A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Én azért nagyon örülök, hogy a BMP-ink ('78-'79-esek voltak) nem lettek modernizálva!
Mostanra azok is mennének a zúzdába. Illetve szerencsés esetben már
A románok meg ellocsoltak 155M USD-t ('95-ös USD!!!) 99db korszerűsítésére. Szerintem az azóta eltelt időben bármikor vadi újakat vehettek volna 1,5M USD/db áron. (Nem mintha az szerintem jó opció lett volna.).
Azóta megint jóváhagytak egy újabb adag (48?) további modernizációját, még 138m USD-ért, miközben a 80A-n lévő 30-as úgy szalad át rajta, mint fos a libán.
A Spikeról meg annyit, hogy az egyáltalán nem biztos, hogy azokat a BMP-kre vették (sokkal inkább kézi indításúak lesznek azok), de azért sokat elmond, hogy 20, azaz húsz millió USDért vettek belőlük.
A nagyságrendről csak annyit, hogy Lettország 133M USD-ért vásárolt be Spikeból. :rolleyes:
Lehet, hogy tényleg volt már szó további rendelésről is, de én többet nem találtam.

Én sosem értem ezeket a kesergéseket a szovjet technikák elmaradt korszerűsítésével kapcsolatban.
Inkább örülni kéne ennek a szerencsének a "szerencsétlenségben".
Ha ezekre költünk, akkor ma még mindig mig-21-esek, meg Mig-29-esek őriznék délcegen a légteret. De legalább most dobhatnánk ki mind az összes repülőt, mind a BMP-ket, csomagban! :hadonaszos:
mli_84m_l4.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
szerintem az a 100-as löveg szart se ér a mi tankjaink ellen, de ha rakunk rá kazettákat vagy valami pluszt akkor meg pláne
az viszont gáz hogy nagyon rosszak az éjjellátóink :S

Nekik is ugyan ilyen szarok.Mindenki TR-85 meg TR-85M-ezik de azok nem a 70-ea hanem a 80-as évek haditechnikai színvonala.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Várjál várjál!
Hogy van egy ilyen képed, az nem jelenti azt, hogy ez rendszeresítve is van. Kétségtelen, hogy tesztelték, de nézd csak:
Ez a 2017-es parádé (elvileg ekkor már megvoltak a Spike-ok):
Ez meg a '18-as parádé:
MLI-84M_vbci_Roumanie_002.jpg

Ez meg egy 2014-es kép:
35571d9f-dbb8-4bff-cd29-f6ff940d06f1.jpg


Nem gondolod, hogy ha egy 2018-as, 2017-es, és 2014-es képen ugyan az az indító van és a Spike-ot valamikor 2016-után vették, akkor ott valami nem stimmel?
Na így néz ki a Spike indítója, a román tornyon:
63b9ab81-dd5f-4020-d07d-03a83e6ba58e.jpg


De én eddig csak olyan képet találtam, hogy a gyárudvaron állnak, esetleg a csarnokban. Minden másik képen a szerb Maljutkás tornyot látod gyakorlatokon. Ha egyáltalán, mert gyakran csak a 25-ös ágyú van fent, más semmi.
Legalább is én annak azonosítom az álló (egymás felett lévő elrendezésű) indítókat:
7c19bad4-3cab-4742-81af-208b2325118c.jpg

Szóval ez a Spike integrációs dolog még messze nem százas nekem. Annál is inkább, mert szerintem már 2018-ban is azzal tolták volna a parádén.
Hja meg a végén még találtam 2019-est is:

És így utólag is bocs az OFF-ért! :oops:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Várjál várjál!
Hogy van egy ilyen képed, az nem jelenti azt, hogy ez rendszeresítve is van. Kétségtelen, hogy tesztelték, de nézd csak:
Ez a 2017-es parádé (elvileg ekkor már megvoltak a Spike-ok):
Ez meg a '18-as parádé:
MLI-84M_vbci_Roumanie_002.jpg

Ez meg egy 2014-es kép:
35571d9f-dbb8-4bff-cd29-f6ff940d06f1.jpg


Nem gondolod, hogy ha egy 2018-as, 2017-es, és 2014-es képen ugyan az az indító van és a Spike-ot valamikor 2016-után vették, akkor ott valami nem stimmel?
Na így néz ki a Spike indítója, a román tornyon:
63b9ab81-dd5f-4020-d07d-03a83e6ba58e.jpg


De én eddig csak olyan képet találtam, hogy a gyárudvaron állnak, esetleg a csarnokban. Minden másik képen a szerb Maljutkás tornyot látod gyakorlatokon. Ha egyáltalán, mert gyakran csak a 25-ös ágyú van fent, más semmi.
Legalább is én annak azonosítom az álló (egymás felett lévő elrendezésű) indítókat:
7c19bad4-3cab-4742-81af-208b2325118c.jpg

Szóval ez a Spike integrációs dolog még messze nem százas nekem. Annál is inkább, mert szerintem már 2018-ban is azzal tolták volna a parádén.
Hja meg a végén még találtam 2019-est is:

