A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
rendben , mire alapozod hogy a nagyobb cica páncélvédelme rosszabb mint a Pumáé?mert ugye innen indul ki az egész okfejtés , ha ez bizonyított akkor oké és tiszta sor amit mondasz csak kíváncsi vagyok
Akna elleni védelem:
https://forum.htka.hu/threads/spz-puma.833/page-10

Aktív és reaktív páncélvédelem: MUSS rendszer és robbanó reaktív valamint NERA páncélzat. Ezek a Puma topicban pár hete már be lettek téve.

Ezzel szemben a Lynx demó példányon semmi nem látszik, csak a vékony páncéllemezek és a vékony fedő burkolatok, hogy modernek nézzen ki. Gondolom minden érzékelő el van rejtve, a robbanó reaktív páncélzat meg a műanyag burkolatok mögött. A belsejében nyoma sincs berendezéseknek, kábeleknek, olyan mint egy fürdőmedence, persze kék neon fény az lett bele.
Q5NYWVZ.jpg


Ugyan már, ez a jármű egy ígéret, aminek a megvalósítását (protók, elő szériás példányok megépítése, rendszer integrációk, sok-sok teszt, javítás, újrateszt) valakinek meg kell fizetni. Nemcsak pénzben, időben is! Ha nem így van, akkor valami el fog maradni, azt majd az alkalmazónál fogják beépíteni, utólag, egyszer, majd. Az nem lesz elérhető képesség, úgy meg különösen nem, hogy egy gyárat is fel kell szerelni a sorozatgyártásra valahol (Csehországban, vagy Németországban, vagy Ausztráliában).
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 523
113
rendben , mire alapozod hogy a nagyobb cica páncélvédelme rosszabb mint a Pumáé?mert ugye innen indul ki az egész okfejtés , ha ez bizonyított akkor oké és tiszta sor amit mondasz csak kíváncsi vagyok
Nem akarok nagyon beleugatni, de itt méret jellegű probléma áll fenn.
A fenti képen is kiválóan látszik, hogy a Lynx nem csak azért nagyobb, mert 8 fő deszantot (az amerikai tenderen zsúfolt 9) visz magával - és emiatt nagyobb a deszanttér, és be van toldva bele kb. 1 görgőnyi hossz, hanem az egész test része jóval magasabb. Ez eredményez egy ergonomikusabb kialakítást, ugyanakkor az észlelhetőségen, és a súlyon igen kellemetlenül ront. Ha egy lényegesen nagyobb testet azonos páncélvédettségre akarsz hozni akkor az lényegesen nehezebbnek is kellene lennie.
Jelenleg a KF41-re (hagyományos toronnyal - ami minimum 1-2 tonna + súly alapból is ) valami 44t-ra van megadva, míg a PUMA level C védettségnél 43t-ra.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 523
113
Ne olyan felderítésre gondolj mint amit a Fennek tud.Ezt nem felderítő hanem lövész alegységek kapták harcolni.
Ez nyilvánvaló, mert a Boxer RCV úgy tudna elbújni a BUSH-ban, mint az elefánt a cseresznyefán! :D:D:D:D
Csak nem tudom, hogy mi ez az angol nyelvterületi fétis, ami az Ajax családban is minden második járműre ráakasztja a "recon.-t".
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 543
77 360
113
Ez nyilvánvaló, mert a Boxer RCV úgy tudna elbújni a BUSH-ban, mint az elefánt a cseresznyefán! :D:D:D:D
Csak nem tudom, hogy mi ez az angol nyelvterületi fétis, ami az Ajax családban is minden második járműre ráakasztja a "recon.-t".

A harcászatukból(azoknak az alakulatoknak akik ezeket kapják) adódik szerintem ez a megnevezés.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Azért kezdtem el összeszámolni, hogy kb. hogy áll Z2026, mert ez az orosz An-26 felújítási ötlet bedobása elég meglepő volt.
Persze lehet hogy ez megint csak egy gesztus az oroszok felé, de az is lehet hogy a hírekkel ellentétben mégis kevés/fogy a pénz...
Tesókáim, a kettős Ancsa-felújítás nekem egyértelműen azt jelenti hogy a rámpás szállítógép ki van választva/el van döntve, de többet kell rá várni mint amennyit az 1 árva Ancsával ki tudnánk húzni. Ez nekem azt is jelenti hogy egyértelműen a KC-390-ről van szó, hiszen bármelyik másik rámpás gépet sokkal gyorsabban megkaphatnánk a KC-hoz képest, esetleg tudnánk előtte bérelni is használt gépet az adott tipusból, ezzel is egyszerűsítve az átállást.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 263
73 975
113
http://minpromtorg.gov.ru/press-cen...bochuyu_vstrechu_s_peterom_siyyarto1572461736

"Стороны обсудили возможность ремонта самолетов Ан-26, эксплуатируемых Минобороны Венгрии, на производственной площадке Объединенной авиастроительной корпорации..."

