A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 869
113
Most kellen megvenni egy ilyen "gyárat" vmelyik ex-SzU/VSz országtól, tudunk adni Mig-29-et is ;)

Bulgária, stb(?)...
Arra azért kíváncsi leszek hogy egy esetleges balkáni krizisnél befolyás szerzést il megtartást hogyan oldanánk meg? Mert ugyan úgy támogatást kellene nyújtani mint anno a horvátoknak annak idején. Igaz az más tészta volt és más jelegű. Szóban és apró segítségekkel nem oldanánk meg mert akkor az a kerítés csak disznek lesz ott.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 139
73 698
113
[

Ukrán gyárat???

Ha jól emlékszem, évekkel ezelőtt egy kft. kapott kb. 1 milliárd Ft állami támogatást két részletben, épületbővítésre és ukrán licenc megvásárlására egy gyártósorral együtt. Valamilyen infra zavarótöltet akartak gyártani. Azóta sincs róluk semmi hír. A weboldalukon voltak fotók is a gyártósor darabjairól és valamilyen ellenőrző állomásról. De most nem ugrik be a nevük. Ha jól emlékszem szolnokiak. Hátha valakinek beugrik...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 404
113
Az egy izraeli OWS-25R torony. És kétlem, hogy az izraeliek nem tudnák integrálni a saját maguk fejlesztette rakétát a saját maguk fejlesztette toronyra.
Opcionális.Maljutka 2T és a Spike egyaránt inditható róluk.Ilyen volt a magyar protó is,csak Konkursal.Sőt,azt C+D kiállitáson iker Stinger inditóval láttam kiállitva.
De proto szinten a helyi gyártású BTR(TAB) átfegyverzés is történt.Tudtommal nem volt sorozat átalakitás.(ez is tervbe volt véve nálunk is a BMP után)
zimbru_2000.jpg

Én úgy tudom,hogy 1000db rakétát vettek az MLI-khez és a modernizált Pumákhoz.És nekik is van Konkursuk is,nameg a jó öreg Maljutka modernizált változatai
Részben revideálnám a korábbi kijelentéseimet.
Ugyanis nem hagyott nyugodni ez az indító. És tudtam, hogy már láttam valahol.
De meg is van, hogy miért kavart meg. Szóval a függőleges elrendezés nekem azt súgta, ez az indító csak egy beburkolt Maljutka indító (Mivel a román toronycserénél mindkét rakétát írták). Azonban ismerős volt ez nekem, és meg akartam róla győződni, hogy ne írjak marhaságot.
Szóval a cseh Pandur 2-eseken is ugyan ez az indító (nem torony) van fenn:
5858163749_ff695e1a5e_b.jpg

Hja meg kivéve, ha nem ez o_O:D:
Pandur_II_2_CZ_M1_wheeled_armoured_infantry_fighting_vehicle_Czech_Republic_army_640.jpg

Szóval lehetséges az integráció (bár az is felmerült bennem, hogy ez egy dummy block a tornyon :oops::D)
Ezen felül találtam forrást 950db Spike LR beszerzésére és toronyba való beszerelésükre.
Azaz lehet azokban a dobozokban Spike rakéta, még akkor is, ha nekem a dummy block sokkal valószínű. ;)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Részben revideálnám a korábbi kijelentéseimet.
Ugyanis nem hagyott nyugodni ez az indító. És tudtam, hogy már láttam valahol.
De meg is van, hogy miért kavart meg. Szóval a függőleges elrendezés nekem azt súgta, ez az indító csak egy beburkolt Maljutka indító (Mivel a román toronycserénél mindkét rakétát írták). Azonban ismerős volt ez nekem, és meg akartam róla győződni, hogy ne írjak marhaságot.
Szóval a cseh Pandur 2-eseken is ugyan ez az indító (nem torony) van fenn:
5858163749_ff695e1a5e_b.jpg

Hja meg kivéve, ha nem ez o_O:D:
Pandur_II_2_CZ_M1_wheeled_armoured_infantry_fighting_vehicle_Czech_Republic_army_640.jpg

