A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Hová kellene menni aláírni a Lynx, Puma, Boxer miatt? (Ha ők nem jöttek már ide valamikor...)

RM Düsseldorf, KMW München. Düsseldorfban Armin Pappergert keressék, Münchenben Frank Haunt. :D
A Puműhoz és a Boxerhez mind a kettő aláírása kell szerintem. Ha Haunt nem találják, akkor Lynxet veszünk. :D
:hadonaszos: De azért keressék a Papperger mellett őt is! Nehogy itt elgaloppérozzák a mozgalmat...! :hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 457
46 354
113
RM Düsseldorf, KMW München. Düsseldorfban Armin Pappergert keressék, Münchenben Frank Haunt. :D
A Puműhoz és a Boxerhez mind a kettő aláírása kell szerintem. Ha Haunt nem találják, akkor Lynxet veszünk. :D
:hadonaszos: De azért keressék a Papperger mellett őt is! Nehogy itt elgaloppérozzák a mozgalmat...! :hadonaszos:
Általában ilyenkor a hegy megy Mohamedhez! :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 101
73 631
113
Azzal hozzák az A4 eseket Mzgyarországra?

Nem valószínű, mert nem fér be. Lehet csak kimentek megnézni, hogy állnak a felújítással a németek, kész lesznek-e határidőre. Persze az is lehet hogy csak sima gyakorlórepülés volt, az An-26-ossal még utoljára körbenéztek Európában...
 
K

kamm

Guest
Nem valószínű, mert nem fér be. Lehet csak kimentek megnézni, hogy állnak a felújítással a németek, kész lesznek-e határidőre. Persze az is lehet hogy csak sima gyakorlórepülés volt, az An-26-ossal még utoljára körbenéztek Európában...

Az hagyja, de az Ancsa biztosan nem hoz el 60 tonnat, maskulonben azonnal javittassuk meg az osszeset... :D
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 886
12 419
113
A Hiúz 2023-tól exportképes a gyártó szerint. Ha ez lenne, ebben is látok nagy potenciált, a gyártóval közösen vennénk részt a fejlesztésben. Bár nem tudom erre készen állunk-e.
A biztos választás a Puma.

Mi az a hozzadott ertek a Lynx-ben amit a Puma nem tud?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 886
12 419
113
Meg ha "rohamleptekkel" akkor az se nagyon a Lynx-re utal mert akkor kesz termeket kene venni mert nem hinnem hogy meg a nemetek is tudnanak "rohamleptekkel" fejleszteni.
 
K

kamm

Guest
Mi az a hozzadott ertek a Lynx-ben amit a Puma nem tud?

Elvileg teljes tech transzfer, nem csak gyartas.
Teljesen modularis, sajat modulokat is fejlesztehetunk.
Mar elore teljesen digitalisra terveztek (ebbek persze a komplexebb integráció az arnyoldala.)
Nagyobb, 3+9 fo azaz nem kell atalakitani a sereget hozza (mondjuk en remelem, hogy a toronybol unmanned jon vele és inkabb loszer legyen több az autoloaderhez.)
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 396
113
.
Mi az a hozzadott ertek a Lynx-ben amit a Puma nem tud?
Egyrészt a moduláris felépítés, amit a VW-től loptak, a platform a különböző variációk között egységes, igy olcsóbb a gyártás és a különböző verziók fejlesztése is. Mentő, parancsnoki, IFV verzió stb, de a 31-es kisebb és a 41-es nagyobb változat között is. Direkt a nagy variálhatóságot figyelembe véve fejlesztették. Ez a páncélozhatóságára is igaz.

A múltkor még @mindenen kívül emlitette az integrálható fedélzeti drónt, ami ha legutóbbi szíriai, líbiai tapasztalatokat nézzük erőteljesen a jövőbe mutató fejlesztés.

Amit még nem tudunk, de szintén a fejlesztés célja volt, az olcsóbb üzembentartás. Ez a moduláris konstrukcióból adódik, azonos alkatrészek, nagyobb tételben gyártják, igy a pótlásuk, cseréjük is olcsóbb.