Biztos van itt valaki, aki jól beszél oroszul... ez a megfogalmazás így nem egyetlen gépre utal?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 713
6 520
113
http://minpromtorg.gov.ru/press-cen...bochuyu_vstrechu_s_peterom_siyyarto1572461736

"Стороны обсудили возможность ремонта самолетов Ан-26, эксплуатируемых Минобороны Венгрии, на производственной площадке Объединенной авиастроительной корпорации..."

Biztos van itt valaki, aki jól beszél oroszul... ez a megfogalmazás így nem egyetlen gépre utal?
mivel a kiszedett mondatban benne van hogy "Magyar Védelmi minisztérium" így elég nehéz mellélőni
(lefordítva : "A felek tárgyalásokat folytattak a lehetséges felújításáról a Magyar Honvédelmi minisztérium An-26 típusú gépének amit a UAC ( United Aircraft Corporation ) végezne" ha az oroszom még nem hagyott cserben)
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 058
113
Összeszedtem a méreteiket. Olyan nagy különbség nincsen.
Méretek Puma Lynx KF41 Boxer CRV
---------------------------------------------------------------------------
Tömeg 43 t 44 t 38,5 t
Hossz 7,6 m 7,73 m 7,93 m
Szélesség 3,9 m* 3,6 m 2,99 m
Magasság 3,6 m 3,3 m 2,37 m + a torony
Motor 1,100hp 1,140hp 711hp
Torony Lance 2.0 Lance 1.0

*Felpáncélozva
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and svajcibeka

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 202
8 058
113
mivel a kiszedett mondatban benne van hogy "Magyar Védelmi minisztérium" így elég nehéz mellélőni
(lefordítva : "A felek tárgyalásokat folytattak a lehetséges felújításáról a Magyar Honvédelmi minisztérium An-26 típusú gépének amit a UAC ( United Aircraft Corporation ) végezne" ha az oroszom még nem hagyott cserben)
Az amerikaiak szoktak cserbenhagyni.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez and SilvioD

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 263
73 975
113
mivel a kiszedett mondatban benne van hogy "Magyar Védelmi minisztérium" így elég nehéz mellélőni
(lefordítva : "A felek tárgyalásokat folytattak a lehetséges felújításáról a Magyar Honvédelmi minisztérium An-26 típusú gépének amit a UAC ( United Aircraft Corporation ) végezne" ha az oroszom még nem hagyott cserben)

Épp ezért kérdezem, mert én is erre jutottam a megkopott orosz tudásommal... mert ha csak 1 gépről van szó, akkor már csak egy kicsit kell kihúzni az új gépek érkezéséig. Ha többesszám, akkor 2-4 gépről és akkor még nagyon soká jönnek a új gépek.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 523
113
Ha nem baj, még egy gondolatra visszatérnék arra, hogy mekkora bajban vannak a Gripenek, amikor "még mindig a szabad ég alatt vannak Pápán".
Nem gondolom, hogy ez az őket üzemeltetőknek óriási döbbenetet jelentene, ugyanis már május 7-e előtt tudtak a helyzetről, ugyanis ez a cikk jelent meg.
A legfontosabb rész:
A NATO Biztonsági Beruházási Program, valamint a Modern Városok program keretében az elkövetkező időszakban fejlesztik a kecskeméti légibázist, ezért a fel- és leszállópálya, valamint a hozzá kapcsolódó guruló utak tervezetten 2019. május közepétől legalább fél évig nem lesznek alkalmasak repülőgépek fogadására.
SZóval már az elején MINIMUM a 6 hónappal számoltak, ami bőven December már.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 263
73 975
113
Elég érdekes becslések ezek , az ugye megvan hogy nem csak a vasakért kell fizetni ugye? :D a Z2026 nem csak a vasak frissítése és kifizetésére van , az új technikákkal jövő hiányosságainknak a fejlesztéseket is ki kell fizetni

Csak a nagyobb dolgokat számoltuk, de ha valakinek van kedve, ezeket is összeadhatja:

https://jogalappal.hu/lezarult-honvedelmi-kozbeszerzesi-eljarasok/

https://jogalappal.hu/lezarult-honvedelmi-kozbeszerzesi-eljarasok-2019/

(A Beszerzés értéke oszlopban néhány helyen át kell számolni forintra az Eurót, svéd koronát stb.!)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 891
65 746
113
Összeszedtem a méreteiket. Olyan nagy különbség nincsen.
Méretek Puma Lynx KF41 Boxer CRV
---------------------------------------------------------------------------
Tömeg 43 t 44 t 38,5 t
Hossz 7,6 m 7,73 m 7,93 m
Szélesség 3,9 m* 3,6 m 2,99 m
Magasság 3,6 m 3,3 m 2,37 m + a torony
Motor 1,100hp 1,140hp 711hp
Torony Lance 2.0 Lance 1.0

*Felpáncélozva
3,5-4 meter szelesek?? Akkora alapteruletuk van mint egy kisebb varosi lakasnak. :D
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 263
73 975
113
Ha nem baj, még egy gondolatra visszatérnék arra, hogy mekkora bajban vannak a Gripenek, amikor "még mindig a szabad ég alatt vannak Pápán".
Nem gondolom, hogy ez az őket üzemeltetőknek óriási döbbenetet jelentene, ugyanis már május 7-e előtt tudtak a helyzetről, ugyanis ez a cikk jelent meg.
A legfontosabb rész:

SZóval már az elején MINIMUM a 6 hónappal számoltak, ami bőven December már.

