A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Nem akarom egyetelen szavammal sem támogatni erőd vonalak kiépítését , de azért @blogen az hogy erődvonalak kiépítése csődőt mondot. Nálunk azért végvárak igen is beválltak és a sima várak is egyfajta erőd vonal vagy startégia központ. Tehát müködött, de ma felgyorsultak a hadseregek 1200 km semmi hadtápnak sem hogy a fővárosba vezetést csicskáztasák be . régen a király mesze bent volt a védett helyen lovak , hadtáp nem nyúlhatott meg ilyen méretekben mint ma, ma c-17 eltud látni egy fél hadsereget.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.650711685016222.1073742262.203389926415069&type=1

Én nem tudom ,ki hogy látja , de elég sok mostanában a gyakorlat ,semmi kifogásom ellene , hála az égnek.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 446
11 541
113
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.650711685016222.1073742262.203389926415069&type=1

Én nem tudom ,ki hogy látja , de elég sok mostanában a gyakorlat ,semmi kifogásom ellene , hála az égnek.

Ez a dolguk ;)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 446
11 541
113
@antigonosz

Én mindenképp felállítanák egy NATO komp. hk. zászlóaljat. 58 csörömp.
Az úgy már valami, azzal lehet manőverezni, támadni, ellenlökést adni, akármi.

Csak úgy a Béláknak szétszórva egy-két darabot mindenhova?
Szerintem felmorzsolódnának, elaprózódnának.

A másik: Én is felállítanék Budapesten egy alakulatot, zászlóaljat kezdetben, aztán talán ezreddé fejlesztve azt, ami speciálisan városi-és helységharcra készíttetett fel, mind kiképzésüket, mind felszerelésüket tekintve.
A zászlóalj ugye kezdődne a törzzsel. Ezen kívül lenne egy logisztikai alakulata, egy század, egy katasztrófa-és vegyvédelmi százada. A harcoló alakulatok lennének egy felől három lövészszázad, illetve ezeket támogatandó egy század valamilyen városi harcra optimalizált harcjárművel, mint amilyen a BMPT, illetve egy felderítő század két UAV-s és két IFV-s szakaszból. Mondjuk 10-12 IFV.

Hogy mi értelmét látom a tűztámogató harcjárműnek és a gyalogsági harcjárműnek egy helyen?
A szír háborús felvételeken általában T-72-esek és BMP-k harcolnak a településeken is. A T-72-nek ugyan viszonylag jó a védettsége, de az ágyú miatt talán túl nagy pusztítást végez, a BMP pedig fogyóeszköz, de még így is jobb ha van, mint amikor nincs.
Van egy videó, egy autópályaszerűségen jönnek be a tankok, biztosítják az utat, egyik-másik lő a messzeségbe, majd eztán jönnek a BMP-k, amik közvetlenül egy épület (mecset?) ajtajánál deszantolnak ki. Gondolom dereng már nektek is.
Na az ilyenek miatt.
Ha a hk. alvázon nem hk. ágyú van, hanem más "célszerszámok", akkor kisebb járulékos károkozással tud működni, az IFV pedig a BMP-nél nyújtana nagyobb védettséget a deszantnak.
Aztán, ha véletlenül akadna olyan jármű, amelyik a kettőt egyszerre tudja, és el is fér egy városban, akkor felőlem az is tök jó.

A saját katasztrófa-és vegyvédelmis alkulatot azzal indoklom, hogy ne kelljen máshonnan átvezényelni, megszervezni őket.
Legyenek kéznél, legyen közvetlen rálátása a zászlóaljtörzsnek.
Akár Budapesten, akár más nagyvárosokban, azok határában van épp elég olyan üzem, gyár, ami csupa jóságokat tud okádni magából, ha támadás éri.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 466
69 395
113
antigonosz

Az már ezred/dandár amiről beszélsz.

A név mindegy,annyi elnevezés van már akár hcs is lehet. Csak azért hívtam zászlóaljnak mert hülyén hangzana hogy 3 ezred ( 3x1300fő kb) van egy dandárban. Mert egy kb 5000 fős alakulat( a 3 x1300 fő csak terepen lenne 3 különálló csapat,papíron a dandárhoz tartoznak. Mit tudom én 25/1-25/2-25/3) azért hadosztálynak kevés.