A nagy hátránya, hogy nem létezik. Ha lenne épkézláb IFV-nk ezzel nem kellene foglalkoznunk, hisz 5-6 évig még kiforr a Hiúz simán ellenénk vele. Párhuzamosan a fejlesztésben is reszt tudnánk venni.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 886
12 419
113
Elvileg teljes tech transzfer, nem csak gyartas.
Teljesen modularis, sajat modulokat is fejlesztehetunk.
Mar elore teljesen digitalisra terveztek (ebbek persze a komplexebb integráció az arnyoldala.)
Nagyobb, 3+9 fo azaz nem kell atalakitani a sereget hozza (mondjuk en remelem, hogy a toronybol unmanned jon vele és inkabb loszer legyen több az autoloaderhez.)

.

Egyrészt a moduláris felépítés, amit a VW-től loptak, a platform a különböző variációk között egységes, igy olcsóbb a gyártás és a különböző verziók fejlesztése is. Mentő, parancsnoki, IFV verzió stb, de a 31-es kisebb és a 41-es nagyobb változat között is. Direkt a nagy variálhatóságot figyelembe véve fejlesztették. Ez a páncélozhatóságára is igaz.

A múltkor még @mindenen kívül emlitette az integrálható fedélzeti drónt, ami ha legutóbbi szíriai, líbiai tapasztalatokat nézzük erőteljesen a jövőbe mutató fejlesztés.

Amit még nem tudunk, de szintén a fejlesztés célja volt, az olcsóbb üzembentartás. Ez a moduláris konstrukcióból adódik, azonos alkatrészek, nagyobb tételben gyártják, igy a pótlásuk, cseréjük is olcsóbb.

A nagy hátránya, hogy nem létezik. Ha lenne épkézláb IFV-nk ezzel nem kellene foglalkoznunk, hisz 5-6 évig még kiforr a Hiúz simán ellenénk vele. Párhuzamosan a fejlesztésben is reszt tudnánk venni.

Koszonom a valaszokat de nekem a(35-os) Puma meg mindig szimpatikusabb.
  • Ez a sajat modul fejlesztes szerintem egy jo marketing szoveg - ne legyen igazam de szerintem ha ki lesznek az IFV-k fizetve kb. az 537-ik prioritas lesz hozzajuk modulokat fejleszteni.
  • A Puma az analog?
  • A Benko meg egyszer nyilatkozott valami olyat is hogy a letszamot a ferohely is meghatarozza igy lehet 3+6 -ot szeretnenek.
  • Egy reszrol "olcso" lenne fenntartani, masreszrol meg szuper high tech, ez is eleg hihetetlen
  • a dron-t meg szerintem a Puma-ra is lehetne integralni

Egy realis pelda: megtalalnak mondjuk egy "showstopper issue"-t a Pumaban is meg a Lynx-ben is. Melyikben lesz nagyobb prioritas kijavitani? Abban amelyiket a BW is hasznalja vagy az "olcso" export modellben?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 084
31 027
113
Koszonom a valaszokat de nekem a(35-os) Puma meg mindig szimpatikusabb.
  • Ez a sajat modul fejlesztes szerintem egy jo marketing szoveg - ne legyen igazam de szerintem ha ki lesznek az IFV-k fizetve kb. az 537-ik prioritas lesz hozzajuk modulokat fejleszteni.
  • A Puma az analog?
  • A Benko meg egyszer nyilatkozott valami olyat is hogy a letszamot a ferohely is meghatarozza igy lehet 3+6 -ot szeretnenek.
  • Egy reszrol "olcso" lenne fenntartani, masreszrol meg szuper high tech, ez is eleg hihetetlen
  • a dron-t meg szerintem a Puma-ra is lehetne integralni

Egy realis pelda: megtalalnak mondjuk egy "showstopper issue"-t a Pumaban is meg a Lynx-ben is. Melyikben lesz nagyobb prioritas kijavitani? Abban amelyiket a BW is hasznalja vagy az "olcso" export modellben?
Aki fizet,annak.A pénz fenemód jó ösztönző,üzleti alapon igencsak meg tudja gyorsitani a dolgokat.Főleg,ha jó a vevő szempontjábol a szerződés,és a rejtett hibák előjövetelekor a gyártónak garanciálisan kell javitania,urambocsá ködbért fizetnie,ha nincs egy záros időn belül kész vele.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Koszonom a valaszokat de nekem a(35-os) Puma meg mindig szimpatikusabb.
  • Ez a sajat modul fejlesztes szerintem egy jo marketing szoveg - ne legyen igazam de szerintem ha ki lesznek az IFV-k fizetve kb. az 537-ik prioritas lesz hozzajuk modulokat fejleszteni.

