A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 910
22 458
113
A dátumokat nézve... ha a brazilok az évi 5 gépből 1-ről lemondanak a külföldi megrendelők javára (2020-21-22 magyar gépek) (2023-2027 portugál gépek), akkor a saját rendelésükből az utolsó gépet 2029-ben kapná meg. Ennyivel tovább működhetne a gyártósor, h
2021-től számolj, és nyilván az előző évi gyártásból kapjuk...ha kapjuk :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 896
78 130
113
Tisztelettel szerintem meg sajnos igen. A rajzos képeket azért tettem be, hogy könnyebben belátható legyen, a jó harcjármű nagy eséllyel megóvja a katonát. Mindegyiket ki lehet lőni, mindegyiket el fogják találni. De nem mindegy, hogy hányan halnak meg a harcjárműben találat esetén. Ez nekünk nagyon fontos, hisz nálunk az ember a legfontosabb és legnehezebben pótolható érték. A keletebbre lévő katonai kultúrákban ez nem így van, ott a jármű önmagában fontosabb (orosz, török, egyéb ázsiai népek tömeghadseregeinek jók hagyományosabb felépítésű járművek is). Profán módon A Lynx emberes toronnyal inkább a keleti országoknak való (ő...Ausztrália is lehet keletre, de őket kevés top attack rakéta fenyegeti :)).
A Puma egy innovatív ötlet, aminek felépítését másolja egyébként a Kurganec, az Armata is, szóval, ha valaki a jövőbe tekint, jobb, ha érti a járművek felépítésében rejlő filozófiákat. A Lynx egy tök hagyományos bazi nagy, bazi nehéz és korszerűen felszerelhető, de alapvetően múlt századi harcjármű (Marder utód).
Én szívesebben lennék a Pumában irányzó és parancsnok, mint a nehezebb Lynxben egy méterrel magasabban, védtelenül a top attack rakétákkal szemben. o_O
A 30 vagy 35 mm-es gépágyú meg annak a gyártónak egyszerű aki még valójában egyiket sem építette sorozatba harcjárműbe, bármit ígérhet mindkettő gyártásbavitele még ezután fog következni., hidd el nem csak egy csőcsere (én is szimpatizálok a Wotan gépágyúval ;)).

Azért az embertelen torony vagy 30 éves dolog a T-14-ben pedig felülről semmit nem véd a torony csak a lőszert.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 479
24 157
113
Az az orosz cég aki javitanná az ancsát annak a konzorciumnak a tagja akik elvileg az IL-112 et fejlesztik. Most ahogy rákerestem a neten.
il-112-line2.gif

Ezekszerint az IL112 teljes mértékben az ancsa váltótípusa az oroszoknál, szerintem mi ennél nagyobbat akarunk
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 477
18 409
113
Azért az embertelen torony vagy 30 éves dolog a T-14-ben pedig felülről semmit nem véd a torony csak a lőszert.
Nem jut eszembe más jármű, amiben szériában távvezérelt főfegyver lett volna korábban (IFV).
Lehet, hogy felülről csak a lőszert (annyi lőszernél jobb is ha nem pukkan el), de a személyzet alacsonyabban ül, így szemből jóval kisebb felület, mit a hagyományos elődeinél.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 479
24 157
113
Ezzel azt akarod sugallni hogy lehet beneveztek az IL-112V-re is? :cool:
Nem én, hanem tonyó. Mondjuk engem nem zavarna mondjuk 2 kc és 2 il. A 2 il jó lenne ejtőernyősöknek és a sok más kisebb dologra, a 2 nagyobb kc pedig bármilyen fuvarozás bárkinek (pl missziók), kb mint pápai c17-ek.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Az oroszokkal háborúzó, és a Kárpátalján élő magyarság jogait tipró ukránokkal miért lehet jó ötlet?



