A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 729
76 767
113

Csak utánaszámoltam még egyszer és kevés volt rá az 5 perc...

A KC-390-nél a három összesen 45mrd, nem darabja!!!

A portugáloknál az üzlet egy gépre jutó költsége volt 45mrd HUF, ha a szimulátort is egy teljes gép árában számoljuk.

Portugália:827 millió euró, 5 gép + a szükséges logisztikai, kiképzési és üzemeltetési szolgáltatások + egy szimulátor.

827 millió EUR / 6 gép = 138 millió EUR/gép -> 45,5 milliárd HUF

Nem tűnik valószínűnek, hogy ennyivel olcsóbban adnák Magyarországnak, hogy a 3 gép kerüljön összesen ennyibe.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Csak utánaszámoltam még egyszer...



A portugáloknál az üzlet egy gépre jutó költsége volt 45mrd HUF, ha a szimulátort is egy teljes gép árában számoljuk.

Portugália:827 millió euró, 5 gép + a szükséges logisztikai, kiképzési és üzemeltetési szolgáltatások + egy szimulátor.

827 millió EUR / 6 gép = 138 millió EUR/gép -> 45,5 milliárd HUF

Nem tűnik valószínűnek, hogy ennyivel olcsóbban adnák Magyarországnak, hogy a 3 gép kerüljön összesen ennyibe.
Csak 5 gép, de abban benne van - ha jól emlékszem - 12év teljes support.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 729
76 767
113
Csak 5 gép, de abban benne van - ha jól emlékszem - 12év teljes support.

Ha csak 5-tel osztom, akkor még nagyobb szám jön ki egy gépre jutó költségnek... 12 év full support pedig a Honvédségnek sem ártana.
Ok, megbeszéltük már, hogy az egészből sima osztással nem lehet jól számolni az egy gépre jutó egyéb költségeket, de szerintem túl nagy a különbség a portugál ár és a magyar tervek között.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 729
76 767
113
Ha csak 5-tel osztom, akkor még nagyobb szám jön ki egy gépre jutó költségnek... 12 év full support pedig a Honvédségnek sem ártana.
Ok, megbeszéltük már, hogy az egészből sima osztással nem lehet jól számolni az egy gépre jutó egyéb költségeket, de szerintem túl nagy a különbség a portugál ár és a magyar tervek között.

Benkő mondott egyszer régen 75 milliárd forintot a 3 szállítógépre. (=250 millió USD)
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ne haragudj, de ez nem modularitás! 8óra? Ennek mi értelme?
Még a Boxernél sem biztos, hogy érzem a létjogosultságát, de ott elvileg 30 perc a szintidő, komplett modulcserével.
8 óra alatt nagyjából bármelyik járművet átállíthatsz másik funkcióra...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ha csak 5-tel osztom, akkor még nagyobb szám jön ki egy gépre jutó költségnek... 12 év full support pedig a Honvédségnek sem ártana.
Ok, megbeszéltük már, hogy az egészből sima osztással nem lehet jól számolni az egy gépre jutó egyéb költségeket, de szerintem túl nagy a különbség a portugál ár és a magyar tervek között.
Én nem rajtad, hanem veled röhögök! ;):D
A KC ára szerintem 90 és 100M USD között lesz /db....
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
A KC-390-nél a három összesen 45mrd, nem darabja!!!
A hvg 3,5mrd Ft-ra teszi a törökökkel jövő héten kötendő páncélozott vasakat. De ez aprópénz lenne Z2026hoz képest.

Hogy egy évben mennyi ezekből a fizetési kötelezettség bizonytalan, mert ezeknek az előlegeknek egy része, Benkő elmondása alapján, pénzügyi elszámolási okokból nem a honvédelmi büdzsében jelentkezik.
A törlesztési elszámolást így a sajtón keresztül sztem lehetetlen követni.

Az elköltött pénz új haditechnikára kb.1100mrd

Amit bejelntettek 424.5mrd
H145M 110mrd
H225M 110mrd
PZH+Leo+Wisent+Leguan 200mrd
Fegyvergyár 24,5mrd
CG+SAMOC??? Passz

Ami a levegőbe lóg 300mrd
AMRAAM 150mrd
NASAMS 100mrd
KC-390 45mrd
Ejder Yalcin vagy NMS Yörük 3.5mrd

És a rejtélyes német megrendelés 300mrd
IFV + BTR utód?

