A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 524
113
Elég érdekes becslések ezek , az ugye megvan hogy nem csak a vasakért kell fizetni ugye? :D a Z2026 nem csak a vasak frissítése és kifizetésére van , az új technikákkal jövő hiányosságainknak a fejlesztéseket is ki kell fizetni
Nem is 1500Mrd a keretösszeg! :rolleyes:;)
Tudtommal 3500. Ebbe kell beleférnie a fizikai eszközbeszerzéseknek. Az állomány bővítésének, fizetések emelésének, az új eszközökre való kiképzésének. Az üzemeltetésükhöz szükséges eszközök beszerzésének, és az elhelyezésükhöz, tárolásukhoz szükséges feltételek megteremtésének, valamint az eddig nem teljesen nyilvános létesítmény felújításoknak is. Mondjuk ezek egy kis részét a rendes költségvetés is tartalmazza...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 263
73 980
113
Elég érdekes becslések ezek , az ugye megvan hogy nem csak a vasakért kell fizetni ugye? :D a Z2026 nem csak a vasak frissítése és kifizetésére van , az új technikákkal jövő hiányosságainknak a fejlesztéseket is ki kell fizetni

Azért kezdtem el összeszámolni, hogy kb. hogy áll Z2026, mert ez az orosz An-26 felújítási ötlet bedobása elég meglepő volt.
Persze lehet hogy ez megint csak egy gesztus az oroszok felé, de az is lehet hogy a hírekkel ellentétben mégis kevés/fogy a pénz...
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 713
6 521
113
Azért kezdtem el összeszámolni, hogy kb. hogy áll Z2026, mert ez az orosz An-26 felújítási ötlet bedobása elég meglepő volt.
Persze lehet hogy ez megint csak egy gesztus az oroszok felé, de az is lehet hogy a hírekkel ellentétben mégis kevés/fogy a pénz...
Jójó persze értem én a számolgatást , az Ancsa felújítása elég új dolog de probléma hogy csak nagyon kevés esetben ismerünk pontos / becsülhető összeget a beszerzéseknél , ez eléggé megnehezíti a dolgot sajnos
Amúgy az ancsa felújítása 100%?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 911
91 533
113
Nem is 1500Mrd a keretösszeg! :rolleyes:;)
Tudtommal 3500. Ebbe kell beleférnie a fizikai eszközbeszerzéseknek. Az állomány bővítésének, fizetések emelésének, az új eszközökre való kiképzésének. Az üzemeltetésükhöz szükséges eszközök beszerzésének, és az elhelyezésükhöz, tárolásukhoz szükséges feltételek megteremtésének, valamint az eddig nem teljesen nyilvános létesítmény felújításoknak is. Mondjuk ezek egy kis részét a rendes költségvetés is tartalmazza...
3500mrd a Z2026, de ebben minden a hadseregre költött pénz benne van. Ebből 1500-1700mrd a fejlesztesi zsé. Ebből jön a félreértés.
https://haon.hu/kozelet/helyi-kozelet/a-debreceni-katonak-is-korszeru-eszkozoket-kapnak-3569397/
"Benkő Tibor erről a Hajdú-Bihar Megyei Államigazgatási Kollégium debreceni ülésén tartott előadásában beszélt néhány napja, ahol elmondta: ennek biztosítására 2016-ban Zrínyi 2026 néven 10 évig tartó haderőfejlesztési programot indítottak. Ennek részeként 1500–1700 milliárd forintot terveznek a katonaság fejlesztésére fordítani. "

