A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 467

Guest
Sztem ami van azt már nem fújják le max. befagyasztják, eltolják a tovább beszerzéseket. Igazából egy gazdasági visszaesésnél dől el, mennyire gondolják komolyan a Z2026-ot.
Ezt a visszaesést már "évek óta várjuk" :), de szerencsére még nem jött el.
Petschig Maria Zita, GKI es tarsai hetente megjosolja a fidesz 2010-es kormanyalakitasa ota.
Majd egyszer igazuk lesz...
De amirol szerzodes van, arrol akkor is lesz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
Az €1.7 milliárd a német kormány által jóváhagyott fegyver export volt.
A H225 Francia / Indonéz tetmék.
Azt a Framciák hagyják jóvá.
Oké, de alapvetően az Airbus-szal szerződtünk. Azaz a tulajdonosi szerkezet miatt nem kizárt, hogy kell az eladáshoz német jóváhagyás.
Közben megtaláltam, hogy a CG valszeg 20mrd volt.

" Továbbá a kormány, a 2019–2026. évek közötti időszakban, 20 milliárd forint értékben tervez még a Magyar Honvédség szükségleteinek megfelelő, korszerű, vállról indítható, többcélú páncéltörő rakéta fegyverrendszereket, valamint a kapcsolódó logisztikai támogatási és szolgáltatási feladatokat beszerezni, melynek eljárási rendje ugyancsak nem ismert."
https://jogalappal.hu/a-honvedelmi-beszerzesek-eve/
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
T

Törölt tag 1586

Guest
Oké, de alapvetően az Airbus-szal szerződtünk. Azaz a tulajdonosi szerkezet miatt nem kizárt, hogy kell az eladáshoz német jóváhagyás.
Legfeljebb vétójoguk van a beépülő német alaktrészek miatt, de a H225M eladás Francia fegyver exportnak minősül.
Amúgy ha jól tudom a fegyverexportban a területi illetékesség számít, vagyis annak a kormánynak kell engedélyeznie az exportot akinek a területén a fegyver készül.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
Ez a KMW üzlet RM-ra eső része. Az Leo2-esben és a PZH2000-esben is a technika drágább része RM fejlesztés, és gyártás.
Nézz be a Leo2-es topicba, ott leírtam a görög vonallal kapcsolatban ezeket.


Én inkább USD-ben szoktam számolni, mert könnyebb a többi ország beszerzéseihez hasonlítani.
Az 1,76Mrd EUR alapvetően a németektől pattant ki.
Ez a helikopteres + nehéztechnika + SAMOC ellenértéke lehet.
A helikopterek árait szerintem nem jól számoltad.
A H145M-esek ára valahol 20-25M USD/db körül lehet.
A H225M pedig 45-50M USD/db körül.
Ha engem kérdezel, akkor szerintem a H145M összesen valahol 400M USD, a H225M pedig valahol 800M USD körül lehetett.
A KMW üzlet a hírek szerint 500M-ós magasságban volt. Ha összeadod a számokat - és figyelembe vesszük a SAMOC árát is -, akkor kijön a 1,7Mrd EUR.
Akkor ez alapján a heli árak frissítve + CG.

Felújítás 24,4mrd +AN-26

AK-63MA 10mrd
MI-24 14.4mrd
AN-26???

Új technika

Amit bejelntettek 604.5mrd+??
H145M 120mrd
H225M 240mrd
PZH+Leo+Wisent+Leguan 200mrd
Fegyvergyár 24,5mrd
CG 20mrd
SAMOC ???
A319??
Dassault Falcon 7X??


Ami a levegőbe lóg 330-345mrd
AMRAAM 150mrd
NASAMS 100mrd
KC-390 75-90mrd
Ejder Yalcin vagy NMS Yörük 3.5mrd

IFV???
BTR utód????

Akkor a Z2026 új beszerzésre szánt 1500mrd-jából nagyjából 1000mrd-ot látunk.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Akkor ez alapján a heli árak frissítve + CG.

Felújítás 24,4mrd +AN-26

AK-63MA 10mrd
MI-24 14.4mrd
AN-26???

Új technika

Amit bejelntettek 604.5mrd+??
H145M 120mrd
H225M 240mrd
PZH+Leo+Wisent+Leguan 200mrd
Fegyvergyár 24,5mrd
CG 20mrd
SAMOC ???
A319??
Dassault Falcon 7X??


Ami a levegőbe lóg 330-345mrd
AMRAAM 150mrd
NASAMS 100mrd
KC-390 75-90mrd
Ejder Yalcin vagy NMS Yörük 3.5mrd

IFV???
BTR utód????

Akkor a Z2026 új beszerzésre szánt 1500mrd-jából nagyjából 1000mrd-ot látunk.
Én emlékszem rosszul, hogy 170-170 MRD volt nehéztechnika és a H225 csomag?
Valami változott Euro árfolyamot prognosztizáltál?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
Én emlékszem rosszul, hogy 170-170 MRD volt nehéztechnika és a H225 csomag?
Valami változott Euro árfolyamot prognosztizáltál?
Most elsősorban Terminator és pöcshuszár tudására hagyatkoztam. :)
Indokolt esetben hetente / havonta frissítem, de ahhoz nyomósabb érv kell, nem elég, hogy úgy emlékszel.:)
Egyébként a helit 300 Ft-os dollárral számoltam. Ebben benne van a borravaló is!!! :cool:
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Akkor ez alapján a heli árak frissítve + CG.

Felújítás 24,4mrd +AN-26

AK-63MA 10mrd
MI-24 14.4mrd
AN-26???

