A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

vajk

Member
2012. október 23.
45
0
6
Persze, meg van fegyver tisztítás is. Bár én a képen nem azt látom, hogy mielőtt kimennének lőni, hanem azt, hogy a lőállásban fekszenek és célra tartanak. Látom humorodnál vagy ma!

Drága a lőszer. Kell a pénz kerozinra a grippenekhez. :)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Amúgy... Ez mennyire hiteles forrásra van alapozva?

<i>"A vadászrepülőgépek száma[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Az most már látszik a Magyar Légierő, és a kormány számára is, hogy a tizennégy gép nem lesz elegendő a nemzeti légtérvédelmi és a NATO szövetségi feladatok egyszerre történő ellátására. De ez nemcsak a gépekre, hanem a pilótákra is igaz, mert az a létszám, amelyet erre a gépszámra terveztek, nem tudja a készültségi és egyéb feladatokat egyszerre megoldani. Legalább még egy századnyi, de legalább hat-nyolc gépre lesz még szükség ahhoz, hogy maradéktalanul meg tudjon felelni a Magyar Légierő a rá háruló feladatoknak. Mivel Magyarország NATO- felajánlásában is szerepelnek a harci gépek, ezért nem lehet megoldani azt, hogy a légtérvédelmet is biztosítani tudják velük, illetve szükség esetén gépeket és embereket küldjenek egy missziós feladatra. Arról nem is beszélve, hogy felmerülhetnek olyan igények is a szomszédos szövetséges NATO-tagállamok részéről, hogy vegyen részt az ország az ő légterük védelmében is (pl.: Szlovénia). Ehhez pedig további repülőgépekre és nagyobb hajózólétszámra lesz szükség a jövőben, így az állam tervezi a létszámbővítést, mind eszköz, mind pilóta téren."</i> - Wiki

Arra emlékszem, hogy ez régebben jött szóba, még a szocik idején és ha jól emlékszem, akkor L-159 Alca-k jöttek szóba... De ilyen irányú igény van amúgy? Azt tudom, hogy pénz nincs, de igény lenne?

Illetve a MiG-29-eseinkből 1 század nagyjavítása és modernizálása (pl. lengyelekkel) az teljesen fantasy (pl. túl öregek) vagy az is megolható lenne, csak nincs rá pénz, akarat, stb?
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Szerintem sci-fi (htka olvasó?! :D),mivel a második századnál, jóval égetőbb probléma a szállítógépek és a szakik száma... valószínűleg onnan indulna. Azért ha számolunk, van 14 gépünk, arra elvileg vannak pilótáink is. Ha egy időben 4 gép kiesik karbantartás miatt, akkor is marad 10 , amiből külszolgálatra mehet 2+1 vagy 2+2, úgy marad 7 vagy 6 gép itthon, amiből 2 keszi.. még mindig marad 4. Persze,nem 14 marad itthon, de ha lejár a 2 külszolgálat, akkor mi lesz? Itthon fog állni a hangárban 20 db gép,miközben a külszolgálatot nem tudták supportolni?!

Azért gondolkozzunk már..politikai öngyilkosság lenne,mivel a katonák és a szakértők eléggé elkezdenék hangoztatni,hogy van, több égető probléma. Aztán jönne a stadionhisztéria, csak Gripen 2 néven, amivel párosul a régi beszerzés körüli korrupció gyanú...

Erre még jöhetne a fegyverkezéses duma (ami megállná a helyét). Ezek tudatában,elég meredek lenne..
 

donpepe84

Well-Known Member
2013. március 5.
430
1 685
93
Erre még jöhetne a fegyverkezéses duma (ami megállná a helyét). Ezek tudatában,elég meredek lenne..

Pont nem szabadna hogy meredek legyen mivel egy szomszédos országban pont háború/polgárháború/terrorellenes műveletek vannak (kinek hogy tetszik), pont most lehet kiállni, hogy szar a helyzet, kell a haderőfejlesztés, és itt nem csak a gripenekre gondolok, hanem egyéb más eszközbeszerzésre, ezeket pont most lehetne "eladni", hogy velünk ilyen ne történhessen! Hogy mi fel legyünk készülve a jövő eseményeire, amennyire lehet!
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Pela3
A 14-ből 2 kiképző gép... Nem tudom pontosan, hogy miben tud kevesebbet az együléses változatnál, de gondolom az nem arra van, hogy harcoljon. (pl. radart nem szoktak belerakni v. nem a legmodernebbet)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
Csak annyiban különbözik,hogy nincs benne gépágyú meg kevesebb keró fér bele.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Ezt olvastam én is a Wikin... Bár önmagában ez is elég gondolom, hogy ne küldjék bevetésre (a kevesebb keró miatt), azért furi, hogy minden cuccost beleraktak egy kiképző verzióba is.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Ezt olvastam én is a Wikin... Bár önmagában ez is elég gondolom, hogy ne küldjék bevetésre (a kevesebb keró miatt), azért furi, hogy minden cuccost beleraktak egy kiképző verzióba is.

A kiképző változatnak csak részfeladata a kiképzés, egyébként ugyanolyan teljes értékű vadászgépként kell funkcionálnia, mint a többinek (nyilván pár paraméterben azért eltér). Szerintem.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
<blockquote rel="pela3">
Erre még jöhetne a fegyverkezéses duma (ami megállná a helyét). Ezek tudatában,elég meredek lenne..

