A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@fip7 tudod hogy általában egy dalamot fujunk , de az államadoságot nem azért találta ki a kapitalista nyugat hogy Te csak úgy felfüggeszthesd :D Majd Ő felfüggeszti ha úgy csicskulsz ahogy neki tetszik, de mi most probálunk nem csicskulni ezért, álmodni szabad csak róla. Az adóság spirál lényege szerintem hogy pont az 4-5-6-7-8% GDP növekményt amit hadseregre vagy fejlesztésekre költhetnél , az nekik csattan le kamatba és még jön az árfolyam kockázat ami ugye csak a nálunk van, mert a deviza piacot nem A BUX-on játszák :D :D Tehát itt már csak Te lehetsz szopó ágon már is 10% felszökhet ha "véletlenek" úgy hozzák :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 816
57 696
113
desertfox

"@fip7 tudod hogy általában egy dalamot fujunk , de az államadoságot nem azért találta ki a kapitalista nyugat hogy Te csak úgy felfüggeszthesd :D"

Úgy rémlik, hogy én pont ugyan erről beszéltem :)
Konkrétan:
"Nah ez az ami sosem fog bekövetkezni. Amint felfüggeszted a fizetést hirtelen demokratizálnák az országot. Sőt kiderülne, hogy kis hazánk ősi román/szlovák/ukrán terület.
Ez az opció a való életben nem létezik...."
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@vantsy Székesfehérvár pont tökéletes hely HM -nek , azért annyira ne bízzunk az osztrákokba , nem úgy emlékszek hogy a földfelvásárlás , OMV terjeszkedés MOL felvásárllási probálkozás ( gazdasági gyarmatosítás ) olyan marha barátságos lépések lettek volna, az ország közepére nehezebb , gyors megbénitó csapást mérni Veszprém azért nyugatabbra van. Nem ellenségünk van az összes szomszéd potenciális elleneség.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
tudom, hogy ez a valóság, akkor marad a beígért költségvetés emelés, amiből ki tudja mennyi fog elmenni másra nem fejlesztésre.
Bár ebből sok minden kijönne
2016 30MRD
2017 60MRD
2018 90MRD
2019 120MRD
2020 150MRD
2021 180MRD
2022 210MRD
összesen, 840MRD HUF lehetne értelmesen is felhasználni és a HSZT módosításra és bérjellegű kiadásokra, amik szintén tarthatatlanok, máshol találni forrást, ezt csak fejlesztésre használni.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
vantsy

Az AH-6/MD500 rendőrségi feladatokra nem felel meg a legújabb szabályozásnak, mert egy hajtóműves.

Honvédségi feladatra jó kis gép lehet, de itt lacához csatlakozok és inkább egy többfeladatú kis helikopter mellett vagyok már csak az ésszerűség miatt is.
Pl. az AH-6 nem tudom, hogy tudna ellátni kutató-mentő szolgálatot, de egy EC645 szerintem jó erre. A többit leírta laca.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Tudom ez egy lehetőség, de nem felfüggeszteném, hanem egyeztetések alapján átütemezném, amely összeget Náluk költenénk el, így egy kicsit más, de ez tényleg szinte álom.

Az a baj, hogy az adósságunk megszűntetése, pont a kezelőiknek nem az èrdeke. Mert ez jelenti a gazdasági függést amellyel kordában tartanak mindenkit.
Jók az elkèpzelèsek, de messze nem reálisak. Már az energiafüggősèg felszámolása is idegrohamot okozna egyes nyugati politikusoknál.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Szerintem itthon megfelelnek kisebb gépek is az NH90 igazi katonai helikopter azt használják inkább kiképzési feladatokra meg misszióba. Persze ha lenne belőle vagy 20-25 akkor simán belefér a mentő feladat :)
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
vantsy