Ez nem igy van, egy szerzodesben benne vannak a milestoneok es az ahhoz rendelt paymentek.

  • A Puma az analog?

Define "analog"... :D
Semmikeppen sem nem teljesen digitalisra lett tervezve, 1998-as az eredeti Puma design concept, ket evvel azelott, hogy a ma elterjedt x86-64 architecturat egyaltalan bejelentette az AMD, setjheted a korlatokat a tervezes soran... az elso kesz Pumakat 15-16 eve szallitottak le a Bundeswehrnek, azota nem lett attervezve.

Az ilyesmi alapvetoen a controllerek ill az embedded SoC szamitasi ill periferikus kepessegein mulik, amelyek meg a gyartastechnologia fuggvenye - osszehasonlitasul ma a leggyorsabb asztali CPU-k 7 nanometeres csikszelesseggel gyartodnak, 17 eve az elso consumer 64-bit CPU (single-core Athlon 64) 130 nm keszult, kepzelheted, hogy az akkori embedded kinalat meg masik 4-5 evvel jart mogotte... ma mar persze a leszallitott beagyazott panelek-rendszerek mind joval modernebb gyartastechnologian keszulnek, valoszinuleg gyorsabbak is (van egy pont, amikor jobban megeri ingyen fejlettebbet szallitani a megrendelodnek, mint fenntartani a gyartast egy regi modelledre), de mindegy, mert ugyanazt a szoftvert futtatjak, az egesz nem lett ujratervezve stb.

A KF41 sokkal ujabb, raadasul mivel meg nincs gyartasban, nagyon rugalmas lehet a design process a vevo keresei fele.

  • A Benko meg egyszer nyilatkozott valami olyat is hogy a letszamot a ferohely is meghatarozza igy lehet 3+6 -ot szeretnenek.
  • Egy reszrol "olcso" lenne fenntartani, masreszrol meg szuper high tech, ez is eleg hihetetlen

Egyaltalan nem. Pont ez a lenyege minden digitalizacionak a vilagon, commodity alkatreszekre epult rendszereket a toredeke fenntartani a traditional proprietary rendszereknek.

  • a dron-t meg szerintem a Puma-ra is lehetne integralni

Valoszinu, de tervezve sem volt, azaz hekkelgetni kellene, manualis lenne stb. Egy ilyen kritikus rendszerben (IFV) a kerdes mindig az, mennyire megbizhato, "utesallo" minden rendszer - en ezert orulok, hogy nemet terveket nezegetunk, mar csak a magyaros praktikus mernoki szem kell hozza, ezert a Lynx, meg alakithato rendszerkent, jo valasztas is lehet. :)

Egy realis pelda: megtalalnak mondjuk egy "showstopper issue"-t a Pumaban is meg a Lynx-ben is. Melyikben lesz nagyobb prioritas kijavitani? Abban amelyiket a BW is hasznalja vagy az "olcso" export modellben?

Egy standard support service contractban ez le van irva, sot, hatarido is van. Ha kicsusznak belole, akkor altalaban ellentetelezes jar, ami jo viszony eseten nem feltetlenul kotber, hanem peldaul extra upgrade ingyen avagy extra gadgetek (dron) stb..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 029
113
Ez nem igy van, egy szerzodesben benne vannak a milestoneok es az ahhoz rendelt paymentek.



Define "analog"... :D
Semmikeppen sem nem teljesen digitalisra lett tervezve, 1998-as az eredeti Puma design concept, ket evvel azelott, hogy a ma elterjedt x86-64 architecturat egyaltalan bejelentette az AMD, setjheted a korlatokat a tervezes soran... az elso kesz Pumakat 15-16 eve szallitottak le a Bundeswehrnek, azota nem lett attervezve.

