A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
42 849
82 392
113
Mar az is lehet, hovy túlvagyunk rajta csak észre sem vettük. o_O
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20190923/zsiday-ennyi-volt-a-valsag-401705

2008-2009 óta minden gazdaságpolitikus retteg a legapróbb lassulástól is, attól félve, hogy ismét totális összeomlás következik be. Megelőzendő az új válságot, már idejekorán ellövik az összes puskaport, és remegve próbálják megakadályozni a recessziót

Ennélfogva könnyen lehetséges, hogy a mindenki által várt válság már le is zajlott 2018-19-ben: próbált kibontakozni, de csírájában el lett fojtva

Remélem, neki lesz igaza és nem a többi szakértőnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Lelkeslaikus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 513
2 547
113
Szerintem te túlértékeled ezen eszközök képességeit.
Szerintem olvasd el DINAMO korábbi hozzászólását.
De melléteszem a Leonardo DRS EW rendszeréről egy kis összefoglalót.
Eszerint ha sikerült 2 kilométerre megközelíteni a rajt egy hátra szerelhető passzív érzékelővel, akkor is csak gyakorlatilag 15 fokos sávra tudod leszűkíteni a jel irányát.
Ez azt jelenti, hogy nagyjából 2 km-en 540m pontossággal tudod megmondani, hogy kb. hol van a drónt vezérlő helye.
Csak a 100-800MHz-es frekvenciatartományban tud 7 fokot. Ott is csak 250m-es lesz a pontosság.
Arról nem is beszélve, hogy mi van, ha a gyártóval a drón működéséhez 3GHz-en túli frekvenciát választanak (a Black Hornet gyártója bármilyen frekvenciára állíthatja a drónt), mert akkor az EW rendszer észre sem veszi.
De nem győzöm hangsúlyozni, hogy a 2km-es távolság már nem egy életbiztosítás. A drón hamarabb veszi észre az ELINT katonát, mint mielőtt a C4ISR rendszer beháromszögelgeti a drónozó rajt. Arról nem is beszélve, hogy mindehhez el is kell csípni a működési fázist. Egy ilyen háton hordozós rendszer meg nem lehet 0-24-ben bekapcsolva.
Itt van a rendszer leírása.
Bár a rendszer egészen 6GHz-ig érzékeny, de a hordozható manpack elemek csak 3GHz-ig érzékenyek. Ahhoz pedig, hogy jobb minőségű képet küldözzön a drón, inkább az 5GHz környékén kell mozognia a sávjának.
És akkor még mindig nem vettük bele az egyenletbe azt, ha a drón kezelő nem direkt irányítja a drónt, hanem egy reléeszközön keresztül. Ebben az esetben gyakorlatilag esélytelen elkapni a drónozó rajt.
Továbbá, ha azt a módszert vesszük, amit DINAMO osztott meg, ahogy az amerikaiak használják a drónjaikat, akkor még kisebb az esély a felderítésre. Ha elküldi a kezelő a drónt egy magaslati pontra. Leszáll, és autonóm megfigyelésre kapcsolja a drónt, akkor csak akkor folyik adatforgalom, és ezzel együtt generálódik érzékelhető frekvenciás kommunikáció, amikor a drón mozgást érzékel. Erre a jelzésre fog csak aktiválódni a comlink rendszer, de addig őrszemként figyel a gép teljesen önműködően.
A 8km-en keringő EW drón meg fasza dolog, csak megint az a gond vele, hogy 8km-ről semmit nem fog érzékelni, ha addig nem megy el a távirányítónak a jele.
Ha pedig mégis valahogy felderíti, és elfojtja a jelet támadó módban, akkor a Black Hornet azt fogja érzékelni, hogy elveszett a jel, és autonóm módon visszatér a kezelőhöz, ill. ahhoz a helyhez, ahonnan elindult.
A drónokat nem keskeny iránynyalábokkal irányitják,hisz ahoz rálátás kell.Innetől kezdve az EW rendszer érzékenysége határozza meg,hogy milyen messziről érzékeli a dron hirforgalmát.Ha elég érzékeny a vevő,a Pluto pályájárol kiszurja.Az EW rendszerek meg már a II vh-ban is hálózatban műkdtek.
A 87es dd szervezetben is volt már egy EW század.Ma már az elektronika fejleődése lehetővé,és szükségessé teszi szerintem,hogy a harcjármű szinten jelen legyen.Az egyes harcjárműveknek nem csak arra kell képesnek lenniük,hogy képesek legyenek céladatokat/célmegjellést szolgáltassanak légi/tüzérségi csapásméréshez,hanem arra is,hogy EW felderitési/iránymérési szolgálatot is ellássanak,sőt,zavarni is képessek legyenek.Mert egyenként ez a képesség ugyan nem túl jelentős,de hálózatba kapcsolva már az.Vagyis egy harcjármű rendelésnél nem csak a deszantraj és a páncél/fegyverzet,hanem az EW harcképességre is figyelni kell
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
Milyen nagyon veszélyes közelségről beszélsz?A raj a harcfeladatát az ellenségtől minimális távolságra hajtja végre hisz a fegyverei nem tesznek mást lehetővé és nem mellesleg ez a feladata.A raj pár 100 métertől NULLA méterig harcol az ellenséggel!És nem a tőle akár 1km-re lévő ELINT katonát keresi a drónjával hanem a tőle pár száz méterrel lévő ellenséget vagy azt a terepszakaszt figyeli amerre mozogni fog,de nem kilométerre előre hanem csak annyira amennyire a fegyvereivel képes hatásos tüzet vezetni vagy amennyire a terepakadályok vannak!Nincs értelme előreküldeni egy drónt a rajnak 1000 méterre miközben tőle 300 méterre van egy nyiladék amit le kéne küzdenie.Jöjjünk már tisztába egy kicsit a kisalegységes harcászattal mielőtt arról értekezünk,hogy egy raj mire is használja ezeket a drónokat.
Értem, tehát ha van egy drónod, ami 1,5km-es hatótávolságra képes, akkor te azt szigorúan pár 100m-re küldöd előre, mert a MH harcászati szabályai szerint annyi van előírva a rajnak, miközben nincsen drón, raj szintű lövészalegységhez rendszeresítve? Ha nem talál addig semmit, akkor visszahozod. Igaz? :D
Ne már! o_O
Arról nem is beszélve, hogy az egy dolog, hogy a drónt akár 1300-1500 méterre is előre küldheted, de a felderítés hatótávolsága nem ennyi lesz ugyebár, mert a drónnak magának (illetve a hagyományos és hőkamerájának) is van egy látótávolsága. Akkor ezt még nyugodtan add hozzá a felderítési hatósugárhoz.
Én és DINAMO is többféle alkalmazási lehetőségről írt. Én elsősorban épület és városi harcról írtam. Ebben a környezetben a felderíthetőség is korlátozódik ugye, mivel csökken a távirányító hatósukra is az árnyékolás miatt.
DINAMO találkozó harcról írt, ahol az előreküldött drónnal végeznek felderítést.
Arról nem is beszélve,hogy miért csak egy eszközt feltételezel?Azt leszámítva persze,hogy csak így van bármi igazságalapja az érvelésednek.A rádióelektronikai felderítés alapja a háromszögelés=egy felderítő eszköz a wc-re sem megy egyedül!
Be is linkeltem a Leonardo rendszerének működését. Miért feltételezed rólam, hogy nem olvasom el?