Egyébként ezen a videón is látszik, hogy mást jelent a Z2026 költségvetése és más a fejlesztési büdzsé. 17:20-tól.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 911
91 533
113
Jójó persze értem én a számolgatást , az Ancsa felújítása elég új dolog de probléma hogy csak nagyon kevés esetben ismerünk pontos / becsülhető összeget a beszerzéseknél , ez eléggé megnehezíti a dolgot sajnos
Amúgy az ancsa felújítása 100%?
Nagyob durva becslés, lehet pár összeg teljesen légből kapott, de sztem a nagyságrendet és kb. hol tartunk, még mi várható érzékelteti.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 911
91 533
113
Azért kezdtem el összeszámolni, hogy kb. hogy áll Z2026, mert ez az orosz An-26 felújítási ötlet bedobása elég meglepő volt.
Persze lehet hogy ez megint csak egy gesztus az oroszok felé, de az is lehet hogy a hírekkel ellentétben mégis kevés/fogy a pénz...
Sztem egyik sem. Már többször "panaszkodtak", hogy a haderőfejlesztésnél nem várt nehézségekbe ütköztek az új technika szállítási hataridői miatt. Lehet itt is ez a sztori. Már év elején beharangozták a rámpás szállítókat, mégis jegelve a buli azóta. Emiatt jöhet a felújítási kényszer.
De lehet a pénzzel is óvatosabbak, még nem tudni mire fut ki a német autóipari átalakulás.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 257
33 835
113
Azt vegyetek figyelembe hogy az elso ket airbus nem honvedsegi koltsegvetesbol van. /es a fegyvergyar se siman honvedsegi penz es a honvedsegnek vannak es lessznek egyebb bevetelei fejlesztesekre./ az az 1500 csak egy nagyon minimum a varhato 1700 de ha jol te
Jesitunk 1800-1900 is lehet./ de a lenyeg hogy van egyeb forras is a fejlesztesekre nem csak a Z2026/
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 491
18 403
113
A PSM azért nem indítja a Pumát mert a csehek csak ember által vezérelt toronnyal felszerelt járművet akarnak. A gyártó nem akarja és nem tudja ilyen rövid idő alatt áttervezni a Pumát, tekintve, hogy a jármű lényege a maximális védelem és ennek fontos eleme a minél kisebb és alacsonyabb hatásos célfelület. A Puma és a többi jármű között a túlélőképességben is nagy különbség van, többek között emiatt is. Az emberes toronnyal szerelt gépek 2,5-2,7 m magas hatásos célt mutatnak, a Pumáé 2 m alatti (mindenki a testben ül lent), ez önmagában komoly előny. Továbbá a felülről támadó rakéták esetében az emberes tornyú harcjárművek teljes küzdőtér és deszanttér felülete gyengén védett, a vezetőtérrel együtt, míg a Puma esetében a küzdőtér (pk és irányzó helye), és részben a deszanttér felett egy nagyméretű, jól páncélozott torony van, mely így bizonyos védelmet nyújt részükre. Ez fontos szempont a túlélőképesség szempontjából, azon túl, hogy a Puma minden területen jobban páncélozott, mint régebbi vetélytársai, beleértve a Lynxet, aminek páncélvastagsága a képek alapján szintén nevetséges.
Nézd a vezető feje mellet:
Dusx3uxVAAAphR8.jpg