Esetleg átvezénylik őket másik típusokhoz, mert általános létszámhiány van.
Sokan sziddják Viktort hogy bratyizik az oroszokkal. oké. tényleg azt teszi. De ki nem? a seggüket nyalja mindenki, szankciók ide-oda.(lásd anno az ikarus-mercedes csere) Az én véleményem is az hogy inkább egy x-ezer atombombával rendelkező országgal legyünk jóban mint egy paranoiás (nem ok nélkül persze) ukránokkal. Ha egy 40 milliós népnek a kb 100-150.000 magyar nem áldás hanem gond, akkor ez a véleményem.Nem a NYUGAT kapuját látja bennük hanem egy ellenséget. NEM normálisak...Én a Vitya helyében behívnám őket és 1 hétig csak beszélni a gondokról és a megoldásokról. Ha ez nem vezet eredményre, kakukk...Minden magyar átjöhet szabolcsba,hajduba es borsodba..ház van, munkaerő kell. fizetnek x*100 milliárd dollárt oszt vége a gondnak. onnantól viszont a határ bezár!!! Se ki-se be! ennyi volt. Persze tudom hogy egy kanyi vasuk sincs..Ingyen kell beregszász meg munkács meg a föld..ezek ilyenek..Ugyanez viszont...Mi visszavehetjük ezt a területet? pénzért? szerintem úgy bólogatnának mint még semmire...Falvanként vissza kell vásárolni kárpátalját. Ahogy van rá pénz. A történelemben volt már rá példa..
Tudom illuzió. de a történelem tele van meglepetésekkel..
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 593
74 605
113
mivel a kiszedett mondatban benne van hogy "Magyar Védelmi minisztérium" így elég nehéz mellélőni
(lefordítva : "A felek tárgyalásokat folytattak a lehetséges felújításáról a Magyar Honvédelmi minisztérium An-26 típusú gépének amit a UAC ( United Aircraft Corporation ) végezne" ha az oroszom még nem hagyott cserben)

Épp ezért kérdezem, mert én is erre jutottam a megkopott orosz tudásommal... mert ha csak 1 gépről van szó, akkor már csak egy kicsit kell kihúzni az új gépek érkezéséig. Ha többesszám, akkor 2-4 gépről és akkor még nagyon soká jönnek a új gépek.

Nem megy ez már nekünk, tévedtünk... ez többesszám: "AN-26 típusú repülőgépek javítása"
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 593
74 605
113
Ha a KC re azt mondjuk hogy kiforratlan, akkor az IL-re talán az "embrionális állapot" a jó kifejezés.
Volt neki eddig egy db félresikerült repülése és most épp teljes konstrukciót átdolgozzák.
Ebből még vagy tíz évig nem lesz repülő...

Én képben vagyok a típussal kapcsolatban... de most a repülőgépipar az egyik "mánia" a kormányban, így egy alkatrészgyártó beruházásért cserébe bármi is lehet :)

Na jó, ez csak egy gondolatkísérlet, semmi ráutaló jel sincs.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 896
78 130
113
Str
Nem jut eszembe más jármű, amiben szériában távvezérelt főfegyver lett volna korábban (IFV).
Lehet, hogy felülről csak a lőszert (annyi lőszernél jobb is ha nem pukkan el), de a személyzet alacsonyabban ül, így szemből jóval kisebb felület, mit a hagyományos elődeinél.
Stryker?Puma?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 676
46 695
113
Még nekem is van hibám.
Amúgy a Puma csak 6 főt cipel, úgy tűnik ez a legtöbb országnak nem felel meg. Én sem gondolom hogy kétféle raj koncepciót kéne alkalmaznunk, és ha csak egyet akkor se a kisebbik legyen.
Egyrészt: milyen problémát jelent a 2 féle rajméret?
Az alap a 6, ha 2-vel több is befér a járműbe, akkor meg beteszel 2 karabélyost.
De alapvetően a 3+8-asnak hirdetett járműveknek a komoly tornyos megoldásaiba sem mindig fér el a 8 fő deszant. Pl. a csehek Pandur II-es IFV-i is csak 3+7 fősök, ennek ellenére is csak 3+6-fősnek használják.
Teljesen érthetetlen náluk is a 3+8 fős igény. És ezt nem én mondom, hanem a saját szaksajtójuk.
Az Ajax és variánsai sosem vittek 3+8 főt.
:rolleyes: Messze nem!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 676
46 695
113
Ezzel azt akarod sugallni hogy lehet beneveztek az IL-112V-re is? :cool:

Nem én, hanem tonyó. Mondjuk engem nem zavarna mondjuk 2 kc és 2 il. A 2 il jó lenne ejtőernyősöknek és a sok más kisebb dologra, a 2 nagyobb kc pedig bármilyen fuvarozás bárkinek (pl missziók), kb mint pápai c17-ek.
Ha a KC re azt mondjuk hogy kiforratlan, akkor az IL-re talán az "embrionális állapot" a jó kifejezés.
Volt neki eddig egy db félresikerült repülése és most épp teljes konstrukciót átdolgozzák.
Ebből még vagy tíz évig nem lesz repülő...
Srácok! 2 Szó:
Embargó!
Na jó ez csak egy... :p:D:D:D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 593
74 605
113
Srácok! 2 Szó:
Embargó!
Na jó ez csak egy... :p:D:D:D

Semmi sem tart örökké... ha nem lett volna, most lehet hogy új Mi-17 és Mi-24/35 gépek repkednének Szolnokon. (az is egy Putyin látogatás után merült fel ha jól emlékszem) De nincs semmi Il-112V-re utaló jel szerencsére.