Szóval lehetséges az integráció (bár az is felmerült bennem, hogy ez egy dummy block a tornyon :oops::D)
Ezen felül találtam forrást 950db Spike LR beszerzésére és toronyba való beszerelésükre.
Azaz lehet azokban a dobozokban Spike rakéta, még akkor is, ha nekem a dummy block sokkal valószínű. ;)
A spiket a priannakhoz se tudtak tokeletesen integralni nekik. Ha ok ezt mar evekkel ezelott megtudtak volna tenni egy ezereves harcjarmu sok eves tornyaval most nem lenne akkora szopolec hogy az uj regi jarmuveikre integralva legyen...

Tr 85 m mig 21 modernizacio. Mind mind csak par db os es a teljes kepesseget eggyik sem hordozza... /ertsd valameiken ez valameik jarmuvon az van itegralva valameiken meg amaz a beharangozttakbol./ ergo valami nem oke kiserletek. Ha minden oke lett volna osszegyurtak volna 1 be./ aromannal a tomeg a mervado. Nem a szinvonal. Elvileg sok mindent gyartanak a valosag meg az hogy gyartottak. S60 at gyartottunk mi is. Ma nem tudnank ripp ropp annyi erovel es idovel penzel meg valami ujat is tudnank gyartani... Na a romannal ugyan ez a helyzet...
A bolgarokkal viszont erdemes bratyizni fegyver kapcsan van sok mindenuk amit gyarthatnank es van sok minden amit ertekesiteni tudnak./a cseheknel jobb uzleti partnerek./ha tudjak hogy kell veluk banni./

Egyebkent az itobbi par nap kommentjeibol az jott le hogy sokannemtudjak hogy eszakerdely hogy kerult vissza... /en szerencsere gyerekkorom ota tudom es nem feledem. Egy eleve vesztesre itelt sereggel felvonultunk a hataraikhoz./erohatranyba a viszonylag jol kiepitett vedelmi allasokba csucsulu tuleroben levo ellenseggel szembe./ mind ezt jo idobe es gyoztunk puskaloves nelkul./... Ezt ne feledjuk.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 846
4 835
113
Kb 20perce M1 autópályán T72-esek Bp felé (.persze nem saját lábon :D) úticél valószínűleg Nyírtelek
Csak tudnám anno melyik nagyokos találta ki, hogy a központi raktárbázis Nyírteleken legyen a román és az ukrán határ mellett. Lehetőleg úgy, hogy az ellenséges tüzérség lőtávolságán belül legyen, hogy még csak meg se kelljen mozdulniuk. Rengeteg elhagyott korábbi laktanya van a Dunántúlon is, nem lehetne ott tárolni a tartalék haditechnikát? Mondjuk ugyanez vonatkozik a Nasams-ra is ha egyszer végre megvesszük: az biztos, hogy nem Győrben lenne a helye, hanem valahol a Dunától keletre. Leginkább Kecskeméten.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 045
113
Már a 70es években volt vezetékes félautomata célravezetésű Maljutka.És 30+ éve van tandemfejes változat is.
És kilövi az alighanem a Leo2A7t is.Ha szemből nem is,de oldalrol.
Mert a manőverező összfegyvernemi harcban a manőverező szócska nem azt jelenti,hogy lovagi tornán lévő lándzsás lovasok módjára szemberohanunk az ellenséggel.Megkerülés,átkarolás,oldaltámadás.
91ben az amik a Bradly 25milis gá-jával lőttek ki iraki T72eket.Ugyanazt a lőszert használja a románok zsidő tornya is.Na nem szemből,hanem hátulrol.És nem futottak az irakiak,hanem megkerülték és hátbatámadták őket.(Köztársasági Gárdának voltak 72ei,és ők amerikai értékelés szerint is bátran és kitartóan harcoltak 91ben)

Az ellenseg is manőverezik...Nem azért a legpáncélozottabb rész a front mert ez volt szimpatikus a mérnököknek,henem mert itt éri a legtöbb találat a manőverező összfegyvernemi harcászatban a harckocsikat.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 633
5 357
113
Mennyit láttál ?