És mit érsz azzal ha többen vannak? Ha 2 EW felderítőt használsz, akkor azoknak egymástól nagyobb távolságra kell elhelyezkedniük, hogy minél nagyobb távolság/szögeltérés legyen köztük a pontosabb helymeghatározáshoz.
A rendszer sajátsága, hogy tulajdonképpen egy minimum 15 fokos (szerintem gyenge jel esetén ez a szög nagyobb!) szögtartományban képes meghatározni az irányt, és ott egy adott szélességű sávban (2 km-es távolságnál 540+ méter) kell legyen a drón kezelője. Ennek a vetített képe egy gyűrű cikk lesz. Ezzel az a probléma (amellett, hogy rohadt nagy egy rajhoz képest), hogy az előre nyomuló ellenség nem az első vonalban küldi az EW katonáját, hanem attól hátrébb. De hogyan fogja felderíteni az EW katona a kezelőt, ha Ő maga még nem érzékelheti a drón távirányítójának a jelét, azonban az előtte járó katonákat már észlelte a drón, és emiatt visszahívták?
Ahhoz, hogy hatékonyan megtörténjen a háromszögelés, a másik EW katonának bizonyos távolságra kell mennie az eredeti EW észlelőtől. De a trigonometria miatt az Ő távolsága, az első észlelés pillanatában nagyobb lesz az irányítótól, mint az eredeti katonáé. Ezért neki is időbe telik, mire felvesz egy olyan pozíciót, ahonnan egyáltalán észleli a jelet. Ha egyáltalán lenne mit!
Ugyanis a modern drónok mind tudják az automatic return funkciót, amit aktiválva, a link kapcsolat megszakításával azonnal, és teljesen önállóan visszatér a kiindulási pontjára. Ha megszakad a távirányítás, akkor mi alapján fogják beháromszögelni a kezelőt?