Érdemes még megvizsgálni annak a lehetőségét, hogy a gépesített lövészszázadok könnyű hk-kat kapnának, szakaszonként legalább egy harcjárművel, így kiválthatók az MBT-k. Azokat pedig érdemes önálló zlj-ba szervezni és több zlj-t (2-3) ezért nem dandár, hanem ezred kötelékbe.

Tulajdonképp a harckocsik nincsenek fixen a századoknál, csak ad-hoc ha kell némi plusz akkor odadöcög a 252-253-254-255 ös számú ahhoz ahova tartozik. Ha pedig le kell fogni egy gázosabb helyet akkor összeáll a 4x4 tank vagy odavonul még a másik két 16 db-os század.



@antigonosz

Én mindenképp felállítanák egy NATO komp. hk. zászlóaljat. 58 csörömp.
Az úgy már valami, azzal lehet manőverezni, támadni, ellenlökést adni, akármi.

Csak úgy a Béláknak szétszórva egy-két darabot mindenhova?
Szerintem felmorzsolódnának, elaprózódnának.

Igen megvan a hátránya, a francik is így buktak a 2-ik vh-ban. Az összpontosított hk támadás mondjuk mélységből ahova kell az jó megoldás tudjuk. Csak valahogy az van bennem hogy jönnek az A-10-ek és kampec.
Korábban már írtam én is hogy direkt városi harcra képzett dandár lenne jó a speciális fegyverek miatt. Szvsz egész más felszerelés és fegyverleosztás kéne nekik mint a többieknek. Lángszórók,sörétesek,több akna,stb.
 
D

danielblack

Guest
Teszem azt egy lövész zászlóaljunk védekezik nyílt terepen. Tüzérségi támogatást kérnek. Mondjuk két egyszerű önjáró üteg egymástól jó pár km-re elhelyezve felváltva lövi a felderítőink által megadott koordinátát.
Amíg az egyik lő, addig a másik helyzetet változtat, tekintettel az ellenséges tüzér felderítő lokátorokra. Így remélhetőleg az életben ki nem lövik őket, de ha a mai kommunikációs eszközöket alkalmazzuk, akkor akár minden egyes jármű is lehetne más pozíción. Ezzel a vonalaink mögött gyakorlatilag elpusztíthatatlan tűztámogatást kaphatunk.
Ezzel szemben egy erőd már a tűz megnyitása előtt is ismert pozíción van. Akkor és úgy lövik, ahogy az az ellenségnek tetszik....

Volt mit visszaolvasnom... Ez a bunker dolog a végére már engem is kiakasztott, pedig szeretek ilyen monumentális/unreal dolgokon agyalni :)
Engem a dolog ott kezdett el kikészíteni, amikor voltagemultiplier arról álmodozott, hogy ez a bunker dolog akár HOSZZÚ távon a magyar védelem kulcsa is lehetne.... Hát már a mai technikával is ki lehet iktatni egy ilyen komplexumot, nem is beszélve arról, hogy milyen precíziós fegyverek kerülhetnek a térségünkbe a jövőben, vagy arról, hogy milyen új fegyverek jelenhetnek meg a világban...
És akkor még ott van, hogy egy ilyen erőd rendszer építési láz elvinne annyi pézt, amennyiből komoly fegyverek is beszerezhetőek lennének, valós hatékonysággal..
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 108
18 892
113
Egyébként, van egy erődrendszerű védelmi vonalunk, már ami megmaradt belőle, a déli végeken. :)
Itt Vas megyében is található belőle, a volt Jugoszláv határon.
Vasbeton bunkerek...
Egykoron, a "láncos kutya" ellen készült, az 50-es években.
Mennyit is és egy ilyen rendszer és meddig is élt, jól bizonyítja ennek a védővonalnak a sorsa.
Viszont az ország nemzeti jövedelme abban az időben szinte teljesen ráment.
No n. :)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 466
69 395
113
Egyébként, van egy erődrendszerű védelmi vonalunk, már ami megmaradt belőle, a déli végeken. :)
Itt Vas megyében is található belőle, a volt Jugoszláv határon.
Vasbeton bunkerek...
Egykoron, a "láncos kutya" ellen készült, az 50-es években.
Mennyit is és egy ilyen rendszer és meddig is élt, jól bizonyítja ennek a védővonalnak a sorsa.
Viszont az ország nemzeti jövedelme abban az időben szinte teljesen ráment.
No n. :)
Igen, és hiánycikk volt a cement.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Borisz van ilyen egység Budapesten, Budapest Őrezred a neve ! Békeidőben katonai-rendőri és őrzésvédelmi feladatokat lát el,mondjuk csak könnyű fegyverzettel rendelkezik !
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
nem tom csak Én vettem-e észre , de BTR-re mostanába Magyar zászlókat raknak, nekem mondjuk tetszik.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.651519091602148.1073742265.203389926415069&type=1
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
@danielblack amit leírsz szerintem ez a jövő harcászata, Én hálozati harcnak hívnám, olyasmi mint a PC játékon a startégia játékok valós időben látod a "terepasztalon" történteket és ez miatt azonnali reakciót tudsz és tudod alkalmazni az asszimetrikus harcviselés nagy hatásfokkal, a lényeg mindig olyan fegyverrel lövök az ellenségre amire nem tud viszonozni tűzet a tűz alá vett egység, mert rövidebb a hatótávolsága vagy felderítése , vagy nem tudja viszonozni az tér tűzét ( lég ) .
 
