A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
De már a kis tenyérni lótúró drónhoz is külön kezelő kell!+1 rajt azért nem jó berakni mert akkor akkora lesz az alakzat(bármilyen),hogy azt egy ember nem tudja átlátni és irányítani.Az meg nem szakasz aminek két parancsnoka van hanem káosz.
Látom ehhez a posztodhoz volt még írva, de szerkesztetted. Pofátlanul mégis reagálnék. :rolleyes::D
Én annak idején írtam neked egy elég részletes sémát, de akkor is csak a drón kezelés részére reagáltál. ;)
Ha kiszamolod, akkor a (3+8)x3 és a (3+6)x4 között csak 3 fő a különbség.
Ha pedig az egyik rajt támogató rajjá szervezed, és a szakasz tiszthelyettesre (ugye ő a szakasz pk. helyettes) bízod, akkor gyakorlatilag nem nő a szakasz pk. terhelése. Ha pedig a szakasztörzsből kiveszed a szakasz pk. helyettest, akkor növeled a szakasz túlélési esélyét is, mivel ha nem azonos járműben vannak, akkor egy esetleges kilövés nem jelenti a szakasz teljes "lefejezését".
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem cipelésen van a hangsúly hanem a kezelésen.Vinni bárki viheti de aki kezeli az nem tud semmi mást csinálni közben, szóval ha nem növeled a raj létszámát egy kezelővel akkor amíg működteted a drónt addig egyel kevesebben vagytok.És logikusan azzal fogod vitetni aki kezeli.
Ha ebből indulsz ki, akkor addig sem tud mást csinálni a parancsnok, amíg nézi a harctéri tabletet, vagy használja a rádiót. A drónt nem akció közben reptetik, hanem előtte. Ezt képzeld el úgy, mint amikor egy távcsövet használva a pk. felméri a helyzetet.
Ezek a drónok automata visszatérő módokkal vannak felszerelve. Azaz, ha már felmérte a helyzetet a parancsnok a drón automatikusan visszaköveti az odautat. Gyakorlatilag Fire and Forget. :rolleyes:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 624
79 836
113
Látom ehhez a posztodhoz volt még írva, de szerkesztetted. Pofátlanul mégis reagálnék. :rolleyes::D
Én annak idején írtam neked egy elég részletes sémát, de akkor is csak a drón kezelés részére reagáltál. ;)
Ha kiszamolod, akkor a (3+8)x3 és a (3+6)x4 között csak 3 fő a különbség.
Ha pedig az egyik rajt támogató rajjá szervezed, és a szakasz tiszthelyettesre (ugye ő a szakasz pk. helyettes) bízod, akkor gyakorlatilag nem nő a szakasz pk. terhelése. Ha pedig a szakasztörzsből kiveszed a szakasz pk. helyettest, akkor növeled a szakasz túlélési esélyét is, mivel ha nem azonos járműben vannak, akkor egy esetleges kilövés nem jelenti a szakasz teljes "lefejezését".

Hohó!Mit szerkesztettem?

Normális helyen nincs is egy gépben a parancsnok meg a helyettese(nálunk van így mert nem fér el máshogy a szar BTR-ben)...
Amúgy incs olyan,hogy (3+8)×3.Ezt hogy képzeled?Egy szakasz 4 gép nem három.Hová rakod a törzset ha csak 3 gép van?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 624
79 836
113
Ha ebből indulsz ki, akkor addig sem tud mást csinálni a parancsnok, amíg nézi a harctéri tabletet, vagy használja a rádiót. A drónt nem akció közben reptetik, hanem előtte. Ezt képzeld el úgy, mint amikor egy távcsövet használva a pk. felméri a helyzetet.
Ezek a drónok automata visszatérő módokkal vannak felszerelve. Azaz, ha már felmérte a helyzetet a parancsnok a drón automatikusan visszaköveti az odautat. Gyakorlatilag Fire and Forget. :rolleyes:

Persze ha a pk kezeli akkor nem lehet tűzharcban használni de ha külön kezelő akkor lehet.Ez benne trükk!Nagy különbség van aközött hogy a pk csak azt mondja,hogy "vidd" x helyre a drónt és szólj ha ott van és aközött hogy a pk "viszi" oda a drónt!Előző esetben neki csak annyi dolga van,hogy megnézze a kis tabletet amikor már ott van vagy megkérdezi a kezelőt,hogy mit lát utóbbi esetben meg bohóckodni kell az irányítással vagy az útvonal kijelölésével.A pk-nak van egy halom dolga nem fér bele még a drón kezelése is főleg nem tűzharcban.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Hohó!Mit szerkesztettem?