És egy kis kitekintésként, hogy mennyire nem új, és mégis fontos eleme ez a drón típus a modern harcászatnak:
A angolok 2011-ben rendelték és 2013-ra Afganisztánba is eljutott. Egészen 2017-ig használták, amikor is meggondolták magukat, és kivonták a rendszerből. Egészen 1 évet bírták, és az új Strike Brigade koncepció megvalósításához újra rendszerbe vették, csak már a 3-as verzióját. Addigra a FLIR megvette a gyártóját, és tovább is fejlesztették.
Eddig valami 7000db-ot használnak világszerte!
Forrás
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
A drónokat nem keskeny iránynyalábokkal irányitják,hisz ahoz rálátás kell.Innetől kezdve az EW rendszer érzékenysége határozza meg,hogy milyen messziről érzékeli a dron hirforgalmát.Ha elég érzékeny a vevő,a Pluto pályájárol kiszurja.Az EW rendszerek meg már a II vh-ban is hálózatban műkdtek.
A 87es dd szervezetben is volt már egy EW század.Ma már az elektronika fejleődése lehetővé,és szükségessé teszi szerintem,hogy a harcjármű szinten jelen legyen.Az egyes harcjárműveknek nem csak arra kell képesnek lenniük,hogy képesek legyenek céladatokat/célmegjellést szolgáltassanak légi/tüzérségi csapásméréshez,hanem arra is,hogy EW felderitési/iránymérési szolgálatot is ellássanak,sőt,zavarni is képessek legyenek.Mert egyenként ez a képesség ugyan nem túl jelentős,de hálózatba kapcsolva már az.Vagyis egy harcjármű rendelésnél nem csak a deszantraj és a páncél/fegyverzet,hanem az EW harcképességre is figyelni kell
A drón hírforgarmával mit kezd? A drónt minek mérné be? Hogy arra mérjen tüzérségi tüzet? :)
Mivel az iránybemérő rendszer korlátozott képességű ezért minél távolabb vagy a céltól, a szögtartomány annál nagyobb területet fog lefedni, nem? :rolleyes:
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A rádióelektronikai felderítés alapja a háromszögelés=egy felderítő eszköz a wc-re sem megy egyedül!

Abszolút egyetértve ezzel megjegyezném hogy vicces hogy még a vitapartnerek által belinkelt anyagok is mind komplett ELINT és EW hálózatokról beszélnek többféle földi és légi eszközökre telepített szenzorokkal.
A szenzorok együtt egy rendszert alkotnak és közösen képesek teljes képet adni az egész spektrumról.

Azt hiszem nyilvánvaló hogy miről beszélünk...ha a valamelyik harcoló fél fél megszerzi a légifölényt és uralja a spektrumot az teljes bizonyossággal megnyeri a háborút függetlenül attól hogy az ellenségnek mennyi tankja és katonája van.

Ebben az összefüggésben a dróneregetést önmagában vizsgálni értelmetlen mert bizonyosan annak a félnek a kiváltsága lesz aki uralni tudja az étert.

