Hol is kezdjem, hol is kezdjem?
Ember! Évszámok! Költségvetési lehetőségek! Gyártási kapacitások!
Most Viszont hiába jelentettük be a pzh-t meg a leo-t, de új IFV nélkül nincs nehéz dandár...
Miért önjáró tüzérség és harckocsik, meg műszaki járművek nélkül van?
Mézzük meg milyen bejelentések voltak: H225, H145, Pzh, Leo, Carl Gustaf...kicsit kaotikus a sor...
Ez mennyire tűnik kaotikusnak?
A Zrínyi2026 első 2-3 éve a kármentésről szólt. A KMW üzlettel 2 fegyvernem tudott továbbélni. Az orosz helikopter felújítással meg még 2-nek maradt esélye, hogy tovább éljen. Nem a nehéz dandárnak kell először kész lennie, hanem a közepesnek.
Akinek mindent IS kell vennie, annak elsősorban arra kell odafigyelnie, hogy először a meglévő dolgokat mentse. Majd ha már az alap képességek fegyvernemek állnak, akkor lehet képességnövelő beszerzéseken gondolkodni.
Lehet a nagy salátatál helyett, jó lett volna a meglévő képességienket kihasználni...
mondjuk megcsinálni a legújabb szoftware-s fejlesztést a Gripenhez, beszerezni a sisakcélzó/IRIS-t kmbót, SDB-t meg néhány Arexis podot...
A Gripen upgrade miben segített volna a Magyar Honvédségnek, úgy általában? A NATO szempontjából az is elegendő lett volna, ha a 14 gépünk a csehek kezdeti AA képességeivel rendelkezik. Ha bármelyik szomszédos országgal harcba keveredünk (Bár nem fogunk!), akkor a 14 gép valószínűleg még azelőtt elfogy, mielőtt tényleges CAS feladatokat kaphatna.
Van egy 2026-ban lejáró Gripen szerződésünk. Hogy azután mi lesz, hivatalosan még nincs megerősítve. De nem gondolod, hogy tárgyalási pozíciót gyengítettünk volna vele, ha 2018-19-ban kijelentjük, hogy maradnak a Gripenek? (Mint ahogy természetesen ez az egyetlen logikus megoldás!) Egy Gripen upgrade-del - ha berendelték volna - egyértelműsíthető, hogy továbbra is a Gripennel tervezünk. De ahogy haladunk '26 felé egyre nyilvánvalóbbá válik mindenki számára, hogy mi az elképzelés. Mert olyan nincs, hogy pénteken még Gripen van, majd hétfőn meg már a hétvégén befutott F-35 adja a szolgálatot. Minimum 4-5-6 év átfedésnek kell lennie a 2 típus között.
Szóval a Gripen upgrade-et a Gripenek sorsának bejelentésének idejére várd! Előbb semmiképp.
Az is nagy kérdés, hogy milyen lőszereket veszünk a Pzh-hoz...mert mondjuk a Smart/Bonus szerű tank elleni 35 km hatótávolságú lövedékek elég hasznosnak tűnnek...vagy éppen a VLAP/Volcano család tagjai amik a GPS vagy félaktív lézeres irányítással 60-70 km-re lévő célpontok ellen tesznek lehetővé precíziós túzcsapást...
Maradjunk annyiban, hogy érezni, hogy fejben nem raktad össze ezt a koncepciót! Először leírod, hogy minek a nehéz technika, majd elkezdesz precíziós lőszerekről fantáziálni a PZH-khoz. Tudod, hogy mikorra lesz ilyeneknek létjogosultsága? Majd olyan 2026-28 táján! 2028-ra van beigérve a nehéz dandár, amihez kapcsolódva érkeznek a PZH-k. Elhiszed, hogy nem azzal fog kezdődni a rendszerbe állítás, hogy kurv@drága precíziós lőszerekkel lövöldözünk velük?
Mindemellé meg mondjuk megvenni a Nasams-t, és Mistral-hoz meg megvenni a Licorne rendszert...
Ezek közül mi van kizárva?
Van egy az USA által nyilvánosan elfogadott vásárlási igényünk a NASAMS alapelemeire, a Mistral meg már rendszerben van. Mi a probléma forrása?
De az idő tényezőt sem hiszem hogy átlátod.