1500mrd van tervezve 2026ig ebből a 2/3dát már sejtjük.

Csináltam egy update-et. :)

Felújítás 24,4mrd +AN-26

AK-63MA 10mrd
MI-24 14.4mrd
AN-26???

Új technika

Amit bejelntettek 424.5mrd+??
H145M 110mrd
H225M 110mrd
PZH+Leo+Wisent+Leguan 200mrd
Fegyvergyár 24,5mrd
CG???
SAMOC???
A319??
Dassault Falcon 7X??


Ami a levegőbe lóg 330-345mrd
AMRAAM 150mrd
NASAMS 100mrd
KC-390 75-90mrd
Ejder Yalcin vagy NMS Yörük 3.5mrd

IFV???
BTR utód????

Lehet kiegészíteni tuti infókkal!! :D


Ami engem bezavar az ez a 100mrd.-os augusztusi Rheinmetall hír.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...-modern-magyar-pancelosok-legyartasaba-402375

Illetve az, hogy az idei első féléves összes német megrendelést 573mrd-ra teszik.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ot-kolt-magyarorszag-nemet-fegyverekre-330873
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 654
79 879
113
Ne haragudj, de ez nem modularitás! 8óra? Ennek mi értelme?
Még a Boxernél sem biztos, hogy érzem a létjogosultságát, de ott elvileg 30 perc a szintidő, komplett modulcserével.
8 óra alatt nagyjából bármelyik járművet átállíthatsz másik funkcióra...

Hagyjuk már ezt a teljes modulcserét.Az azt feltételezi,hogy teszem azt van 100 alapjárműved meg 200 modulod.De ezt még is hogy rakod be egy század vagy zászlóalj szervezetbe ahol fixen kell x darab IFV,y darab eü,z darab műszaki stb?

A Puma modularitása kimerül a páncélban meg az ATGM-ben és kb ennyinek is van létjogosultsága.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez a KMW üzlet RM-ra eső része. Az Leo2-esben és a PZH2000-esben is a technika drágább része RM fejlesztés, és gyártás.
Nézz be a Leo2-es topicba, ott leírtam a görög vonallal kapcsolatban ezeket.

Illetve az, hogy az idei első féléves összes megrendelést 573mrd-ra teszik.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ot-kolt-magyarorszag-nemet-fegyverekre-330873
Én inkább USD-ben szoktam számolni, mert könnyebb a többi ország beszerzéseihez hasonlítani.
Az 1,76Mrd EUR alapvetően a németektől pattant ki.
Ez a helikopteres + nehéztechnika + SAMOC ellenértéke lehet.
A helikopterek árait szerintem nem jól számoltad.
A H145M-esek ára valahol 20-25M USD/db körül lehet.
A H225M pedig 45-50M USD/db körül.
Ha engem kérdezel, akkor szerintem a H145M összesen valahol 400M USD, a H225M pedig valahol 800M USD körül lehetett.
A KMW üzlet a hírek szerint 500M-ós magasságban volt. Ha összeadod a számokat - és figyelembe vesszük a SAMOC árát is -, akkor kijön a 1,7Mrd EUR.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 729
76 767
113
Hogy egy évben mennyi ezekből a fizetési kötelezettség bizonytalan, mert ezeknek az előlegeknek egy része, Benkő elmondása alapján, pénzügyi elszámolási okokból nem a honvédelmi büdzsében jelentkezik.
A törlesztési elszámolást így a sajtón keresztül sztem lehetetlen követni.

Én úgy értettem amit mondott a riportban, hogy HM pénzből fizetik az előlegeket, de számviteli-/ elszámolási szabályok miatt nem számolhatják el erre az évre. (időbeli elhatárolás vagy valami ilyesmi?)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Csináltam egy update-et. :)

Felújítás 24,4mrd +AN-26

AK-63MA 10mrd
MI-24 14.4mrd
AN-26???

Új technika

Amit bejelntettek 424.5mrd+??
H145M 110mrd
H225M 110mrd
PZH+Leo+Wisent+Leguan 200mrd
Fegyvergyár 24,5mrd
CG???
SAMOC???
A319??
Dassault Falcon 7X??