Ehhez már békeidőben alapos felkészülés kell (stratégiai ELINT gépek, alapos hírszerzés)
Háborúban pedig mesternek kell lenni mind a taktikai elektronikai felderítésben, mind az ellenség taktikai elektronikai felderítésének a megtévesztésben, valamint az ellenség elektronikai eszközeinek és kommunikációjának a zavarásában.

A hátrányban lévő fél katonáinak nagyon bátornak kell lenni ahhoz hogy bármiféle aktív elektronikai eszközt (beleértve egy miniatűr drónt is) bekapcsoljanak mert ez gyakorlatilag egyet jelent azzal hogy felfedik a pozíciójukat és csapást mérnek rájuk.

utóirat: egy aktív elektronikai elem geolokációjához már régóta nem szükséges a háromszögelés. Ezen már túllépett a technológia. Ld. lenti videó
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 918
85 514
113
Értem, tehát ha van egy drónod, ami 1,5km-es hatótávolságra képes, akkor te azt szigorúan pár 100m-re küldöd előre, mert a MH harcászati szabályai szerint annyi van előírva a rajnak, miközben nincsen drón, raj szintű lövészalegységhez rendszeresítve? Ha nem talál addig semmit, akkor visszahozod. Igaz? :D
Ne már! o_O
Arról nem is beszélve, hogy az egy dolog, hogy a drónt akár 1300-1500 méterre is előre küldheted, de a felderítés hatótávolsága nem ennyi lesz ugyebár, mert a drónnak magának (illetve a hagyományos és hőkamerájának) is van egy látótávolsága. Akkor ezt még nyugodtan add hozzá a felderítési hatósugárhoz.
Én és DINAMO is többféle alkalmazási lehetőségről írt. Én elsősorban épület és városi harcról írtam. Ebben a környezetben a felderíthetőség is korlátozódik ugye, mivel csökken a távirányító hatósukra is az árnyékolás miatt.
DINAMO találkozó harcról írt, ahol az előreküldött drónnal végeznek felderítést.

Be is linkeltem a Leonardo rendszerének működését. Miért feltételezed rólam, hogy nem olvasom el?

És mit érsz azzal ha többen vannak? Ha 2 EW felderítőt használsz, akkor azoknak egymástól nagyobb távolságra kell elhelyezkedniük, hogy minél nagyobb távolság/szögeltérés legyen köztük a pontosabb helymeghatározáshoz.
A rendszer sajátsága, hogy tulajdonképpen egy minimum 15 fokos (szerintem gyenge jel esetén ez a szög nagyobb!) szögtartományban képes meghatározni az irányt, és ott egy adott szélességű sávban (2 km-es távolságnál 540+ méter) kell legyen a drón kezelője. Ennek a vetített képe egy gyűrű cikk lesz. Ezzel az a probléma (amellett, hogy rohadt nagy egy rajhoz képest), hogy az előre nyomuló ellenség nem az első vonalban küldi az EW katonáját, hanem attól hátrébb. De hogyan fogja felderíteni az EW katona a kezelőt, ha Ő maga még nem érzékelheti a drón távirányítójának a jelét, azonban az előtte járó katonákat már észlelte a drón, és emiatt visszahívták?
Ahhoz, hogy hatékonyan megtörténjen a háromszögelés, a másik EW katonának bizonyos távolságra kell mennie az eredeti EW észlelőtől. De a trigonometria miatt az Ő távolsága, az első észlelés pillanatában nagyobb lesz az irányítótól, mint az eredeti katonáé. Ezért neki is időbe telik, mire felvesz egy olyan pozíciót, ahonnan egyáltalán észleli a jelet. Ha egyáltalán lenne mit!
Ugyanis a modern drónok mind tudják az automatic return funkciót, amit aktiválva, a link kapcsolat megszakításával azonnal, és teljesen önállóan visszatér a kiindulási pontjára. Ha megszakad a távirányítás, akkor mi alapján fogják beháromszögelni a kezelőt?