A Lynx konstrukciós okokból védtelenebb, mint a Puma, ezért bazi vastag páncélzat kell majd az amúgy is nagyobb testre, a pletykák szerint a harci tömege a beígért cuccokkal, meg a Pumával egyenértékű védelemmel kb. 50 tonna lesz majd! Köszi.
A KF41 demó változata 30 mm-es gépágyúval szerelt, a 35 mm-es gépágyú pont olyan reális, mint a Puma esetében: azzal kell rendelni és majd az áttervezést a vevő kifizeti. A németek egyelőre a 30 mm-essel rendeltek 350 darabot, így pontosan 350 darabbal több létezik belőle, mint Lynxből. Ennek nagy része már a BW lövészeknél van, gyűlnek a tapasztalatok, jönnek a módosítások, frissítések, korszerűsítések, hisz még nincs minden teljesen befejezve. A Lynx, majd kb. 5-10 év múlva lesz ugyanitt, ha most nagyon gyorsan megrendeli valamely kalandvágyó ország vezetése. Hisz lényegében egy tervező asztalon létező járműcsalád, melyre bármi rárajzolható, kiállításokon megígérhető, csak valaki fizessen már érte. A SPIKE (teljes) integráció a Pumánál még csak most lett elérhető, négy évvel a gyártás megkezdése után, a lynxnél sem lesz másképp, és ez igaz mindenre (drónra, C2 rendszerre, RCWS-re, új motorra, stb.). Az a folyamat még csak most kezdődik és pont olyan buktatókkal fog járni, mint a Puma vagy bármely más jármű esetében, csak hát pénz és évek kellenek, jó sok. Szóval szerintem a Lynx nekünk csak akkor jó, ha a Zrínyi 2620 programban szeretnénk rendszerbe állítani.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Az szomorú mert ez esetben APC/IFV ami a legnagyobb tétel kell hogy legyen nem lesz rendes mennyiségben.


Valahogy mindig éreztem, hogy így lesz, de remélem, mégsem következik be ez a rossz forgatókönyv, mert akkor az igényeinket lejjebb kell adni. Puma helyett Tulpar vagy ASCOD. APC-ből Patria vagy Boxer helyett Pars vagy Arma. Sajnos túl sokáig kutatjuk mindig a piacot, tudom, hogy nem filléres dolgokról van szó, de akkor is, lásd: szállítógép.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 491
18 403
113
Nagyon új még, nincs sok információ róla a neten, de ami található wikin, meg rheinmetall oldalán az több, mint biztató. Pl. a moduláris felépítés, alacsonyabb élettartamköltségek, egyszerűsített felépítés stb.magyar szemmel nagyon pozitív és úgy néz ki a katonai vezetés is gondolkodik rajta (legalábbis az újságíró szerint). Biztos volt már, de illik ide:https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...ak-a-magyar-katonakat-ime-a-felhozatal-401437
A 2 harcjármű fejlesztése közt vagy 20 év telt el, ami azért meg is látszik rajtuk és elég ha arra gondolunk, hogy a Lynx rendszeresítésén még az USA és Ausztrália is gondolkodik vagy Csehország ahol a tenderen már nem is vesz részt a Puma, mert esélytelen volt a Lynx és ASCOD meg a CV90 mellett, az mutatja a különbséget. Elképesztő lenne, ha nálunk hamarabb rendszeresítenék, mint az USA-ban. Kicsit komolytalanul: Katar is gondolkodik rajta, márpedig amit Katar vesz........

https://www.czdjournal.com/defence/...other-blow-for-the-criticized-tender-226.html
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 713
6 521
113
A méret a lényeg
puma-with-german-army-cropped.jpg


PANO_20180612_122057-1080x675.jpg

Ez már nagyon durva
DegGn0oU8AArLlO.jpg
egyáltalán nem kötekedésből , tényleg, de már sokszor megbeszéltük hogy igen, baszott nagyok lettek a mai IFV/APC vasak , azzal jönni hogy a Lynx nagyobb mint a kisebb német cica ... hát Istenem , az egyik 6 embert szállít a másik meg 8-at de ezt leszámítva sem értem miért ekkora baj a méret,igen , kicseszett nagy lett és oké nagyobb célpont ez világos de ha egyszerűen ez kell már manapság akkor ez kell , az új ruszki vasak sem kisebbek, a kép meg csalóka a cicáról amit az előző oldalon feltettél+ senki sem tudja miből is van pontosan a páncélja illetve hogy pontosan mi is van alatta, a magassága meg nem véletlen
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 491
18 403
113
egyáltalán nem kötekedésből , tényleg, de már sokszor megbeszéltük hogy igen, baszott nagyok lettek a mai IFV/APC vasak , azzal jönni hogy a Lynx nagyobb mint a kisebb német cica ... hát Istenem , az egyik 6 embert szállít a másik meg 8-at de ezt leszámítva sem értem miért ekkora baj a méret,igen , kicseszett nagy lett és oké nagyobb célpont ez világos de ha egyszerűen ez kell már manapság akkor ez kell , az új ruszki vasak sem kisebbek, a kép meg csalóka a cicáról amit az előző oldalon feltettél+ senki sem tudja miből is van pontosan a páncélja illetve hogy pontosan mi is van alatta, a magassága meg nem véletlen

