A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
A "kvantum, lézer és űrtechnológia" azért odabasz! Borneó és Celebesz... Meg még az Olympos Mons is. :D





A "terepjáró gépkocsi" fedőnév az szerintem a Rába teherautókat takarja.



Vegyesen érdemes használni forgószárnyas és merevszárnyas elektromos mini-mikro UAV-ket. Mert a forgószárnyas UAV-k üzemideje nagyon kicsi. Jellemzően csupán 20-30 percet bír az aksijuk, mint pl. a Mavic Pro-é is. A legtovább, maximum 50 percig, tudomásom szerint a Lockheed Indago bírja, de annak az ára is elég durva (25000$, szemben a Mavic Pro, vagy a Phantom 4 1000-2000 dolláros árával).
Míg a merevszárnyas elektromos meghajtásúak úgy másfél-két óráig bírják, mint pl. az RQ-11 Raven is.

A terepjáró gépkocsi a Csepel D 566 volt, a Rába csak részt vett a kooperációs gyártásban (futómű motor). Ebből volt e 4tg-es minta példány is, D 588 jelzéssel. Amúgy a 70-es évek elején a D 566-ból1000-es nagyságrend volt hadrendben....
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
De MAN és nem Rába gyártásúak......

Na és? Számít az valamit? Valahol kompromisszumot kell kötni. Persze rátehetjük egy itthon, valószínűleg drágábban legyártott, alacsonyabb terhelhetőségű és alulmotorizált, szarabb platformra is, ha annyira zavaró rajta a MAN felírat. Magyar seggbe magyar lófaszt! :hadonaszos:
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
Na és? Számít az valamit? Valahol kompromisszumot kell kötni. Persze rátehetjük egy itthon, valószínűleg drágábban legyártott, alacsonyabb terhelhetőségű és alulmotorizált, szarabb platformra is, ha annyira zavaró rajta a MAN felírat. Magyar seggbe magyar lófaszt! :hadonaszos:

Nem erről volt szó......
Azért jeleztem hogy nem Magyar a cucc, mert végig arról volt szó hogy Rába alvázra tegyék lehetőség szerint...... H 25 fölött viszont nincs hazai összeszerelés.
Egyébbként meg ha 8x8, akkor MAN a befutó, mivel a Honvédségnek a H 32 ből már van jó pár darabja, így az alkatrész és egyébb support meg van hozzá.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 492
113
Na és? Számít az valamit? Valahol kompromisszumot kell kötni. Persze rátehetjük egy itthon, valószínűleg drágábban legyártott, alacsonyabb terhelhetőségű és alulmotorizált, szarabb platformra is, ha annyira zavaró rajta a MAN felírat. Magyar seggbe magyar lófaszt! :hadonaszos:

Vagy elkezdünk csak feliratokat gyártani, és a Man feliratokat, meg jelet átcseréljük Rábára az kb teherjárművenként fél óra ha szuttyog az ember.
 
  • Tetszik
Reactions: tacticool

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 701
113
De ettől a nem standard űrmérettől mit vársz? Ez egy elég fontos kérdés ám!
Első a hatásosság, csak utána következhet a szabványnak megfelelés.
Az 5/56 , 7.62 NATO a jelen szenderdje, a jövő a 6.8 GP és 8.6 NM a jövőé. Minek ruházzunk bele 10 milliárdokat olyan fegyverek és lőszerek gyártásába, amelyek már a jelen követelményeit sem elégítik ki?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Első a hatásosság, csak utána következhet a szabványnak megfelelés.
Az 5/56 , 7.62 NATO a jelen szenderdje, a jövő a 6.8 GP és 8.6 NM a jövőé. Minek ruházzunk bele 10 milliárdokat olyan fegyverek és lőszerek gyártásába, amelyek már a jelen követelményeit sem elégítik ki?
És mi ellen lesz hatásosabb a 6.8/8,6 kombó az 5.56/7.62 NATO párossal szemben?
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Első a hatásosság, csak utána következhet a szabványnak megfelelés.
Az 5/56 , 7.62 NATO a jelen szenderdje, a jövő a 6.8 GP és 8.6 NM a jövőé. Minek ruházzunk bele 10 milliárdokat olyan fegyverek és lőszerek gyártásába, amelyek már a jelen követelményeit sem elégítik ki?