D

danielblack

Guest
@danielblack amit leírsz szerintem ez a jövő harcászata, Én hálozati harcnak hívnám, olyasmi mint a PC játékon a startégia játékok valós időben látod a "terepasztalon" történteket és ez miatt azonnali reakciót tudsz és tudod alkalmazni az asszimetrikus harcviselés nagy hatásfokkal, a lényeg mindig olyan fegyverrel lövök az ellenségre amire nem tud viszonozni tűzet a tűz alá vett egység, mert rövidebb a hatótávolsága vagy felderítése , vagy nem tudja viszonozni az tér tűzét ( lég ) .

Egy véleményen vagyunk :)
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
http://keol.hu/kecskemet/video-igy-szallt-fel-a-wizz-air-gep-a-kecskemeti-repuloterrol

"alán éppen azért, mert kecskeméti várospolitikusok szerint rövidesen kettős hasznosítású lehet a légi bázis: a katonai mellett polgári célokat is szolgál majd. " Heee?!?!?!
 

kolka

Member
2014. április 12.
82
2
8
http://keol.hu/kecskemet/video-igy-szallt-fel-a-wizz-air-gep-a-kecskemeti-repuloterrol

"alán éppen azért, mert kecskeméti várospolitikusok szerint rövidesen kettős hasznosítású lehet a légi bázis: a katonai mellett polgári célokat is szolgál majd. " Heee?!?!?!
Bocsánat nem tudtuk védeni a légteret mert egy wizzair gép blokkolta a légi folyosót??? (Tudom erős túlzás, de akkor is)
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
http://index.hu/belfold/2014/07/02/nem_koltozhet_videkre_a_honvedelmi_tarca/

Megvan a Magyar Honvédség csodafegyvere, a "vízfej"-jel szemben az eddig verhetetlen Orbán Viktor is elbukott. Most már tudjuk mi az a fegyvernem, amely a verhetetlen a MH-n belül, most már csak fejleszteni kell, illetve növelni a létszámát.

Bebizonyosodott, hogy Hazánk rejtett tartaléka a vizekben rejlik. Záros határidőn belül fel kell állítani egy "vízfej" hadosztályt és egy "víztisztító" hadosztályt. Ha ez megtörténik nyugodtan fogok aludni, nem szeretnék az ellenségeink bőrében lenni. ;)

TG
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 888
77 037
113

75500_14-72_004


2014. június 26.

Különféle haditechnikai eszközök valamint műhelyfelszerelések karbantartása, javítása, időszakos felkészítése hazai és műveleti területen (csapatokkal összevont) 2014-2016. keretmegállapodás és 2014. évi keretfeltöltés
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 862
31 146
113
Hende igazán kifejleszt(et)hetne egy vízfejtisztítót is. Olcsó lenne, gyorsan kifejleszthető, és érne is valamit.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 888
77 037
113
"Honvédelmi célra feleslegesnek nyilvánított, Kalocsán és Gödöllőn tárolt, 22 darab T72 típusú közepes harckocsi eladó.

Eljárás azonosító: S14N08.

Pályázati biztosíték: 8 millió forint
Megtekintési lehetőség: 2014. július 10 és 17 (Kalocsa); 2014. július 11 (Gödöllő).
Ajánlattételi határidő: 2014. július 25-én 11:00 óra.


További részletes információ
"


Ugyanitt minden más is eladó.