A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 764
113
Kérdéseim:
-mi rendelkezünk ilyennel jelenleg?
-a jelenleg bejelentett beszerzések (nem amit majd valamikor befognak) pontosan miylen szintű összfegyvernemi képességünk lesz? (pl. ha a románok netalán a határ közelébe raknának egy patriot üteget mit tudnánk kezdeni vele? mert a jelenlegi helyzet alapján a magyar légtér egy jelentős része felett igencsak kockázatosság válna a repkedés) vagy képesek lehetünk-e egy himars szerű fenyegetést kiiktatni?

Jelenlegi haderőfejlesztési irány arra mutat, hogy lesz összhaderőnemi képessége a Honvédségnek.

Román Patriot , Van nekik már ? Mjad ha lesz, akkor kell vele foglalkozni. Mert arra lehet hogy nekünk is lesz ,ami kell ellene. Egyébként, mivel kis mennyiségben lesz nekik, ha lesz. Akár egy különleges művelettel is kiktatható, egy adott üteg.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Szerintem nem, a 2 %-os NATO cél marad. A kormány szerintem rájött, hogy igen is "megéri" a honvédelmi beszerzésekkel újra nagy volumenben foglalkozni, hiszen egy plusz lap a tárgyalóasztalnál a nemzetközi politikában is. Idehaza is úgy fest megvan a társadalmi támogatottsága a milliárdoknak, amelyeket most a honvédelembe öntenek.
Szerintem a Zrinyi hfp sikeresen végig lesz futtatva - persze kijelentésemet alapozva arra is, hogy én igy a távolból be merem pipálni a következő Fidesz kormányt MO-n.
Persze aztán ki tudja mi lesz...
Még annyit hozzá tennék hosszú távon azzal is számolhatnak, ha valóban sikerülne kiépíteni a hadiipart, (aminek az első jeleit már látjuk lásd: Cz, Hirtenberger, Airbus gyár) a magyar gazdaság egy szintet lépne és ezekből plusz adóbevételekből akár a hadseregre fordított költségeket is nagy mértékben fedezheti.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 048
113
Benkőék Stockholmban, 2 órája rakta ki a HM facebookja. Miről tárgyalhatunk?
87079017_2785948674793181_459758828649447424_o.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 176
113
@pöcshuszár
Elösször is a létszám.Mert szerintem sem tudjuk kiállitani amit felvázoltam,de nem a létszám miatt.
Mintegy 40000.Attol függöen,tulajdonképpen milyen is a hadrend.Mert egy raj lehet 6fő,de 15 is.Egy század lehet 80,de akár 250fős is.Egy zl lehet 380,de akár 980fős is.
Különben nem számolgattam,csaltam.Fogtam egy amcsi 86A mintájú önálló ho 20000fős létszámát,és azzal számoltam.3manöver dd(mintegy 250 M1Abrams és cirka 300 M2Bradly),meg egy repülő dd(kb 150repülőeszköz,90+%ban helik,lényegében egy légimozgékony dd),és logisztikai központtol a ho kenyérsütödéig minden van benne.Még katonai közigazgatású részleg is.Ugy rakták össze,hogy ha kirakják mondjuk Burkina Fasoba,egy önálló,amerikai szemmel minhadseregként müködni tudjon.
Légierő.Jelenleg 3 légibázisunk van.Kecskemét,Szolnok és Pápa.Tulajdonképpen nem kéne új légibázist beüzemelni.A létszámot ugyan emelni kéne,de nem többszörösére.Durva becsléssel szerintem csak olyan 1,5x-re.Kerekitsük 8000re.
Számoltam 2000főt kiképző intézményekbe.Azért ilyen sokat,mert a Nemzetőrség kiképzését is meg kell valahogy oldani.Speciel Kriss,mint gyakorló kiképzőtiszt véleményére kiváncsi lennék.
10000főt hagytam a háttérintézményeknek.
És megintcsak azt mondom,hogy a szervezeti rendszer helyretételével kéne kezdeni.Nagyon jó példa a Honvéd Korház.Az már rég nem egy dedikált katonai korház,hanem egy állami csúcskorház.Akkor miért is a sereg büdzséjét/keretét terheli?Terhelje az egészségügyét,és a sereg csak a szükséges mértékig folyon bele.Vagy a Falconok.Miért a sereg keretéből vannak fizetve?Kormánygépek.Tévedés ne essék,kellenek kormánygépek.Mondjuk a külügyminisztérium,vagy a kancellária költségkeretéből fizetve,és nem a honvédeleméböl.Ettől még az üzemeltető lehet a sereg.
Szoval hatékonyabbá és célirányosabbá kéne tenni a dolgokat.
Ami miatt szerintem se tudnánk a közeli jövőben összehozni a felskiccelteket,az a technika ára,és az üzemeltetésének ára.Nagyon drágák a fegyverrendszerek,felszerelések,üzemeltetés.És a páncélsúlyon kivűl nem nagyon van min sporolni.Ugyan én a közepes dd kat.-ban eleve egy könnyebb,mozgékonyabb,úszóképes járgányt/járműcsaládot szeretnék,de a rávaló fegyverzet,harcrendszerekből viszont a lehető legjobbat.Ami marha drága.És jolképzett,gyakorlott legénységet őhajtok-sok gyakorlat,sok pénz.
És akkor még olyan apróságot még meg se emlitek,hogy pl a könnyűgépjárműves légimozgékony zl-nek rámpás heli kéne a belsőteres szállitáshoz.Bagatel dolog.
Ennyi pénzünk nincs.
 

KissA1981

Active Member
2017. szeptember 28.
26
130
28
Benkőék Stockholmban, 2 órája rakta ki a HM facebookja. Miről tárgyalhatunk?
87079017_2785948674793181_459758828649447424_o.jpg
Véleményem szerint a légierőt (is) érintő dolgokról tárgyalnak, mert mindkét fél légierejének tisztjei magas szinten képviseltetik magukat (lásd az fb-re kirakott többi képet). Több részlet majd utólag derülhet ki...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Benkőék Stockholmban, 2 órája rakta ki a HM facebookja. Miről tárgyalhatunk?
87079017_2785948674793181_459758828649447424_o.jpg
Háát nem olyan nagyon bonyolult ám kitalálni, ha a küldöttségben ott ül a tolmács másik oldalán (Benkő papához képest) a Légierő szemlélője Kilián Nándor dandártábornok.... aki mellesleg maga is Gripen pilóta! :rolleyes::D
 

KissA1981

Active Member
2017. szeptember 28.
26
130
28
Majd vmelyik svéd oldalt el kell este olvasni. Ha azokon sem lesz semmi, akkor a Gripen E-ről. :)
Igen, a Gripen téma esélyes! Ám az, hogy a meglévő C/D-k 2026-ban lejáró szerződése utáni hogyan továbbról, esetleg a meglévő gépállományhoz további kiegészítőkről, vagy további C/D-kről, vagy Gripen E-ről folyik a szó, az a nem mindegy! :D
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 771
3 200
113
Ezuttal egy kis vitát csak sikerűlt kieszközölnöm.Kár,hogy a vajda bazsevája megakasztotta.
Arrol annyit,hogy sok szempontbol veszélyes.Elösször is az egy pártalapitvány pártrendezvénye.Semmi keresnivalója ott mundéros katonának.Törvény tiltja.KÜnek hivatalbol kéne eljárást inditanija.Azonkivűl rontja az átlagpolgár bizalmát a hadseregbe,ha politikai rendezvényen jelenik meg a vezérkar.
Ésmég.A vajda szereti a Horthy világot fényezni.De közben Rákosi pártállamot csinál,némi kádári nosztalgiával vegyitve.Ami nagyobb baj,hogy ezekkel a irredenta utalásokkal kiválóan alájátszik az oláh,kozák nacionalistáknak,és ezen országokban amúgy is állandóan kéznél lévő "magyar kártya" elővételéhez.És nem rajta fog csattani az ostor,hanem az ottani magyarokon.
Erröl ennyit.
A politikat ebben a topikban fejezd mar be léci! Ez a vajdázast is. Majd ket ev mulva mehetsz valasztani. Es most hogy kifejtetted mar olcsobb is a kenyér.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 605
25 048
113
Háát nem olyan nagyon bonyolult ám kitalálni, ha a küldöttségben ott ül a tolmács másik oldalán (Benkő papához képest) a Légierő szemlélője Kilián Nándor dandártábornok.... aki mellesleg maga is Gripen pilóta! :rolleyes::D
Igen, látszik a légierő jelvénye a szalagsávjai alatt, de a legszélső katona az nem légierős.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Fúú! Sok megjegyzésem lenne, de most csak egy párat emelek ki időhiány okán:
És megintcsak azt mondom,hogy a szervezeti rendszer helyretételével kéne kezdeni.Nagyon jó példa a Honvéd Korház.Az már rég nem egy dedikált katonai korház,hanem egy állami csúcskorház.Akkor miért is a sereg büdzséjét/keretét terheli?Terhelje az egészségügyét,és a sereg csak a szükséges mértékig folyon bele.
Az idei költségvetés szerint a Honvéd Kórház költségvetése 43,3Mrd forint, amiből a HM csak 12,9Mrd-ot áll. A többit Ember Minisztérium.

Vagy a Falconok.Miért a sereg keretéből vannak fizetve?Kormánygépek.Tévedés ne essék,kellenek kormánygépek.Mondjuk a külügyminisztérium,vagy a kancellária költségkeretéből fizetve,és nem a honvédeleméböl.Ettől még az üzemeltető lehet a sereg.
A világon - szerintem - mindenhol a Légierő üzemelteti, és tartja fenn az ilyen protokolláris gépeket.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 155
113
Gondolom a "megéri" alatt a beszerzésekkel elérhető politikai jópontokra gondolsz,...
Igen, is,...hiszen irtam is hogy "egy plusz lap a tárgyalóasztalnál a nemzetközi politikában is."...de nem csak erről van szó.
...az átlag magyar tarkának ez a kérdés abszolút nem fontos, sőt felesleges kiadásnak tartják.
Szerintem az átlagpolgárt pont baromira nem érdekli a dolog
De nem is tüntikéznek,...nem azt irtam ,hogy fontos nekik, meg hogy érdekli őket, hanem azt hogy "megvan a társadalmi támogatottsága", de lehet az elfogadottság szót kellett volna használnom...
Aki erőt mutat, azt előbb-utóbb legalább emberszámba veszik, még az ellenségei is!
Ezt én is vallom,...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Igen, látszik a légierő jelvénye a szalagsávjai alatt, de a legszélső katona az nem légierős.
Én csak a jelvényéből mondtam, hanem mert felismertem! :p:D
DE a védelemgazdaságisok nem nagyon szoktak légierős kékben mutatkozni, sem a jogi tisztek.
Különben mindig a legmagasabb rendfokozatú számít az ügyben. Ahogy Törökországba nem a légierő tisztjei mentek (Böröndi volt ott, Maróth-tal), úgy Svédországba meg de! ;)
Még egy dolog:
Nekem egy kicsit meglepő volt elsőre Benkő papa, hogy egy ilyen tárgyalásra elmegy, mert Ő az ilyeneket nem szokta intézni, azonban itt a tárgyaló partner a svéd védelmi miniszter volt, Peter Hulquist:
peter-hultqvist.jpg

És hogy ez miért van így? Hát mert a mi gépeink hivatalosan nem a SAAB tulajdonát képezik, hanem a Svéd Légierőéi. A SAAB csak a supportot és az átépítést intézte.
És így van ez az összes eddigi olyan géppel, ami a svédeknél készült. Tehát akár a végleges kivásárlást intézzük, akár egy újabb tétel megvásárlásáról egyeztetünk, itt nem a SAAB-bal van dolgunk. Ha már megvettük a gépeket a maradványértéken, akkor az upgradet a SAAB-bal kell boltolnunk (természetesen a svéd exportengedélyek beszerzésével)
Ha pedig a svédeknél a MOD a tárgyalások vezetője, akkor Benkő papának is meg kell jelennie! Ez a protokoll része.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 737
113
És hogy ez miért van így? Hát mert a mi gépeink hivatalosan nem a SAAB tulajdonát képezik, hanem a Svéd Légierőéi. A SAAB csak a supportot és az átépítést intézte.
És így van ez az összes eddigi olyan géppel, ami a svédeknél készült. Tehát akár a végleges kivásárlást intézzük, akár egy újabb tétel megvásárlásáról egyeztetünk, itt nem a SAAB-bal van dolgunk. Ha már megvettük a gépeket a maradványértéken, akkor az upgradet a SAAB-bal kell boltolnunk (természetesen a svéd exportengedélyek beszerzésével)
Ha pedig a svédeknél a MOD a tárgyalások vezetője, akkor Benkő papának is meg kell jelennie! Ez a protokoll része.

Akkor nem azért van így, mert a svédektől is csak a svéd védelmi minisztériumon keresztül vehet bárki fegyvert?
Fegyver export kontroll. Mint az amerikaiaknál.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Igazából értik amit mondasz, csak baromira nem érdekel igazából senkit sem, hogy ez kissé jogi szürke zóna a népszava meg még kevésbé. Sőt az hogy a népszava írta meg a legtöbbeknek csak tovább csökkenti a hírértéket.
Igazad van. Inkább az ilyen bakikat kellene elkerülni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Nem zavar, ha kinevetnek. Csak Szolzsenyicin jut eszembe; vajon ha újraalakult volna a nyilas, SS, einsatzgruppe... Akkor is megőriznéd a humorodat? Engem, mint olyan embert, aki a bolsevik rémuralom miatt egyik nagyapját meg sem ismerhette (a másiktól is mindent el éve) nem a tréfa jut eszembe, hanem az, hogy ezt hogyan engedhetik meg. Apropó, ajánlom figyelmedbe Lindler szavait... Simán szó szerint hallani lehet bármely ellenzéki szájából. Túl sok az 1919 és analógia ahhoz, hogy nagyvonalúan figyelmen kívűl hagyjuk.
Ott van neked a masírozó szélsőjobb, örvendezzél. Egyébként a fehérterror sokkal durvább volt, az elkövetőket pedig mind felmentették. De ez itt már off.
 
  • Tetszik
Reactions: Robur

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 737
113
Háát nem olyan nagyon bonyolult ám kitalálni, ha a küldöttségben ott ül a tolmács másik oldalán (Benkő papához képest) a Légierő szemlélője Kilián Nándor dandártábornok.... aki mellesleg maga is Gripen pilóta! :rolleyes::D

Volt. Valamikor.
Utána kb. 5 évig volt Magyarország svédországi katonai attaséja.
Majd utána lett szemlélő.