Ami a levegőbe lóg 330-345mrd
AMRAAM 150mrd
NASAMS 100mrd
KC-390 75-90mrd
Ejder Yalcin vagy NMS Yörük 3.5mrd

IFV???
BTR utód????

Lehet kiegészíteni tuti infókkal!! :D


Ami engem bezavar az ez a 100mrd.-os augusztusi Rheinmetall hír.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...-modern-magyar-pancelosok-legyartasaba-402375

Illetve az, hogy az idei első féléves összes német megrendelést 573mrd-ra teszik.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ot-kolt-magyarorszag-nemet-fegyverekre-330873
KC-390 es biztosan nem lehet kihozni 45 mrd ból. Új gép szinte minden supportot meg kell hozzá vásárolni.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ez a KMW üzlet RM-ra eső része. Az Leo2-esben és a PZH2000-esben is a technika drágább része RM fejlesztés, és gyártás.
Nézz be a Leo2-es topicba, ott leírtam a görög vonallal kapcsolatban ezeket.


Én inkább USD-ben szoktam számolni, mert könnyebb a többi ország beszerzéseihez hasonlítani.
Az 1,76Mrd EUR alapvetően a németektől pattant ki.
Ez a helikopteres + nehéztechnika + SAMOC ellenértéke lehet.
A helikopterek árait szerintem nem jól számoltad.
A H145M-esek ára valahol 20-25M USD/db körül lehet.
A H225M pedig 45-50M USD/db körül.
Ha engem kérdezel, akkor szerintem a H145M összesen valahol 400M USD, a H225M pedig valahol 800M USD körül lehetett.
A KMW üzlet a hírek szerint 500M-ós magasságban volt. Ha összeadod a számokat - és figyelembe vesszük a SAMOC árát is -, akkor kijön a 1,7Mrd EUR.
Majd jön 2020-21 és a gazdasagi fékekre, vissza esésekre hivatkozva egy tollvonással megfelezik a db számot.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ez a KMW üzlet RM-ra eső része. Az Leo2-esben és a PZH2000-esben is a technika drágább része RM fejlesztés, és gyártás.
Nézz be a Leo2-es topicba, ott leírtam a görög vonallal kapcsolatban ezeket.


Én inkább USD-ben szoktam számolni, mert könnyebb a többi ország beszerzéseihez hasonlítani.
Az 1,76Mrd EUR alapvetően a németektől pattant ki.
Ez a helikopteres + nehéztechnika + SAMOC ellenértéke lehet.
A helikopterek árait szerintem nem jól számoltad.
A H145M-esek ára valahol 20-25M USD/db körül lehet.
A H225M pedig 45-50M USD/db körül.
Ha engem kérdezel, akkor szerintem a H145M összesen valahol 400M USD, a H225M pedig valahol 800M USD körül lehetett.
A KMW üzlet a hírek szerint 500M-ós magasságban volt. Ha összeadod a számokat - és figyelembe vesszük a SAMOC árát is -, akkor kijön a 1,7Mrd EUR.
A H225 höz semmi köze a Németeknek.
Az Francia / Indonéz koprodukció
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Majd jön 2020-21 és a gazdasagi fékekre, vissza esésekre hivatkozva egy tollvonással megfelezik a db számot.
21- re a H145M nagy része - ha nem az egésze - már le lesz szállítva. Akkor azt ott hogy felezed el?
Azt el tudom képzelni, hogy esetleg átütemeztetjük a szállítást, de hogy gépeket mondjunk vissza az kizárt.
Az a szerződések büntetései, és esetleges további mi-8/17- esek továbbüzemeltetése/felújítása miatt sokkal drágábbra jönne ki, mintha simán kifizetjük a gépeket.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
Majd jön 2020-21 és a gazdasagi fékekre, vissza esésekre hivatkozva egy tollvonással megfelezik a db számot.
Sztem ami van azt már nem fújják le max. befagyasztják, eltolják a tovább beszerzéseket. Igazából egy gazdasági visszaesésnél dől el, mennyire gondolják komolyan a Z2026-ot.
Ezt a visszaesést már "évek óta várjuk" :), de szerencsére még nem jött el.