És egy kis kitekintésként, hogy mennyire nem új, és mégis fontos eleme ez a drón típus a modern harcászatnak:
A angolok 2011-ben rendelték és 2013-ra Afganisztánba is eljutott. Egészen 2017-ig használták, amikor is meggondolták magukat, és kivonták a rendszerből. Egészen 1 évet bírták, és az új Strike Brigade koncepció megvalósításához újra rendszerbe vették, csak már a 3-as verzióját. Addigra a FLIR megvette a gyártóját, és tovább is fejlesztették.
Eddig valami 7000db-ot használnak világszerte!
Forrás

Ismerem az ARMY harcászati szabályait és tervezési folyamatait(ezt használjuk) és hidd el ott is így csinálják mert így van értelme.Mit kezd egy raj azzal,ha 1600 méterre előtte tudja,hogy mi van miközben az ellenség csak 400 méterre van tőled?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
Ugye látod, hogy te tök másról beszélsz, mint én?
Én végig arról beszéltem hogy a raj felderítése az első vizualkontaktig tart:
Értem, tehát ha van egy drónod, ami 1,5km-es hatótávolságra képes, akkor te azt szigorúan pár 100m-re küldöd előre, mert a MH harcászati szabályai szerint annyi van előírva a rajnak, miközben nincsen drón, raj szintű lövészalegységhez rendszeresítve? Ha nem talál addig semmit, akkor visszahozod. Igaz?
Te pedig:
A raj pár 100 métertől NULLA méterig harcol az ellenséggel!És nem a tőle akár 1km-re lévő ELINT katonát keresi a drónjával hanem a tőle pár száz méterrel lévő ellenséget vagy azt a terepszakaszt figyeli amerre mozogni fog,de nem kilométerre előre hanem csak annyira amennyire a fegyvereivel képes hatásos tüzet vezetni vagy amennyire a terepakadályok vannak!Nincs értelme előreküldeni egy drónt a rajnak 1000 méterre miközben tőle 300 méterre van egy nyiladék amit le kéne küzdenie.
Az EW katonát csak akkor fogja a raj felderíteni, ha ő menne elől, és Ő lenne az első visual contact.
Különben meg a magasabb szintű alegységekhez tartozó felderítők fogják felderíteni, olyan drónnal, ami már nem igényel direkt rádiós irányítást, mert van műholdas kapcsolata.
Különben ennek a háton hurcolós rendszernek megvannak a maga előnyei, de a karakterisztikája - 100-800MHz-es tartományban pontosabb iránymérést tesz lehetővé - azt mutatja, hogy nem kimondottan a több GHz-es kommunikáció a felderítési célja, ami a kamerás drónokhoz kellene, hanem a kisebb adatátviteli sebességet igénylő de nagyobb hatótávolságú hang alapú kommunikáció.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 918
85 514
113
Ugye látod, hogy te tök másról beszélsz, mint én?
Én végig arról beszéltem hogy a raj felderítése az első vizualkontaktig tart:

Te pedig:

Az EW katonát csak akkor fogja a raj felderíteni, ha ő menne elől, és Ő lenne az első visual contact.
Különben meg a magasabb szintű alegységekhez tartozó felderítők fogják felderíteni, olyan drónnal, ami már nem igényel direkt rádiós irányítást, mert van műholdas kapcsolata.
Különben ennek a háton hurcolós rendszernek megvannak a maga előnyei, de a karakterisztikája - 100-800MHz-es tartományban pontosabb iránymérést tesz lehetővé - azt mutatja, hogy nem kimondottan a több GHz-es kommunikáció a felderítési célja, ami a kamerás drónokhoz kellene, hanem a kisebb adatátviteli sebességet igénylő de nagyobb hatótávolságú hang alapú kommunikáció.