Az AH-6/MD500 rendőrségi feladatokra nem felel meg a legújabb szabályozásnak, mert egy hajtóműves.
Megelőztél :)

vantsy

1 hajtóművel nem mehetsz város fölé! Pont ezért vonják ki a meglévő mentős "mókusokat" és talán az MD-ket is.
Mentés alatt én a polgári mentőket értettem. Ezt ugye most is EC-135 végzi, csak béreltek. Tökéletes logisztika: mentők, rendőrök EC-135(145 ha valamiért kell a kapacitás), hadsereg EC-645, akár itt is lehet vegyes, pár db 635-össel pl. futárfeladat, kiképzés, felderítés stb.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
Ha lenne lóvé, persze simán elnéznék egy kisebb századnyi AH-6i-t Hellfire-el meg a többi "kacatjával", a multifunkciós EC-645-ök mellett :)
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Tudom a mentés alatt én is a Légimentő kht.-t értettem, ezt raknám át a Honvédség alá.
Kaposvár, Pápa, Veszprém, Budapest, Debrecen, Szolnok, Hódmezővásárhely állomáshelyekkel el lehetne látni az országot mind légimentés mind kutató-mentő feladatra. Nem mellékesen lenne órájuk a pilótáknak a személyzetnek tapasztalata. Ha mindenáron ragaszkodunk ennyi mentő helikopterhez egy aránylag sík országban, ami tele van kórházzal stb.. Ez már egy másik szakma.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 036
93
Tudom a mentés alatt én is a Légimentő kht.-t értettem, ezt raknám át a Honvédség alá.

Hát ha egy típuscsalád lenne rendszeresítve mindenhol, logikus lépés lenne az üzemeltetési oldalt összevonni.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 686
5 512
113
Tudom a mentés alatt én is a Légimentő kht.-t értettem, ezt raknám át a Honvédség alá.
Kaposvár, Pápa, Veszprém, Budapest, Debrecen, Szolnok, Hódmezővásárhely állomáshelyekkel el lehetne látni az országot mind légimentés mind kutató-mentő feladatra. Nem mellékesen lenne órájuk a pilótáknak a személyzetnek tapasztalata. Ha mindenáron ragaszkodunk ennyi mentő helikopterhez egy aránylag sík országban, ami tele van kórházzal stb.. Ez már egy másik szakma.

Én nem csökkenteném a mentőheliket, a mostani 7 se fedi le teljesen az országot, és EU-s norma is van (15perc). Attól hogy "sok" helyen van kórház, még rengeteg olyan eset van, ahol a leghasznosabb a heli. Gyorsaság, szaktudás stb.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Ezzel nem egészen értek egyet, de nem mennék bele itt egy nyílt fórumon, legyen elég annyi, hogy ez a szakmám...
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Vantsy

" Ki tudna 7x3 vagy 7x4 komoly modern harccsoportot csak támadó céllal kiállítani a szomszédjaink közül, meg minek is???"

Nem kell feltétlenül 3x-os túlerővel rendelkezned, hogy megindíts egy támadást , a modern harcászat szerint. Főleg, ha mi mindig "könnyű" alakulatokban gondolkodunk. Ne feledkezz el a tartalékképzésről sem, tehát nem használhatsz fel mindenkit a védelemre, nem marad aki ellenlökést tudna végrehajtani, vagy át tudnád csoportosítani akár a szárnyakra. Akárhogy is nézem, ennyi harcoló alakulat igen kevés, hogy érdemi harcot tudjon vívni bárkivel.

Már erről is volt szó, de '99-ben néhány nap alatt kellett levonultatni a haderő gerincét délre (akkor még volt aktív sorkatonaság) és nem hónapok, évek alatt. Most az Ukránok ugynolyan magas harckészültségi fokozatban vannak, mint akkor a szerbek, tehát gyorsan tudnának mozgósítani. Én nem látok bennük ellenséget, csak mint egy lehetőséget veszek alapul... mi lenne, ha... Na, hát az ilyenekre kell fenntartani a Honvédséget. Lehet, előbb itt lennének, mint a NATO!
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Nagy részben igazad van.

Én csak a határok védelmére, halogató harcra gondoltam amíg meg nem érkezik a szövetségi segítség, tételezzük fel, hogy megjön...
Az általam leírt könnyű haderő szerintem fel tudja venni egyenértékűen a régi nehéz haderővel.
A Stanag V védelmi fokozatú harcjármű szerintem felér egy BMP-vel. A könnyű helik és páncéltörő képességek Centauronokkal párosítva meg tudják állítani a nehezebb gépesített alakulatokat, így már inkább igaz a nagyobb erőszükséglet a támadáshoz.
Arról nem is beszélve, amiről már szó volt ok győztek és utána mi lesz?
 