Normális helyen nincs is egy gépben a parancsnok meg a helyettese(nálunk van így mert nem fér el máshogy a szar BTR-ben)...
Amúgy incs olyan,hogy (3+8)×3.Ezt hogy képzeled?Egy szakasz 4 gép nem három.Hová rakod a törzset ha csak 3 gép van?
Ezeken felül van a törzs. Azaz szerintem az ideális összetétel az lenne, hogy Törzsraj+3manőver raj+1 támogató raj. Összesen kb. 41-42 fő
Ez kb. megegyezik az US Army szakasz méretével.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 624
79 836
113
Ezeken felül van a törzs. Azaz szerintem az ideális összetétel az lenne, hogy Törzsraj+3manőver raj+1 támogató raj. Összesen kb. 41-42 fő
Ez kb. megegyezik az US Army szakasz méretével.

De ez még mindig csak 4 gép nem 5.
Pont ezt mondom.A nagyobb létszámú raj (persze nem eszetlen mértékben)nem gáz.A gáz az ha már több jármű is kell.
Ha egyel több jármű van akkor azt már nem bagyon látja át egy parancsnok.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem véletlen van a MARINE-nél is külön kezelője a drónnak.
Ott az a csóka nem csak drónkezelő, hanem általános elektronikai technikus. Ráadásul ott nem egy félkilós drónról van szó, hanem egy jóval nagyobbról. Értelemszerűen ő viszi a raj elektromos eszközeihez a tartalék akkukat (power bank?), alkatrészeket is. Az ő dolga lesz szerintem a rádió, a tabletek, miegymás rendben tartása.
A black hornet ráadásul olyan kicsi, hogy gyakorlatilag olyan, mintha vinne magával 3-4-5db 40mm-es gránátot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 624
79 836
113
Ott az a csóka nem csak drónkezelő, hanem általános elektronikai technikus. Ráadásul ott nem egy félkilós drónról van szó, hanem egy jóval nagyobbról. Értelemszerűen ő viszi a raj elektromos eszközeihez a tartalék akkukat (power bank?), alkatrészeket is. Az ő dolga lesz szerintem a rádió, a tabletek, miegymás rendben tartása.
A black hornet ráadásul olyan kicsi, hogy gyakorlatilag olyan, mintha vinne magával 3-4-5db 40mm-es gránátot.

Mondom,hogy nem a cipelés miatt kell + ember hanem a kezelés miatt.Amúgy a rajban mindenki sajátmaga viszi a saját árammal működő eszközeihez a pót elemet/akkut mert az egyéni felszerelés nem kollektív.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
De ez még mindig csak 4 gép nem 5.
Pont ezt mondom.A nagyobb létszámú raj (persze nem eszetlen mértékben)nem gáz.A gáz az ha már több jármű is kell.
Ha egyel több jármű van akkor azt már nem bagyon látja át egy parancsnok.
Hát akárhogy számolom ez nekem 5. 1+3+1.
Hogyhogy nem látja át a 4 helyett az 5 járművet? Ha a járműben ül, akkor a C2/C4 rendszer teljes áttekintést ad, nem? Persze meg kell változtatni az eljárásokat, de a +1 jármű akkor is +1 torony! :rolleyes:
A járművön kívül pedig ugyan annyi emberről kell "gondoskodnia".
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 368
113
Nem tolt el nagy orommel hogy 40 eves An 26-okat restauraltatunk mint fo teherszallito kepesseg a kovetkezo 5-6-7 evre. Jo hogy nem mar a LI 2-t is besorozzuk ujra.
Az sem tolt el nagy orommel hogy egy kiforratlan tipus elso peldanyai utan sovargunk egy szamunkra ismeretlen gyartotol.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 624
79 836
113
Hát akárhogy számolom ez nekem 5. 1+3+1.
Hogyhogy nem látja át a 4 helyett az 5 járművet? Ha a járműben ül, akkor a C2/C4 rendszer teljes áttekintést ad, nem? Persze meg kell változtatni az eljárásokat, de a +1 jármű akkor is +1 torony! :rolleyes:
A járművön kívül pedig ugyan annyi emberről kell "gondoskodnia".