Jelenleg még egy kicsit bírják a KUB-jaink. Persze, nem a top kategória (messze nem!), de elvileg ezek a rendszerek már átestek (nem is olyan nagyon rég) egy minimál korszerűsítésen. Ezzel ellentétben. Önjáró tüzérségünk 15 éve nincs (de vontatott tüzérségünk is alig!), a harckocsi fegyvernem meg évek óta "lélegeztetőn van".
Egy nehéz dandárnak, ahhoz hogy harckész minősítést kapjon, szerintem teljesen reálisan kitűzött cél a 2028. Persze mindehhez figyelembe kell venni, hogy az ország gazdasági teljesítő képessége egyszerűen nem teszi lehetővé, hogy 2 éven belül kicsengessük egyszerre az összes hozzá szükséges technikát (amellett, hogy mindent IS kell venni), és még a megfelelő kiképzést is megkapják a nehéz technikát alkalmazó katonák.
Egy légvédelmi rendszer "bevethető" státuszának eléréséhez ennél jóval kevesebb idő és pénz szükséges. Ha pedig nem a nehéz technikával kezdtek volna, akkor még a 2028-as limitből is kicsúsztunk volna. Megjegyzem, hogy az egyik első beszerzés a SAMOC volt, ami várhatóan a honi légvédelem gerincét fogja adni. Még ez sincs kész! Majd ebbe kell beleilleszteni a légvédelmi rendszer többi elemét.
Meg hiába vettük meg a H145-öt, ha jól értem nem kértünk bele MAWS-ot, és az is nagy kérdés, hogy pntosan melyik HForce csomagot kértük (képes lesz-e tankelhárító rakátét hordozni)...lehet a H225-sök árából kijött volna a legfullosabb h145 meg megfelelő menyniségű a legkorszerűbb NLOS képességű ATGM-ből...
Azt érzem különben, hogy te nem nagyon érted, hogy mi és miért lett beszerezve.
Lehet hogy te azt képzeled, hogy a H145M csatahelinek lett megvéve, de ez nagyon nem így van. A H225M meg annyira sem. Mindkettő tud elvileg támogató szerepet betölteni, de míg a H145M egy olcsó többfeladatúnak érkezik (igen, ebbe beletartozhat a felderítő, tűztámogató szerepkör is, de ez csak egy része...), addig a H225M meg egy csapatszállítónak. Az ő feladata az lesz elsősorban, amit a Mi8/17-es gépeinknek jelenleg. Elsősorban a KRD mozgatása, kiképzésének segítése, általános logisztika, hja meg a katasztrófa helyzetekben való segédkezés.
Gondold végig! A mai drónokat (Reaper kategória) figyelembe véve, melyik tűnik logikusnak? Mondjuk 2-3-4 fős személyzettel beküldesz 3-4 helikoptert a darálóba, vagy a partvonalról 1 helikopterrel felderítési infókkal ellátod a C4 rendszert, a tényleges csapásmérést meg már drónok meg a tüzérség hajtja végre? Ugyan annyi pénzből több drón jön ki, és ráadásul a személyzetet sem veszélyezteted. Ha már NLOS, akkor minek veszel meg 40-50-60M USD-ért egy csatahelit, amikor megvehetsz egy ilyet is:
Az utolsó információk szerint bár csak 5 gép lesz a H145M-ből tűztámogató/felfegyverzett felderítő konfigurációban szállítva, de a az összes H145M rendelkezni fog a lvl3 (a legmagasabb szint) előkészítéssel. Az meg hogy éppen mennyi csörlő, fegyverpilon, kiegészítő berendezés, stb kerül külön leszállításra nem biztos (biztos nem!
), hogy nyilvános infó. De csak rajtunk fog múlni, hogy mennyit és mikor állítunk át egyik feladatról a másikra.
Illtve szerintem az is egy nagy kérdés, hogy egy ekkora GDP-jű országnak (mert itt ugye nem a PPP számít, hanem az euró, mert a gripent, meg a pzh-t meg hozzá az alkatrészt abban kell kifizetni) indokolt-e összhaderőnemi képesség fenntartása...vagy inkább bizonyos speciális képességek fejlesztésére kellene rámenni (azokat viszont ki kellene maxolni), amik szükség esetén be tudnak tagozódni más egységekbe
Mivel a NATOnak a haderőfejlesztésbe igény szinten beleszólása van. Így nem teheted meg, hogy a kijelölt iránnyal szembemenve azt mondod, hogy nem fejleszted a nehéz technikát. Ez az irány, különben az aktuális fenyegetésekre való válaszként közös döntésben lett kijelölve.