2013. december 7.
934
4
18
Illetve még létezik egy finanszírozási opció ami csak tőlünk függ, nem a külföldtől: mennyit költünk szocpolra, hány munkakorú él állami kifizetésekből (akár állami alklmazot, akár szocpolos akár közmunkás) , mennyire terhelik a magyar gazdasági szereplőket.
Ezekbe nem szólna bele a nyugat mert a szomszédos országok hasonló jellemzői nagyságrendekkel jobbak ilyen tekintetben.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 741
113
http://www.atv.hu/belfold/20140618-hende-szuveren-magyarorszaghoz-eros-honvedseg-kell
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 815
30 844
113
http://www.atv.hu/belfold/20140618-hende-szuveren-magyarorszaghoz-eros-honvedseg-kell

Így próbálják közölni, hogy Magyarország nem szuverén?

a tervezett fejlesztések ütemezésének újragondolására lesz szükség
- két varrógép után sürgősen megveszik a harmadikat is mi?!

A tárca feladata lett az állami rendezvények lebonyolítása, amelyet az újonnan felállított Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal végez majd.
- kérhető a szolgáltatásuk esküvők, keresztelők rendezésekor, ha kell hozzák a tortát és a kannás bort is.

Az újabb négyéves ciklusát kezdő miniszter kiemelte: a honvédség három alapvető feladata az ország fegyveres védelme, az ipari és természeti katasztrófák elleni védekezésben való közreműködés és a nemzetközi szerepvállalás.
az elsőt szerencsére nem próbálták ki, a katasztófák elleni védekezés a katarsztrófafédelem dolga lenne ahogy a nevükben is benne van, de sem ők sem a honvédség nem remekeltek ha beütött a krach, a nemzetközi szerepvállalásban sokszor meg olyan országokat "támadnak meg" magyar katonák a világ tulsó végén amihez az égvilágon semmi köze Magyarországnak, amiket azt sem tudja a magyar lakosság fele, hogy hol van vagy hogy mi van ott, ezekből a szerepvállalásokból az országnak haszna nem lesz, mert úgyis a nagyok építenek újra meg termelik ki az olajat (és nem a MOL), a katonák tapasztalata meg olyan téren növekszik amiklyen téren nincs rá szükség.

Mindhárom területet érinti, hogy a Magyar Honvédség "kifutó" technikai eszközei a következő években cserére szorulnak.
egyesek szerint már évek óta cserére szorul ott sokminden, meg nagyjavításra, meg ami volt azt is hagyták szétrohadni, vagy leépítettek

Hende Csaba az előző ciklus egyik legnagyobb szakmai sikerének nevezte, hogy a 2012-ben összeállított 10 éves fejlesztési tervet teljes egészében támogatja a NATO.<blockquote> mint a kommunizmusban b*szdmeg, ott is mindig az 5 éves terv elején voltak
Példaként említette, hogy a Gripenek fejlesztése a későbbi tervek között szerepelt. Az új helyzetre tekintettel azonban ezt előre hozták, a megvalósításhoz szükséges hárommilliárd forintos forrást határozatban vállalta kormány.</blockquote>
ez a légtérvédéshez kellett vagy vettek pl buta bombákból jó sokat?

A miniszter azt is elmondta: a nemzeti helikopterflotta - amelynek katasztrófavédelmi, terrorelhárítási, polgári védelmi és rendvédelmi feladatok ellátására is alkalmasnak kell lennie - kialakításához szükséges első lépést már megtették. Véleménye szerint a kormány a szükséges döntéseket az idén meg fogja hozni.
- nagy szavak, de figyelünk

továbbá ésszerűsítették, a NATO előírásaihoz igazították a honvédség szervezetét, ezáltal hatékonyabb és gazdaságosabb működést értek el.
leépítettek

stb stb stb, sok a mellébeszélés