A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
mli_84m_l4.jpg
Várjál várjál!
Hogy van egy ilyen képed, az nem jelenti azt, hogy ez rendszeresítve is van. Kétségtelen, hogy tesztelték, de nézd csak:
Ez a 2017-es parádé (elvileg ekkor már megvoltak a Spike-ok):
Ez meg a '18-as parádé:
MLI-84M_vbci_Roumanie_002.jpg

Ez meg egy 2014-es kép:
35571d9f-dbb8-4bff-cd29-f6ff940d06f1.jpg


Nem gondolod, hogy ha egy 2018-as, 2017-es, és 2014-es képen ugyan az az indító van és a Spike-ot valamikor 2016-után vették, akkor ott valami nem stimmel?
Na így néz ki a Spike indítója, a román tornyon:
63b9ab81-dd5f-4020-d07d-03a83e6ba58e.jpg


De én eddig csak olyan képet találtam, hogy a gyárudvaron állnak, esetleg a csarnokban. Minden másik képen a szerb Maljutkás tornyot látod gyakorlatokon. Ha egyáltalán, mert gyakran csak a 25-ös ágyú van fent, más semmi.
Legalább is én annak azonosítom az álló (egymás felett lévő elrendezésű) indítókat:
7c19bad4-3cab-4742-81af-208b2325118c.jpg

Szóval ez a Spike integrációs dolog még messze nem százas nekem. Annál is inkább, mert szerintem már 2018-ban is azzal tolták volna a parádén.
Hja meg a végén még találtam 2019-est is:

És így utólag is bocs az OFF-ért! :oops:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 176
113
Várjál várjál!
Hogy van egy ilyen képed, az nem jelenti azt, hogy ez rendszeresítve is van. Kétségtelen, hogy tesztelték, de nézd csak:
Ez a 2017-es parádé (elvileg ekkor már megvoltak a Spike-ok):
Ez meg a '18-as parádé:
MLI-84M_vbci_Roumanie_002.jpg

Ez meg egy 2014-es kép:
35571d9f-dbb8-4bff-cd29-f6ff940d06f1.jpg


Nem gondolod, hogy ha egy 2018-as, 2017-es, és 2014-es képen ugyan az az indító van és a Spike-ot valamikor 2016-után vették, akkor ott valami nem stimmel?
Na így néz ki a Spike indítója, a román tornyon:
63b9ab81-dd5f-4020-d07d-03a83e6ba58e.jpg


De én eddig csak olyan képet találtam, hogy a gyárudvaron állnak, esetleg a csarnokban. Minden másik képen a szerb Maljutkás tornyot látod gyakorlatokon. Ha egyáltalán, mert gyakran csak a 25-ös ágyú van fent, más semmi.
Legalább is én annak azonosítom az álló (egymás felett lévő elrendezésű) indítókat:
7c19bad4-3cab-4742-81af-208b2325118c.jpg

Szóval ez a Spike integrációs dolog még messze nem százas nekem. Annál is inkább, mert szerintem már 2018-ban is azzal tolták volna a parádén.
Hja meg a végén még találtam 2019-est is:

És így utólag is bocs az OFF-ért! :oops:
Opcionális.Maljutka 2T és a Spike egyaránt inditható róluk.Ilyen volt a magyar protó is,csak Konkursal.Sőt,azt C+D kiállitáson iker Stinger inditóval láttam kiállitva.
De proto szinten a helyi gyártású BTR(TAB) átfegyverzés is történt.Tudtommal nem volt sorozat átalakitás.(ez is tervbe volt véve nálunk is a BMP után)
zimbru_2000.jpg