Sajnos én is csak olvastam, darabszám nem volt írva. Nézem a vasutas fórumokat is, semmi infó. Éjfél körül voltam fradi pu-n is, itt szoktak várakozni a szerelvények, most sajnos nem volt szerencsém...


Csak tudnám anno melyik nagyokos találta ki, hogy a központi raktárbázis Nyírteleken legyen a román és az ukrán határ mellett. Lehetőleg úgy, hogy az ellenséges tüzérség lőtávolságán belül legyen, hogy még csak meg se kelljen mozdulniuk. Rengeteg elhagyott korábbi laktanya van a Dunántúlon is, nem lehetne ott tárolni a tartalék haditechnikát? Mondjuk ugyanez vonatkozik a Nasams-ra is ha egyszer végre megvesszük: az biztos, hogy nem Győrben lenne a helye, hanem valahol a Dunától keletre. Leginkább Kecskeméten.

Nyírtelek/Központi raktárbázis = kórházi elfekvő, onnan nem kerül vissza már semmi használható. Tulajdonképp, ha az ellen megsorozza, még jól is járunk, nem kell költeni a megsemmisítésre
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
Részben revideálnám a korábbi kijelentéseimet.
Ugyanis nem hagyott nyugodni ez az indító. És tudtam, hogy már láttam valahol.
De meg is van, hogy miért kavart meg. Szóval a függőleges elrendezés nekem azt súgta, ez az indító csak egy beburkolt Maljutka indító (Mivel a román toronycserénél mindkét rakétát írták). Azonban ismerős volt ez nekem, és meg akartam róla győződni, hogy ne írjak marhaságot.
Szóval a cseh Pandur 2-eseken is ugyan ez az indító (nem torony) van fenn:
5858163749_ff695e1a5e_b.jpg

Hja meg kivéve, ha nem ez o_O:D:
Pandur_II_2_CZ_M1_wheeled_armoured_infantry_fighting_vehicle_Czech_Republic_army_640.jpg

Szóval lehetséges az integráció (bár az is felmerült bennem, hogy ez egy dummy block a tornyon :oops::D)
Ezen felül találtam forrást 950db Spike LR beszerzésére és toronyba való beszerelésükre.
Azaz lehet azokban a dobozokban Spike rakéta, még akkor is, ha nekem a dummy block sokkal valószínű. ;)
Ok, legyen akkor csak maljutka indító, de az a tény, hogy nálunk rendszeresítve van Spike előnyt biztosít.
Maljutkát meg gyártottak (gyártanak?) ők is. Volt is valahol fénykép román maljutkával az orrában Milan harci résszel.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
3 983
14 007
113
Nagy hülyeség lenne a Leok hadrendbe állítása után a meglévő T72-et átalakítani IFVre? Amolyan gyalogság támogató, de az átlagnál jobban páncélozott járműre? Le a toronnyal, ágyúval, helyére valami automatizált tornyot 40mm-el, szenzorokkal, stb?!
Csökkenne a súly, javulna a mobilitás, ha kell az oldalán is erősíthetnénk, mindent a meglévő futómű átalakítása nélkül.
 
  • Tetszik
Reactions: vata and LMzek 2.0

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 431
113
Nagy hülyeség lenne a Leok hadrendbe állítása után a meglévő T72-et átalakítani IFVre? Amolyan gyalogság támogató, de az átlagnál jobban páncélozott járműre? Le a toronnyal, ágyúval, helyére valami automatizált tornyot 40mm-el, szenzorokkal, stb?!
Csökkenne a súly, javulna a mobilitás, ha kell az oldalán is erősíthetnénk, mindent a meglévő futómű átalakítása nélkül.

Mind a 30 darabot, nem lesz az sok? :p:D
A valasz: nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Zaphod Beeblebrox
K

kamm

Guest
Nagy hülyeség lenne a Leok hadrendbe állítása után a meglévő T72-et átalakítani IFVre?

ORBITALIS.

Amolyan gyalogság támogató, de az átlagnál jobban páncélozott járműre? Le a toronnyal, ágyúval, helyére valami automatizált tornyot 40mm-el, szenzorokkal, stb?!
Csökkenne a súly, javulna a mobilitás, ha kell az oldalán is erősíthetnénk, mindent a meglévő futómű átalakítása nélkül.

Jezusom, el ne kezdjuk ezt a hazibarkacs temat megint...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Nagy hülyeség lenne a Leok hadrendbe állítása után a meglévő T72-et átalakítani IFVre? Amolyan gyalogság támogató, de az átlagnál jobban páncélozott járműre? Le a toronnyal, ágyúval, helyére valami automatizált tornyot 40mm-el, szenzorokkal, stb?!
Csökkenne a súly, javulna a mobilitás, ha kell az oldalán is erősíthetnénk, mindent a meglévő futómű átalakítása nélkül.
Semmi nem hülyeség amivel nőne a harcérték, de nem térül meg, mondhatni gombhoz kabátot.
Egy modern 40mm-es torony drágább mint maga a T-72, átalakítással, járulékos beruházásokkal együtt meg már majdnem ott vagy, hogy veszel egy zsír új harcjárművet. Ez ellen a darabszám növelésével lehetne tenni (fix költségeket szétosztandó), de ha nem veszünk valahonnan akkor nincs annyi T-72 elfekvőben sem, hogy megérje.
Ez az elmélet. Gyakorlatilag meg akarat és igény kérdése bármi.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 404
113
Nagy hülyeség lenne a Leok hadrendbe állítása után a meglévő T72-et átalakítani IFVre? Amolyan gyalogság támogató, de az átlagnál jobban páncélozott járműre? Le a toronnyal, ágyúval, helyére valami automatizált tornyot 40mm-el, szenzorokkal, stb?!
Csökkenne a súly, javulna a mobilitás, ha kell az oldalán is erősíthetnénk, mindent a meglévő futómű átalakítása nélkül.
Ezeknek csak akkor van értelme, ha rendelkezésre állnak a megfelelő elemek hazai fejlesztésben. Torony, érzékelő, ágyú, páncélzat, futómű.
Illetve, ha az adott kategóriából nem tudunk, vagy nem érdemes újat venni. Pl. A lengyelek azért mókolnak a Leókon, meg a T-72-kön, mert egyrészt van egy működő hadiipari hátterük, másrészt van a gyártó oldaláról támogatói szándék (még ha rohadt drágán is), valamint nem nagyon van olyan alternatíva amire érdemes lenne elkölteni dollár milliárdokat.
Namost nekünk a T-72-esek kapcsán ezek közül semmi nincs. És akkor ínnentől kezdődik a kendácsolás, ráadásul kurv@ drágán. A románok is elköltöttek (vagy el fognak költeni) minimum 1-2x annyi pénzt, mint amit egy vadi új BMP érne. Ehhez képest 40 éves járművek vannak henkölve.
A piac meg tele van IFV-vel. ASCOD (és annak derivatcsak hogy GDELS vonalon maradjanak), PUMA, CV90, Lynx, Kaplan, ACV, de ha minden kötél szakad, akkor amolyan horvátosan ott a Bradley is.
Namost, ha még nem is tűnik olyan rossz ötletnek, hogy T-72 alapon lértehozzunk egy 3 fős lánctalpas Scorpion-t, akkor is ott a probléma, hogy ehhez MINDENT vennünk kellene. Ami meg annyira megdrágítaná a projektet, hogy nincs értelme belekezdeni. Ha meg egy ilyen projektbe belekezdesz, akkor a hajtáshoz is hozzá kell nyúlni. Nem is azért mert a tömeged nő, hanem mert ha felteszel egy vadiúj tornyot (mondjuk egy moduláris Cockerill-t) akkor nehogy az legyen, hogy a felújított T-72-es motor miatt kelljen megint 3-4 év múlva selejtezni az egész miskulanciát.
Én tényleg csak végszükség esetén nyúlnék egy 30-40 éves konstrukció modernizálásához. De akkor is inkább csak csak gyári támogatással.
Per pillanat nincs végszükség. Örüljünk, ha egyelőre a Leok személyzetét ki fogjuk tudni állítani.