Voltak olyanok, akik úgy számoltak, hogy mire hazatérnek a Gripenek a Baltikumból, már Kecskemétre mehetnek. Már augusztusban volt kétségbeesés és hogy azért kellett a mobilhangár... szerintem van már B terv, csak nem tudunk róla. Nekem azt mondták két hete a kecskemétiek, hogy még bíznak abban, hogy karácsonyra hazatelepülhetnek.

Nekem az a kép van az emlékiemben hogy Kecskeméten mindig áll néhány Gripen a zónában. De lehet, hogy rosszul emlékszem.
Jellemzően december közepétől január közepéig-végéig nincs sok repülés, ilyenkor behúzzák mindet a hangárokba? Vagy minden este behúzzák az összeset?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 263
73 975
113

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
Összeszedtem a méreteiket. Olyan nagy különbség nincsen.
Méretek Puma Lynx KF41 Boxer CRV
---------------------------------------------------------------------------
Tömeg 43 t 44 t 38,5 t
Hossz 7,6 m 7,73 m 7,93 m
Szélesség 3,9 m* 3,6 m 2,99 m
Magasság 3,6 m 3,3 m 2,37 m + a torony
Motor 1,100hp 1,140hp 711hp
Torony Lance 2.0 Lance 1.0

*Felpáncélozva
Szerintem csalóka lehet pusztán a katalógus adatokat nézni. Pl a Puma a MUSS és a parancsnoki figyelőműszerrel ilyen magas (3,6 m), ezek kb 70-80 cm-rel növelik meg a számot, a toronytető kb 2,8-2,9 m lehet. DE! Ez a legnagyobb előnye a távirányított toronynak, találat esetén a személyzet nem hal meg, hisz ők a testben helyezkednek el, kb. 1.95-2 m magasan. Tehát, a relatív célfelülete szempontjából jóval kisebb ez a jármű, ezért védettebb konstrukciós kialakítása miatt. Persze, hogy a PSM (KMW) nem szívesen adja fel ezt az előnyt, akkor sem ha a csehek kérik.
Ezzel szemben a Lynx két fős ember által vezérelt tornya kb. 3 m magasan van, így egy tornyot ért találat mindenféleképp a pk. és az irányzó halálát eredményezi.
És hogy a magasság mennyire befolyásolja a találatok esélyét had mutassak egy képet:
TADC4R2.jpg

Ez a kép azt mutatja, hogy a tapasztalatok alapján a találatok kétharmada (!) a tornyot éri, míg a testet csupán 1/3-a. Ha ennek tekintetében vizsgáljuk a két harcjármű elrendezést, szerintem igenis konstrukciós problémája van a Lynx-nek a Pumával szemben. Persze lehet arra is távirányított tornyot szerelni, de pl a csehek azt a változatot nem akarják, meg mintha az RM sem favorizálná.
A tetőpáncélt támadó rakéták elleni védelemről tegnap beszéltünk, szerintem a Puma "embertelen" tornya jelentős mértékben fedi a küzdő és deszantteret, ezáltal óvja a bennülőket, hisz a torony maga alul felül páncélozott, mely a test tetőlemeze felett helyezkedik el, annak védelmét fokozva.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 891
65 746
113
Voltak olyanok, akik úgy számoltak, hogy mire hazatérnek a Gripenek a Baltikumból, már Kecskemétre mehetnek. Már augusztusban volt kétségbeesés és hogy azért kellett a mobilhangár... szerintem van már B terv, csak nem tudunk róla. Nekem azt mondták két hete a kecskemétiek, hogy még bíznak abban, hogy karácsonyra hazatelepülhetnek.

Nekem az a kép van az emlékiemben hogy Kecskeméten mindig áll néhány Gripen a zónában. De lehet, hogy rosszul emlékszem.
Jellemzően december közepétől január közepéig-végéig nincs sok repülés, ilyenkor behúzzák mindet a hangárokba? Vagy minden este behúzzák az összeset?
Nekem a teli repterrol a seprus jegtelenites ugrik be. Vajon meg aktiv az a tiszt?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 488
18 399
113
....a bárki helyesebb kifejezés lenne. Vagy inkább a mindenki! ;)
Tulajdonképpen nincsen olyan interjú Benkő papával, hogy el ne mondaná, hogy épp a lövész járművek beszerzése folyik. :rolleyes:
Ha sokan beszélik, akkor végül muszáj lesz meglépni... Minél előbb, annál jobb, a BTR-rel nem szabad tovább vergődni, az újjáépítés meg sok időt igényel....