Én úgy tudom,hogy 1000db rakétát vettek az MLI-khez és a modernizált Pumákhoz.És nekik is van Konkursuk is,nameg a jó öreg Maljutka modernizált változatai
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Bocs ezt elkevertem a 2T-t (ez a szerb)
Hát én ezzel a szerb Maljutka cuccossal kiegyeznék. A szerbek rendesen felhúzták mostanra. A legújabb változatok már tandemfejesek és másfélszer gyorsabbak. Nem beszélve arról hogy az irányítást is fejlesztik rendesen. Az ősrégi jostik már felejtős :) Az új változatok úgy mennének át a tr-85 ön mint fos a libán, meg bármin amin nincs modern kieg páncélzat. Sztem a Piranha 5 et is megenné. Olcsó használható egyszerű cucc.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 176
113
Hát én ezzel a szerb Maljutka cuccossal kiegyeznék. A szerbek rendesen felhúzták mostanra. A legújabb változatok már tandemfejesek és másfélszer gyorsabbak. Nem beszélve arról hogy az irányítást is fejlesztik rendesen. Az ősrégi jostik már felejtős :) Az új változatok úgy mennének át a tr-85 ön mint fos a libán, meg bármin amin nincs modern kieg páncélzat. Sztem a Piranha 5 et is megenné. Olcsó használható egyszerű cucc.
Már a 70es években volt vezetékes félautomata célravezetésű Maljutka.És 30+ éve van tandemfejes változat is.
És kilövi az alighanem a Leo2A7t is.Ha szemből nem is,de oldalrol.
Mert a manőverező összfegyvernemi harcban a manőverező szócska nem azt jelenti,hogy lovagi tornán lévő lándzsás lovasok módjára szemberohanunk az ellenséggel.Megkerülés,átkarolás,oldaltámadás.
91ben az amik a Bradly 25milis gá-jával lőttek ki iraki T72eket.Ugyanazt a lőszert használja a románok zsidő tornya is.Na nem szemből,hanem hátulrol.És nem futottak az irakiak,hanem megkerülték és hátbatámadták őket.(Köztársasági Gárdának voltak 72ei,és ők amerikai értékelés szerint is bátran és kitartóan harcoltak 91ben)
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 429
33 716
113
Már a 70es években volt vezetékes félautomata célravezetésű Maljutka.És 30+ éve van tandemfejes változat is.
És kilövi az alighanem a Leo2A7t is.Ha szemből nem is,de oldalrol.
Mert a manőverező összfegyvernemi harcban a manőverező szócska nem azt jelenti,hogy lovagi tornán lévő lándzsás lovasok módjára szemberohanunk az ellenséggel.Megkerülés,átkarolás,oldaltámadás.
91ben az amik a Bradly 25milis gá-jával lőttek ki iraki T72eket.Ugyanazt a lőszert használja a románok zsidő tornya is.Na nem szemből,hanem hátulrol.És nem futottak az irakiak,hanem megkerülték és hátbatámadták őket.(Köztársasági Gárdának voltak 72ei,és ők amerikai értékelés szerint is bátran és kitartóan harcoltak 91ben)

A T-72-est a BTR-80A 30mm-ese is átviszi oldalról, itthon is kipróbálták. Igaz asszem csak 400 m-ről.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
Már a 70es években volt vezetékes félau-et is tomata célravezetésű Maljutka.És 30+ éve van tandemfejes változat is. És kilövi az alighanem a Leo2A7t is.Ha szemből nem is,de oldalrol. Mert a manőverező összfegyvernemi harcban a manőverező szócska nem azt jelenti,hogy lovagi tornán lévő lándzsás lovasok módjára szemberohanunk az ellenséggel.Megkerülés,átkarolás,oldaltámadás. 91ben az amik a Bradly 25milis gá-jával lőttek ki iraki T72eket.Ugyanazt a lőszert használja a románok zsidő tornya is.Na nem szemből,hanem hátulrol.És nem futottak az irakiak,hanem megkerülték és hátbatámadták őket.(Köztársasági Gárdának voltak 72ei,és ők amerikai értékelés szerint is bátran és kitartóan harcoltak 91ben)


Most kellen megvenni egy ilyen "gyárat" vmelyik ex-SzU/VSz országtól, tudunk adni Mig-29-et is ;)

Bulgária, stb(?)...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 371
11 333
113
Most kellen megvenni egy ilyen "gyárat" vmelyik ex-SzU/VSz országtól, tudunk adni Mig-29-et is ;)

Bulgária, stb(?)...

