racianizált,valóban profi hivatásos MH mellet-mert ennek a pizsamásmelegedő operett seregnek is meg kéne újhodnia,nem csak technikailag
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Bírom az ilyen hozzászólásokat.
Első a régi soros rendszer a maga 9 db éles lőszerével meg minden másnap őrségével szerinted jobb volt. Csak normális elfogadható kiképzés az első vonalbelieknél volt. A többi úgy volt vele hogy mikor lesz már vége. Szerinted azoknak az alakulatoknak mekkora harcértékük lehetett.
Továbbá ha figyelmesen elolvastad volna akkor ÖMT ez már olyan fiatal kerülhetne be akinek már van valamilyen apró tapasztalata elképzelése a hogyan továbbról. Magyarán jobban lehetne vele haladni.
Még mindig jobb lehetne ez a rendszer mint a nesze semmi fogd meg jól értve ez alatt hogy bármi gebasz van a sorozás élesítik mert elvileg csak fel van függesztve. Na az lenne az igazi golyófogó képzés.
A sorkatonaság a mai viszonylatban meg nem érné meg visszahozni. Egyrészt előbb v utobb ismételten "megutálnák" külső okokból is. Liberális eszme mi egy más, másrészt igen csak magas lenne, lehetne a költségvetési vonzatta.
Végezetül mindig vannak olyanok akiknek a semmi se lenne jó mert mindig az lenne jó amit szajkoznának. Amikor peddig csinálni kénne valamit az esetek többségében valahogy mindig háttrébb húzodnak.
Egyébként ha megfigyelted még nagyon az elején van a rendszer. Ennek is idő kell mire kiforja magát. Ebből kifolyólag bármi lehet belőle. Ja tudom semmi se lenne jó.
Manővererőkhöz kiképezni egy katonát legalább 1év.Alaposan bevésni,még egy.Utána lehet tartalékos,de az sem végtelen ideig.Egyszerüen kiesik a gyakorlatbol,megkopik a tudás.És nem a tömeghadseregek tömegeszközeinek korát érjük manapság.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 814
6 921
113
2x3 egyesével, 1x3 sorozat, de legalább stokizni mindenki megtanult. Milyen hasznos képesség is az a harctéren.
pedig nagyon igyekeztem szarkasztikus lenne nehogy valaki komolyan vegye :D
A ruhádat úgy a kisszékre hajtogatni, hogy sehol ne lógjon le róla, de érjen ki a széléig, ne legyen magasabb egy gyufásdoboznál.
de jó is volt régen , hála égnek nem kellett sokat ilyennel tökölnöm
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Manővererőkhöz kiképezni egy katonát legalább 1év.Alaposan bevésni,még egy.Utána lehet tartalékos,de az sem végtelen ideig.Egyszerüen kiesik a gyakorlatbol,megkopik a tudás.És nem a tömeghadseregek tömegeszközeinek korát érjük manapság.
Mert mindenkinek "manővererőkhöz" kell tartoznia? A logisztikustól a szerelőig, a portástól a létfontosságú létesítmények megerősített őrségéig meg nem is kell ember?
Érdekes, más országokban tud működni igen komoly tartalékos rendszer, de nálunk meg mindenki szögmérő?
Ma egy évből ténylegesen mennyi a kiképzés? Mert gondolom nem folyamatos, nem 365 nap. És mi van akkor ha a tartalékos nem egy év, hanem 5 év alatt lesz kiképezve, és utána még van X évig bevésődik? Se a háború, se az örök béke nem egy nap alatt fog eljönni.
Sok olyan tudás van, ami a civil életben is van és katasztrófában, vagy háborúban a honvédségnek is fokozatosabban van rá igénye, pl.: informatikus, térképész, vagy gépész, sofőr stb. akik bevonulnak már a civil életből megvan a kellő tapasztalat, már csak a honvédségi speciális dolgokat kellene a tartalékos rendszerben megismerni, ha épp nem ismeri, mert vannak volt honvédek is a tartalékos rendszerben. Inkább használni kellene a civil, vagy katonai szaktudását, mint sem egységesen kezelni, az 50 éves bolti eladóval a mérnököt, a sofőrt vagy a volt katonát.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and ijasz