Nem csak ilyen rendszerek léteznek.Sőt ebben az EW harcban is mint mindenben a rendsuerek együttműködése hoz eredményt nem pedig egy kiragadott kompetens.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 918
85 514
113
Ugye látod, hogy te tök másról beszélsz, mint én?
Én végig arról beszéltem hogy a raj felderítése az első vizualkontaktig tart:

Te pedig:

Az EW katonát csak akkor fogja a raj felderíteni, ha ő menne elől, és Ő lenne az első visual contact.
Különben meg a magasabb szintű alegységekhez tartozó felderítők fogják felderíteni, olyan drónnal, ami már nem igényel direkt rádiós irányítást, mert van műholdas kapcsolata.
Különben ennek a háton hurcolós rendszernek megvannak a maga előnyei, de a karakterisztikája - 100-800MHz-es tartományban pontosabb iránymérést tesz lehetővé - azt mutatja, hogy nem kimondottan a több GHz-es kommunikáció a felderítési célja, ami a kamerás drónokhoz kellene, hanem a kisebb adatátviteli sebességet igénylő de nagyobb hatótávolságú hang alapú kommunikáció.

Látod erről beszéltem!Egyáltalán el nem tudod képzelni,hogy egy raj mire is hasznáp egy ilyen drónt!Innentől kezdve meg kb tök fölösleges erről tovább beszélni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 513
2 547
113
Ismerem az ARMY harcászati szabályait és tervezési folyamatait(ezt használjuk) és hidd el ott is így csinálják mert így van értelme.Mit kezd egy raj azzal,ha 1600 méterre előtte tudja,hogy mi van miközben az ellenség csak 400 méterre van tőled?
Ez viszont az attol függ kategória.Mit csinál a raj?Pl ha területellenrző járrben van a raj,dehogynem érdekli,mi van a járőrutvonalán 1-2 km-re elötte.Ha meg egy lövészpáncélosban ücsörög a szétbontakozott arcvonalban a sztyeppén,akkor is-csak azt az infót már nem egy ilyen minidróntol fogja megkapni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Ez viszont az attol függ kategória.Mit csinál a raj?Pl ha területellenrző járrben van a raj,dehogynem érdekli,mi van a járőrutvonalán 1-2 km-re elötte.Ha meg egy lövészpáncélosban ücsörög a szétbontakozott arcvonalban a sztyeppén,akkor is-csak azt az infót már nem egy ilyen minidróntol fogja megkapni.
De epp errol beszel dudi. Nem a dronokat tartja feleslegesnek. Hanem hogy nem raj hanem magasabb szinten legyen alkalmazva. /en rajszintu dronnak az ongyilkos dronakt tartom meg idealisnak /de azok szerintem nem igazan dronok megha ujrahasznalhatoak is es korlatozottan felderiteesre is alkalmasak./ha mar dron a rajba inkabb az legyen./es nem is a raj sokkal inkabb a harcjarmu felszereleseve tennem az ilyet./
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 301
113
Epuletharcba dronokat... Nemtudom nehezlovesz elemeket tanultunk inkabb ott nem epuletharcaszkodunk. Bar volt olyan resze is a dolognak... De en meg mindig a parti vagyok ha gyanus pukants oda... Es ha netan civil aldozatok lesznek... Sajnos ez van megtanuljak hogy vagy ne tartozkodjanak muveleti teruleten vagy ha megis ne valjanak gyanussa hanem huzzanak a pincebe amikor veszely van...

Egyebkent a varosi harcot en tok foloslegesnek tartom... Korbe kell zarni a varost lehetoleg nagy hatotavolsagu nehezfegyverekkel majd megadasra szolitani fel oket ha nem teszik a katonai infrastrukturajukat megbontani /civil is kaphat egy keveset... Azt majd megadjak magukat ha mas nem a civilek lazadnak fel ellenuk... /europa azert europa../ a vh ba is a varosok 90+% anal eleg volt... /ilyen celra meg a t55 is tokeletes /nem hogy a 72/ a tartalekosok is... Hisz ha ki akar torni had torjon... Ha nem jut be utanpotlas megadjak magukat... Ha van repter oda eleg egy ket mistral oszt jonapot... Pihentetes celjabol is lehet egysegeket kuldeni korbezart varoshoz...
Lehet mondani hogy persze emberpazarlas.... De szerintem egy varos ostroma sokkal nagyobb ember es eropazarlas hisz ameddig varost foglal egy alegyseg egyseg addig se foglal teruletet...ugyhogy szerintem a varosok ostroma ember es idopazarlas. Szerintem sokal fontosabb az hogy afott varos minel messzebb keruljon a fronttol ezzel eggyutt az ellenseges teruletektol ezzel nehezitve az utanpotlast ezzel arra kenyszeritve oket hogy adjk fel eselytelen ellenalasukat... /szent oetervar nehez harcmodor ostrom eseten./
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 918
85 514
113
Ez viszont az attol függ kategória.Mit csinál a raj?Pl ha területellenrző járrben van a raj,dehogynem érdekli,mi van a járőrutvonalán 1-2 km-re elötte.Ha meg egy lövészpáncélosban ücsörög a szétbontakozott arcvonalban a sztyeppén,akkor is-csak azt az infót már nem egy ilyen minidróntol fogja megkapni.