Már vettünk valami ukrán gyárat is önvédelmi berendezéshez. Arról is nagy csend van.


Rendben és azt is elképzelhetőnek tartom, hogy úgy a HAWK mint a KUB rendszerek fele van beverhető állapotben. De akkor sem kéne annyira lazán kezelni ezeket.

Nem azt mondta, hogy veszteség nélkül.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Most kellen megvenni egy ilyen "gyárat" vmelyik ex-SzU/VSz országtól, tudunk adni Mig-29-et is ;)

Bulgária, stb(?)...
Arra azért kíváncsi leszek hogy egy esetleges balkáni krizisnél befolyás szerzést il megtartást hogyan oldanánk meg? Mert ugyan úgy támogatást kellene nyújtani mint anno a horvátoknak annak idején. Igaz az más tészta volt és más jelegű. Szóban és apró segítségekkel nem oldanánk meg mert akkor az a kerítés csak disznek lesz ott.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 713
76 740
113
[

Ukrán gyárat???

Ha jól emlékszem, évekkel ezelőtt egy kft. kapott kb. 1 milliárd Ft állami támogatást két részletben, épületbővítésre és ukrán licenc megvásárlására egy gyártósorral együtt. Valamilyen infra zavarótöltet akartak gyártani. Azóta sincs róluk semmi hír. A weboldalukon voltak fotók is a gyártósor darabjairól és valamilyen ellenőrző állomásról. De most nem ugrik be a nevük. Ha jól emlékszem szolnokiak. Hátha valakinek beugrik...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az egy izraeli OWS-25R torony. És kétlem, hogy az izraeliek nem tudnák integrálni a saját maguk fejlesztette rakétát a saját maguk fejlesztette toronyra.
Opcionális.Maljutka 2T és a Spike egyaránt inditható róluk.Ilyen volt a magyar protó is,csak Konkursal.Sőt,azt C+D kiállitáson iker Stinger inditóval láttam kiállitva.
De proto szinten a helyi gyártású BTR(TAB) átfegyverzés is történt.Tudtommal nem volt sorozat átalakitás.(ez is tervbe volt véve nálunk is a BMP után)
zimbru_2000.jpg

Én úgy tudom,hogy 1000db rakétát vettek az MLI-khez és a modernizált Pumákhoz.És nekik is van Konkursuk is,nameg a jó öreg Maljutka modernizált változatai
Részben revideálnám a korábbi kijelentéseimet.
Ugyanis nem hagyott nyugodni ez az indító. És tudtam, hogy már láttam valahol.
De meg is van, hogy miért kavart meg. Szóval a függőleges elrendezés nekem azt súgta, ez az indító csak egy beburkolt Maljutka indító (Mivel a román toronycserénél mindkét rakétát írták). Azonban ismerős volt ez nekem, és meg akartam róla győződni, hogy ne írjak marhaságot.
Szóval a cseh Pandur 2-eseken is ugyan ez az indító (nem torony) van fenn:
5858163749_ff695e1a5e_b.jpg

Hja meg kivéve, ha nem ez o_O:D:
Pandur_II_2_CZ_M1_wheeled_armoured_infantry_fighting_vehicle_Czech_Republic_army_640.jpg

Szóval lehetséges az integráció (bár az is felmerült bennem, hogy ez egy dummy block a tornyon :oops::D)
Ezen felül találtam forrást 950db Spike LR beszerzésére és toronyba való beszerelésükre.
Azaz lehet azokban a dobozokban Spike rakéta, még akkor is, ha nekem a dummy block sokkal valószínű. ;)