Úgy hogy nem veheted kisebbre a tavkázöket két raj közt azért mert egyel több gép lett.Ha a rajba beraksz még 2 embert az sokkal kevésbé nyújtja meg az alakzatokat mintha lenne egy komplett rajod géppel.

Miért lenne 5 gép?Az amerikai Stryker és Bradley szakasz is 4 gép holott az előbbi 44 az utóbbi pedig 40 fős szakasz.Igazából ha csak egy tártáskával harcolnánk mint ahogyan azt a BTR-hez megálmodták akkor egy BTR-80-asba 11 fő a BTR-80/A-ba meg 10 fő féfne be.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 624
79 836
113
Bradley szakasz:
a137e0-2b74ca6c2c7d48468bfdac859137e199-mv2.png


Stryker szakasz:
b3ij14jmc3m21.png
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mondom,hogy nem a cipelés miatt kell + ember hanem a kezelés miatt.Amúgy a rajban mindenki sajátmaga viszi a saját árammal működő eszközeihez a pót elemet/akkut mert az egyéni felszerelés nem kollektív.
Én most nem az éjjellátókra gondoltam, hanem az IT eszközök battery-jeiről. Pl. tartalék akku a rádióhoz, általanos és napelemes töltők, tartalék tablet, antennák stb. Ezek simán lehetnek kollektív eszközök.Meg persze a drón, és a kiegészítő alkatrészei.
Azért a USMC által használt drónok nem a legkisebbek. És kell hozzájuk tartalék akku, tartalék alkatrészek. De maga a hordozó doboz sem lehet kicsi. Nekem a tippem az, hogy a normál felszerelése (fegyver, lőszer, saját cuccok) mellett egy 6-8kg-ot szinte biztos, higy vinnie kell, csak a drónnal kapcsolatban. Mondom, hogy ők sokkal robosztusabb drónokkal dolgoznak, mint a Black Hornet.
A USMC átlátta, hogy nem csak a drónhoz kell érteni, de annyi kütyüt visznek magukkal, amelyek egyre bonyolultabbak, és ezekhez nem biztos, hogy egy kültelki rednecknek értenie kell.
Még akkor sem, ha tiszthelyettes vagy hadnagy az illető.
Az a gond, hogy a modern rendszerek a titkosítasokkal már tudnak olyan bonyolultak lenni, hogy ahhoz külön technikus is kellhet. Persze itt nem egy egyetemet végzett csókára kell gondolni, hanem ő inkább egy low level supportot biztosít a talpas katonának.
Egy drón elvezetése alapvetően már egy 1,5-2 napos egyszerű trainingen elsajátítható olyan szinten, hogy az egy rajparancsnoknak, szakaszparancsnoknak sem jelenthet problémát. Szerintem nem nagyon van olyan a seregben, akinek nem volt a kezében egy XBOX v. Playstation controller. Mert sokkal több tudás azért nem kell hozzá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Úgy hogy nem veheted kisebbre a tavkázöket két raj közt azért mert egyel több gép lett.Ha a rajba beraksz még 2 embert az sokkal kevésbé nyújtja meg az alakzatokat mintha lenne egy komplett rajod géppel.