Pont nem szabadna hogy meredek legyen mivel egy szomszédos országban pont háború/polgárháború/terrorellenes műveletek vannak (kinek hogy tetszik), pont most lehet kiállni, hogy szar a helyzet, kell a haderőfejlesztés, és itt nem csak a gripenekre gondolok, hanem egyéb más eszközbeszerzésre, ezeket pont most lehetne "eladni", hogy velünk ilyen ne történhessen! Hogy mi fel legyünk készülve a jövő eseményeire, amennyire lehet!

</blockquote>

Én elsősorban a 2. századra gondoltam, jó lenne és talán elférne. Viszont sokkal égetőbb problémák vannak, amiket azoknak a repülőknek az árából fejleszteni lehetne. Én azt mondom,ha marad a 14 Gripen és a másik 8-10-14 Gripen árát megtartjuk más fegyvernemekre akkor tökéletes lenne az a 14.

Elsősorban a személyi felszerelésekre,szállítógépek, apc/ifv és tüzérség. Az alapokat legalább.


Egy olyan kérdés merült fel bennem,hogy most generációváltásnál vagyunk, amolyan kard-puskához hasonlóan, a haderő meg nincs megfelelően megszervezve.

Lehet várni kéne pár évet,hogy hol milyen jövő várható és arra optimalizálni.
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Ja opsz: kimaradt...

Ha bármikor elkezdünk fegyverkezni akkor harc lesz, a para és melles oldalon. Valaki parázni fog,hogy a világot lealázzuk,népirtások ..stb a másik oldal, meg végre beindul valami.. kérdés kinek lesz hangosabb a hangja.. Az a baj,hogy ma a mentalitás nagyon megosztó.. és szépen fogalmaztam.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Sajnos, mielőtt bármilyen fejlesztésbe kezdenék először a struktúrát kéne megváltoztatni, mert a papíron 20x ezer fős honvédség talán 5-6 ezer fős szárazföldi erővel rendelkezik amiből kb 3-4 ezer a harcoló, ha jól számoltam. Ez az erő max. egy dandárnak felel meg. Ameddig ezt a púpot viszi a sereg a hátán, milyen ütőképes honvédséget tudnánk létrehozni. Ha majd a piramis megfordul és a 40-50 tábornok helyett lesz 5 akkor érdemes lenne fejleszteni.
 

vantsy

Active Member
2014. június 16.
287
222
43
Az egész országra jellemző, hogy nem merünk az alapokhoz hozányúlni, mert félünk, hogy összeomlik. Beszélhetünk útfelújításról, ahol csak toldozgatunk, beszélhetünk kórház felújításról, ahol az egész rendszert kéne átalakítani, de ilyen a honvédség is. Senki nem mer hozányúlni.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 337
113
Amúgy... Ez mennyire hiteles forrásra van alapozva?

<i>"A vadászrepülőgépek száma[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Az most már látszik a Magyar Légierő, és a kormány számára is, hogy a tizennégy gép nem lesz elegendő a nemzeti légtérvédelmi és a NATO szövetségi feladatok egyszerre történő ellátására. De ez nemcsak a gépekre, hanem a pilótákra is igaz, mert az a létszám, amelyet erre a gépszámra terveztek, nem tudja a készültségi és egyéb feladatokat egyszerre megoldani. Legalább még egy századnyi, de legalább hat-nyolc gépre lesz még szükség ahhoz, hogy maradéktalanul meg tudjon felelni a Magyar Légierő a rá háruló feladatoknak. Mivel Magyarország NATO- felajánlásában is szerepelnek a harci gépek, ezért nem lehet megoldani azt, hogy a légtérvédelmet is biztosítani tudják velük, illetve szükség esetén gépeket és embereket küldjenek egy missziós feladatra. Arról nem is beszélve, hogy felmerülhetnek olyan igények is a szomszédos szövetséges NATO-tagállamok részéről, hogy vegyen részt az ország az ő légterük védelmében is (pl.: Szlovénia). Ehhez pedig további repülőgépekre és nagyobb hajózólétszámra lesz szükség a jövőben, így az állam tervezi a létszámbővítést, mind eszköz, mind pilóta téren."</i> - Wiki

Arra emlékszem, hogy ez régebben jött szóba, még a szocik idején és ha jól emlékszem, akkor L-159 Alca-k jöttek szóba... De ilyen irányú igény van amúgy? Azt tudom, hogy pénz nincs, de igény lenne?

Illetve a MiG-29-eseinkből 1 század nagyjavítása és modernizálása (pl. lengyelekkel) az teljesen fantasy (pl. túl öregek) vagy az is megolható lenne, csak nincs rá pénz, akarat, stb?

Már párszor kigyomláltam a baromságokat, de mindig visszaírják.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
alfa74

Nem mókás mert mielőtt kimennél lőni van olyan,hogy magadnak beállítod a támasztékot,valószínűleg ezt látjuk a képen.
De dudi, az AMMSZ tusát csak egyféleképp lehet beállítani ha nyitva van.:)
Avatar: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.671638429590214.1073742285.203389926415069&type=1&comment_id=671654302921960&notif_t=like
Nekem kicsit olyan érzésem van a képeket nézegetve mintha egy "katonai nyári tábor" -vagy hogy hívják ezeket- képeit nézném.
katonasuli5.jpg
2550.jpg
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
antigonosz

A fegyvertámasz az amire feltámasztod a fegyvert nem pedig a válltámasz...
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
armada-web.jpg


Talán bokitól loptam, viszont pár dolog nálunk is elférne. Ami meglepő az az NH 90-es.