És így utólag is bocs az OFF-ért! :oops:
Opcionális.Maljutka 2T és a Spike egyaránt inditható róluk.Ilyen volt a magyar protó is,csak Konkursal.Sőt,azt C+D kiállitáson iker Stinger inditóval láttam kiállitva.
De proto szinten a helyi gyártású BTR(TAB) átfegyverzés is történt.Tudtommal nem volt sorozat átalakitás.(ez is tervbe volt véve nálunk is a BMP után)
zimbru_2000.jpg

Én úgy tudom,hogy 1000db rakétát vettek az MLI-khez és a modernizált Pumákhoz.És nekik is van Konkursuk is,nameg a jó öreg Maljutka modernizált változatai
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 380
7 876
113
Bocs ezt elkevertem a 2T-t (ez a szerb)
Hát én ezzel a szerb Maljutka cuccossal kiegyeznék. A szerbek rendesen felhúzták mostanra. A legújabb változatok már tandemfejesek és másfélszer gyorsabbak. Nem beszélve arról hogy az irányítást is fejlesztik rendesen. Az ősrégi jostik már felejtős :) Az új változatok úgy mennének át a tr-85 ön mint fos a libán, meg bármin amin nincs modern kieg páncélzat. Sztem a Piranha 5 et is megenné. Olcsó használható egyszerű cucc.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 113
31 076
113
Hát én ezzel a szerb Maljutka cuccossal kiegyeznék. A szerbek rendesen felhúzták mostanra. A legújabb változatok már tandemfejesek és másfélszer gyorsabbak. Nem beszélve arról hogy az irányítást is fejlesztik rendesen. Az ősrégi jostik már felejtős :) Az új változatok úgy mennének át a tr-85 ön mint fos a libán, meg bármin amin nincs modern kieg páncélzat. Sztem a Piranha 5 et is megenné. Olcsó használható egyszerű cucc.
Már a 70es években volt vezetékes félautomata célravezetésű Maljutka.És 30+ éve van tandemfejes változat is.
És kilövi az alighanem a Leo2A7t is.Ha szemből nem is,de oldalrol.
Mert a manőverező összfegyvernemi harcban a manőverező szócska nem azt jelenti,hogy lovagi tornán lévő lándzsás lovasok módjára szemberohanunk az ellenséggel.Megkerülés,átkarolás,oldaltámadás.
91ben az amik a Bradly 25milis gá-jával lőttek ki iraki T72eket.Ugyanazt a lőszert használja a románok zsidő tornya is.Na nem szemből,hanem hátulrol.És nem futottak az irakiak,hanem megkerülték és hátbatámadták őket.(Köztársasági Gárdának voltak 72ei,és ők amerikai értékelés szerint is bátran és kitartóan harcoltak 91ben)
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 001
32 375
113
Már a 70es években volt vezetékes félautomata célravezetésű Maljutka.És 30+ éve van tandemfejes változat is.
És kilövi az alighanem a Leo2A7t is.Ha szemből nem is,de oldalrol.
Mert a manőverező összfegyvernemi harcban a manőverező szócska nem azt jelenti,hogy lovagi tornán lévő lándzsás lovasok módjára szemberohanunk az ellenséggel.Megkerülés,átkarolás,oldaltámadás.
91ben az amik a Bradly 25milis gá-jával lőttek ki iraki T72eket.Ugyanazt a lőszert használja a románok zsidő tornya is.Na nem szemből,hanem hátulrol.És nem futottak az irakiak,hanem megkerülték és hátbatámadták őket.(Köztársasági Gárdának voltak 72ei,és ők amerikai értékelés szerint is bátran és kitartóan harcoltak 91ben)

A T-72-est a BTR-80A 30mm-ese is átviszi oldalról, itthon is kipróbálták. Igaz asszem csak 400 m-ről.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
Már a 70es években volt vezetékes félau-et is tomata célravezetésű Maljutka.És 30+ éve van tandemfejes változat is. És kilövi az alighanem a Leo2A7t is.Ha szemből nem is,de oldalrol. Mert a manőverező összfegyvernemi harcban a manőverező szócska nem azt jelenti,hogy lovagi tornán lévő lándzsás lovasok módjára szemberohanunk az ellenséggel.Megkerülés,átkarolás,oldaltámadás. 91ben az amik a Bradly 25milis gá-jával lőttek ki iraki T72eket.Ugyanazt a lőszert használja a románok zsidő tornya is.Na nem szemből,hanem hátulrol.És nem futottak az irakiak,hanem megkerülték és hátbatámadták őket.(Köztársasági Gárdának voltak 72ei,és ők amerikai értékelés szerint is bátran és kitartóan harcoltak 91ben)


Most kellen megvenni egy ilyen "gyárat" vmelyik ex-SzU/VSz országtól, tudunk adni Mig-29-et is ;)

Bulgária, stb(?)...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 162
10 905
113
Most kellen megvenni egy ilyen "gyárat" vmelyik ex-SzU/VSz országtól, tudunk adni Mig-29-et is ;)

Bulgária, stb(?)...

Már vettünk valami ukrán gyárat is önvédelmi berendezéshez. Arról is nagy csend van.


Rendben és azt is elképzelhetőnek tartom, hogy úgy a HAWK mint a KUB rendszerek fele van beverhető állapotben. De akkor sem kéne annyira lazán kezelni ezeket.

Nem azt mondta, hogy veszteség nélkül.