A NATO a nyolcvanas évek közepén rájött, hogy a 9x19 milliméteres Parabelum a mellények terjedése miatt hadi használatra közel alkalmatlanná vált. A kilencvenes évekre kikristályosodott, hogy az 5,7x28 milliméter vagy a 4,6x30 milliméter lenne a váltótípus. A kétezres évek elején elméletben eldőlt, hogy a NATO egységes pisztoly és SMG/PDW lőszere az 5,7x28 milliméter lesz. A németek rögtön elutasították. Azóta felmerült a 6,5x25 CBJ is, mert a 9 milliméteres fegyverek csőcserével átalakíthatóak lennének rá. Ezek után vannak kétségeim a kaliberváltással kapcsolatban.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 598
79 805
113
A NATO a nyolcvanas évek közepén rájött, hogy a 9x19 milliméteres Parabelum a mellények terjedése miatt hadi használatra közel alkalmatlanná vált. A kilencvenes évekre kikristályosodott, hogy az 5,7x28 milliméter vagy a 4,6x30 milliméter lenne a váltótípus. A kétezres évek elején elméletben eldőlt, hogy a NATO egységes pisztoly és SMG/PDW lőszere az 5,7x28 milliméter lesz. A németek rögtön elutasították. Azóta felmerült a 6,5x25 CBJ is, mert a 9 milliméteres fegyverek csőcserével átalakíthatóak lennének rá. Ezek után vannak kétségeim a kaliberváltással kapcsolatban.

Jah és mindenki az MP7-et veszi ha PDW fegyver kell neki ami mint ahogy írtad is nem az elfogadott(és soha nem használt) kaloberben készül.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 671
113
Jah és mindenki az MP7-et veszi ha PDW fegyver kell neki ami mint ahogy írtad is nem az elfogadott(és soha nem használt) kaloberben készül.
Pont ez a lényeg, hogy van több használható megoldás is, ehhez képest még mindég a Parabelum a NATO szabvány. Egyesek meg még a .45 megállító erejét sírják vissza. Nincs univerzálisan jó megoldás.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 598
79 805
113
Pont ez a lényeg, hogy van több használható megoldás is, ehhez képest még mindég a Parabelum a NATO szabvány. Egyesek meg még a .45 megállító erejét sírják vissza. Nincs univerzálisan jó megoldás.

Folyamatosan változik a lőszereigény mint ahogy minden a baj csak az,hogy lehetetlen követni a lőszerigény változást mert a világ összes pénze kevés lenne rá.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Könnyű-géppuska a köztes lőszert tüzelő neve nem pedig géppuska.Nincs ellentmondás csak te nem tudod a nevét.

Tudom a jelenleg itthon használt nevét. És pont akkora fasságnak tartom, mint amikor anno az AMD-65 hivatalos neve géppisztoly volt. ;) Azt hittem, ez világos...

Üresen 11kg-s .338-as fegyverről beszélsz és megtartod ugyan azt a fogyatékosságát,hogy gyakorlatilag töltetlenül viszik mert rakasszal buzi nehéz lenne.Na ez aztán az előrelépés.

És akkor mégegyszer: Nem mindegyik, jelenleg 7.62-es géppuskát cipelő géppuskásnak adnék .338-ast. Ilyet nem is írtam.
Az meg tök jó, hogy csak a hátrányát veszed figyelembe és hangsúlyozod, az előnyeit meg nem... Lehet hogy rosszul gondolom, de szerintem úgy szokták csinálni, hogy mérlegre teszik egy adott eszköz előnyeit és hátrányait, majd az eszköz feladata szerint súlyoznak.

Amúgy az APC-kre pakolt 7.62-eseket, ha rajtam múlna, már rég száműztem volna a picsába. Eddig úgy véltem, hogy oda 12.7-es, vagy 14.5-ös kell. De most, hogy megjelentek a .338-asok, azokat is megfelelőnek tartom oda.

Az meg aztán tényleg a blődség teteje,hogy majd te a 12,7-est kiváltod .338-assal.

És megint csak: NEM minden 12.7-est és NEM mindenhol. Hanem csak a most épp kézben cipelgetett 12.7-eseket.

Értem én,hogy papíron jól hangzik amit kitaláltál de a valóságban igazából használhatatlan.

Amit ebből meglépnek az és/vagy a .338-as vagy 6,8-as géppuska/könnyű-géppuska csere az SF-nél.

Nem én találtam ki. Csak látok benne rációt.

Meg a tengerészgyalogság is lépeget efelé. És náluk esélyesen pont a (cipelgetős) M2 helyére jöhet.

https://www.thedrive.com/the-war-zo...and-marines-want-a-new-long-range-machine-gun
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero