Az összes általad említett eset ún.
aszimmetrikus konfliktus volt amikor az egyik félnek minden van - beleértve a harci heliket is -, a másik fél (buckalakók) meg legfeljebb AK-kal meg RPG-kel harcolnak.
A gépágyú használatát csakis az tette lehetővé az általad felsorolt esetekben hogy a helikopter viszonylag vállalható kockázattal 1 km-nél kisebb távolságra meg tudta közelíteni a célpontokat.
Sajnos a magyar NETFLIX-en nem elérhető, de javaslom próbáld megszerezni valahogy / valahol és megnézni az
Apache Warrior dokumentum filmet.
Kiválóan megmutatja hova vezet ha harci helikopterek stand-in távolságból próbálnak harcolni a minimálisnál épp hogy egy kicsivel jobban felkészült, reguláris hadsereg ellen.
Érdemes a film végén megnézni mi maradt a nagy nehezen hazatért helikopterekből...
Lehet hogy jelenleg Afganisztánban, Szíriában, Maliban, stb.. a gépágyú a legtöbbet használt fegyver, de ez ne tévesszen meg!
A számunkra mérvadó Eu.i környezetben a gépágyú teljességgel felesleges és haszontalan eszköz a helikopteren. Aki megpróbál olyan közel repülni az ellenséghez hogy használni tudja a gépágyút, v.színű ott is marad.
Amúgy megjegyzem, a lézer irányítású 70 mm-es rakéták korában még Toyota pickup-ok ellen is nehezen indokolható hogy miért van szükség g.ágyúra.
Egy APKWS ára cca. $20 ezer. Ez nem több mint egy 30 mm-es g.ágyúval leadott hosszabb sorozat.
Ha meg beleszámolod esetleg azt is hogy mennyibe kerül mondjuk csak 1 db AK-47 ütötte lyuk kijavítása a helin akkor meg már teljességgel érthetetlen minek használnak még egyáltalán gépágyúkat?