Miért lenne 5 gép?Az amerikai Stryker és Bradley szakasz is 4 gép holott az előbbi 44 az utóbbi pedig 40 fős szakasz.Igazából ha csak egy tártáskával harcolnánk mint ahogyan azt a BTR-hez megálmodták akkor egy BTR-80-asba 11 fő a BTR-80/A-ba meg 10 fő féfne be.
Viszont a rajok kisebb mérete miatt kisebb is lenne a rájuk jutó terepszakasz, nem? Ha a keskenyebb terepszakaszokat azonos méretű térközökkel pakolod fel, akkor a vége egy keskenyebb terepszakasz lesz, ami a szakaszra jut. Ezt csak a plusz járművel, és katonákkal tudod kompenzalni. Viszont azonos, vagy minimálisan nagyobb terepszakaszra fajlagosan tőbb járműtorony fog jutni, ami meg nettó tűzerőnövekedést okozna.
Ugyebár, valahol a 2 PKM is erről szól a magyar rajban. Ha nincs annyi katona a rajban, akkor legalább a tűzerővel ellensúlyozzuk a hátrányt. Gondolom nem jelentősen kisebb egy 2xPKM-es de kisebb létszámú raj terepszakasza, mint ha mondjuk 2-3 karabélyos lenne az egyik PKM helyett.
De erről szól az USMC 13-ról 12-re való rajméret csökkenése is. Attól, hogy átszervezik a szakaszt, még nem változik jelentősen a szakaszra jutó felelőség.
Szóval szerintem simán meg lehetne lépni akár egy ilyen mértékű átszervezést is. De szerencsére nem rajtunk fog ez múlni. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 624
79 836
113
A saját rádiódhoz te viszed az akkut.Milyen tartalék tablet meg IT cuccok?Nem visz senki magával töltő max a telefonjához.Tartalék akku meg elem nem töltő.Egy rajnak vagy szakasznak azonnal használható dolgok kellenek a terepen nem olyan amit x óra múlva tudok használni mert addig töltöm.Az meg nem működik,hogy a rádiót powebankról műlödteted mint avtelefonodat mert nem lóghat mindenféle töltőkábel a katonáról.Meg senki nem használna powerbankot ha vihetne helyette magával pótakut.

Látom még mindig nem érted,hogy nem azért nem a rajparancsnok vagy a helyettese kezeli a drónt mert nem bírja el vagy nincs kiképezve rá hanem azért mert alapból annyi feladatat van,hogy nem fér bele még a drónozás is.Sorold már el nekem,hogy mi egy raj pk dolga szerinted.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Bradley szakasz:
a137e0-2b74ca6c2c7d48468bfdac859137e199-mv2.png


Stryker szakasz:
b3ij14jmc3m21.png
Hja ha belegondolsz a Bradley platoon esetén a "törzs" árvái már az 5. járműben kell menjenek, nem?
A Striker platoon meg ha jól számolom 42-44 fő. Én a saját felosztásomban szintén 42-re hoztam ki, és akkor még mindig lenne helye mondjuk egy Forward Observernek!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 624
79 836
113
Viszont a rajok kisebb mérete miatt kisebb is lenne a rájuk jutó terepszakasz, nem? Ha a keskenyebb terepszakaszokat azonos méretű térközökkel pakolod fel, akkor a vége egy keskenyebb terepszakasz lesz, ami a szakaszra jut. Ezt csak a plusz járművel, és katonákkal tudod kompenzalni. Viszont azonos, vagy minimálisan nagyobb terepszakaszra fajlagosan tőbb járműtorony fog jutni, ami meg nettó tűzerőnövekedést okozna.
Ugyebár, valahol a 2 PKM is erről szól a magyar rajban. Ha nincs annyi katona a rajban, akkor legalább a tűzerővel ellensúlyozzuk a hátrányt. Gondolom nem jelentősen kisebb egy 2xPKM-es de kisebb létszámú raj terepszakasza, mint ha mondjuk 2-3 karabélyos lenne az egyik PKM helyett.
De erről szól az USMC 13-ról 12-re való rajméret csökkenése is. Attól, hogy átszervezik a szakaszt, még nem változik jelentősen a szakaszra jutó felelőség.
Szóval szerintem simán meg lehetne lépni akár egy ilyen mértékű átszervezést is. De szerencsére nem rajtunk fog ez múlni. :)

A magyar 8 fős raj egyáltalán nem kicsi,igazából átlagos.Ezen kívül tűzerőben sem olyan hű de nagy sőt inlabb kicsi.Szóval a magyar raj átlagos létszámú de átlag alatti tűzerejű...

Persze össze vissza lehet jatszani a méretekkel(lehet két marha nagy raj is azonos méretű terepszalaszon meg 6 nagyon kicsi is).Ez matekra kijöhet de attól még kontraproduktív lesz.Nem véletlen alakult ki ez a a szervezeti rendszer gyakorlatilag a világ összes hadseregében.Nem úgy működik,hogy kitalálok valamit írok rá szabályzatot az élet meg majd alakul hozzá hanem úgy,hogy az élethez alakítom a szervezetet és erre írok egy szabályzatot.

Az USMC-nél azért csökkent a raj létszám mert csak akarbély van így nem kell segédiranyzó viszont betettek egy drómost.