Arra célzok, hogy a Lynx páncélvédelme rosszabb, mint a Pumáé.
Ezért:
Ha majd egyszer befejezik nagyon meg fog nőni a tömege.
Ezért:
Új meghajtás kell, hogy mozgékonysága ne romoljon.
Ezért:
Drágább lesz és még egy picit nehezebb.
Ezért:
Semmivel sem jobb az a harcjármű, amit egy (kiváló) fegyverzetet gyártó vállalat saját kockázatára elkezd fejleszteni, mint amin a német hadiipar és BW 15 éve munkálkodik. (És a Pumának is van rengeteg hibája szerintem :)).
Ezért:
Nagyon meg kell gondolni, hogy egy tervezés korai stádiumában lévő, vagy egy már gyártásba jutott, bár még mindig fejlesztés alatt álló harcjárművet szeretnénk majd az MH-nak. Előbbinél túl sok a technikai és pénzügyi kockázat, míg utóbbi már elérhetőbb, kiforrottabb, és a német tesóknál rendszerben van.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 713
6 521
113
Arra célzok, hogy a Lynx páncélvédelme rosszabb, mint a Pumáé.
Ezért:
Ha majd egyszer befejezik nagyon meg fog nőni a tömege.
Ezért:
Új meghajtás kell, hogy mozgékonysága ne romoljon.
Ezért:
Drágább lesz és még egy picit nehezebb.
Ezért:
Semmivel sem jobb az a harcjármű, amit egy (kiváló) fegyverzetet gyártó vállalat saját kockázatára elkezd fejleszteni, mint amin a német hadiipar és BW 15 éve munkálkodik. (És a Pumának is van rengeteg hibája szerintem :)).
Ezért:
Nagyon meg kell gondolni, hogy egy tervezés korai stádiumában lévő, vagy egy már gyártásba jutott, bár még mindig fejlesztés alatt álló harcjárművet szeretnénk majd az MH-nak. Előbbinél túl sok a technikai és pénzügyi kockázat, míg utóbbi már elérhetőbb, kiforrottabb, és a német tesóknál rendszerben van.
rendben , mire alapozod hogy a nagyobb cica páncélvédelme rosszabb mint a Pumáé?mert ugye innen indul ki az egész okfejtés , ha ez bizonyított akkor oké és tiszta sor amit mondasz csak kíváncsi vagyok
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 524
113
A méret a lényeg
puma-with-german-army-cropped.jpg


PANO_20180612_122057-1080x675.jpg

Ez már nagyon durva
DegGn0oU8AArLlO.jpg
Én azon röhögök, hogy az ausztrálok kedvéért megcsinálták a Boxer CRV verziót, ami ugyebár a Combat Reconnaissance Vehicles rövidítése...
Én nem tudom, hogy milyen felderítésre fogják ezt használni, de maradjunk annyiban hogy ez inkább csak nevében stimmel. :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 545
77 367
113
Én azon röhögök, hogy az ausztrálok kedvéért megcsinálták a Boxer CRV verziót, ami ugyebár a Combat Reconnaissance Vehicles rövidítése...
Én nem tudom, hogy milyen felderítésre fogják ezt használni, de maradjunk annyiban hogy ez inkább csak nevében stimmel. :D

Ne olyan felderítésre gondolj mint amit a Fennek tud.Ezt nem felderítő hanem lövész alegységek kapták harcolni.