Új technika

Amit bejelntettek 604.5mrd+??
H145M 120mrd
H225M 240mrd
PZH+Leo+Wisent+Leguan 200mrd
Fegyvergyár 24,5mrd
CG 20mrd
SAMOC ???
A319??
Dassault Falcon 7X??


Ami a levegőbe lóg 330-345mrd
AMRAAM 150mrd
NASAMS 100mrd
KC-390 75-90mrd
Ejder Yalcin vagy NMS Yörük 3.5mrd

IFV???
BTR utód????

Akkor a Z2026 új beszerzésre szánt 1500mrd-jából nagyjából 1000mrd-ot látunk.
Elég érdekes becslések ezek , az ugye megvan hogy nem csak a vasakért kell fizetni ugye? :D a Z2026 nem csak a vasak frissítése és kifizetésére van , az új technikákkal jövő hiányosságainknak a fejlesztéseket is ki kell fizetni
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Elég érdekes becslések ezek , az ugye megvan hogy nem csak a vasakért kell fizetni ugye? :D a Z2026 nem csak a vasak frissítése és kifizetésére van , az új technikákkal jövő hiányosságainknak a fejlesztéseket is ki kell fizetni
Nem is 1500Mrd a keretösszeg! :rolleyes:;)
Tudtommal 3500. Ebbe kell beleférnie a fizikai eszközbeszerzéseknek. Az állomány bővítésének, fizetések emelésének, az új eszközökre való kiképzésének. Az üzemeltetésükhöz szükséges eszközök beszerzésének, és az elhelyezésükhöz, tárolásukhoz szükséges feltételek megteremtésének, valamint az eddig nem teljesen nyilvános létesítmény felújításoknak is. Mondjuk ezek egy kis részét a rendes költségvetés is tartalmazza...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 726
76 767
113
Elég érdekes becslések ezek , az ugye megvan hogy nem csak a vasakért kell fizetni ugye? :D a Z2026 nem csak a vasak frissítése és kifizetésére van , az új technikákkal jövő hiányosságainknak a fejlesztéseket is ki kell fizetni

Azért kezdtem el összeszámolni, hogy kb. hogy áll Z2026, mert ez az orosz An-26 felújítási ötlet bedobása elég meglepő volt.
Persze lehet hogy ez megint csak egy gesztus az oroszok felé, de az is lehet hogy a hírekkel ellentétben mégis kevés/fogy a pénz...
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Azért kezdtem el összeszámolni, hogy kb. hogy áll Z2026, mert ez az orosz An-26 felújítási ötlet bedobása elég meglepő volt.
Persze lehet hogy ez megint csak egy gesztus az oroszok felé, de az is lehet hogy a hírekkel ellentétben mégis kevés/fogy a pénz...
Jójó persze értem én a számolgatást , az Ancsa felújítása elég új dolog de probléma hogy csak nagyon kevés esetben ismerünk pontos / becsülhető összeget a beszerzéseknél , ez eléggé megnehezíti a dolgot sajnos
Amúgy az ancsa felújítása 100%?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
Nem is 1500Mrd a keretösszeg! :rolleyes:;)
Tudtommal 3500. Ebbe kell beleférnie a fizikai eszközbeszerzéseknek. Az állomány bővítésének, fizetések emelésének, az új eszközökre való kiképzésének. Az üzemeltetésükhöz szükséges eszközök beszerzésének, és az elhelyezésükhöz, tárolásukhoz szükséges feltételek megteremtésének, valamint az eddig nem teljesen nyilvános létesítmény felújításoknak is. Mondjuk ezek egy kis részét a rendes költségvetés is tartalmazza...
3500mrd a Z2026, de ebben minden a hadseregre költött pénz benne van. Ebből 1500-1700mrd a fejlesztesi zsé. Ebből jön a félreértés.
https://haon.hu/kozelet/helyi-kozelet/a-debreceni-katonak-is-korszeru-eszkozoket-kapnak-3569397/
"Benkő Tibor erről a Hajdú-Bihar Megyei Államigazgatási Kollégium debreceni ülésén tartott előadásában beszélt néhány napja, ahol elmondta: ennek biztosítására 2016-ban Zrínyi 2026 néven 10 évig tartó haderőfejlesztési programot indítottak. Ennek részeként 1500–1700 milliárd forintot terveznek a katonaság fejlesztésére fordítani. "

Egyébként ezen a videón is látszik, hogy mást jelent a Z2026 költségvetése és más a fejlesztési büdzsé. 17:20-tól.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
Jójó persze értem én a számolgatást , az Ancsa felújítása elég új dolog de probléma hogy csak nagyon kevés esetben ismerünk pontos / becsülhető összeget a beszerzéseknél , ez eléggé megnehezíti a dolgot sajnos
Amúgy az ancsa felújítása 100%?
Nagyob durva becslés, lehet pár összeg teljesen légből kapott, de sztem a nagyságrendet és kb. hol tartunk, még mi várható érzékelteti.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 528
93 830
113
Azért kezdtem el összeszámolni, hogy kb. hogy áll Z2026, mert ez az orosz An-26 felújítási ötlet bedobása elég meglepő volt.
Persze lehet hogy ez megint csak egy gesztus az oroszok felé, de az is lehet hogy a hírekkel ellentétben mégis kevés/fogy a pénz...
Sztem egyik sem. Már többször "panaszkodtak", hogy a haderőfejlesztésnél nem várt nehézségekbe ütköztek az új technika szállítási hataridői miatt. Lehet itt is ez a sztori. Már év elején beharangozták a rámpás szállítókat, mégis jegelve a buli azóta. Emiatt jöhet a felújítási kényszer.
De lehet a pénzzel is óvatosabbak, még nem tudni mire fut ki a német autóipari átalakulás.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos