A vezénylést civil munkaszerződéssel is meg lehet oldani.Vagy tartalékosi szerződéssel,amit szökség esetén lehet aktiválni.Viszont ha a HM létszámkeretbe akármit betehetek,mondván úgyis minden állami,jol el lehet bármit kenni,felelős meg sehol.
Mi a tökömről beszélsz?
A HM-nek intézményei, szervezetei vannak előre megszabott alkalmazotti keretszámokkal, állománytáblával és költségvetéssel. Csak úgy Te semmit nem tehetsz be!
Viszont minden hadseregnek van egészségügyi részlege, ami a katonaorvosokat, ápolókat, stb. magában foglalja. Aki majd háborús, vagy katasztrófa helyzetekben a hadsereg segélyhelyein, Role 2-3-4 kórházaiban a hadszíntéren vagy a hátországban el fogják látni a sérülteket, sebesülteket. Ezek az emberek speciális képzést kapnak, ugyanakkor nekik van egy rendes polgári orvosi szakvizsgájuk, eü-s szakmájuk is. És mivel szerencsére viszonylag ritkán van itthon háború, és fellázadna minden katonai eü-s, ha őket folyamatosan háborús zónában tartanák, ezért amikor nem gyakorlaton vannak, vagy nem misszióban, akkor itthon a Honvédkórház kötelékében látnak el civil embereket IS (mert mellesleg minden katonának jár, hogy a Honvédkórház ellátását "élvezze", még ha Szolnokon, vagy Debrecenben is él, és körzetesen a helyi kórházba kellene mennie). Akármilyen furcsán hangzik is ez neked, de ezeknek az orvosoknak mindkét képzettségére szüksége van az országnak, és óriási pazarlás lenne, ha békeidőben nem gyógyíthatnának civileket. Így hát létrehozták a Honvédkórházat vegyes finanszírozással, de elsősorban a HM felügyeletével, mert KELL lennie egy dedikált katonai eü intézménynek. Hogy miért vonták az addig civil alkalmazottakat HM "kezelésbe"? Gondolom, hallottál már az orvos és nővérhiányról szerte "kishazánkban".
Ha ezt nem lépik meg, akkor pillanatok alatt elszipkázták volna az ország más intézményei ezeket az embereket. És akkor nincs akit kivigyenek magukkal a katonák Misszióba. Hogy mégis miért mentek bele? Hát gondolom, egyrészt becsületből, másrészt mert a különlegesé alakított státuszuk miatt kaptak egy elég komoly béremelést. De aki esetleg ott dolgozik, az úgy is meg fog engem ebben erősíteni/cáfolni
Ugyanez vonatkozik a pénzügyi elszámolásra.Szervezeti rendszert pont ezért kéne helyrerakni,hogy ne lehessen keverni a feladatokat és költségkereteket.Hogy áttekinthető,elszámoltatható legyen a rendszer,egyértelmű felelőségi körökkel.
Miből gondolod, hogy jelenleg nem tiszták a felelősségi területek, költségkeretek? Mert szerintem fingod sincs róla!
Az, hogy mi itt a nyilvános költségvetési törvényekből (mellékletekből), zárszámadásokból mit olvasunk ki, az valahol fél úton van a találgatás és a kávézaccból vagy csirkebélből jóslás között. Persze vannak irányvonalak, sarokszámok, de te sem láthatod át a téged alkalmazó logisztikai cég könyvelési trükkjeit (biztos lehetsz benne, hogy vannak!!!
) a nyilvános mérlegből, vagy a saját fizetési papírodból (ez utóbbiból max. sejtéseid lehetnek
).
És az elszámolás ugyan ez.Nem az a probléma,hogy a Légierő üzemelteti a kormánygépet.Az természetes.A probléma az,hogy a véderő fejlesztési keretéből,annak terhére van véve,mint harcászati szállitógép.Ha szabadon lehet az egyik feladatkörre kiutalt pénzt más feladatkörre elkölteni,anélkül,hogy a könyvelésbe máshova kerülne a tétel,akkor gyakorlatilag felesleges könyvelni is.Minek,ha úgyis arra költik,amire akarják.Az elszámoltatás értelmetlenné,és feleslegessé válik.
Szerintem pont ezért kéne a szervezeti rendszer helyrerakásával kezdeni.Az egyértelmű hatás és felelőségi körök kialakitésával.
Le vagy maradva! A MH kötelékében repülő összes szállítógépnek percre/km-re pontos kimutatása van arról, hogy melyik minisztérium mikor mennyit használta a gépeket.
Majd hülye lenne nem behajtani a többieken a javakért folyó harcban az ilyen tökéletesen dokumentált költségeket. A keretszámokat pont mostanában adták ki valamelyik ellenzéki adatigénylésre. De nem a HM, mert Ő minden gépekkel kapcsolatos utat alapból titkosít. Hanem az érintett egyes (de nem az összes) minisztériumok válaszolták meg a hozzájuk benyújtott kérdéseket. Hogy miért nem kezeli a HM nyilvánosan a gépek mozgását? Hát mert katonai lajstromban vannak! Eszedbe jutna, hogy kikérd, és hogy ki is adják neked mondjuk a 42-es oldalszámú JAS 39 -es könnyű vadászbombázó tavalyi repüléseinek a listáját. Na ugye!
És ha a szervezeti rendszer kész,el kéne azt is dönteni,hogy mire,milyen feladatra kondicionáljuk a katonaságot.Mert jelenleg ebben is elkenést látok.Önálló országvédelmi erőröl beszélnek,de egy NATO szovetségi rendszerre kialakitott haderő képe körvonalazódik.
Márpedig a hadrend kialakitása erősen attol függ,hogy milyen várható harcformában,és milyen viszonyok között tervezik a csapatok lehetséges alkalmazását.
Te magad ismerted el, hogy per pillanat nem menne a 40.000-es Honvédség. Országvédelmi erőnek meg még az sem lenne elég önmagában.
Hogy Orbán kijelenti, hogy mit szeretne, az egy dolog, de a kérdés az, hogy mikorra jön az össze - ha egyáltalán.
(Nekem mondjuk meggyőződésem, hogy nem engedték még el ezt az önvédelem kérdését, és valamilyen formában, ösztönzőkkel, trükkökkel fel fognak duzzasztani egy tartalékot. A formája attól fog függeni - szerintem -, hogy mennyire lesz sikeres, és hatékony a mostani tartalékos rendszer. Amennyiben nem válik be, akkor valamelyik működő sorosos rendszert vesszük át. De ebből most nem akarok megint egy sorozásos vitaagymenést )