Miért érdekelné gyalog hogy mi van előtte 1km-re?Az biztosított menettel 1 óra de minimum 40 perc ha betonon mennek.Miért érdekelné,hogy mi van előtte 40 percnyire egy olyan helyen amire semmilyen hatása nincs?Ha ott tudja tartani a drónját folyamatosan,hogy figyelje az adott teszem azt hidat akkor sincs értelme ennyire előreküldeni!Ezen kívül nem végtelen a működési ideje a drónnak ha elpocsékolod tök feleslegesen akkor nem lesz ott amikor kell.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 513
2 547
113
Epuletharcba dronokat... Nemtudom nehezlovesz elemeket tanultunk inkabb ott nem epuletharcaszkodunk. Bar volt olyan resze is a dolognak... De en meg mindig a parti vagyok ha gyanus pukants oda... Es ha netan civil aldozatok lesznek... Sajnos ez van megtanuljak hogy vagy ne tartozkodjanak muveleti teruleten vagy ha megis ne valjanak gyanussa hanem huzzanak a pincebe amikor veszely van...

Egyebkent a varosi harcot en tok foloslegesnek tartom... Korbe kell zarni a varost lehetoleg nagy hatotavolsagu nehezfegyverekkel majd megadasra szolitani fel oket ha nem teszik a katonai infrastrukturajukat megbontani /civil is kaphat egy keveset... Azt majd megadjak magukat ha mas nem a civilek lazadnak fel ellenuk... /europa azert europa../ a vh ba is a varosok 90+% anal eleg volt... /ilyen celra meg a t55 is tokeletes /nem hogy a 72/ a tartalekosok is... Hisz ha ki akar torni had torjon... Ha nem jut be utanpotlas megadjak magukat... Ha van repter oda eleg egy ket mistral oszt jonapot... Pihentetes celjabol is lehet egysegeket kuldeni korbezart varoshoz...
Lehet mondani hogy persze emberpazarlas.... De szerintem egy varos ostroma sokkal nagyobb ember es eropazarlas hisz ameddig varost foglal egy alegyseg egyseg addig se foglal teruletet...ugyhogy szerintem a varosok ostroma ember es idopazarlas. Szerintem sokal fontosabb az hogy afott varos minel messzebb keruljon a fronttol ezzel eggyutt az ellenseges teruletektol ezzel nehezitve az utanpotlast ezzel arra kenyszeritve oket hogy adjk fel eselytelen ellenalasukat... /szent oetervar nehez harcmodor ostrom eseten./
Ez megin attol függ.Sztálingrádnak semmi értelme nem volt.De Mo-on a városok záróerődkként működhetnének,hisz a nagy kapacitású utakat blokkolni lehet általuk.A páncélosékek ugyan megkerülhetik,de az utánpótlás nagy tömegben már utakra van utalva.
Miért érdekelné gyalog hogy mi van előtte 1km-re?Az biztosított menettel 1 óra de minimum 40 perc ha betonon mennek.Miért érdekelné,hogy mi van előtte 40 percnyire egy olyan helyen amire semmilyen hatása nincs?Ha ott tudja tartani a drónját folyamatosan,hogy figyelje az adott teszem azt hidat akkor sincs értelme ennyire előreküldeni!Ezen kívül nem végtelen a működési ideje a drónnak ha elpocsékolod tök feleslegesen akkor nem lesz ott amikor kell.
Dinamo példája itt szemléletes.Hogy ne gyalogoljon bele egy lesállásba.Vagy maga tudjon lesállással fogadni az idejekorán felfedezett ellenséges járört.Szóval van amikor hasznos egy ilyen minidrón,máskor meg felesleges.Szerintem nem kéne minden rajt felszerelni velük,de kellene rendszeresiteni,és igény szerint kiosztani
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
De epp errol beszel dudi. Nem a dronokat tartja feleslegesnek. Hanem hogy nem raj hanem magasabb szinten legyen alkalmazva. /en rajszintu dronnak az ongyilkos dronakt tartom meg idealisnak /de azok szerintem nem igazan dronok megha ujrahasznalhatoak is es korlatozottan felderiteesre is alkalmasak./ha mar dron a rajba inkabb az legyen./es nem is a raj sokkal inkabb a harcjarmu felszereleseve tennem az ilyet./
Nem ezt mondta. Hanem ezt:
Nagyából helyztkép drón nélkül is van.Azért,hogy nagyjából vagy valamennyire vagy jóvan az úgy legyen helyzetkép nem éri meg drónozgatni(meg úgy kb semmit sem csinálni).Vagy rendesen csinálod és adsz minden rajnak és szakasznak és akkor ez doktrinálisan így van vagy adsz minden szakasznak és akkor ez így van doktrinálisan vagy hagyd az egészet.Annak nincs értelme,hogy adok a szakasznak és az majd kb helyzetképpel ellátja a rajokat.Ha a rajokat akarod ellátni helyzetképpel adj a rajoknak is drónt!
Én azt érzem, hogy nem elég fejlett a fantáziátok a felhasználásra! :)
Mindenesetre beteszek egy bővebb cikket róla. Ebben szó van a részletes képességeiről, és arról is, hogy az amerikaiaknak milyen tervei vannak vele. ;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
Mennyi idő feltölteni egy ilyen minidrónt?
Gyakorlatilag semennyibe, mivel cserélhető a rajta lévő akku. ;)
https%3A%2F%2Fs3.amazonaws.com%2Fthe-drive-staging%2Fmessage-editor%252F1549414370636-bh-sheet.jpg
 

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 923
5 428
113
Ez megin attol függ.Sztálingrádnak semmi értelme nem volt.De Mo-on a városok záróerődkként működhetnének,hisz a nagy kapacitású utakat blokkolni lehet általuk.A páncélosékek ugyan megkerülhetik,de az utánpótlás nagy tömegben már utakra van utalva.

Itt most egyfajta partizánkodásra gondolsz?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 113
113
Miért érdekelné gyalog hogy mi van előtte 1km-re?Az biztosított menettel 1 óra de minimum 40 perc ha betonon mennek.Miért érdekelné,hogy mi van előtte 40 percnyire egy olyan helyen amire semmilyen hatása nincs?Ha ott tudja tartani a drónját folyamatosan,hogy figyelje az adott teszem azt hidat akkor sincs értelme ennyire előreküldeni!Ezen kívül nem végtelen a működési ideje a drónnak ha elpocsékolod tök feleslegesen akkor nem lesz ott amikor kell.
Ahogy a raj megkaphatja a recon adatokat a magasabb szintű alegységektől, úgy a raj drónja is gondoskodhat az ellenkező irányú felderítésről.
A drón repülési ideje van megadva max. 25 percben. Ha leteszed a drónt, és figyelő üzemmódba teszed, akkor gyakorlatilag a repüléshez képest nem fogyaszt áramot.
Tehát ezzel a DINAMO által ismertetett módszerrel nem csak működési időt tudod kitolni, de csökkented a link kommunikációt is.
Mondjuk a Black Hornet 3 még pont nem alkalmas erre (a hangsúly itt a még-en van ;)) mivel nincsenek talpai, de szerintem egy laposabb alsó kialakítású akkuval ez is pillanatok alatt megoldható.
Az alapkészlet különben pontosan azért tartalmaz 2 drónt, és cserélhető akkukat, hogy folyamatos megfigyelést is lehetővé tegyen. Tehát mindig fenn tud lenni egy eszköz.