Az ilyesmi alapvetoen a controllerek ill az embedded SoC szamitasi ill periferikus kepessegein mulik, amelyek meg a gyartastechnologia fuggvenye - osszehasonlitasul ma a leggyorsabb asztali CPU-k 7 nanometeres csikszelesseggel gyartodnak, 17 eve az elso consumer 64-bit CPU (single-core Athlon 64) 130 nm keszult, kepzelheted, hogy az akkori embedded kinalat meg masik 4-5 evvel jart mogotte... ma mar persze a leszallitott beagyazott panelek-rendszerek mind joval modernebb gyartastechnologian keszulnek, valoszinuleg gyorsabbak is (van egy pont, amikor jobban megeri ingyen fejlettebbet szallitani a megrendelodnek, mint fenntartani a gyartast egy regi modelledre), de mindegy, mert ugyanazt a szoftvert futtatjak, az egesz nem lett ujratervezve stb.

A KF41 sokkal ujabb, raadasul mivel meg nincs gyartasban, nagyon rugalmas lehet a design process a vevo keresei fele.



Egyaltalan nem. Pont ez a lenyege minden digitalizacionak a vilagon, commodity alkatreszekre epult rendszereket a toredeke fenntartani a traditional proprietary rendszereknek.



Valoszinu, de tervezve sem volt, azaz hekkelgetni kellene, manualis lenne stb. Egy ilyen kritikus rendszerben (IFV) a kerdes mindig az, mennyire megbizhato, "utesallo" minden rendszer - en ezert orulok, hogy nemet terveket nezegetunk, mar csak a magyaros praktikus mernoki szem kell hozza, ezert a Lynx, meg alakithato rendszerkent, jo valasztas is lehet. :)



Egy standard support service contractban ez le van irva, sot, hatarido is van. Ha kicsusznak belole, akkor altalaban ellentetelezes jar, ami jo viszony eseten nem feltetlenul kotber, hanem peldaul extra upgrade ingyen avagy extra gadgetek (dron) stb..

Tökeletesen kizárnak tartom,hogy ugyan az a hardver kerüljön az utolsó szériás Pumába mint az elsőbe.Ahogy írtad is,egesz egyszerűen értelmetlen lenne.Ha meg mi rebdelnénk(vagy bárki más aki nem a BW)akkor meg tökéletesen biztos,hogy a legújabb menne bele mert egesz egyszerűen ez a logikus.
 
K

kamm

Guest
Tökeletesen kizárnak tartom,hogy ugyan az a hardver kerüljön az utolsó szériás Pumába mint az elsőbe.Ahogy írtad is,egesz egyszerűen értelmetlen lenne.Ha meg mi rebdelnénk(vagy bárki más aki nem a BW)akkor meg tökéletesen biztos,hogy a legújabb menne bele mert egesz egyszerűen ez a logikus.

Nem tudom mirol beszelsz. Vilagosan leirtam, hogy a hardver biztosan ujabb, a a system design ill a szoftver viszont ugyanaz es ezek, amelyek szamitanak.

Ha valami nem vilagos, kerdezz es szivesen elmagyarazom (20+ evet rendszertervezessel toltottem.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 356
77 029
113
Nem tudom mirol beszelsz. Vilagosan leirtam, hogy a hardver biztosan ujabb, a a system design ill a szoftver viszont ugyanaz es ezek, amelyek szamitanak.

Ha valami nem vilagos, kerdezz es szivesen elmagyarazom (20+ evet rendszertervezessel toltottem.)

Tudom,hogy világosan leírtad,azt nem értem,hogy ez miért erv a Puma ellen?
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 457
46 354
113
Ez nem igy van, egy szerzodesben benne vannak a milestoneok es az ahhoz rendelt paymentek.



Define "analog"... :D
Semmikeppen sem nem teljesen digitalisra lett tervezve, 1998-as az eredeti Puma design concept, ket evvel azelott, hogy a ma elterjedt x86-64 architecturat egyaltalan bejelentette az AMD, setjheted a korlatokat a tervezes soran... az elso kesz Pumakat 15-16 eve szallitottak le a Bundeswehrnek, azota nem lett attervezve.

Az ilyesmi alapvetoen a controllerek ill az embedded SoC szamitasi ill periferikus kepessegein mulik, amelyek meg a gyartastechnologia fuggvenye - osszehasonlitasul ma a leggyorsabb asztali CPU-k 7 nanometeres csikszelesseggel gyartodnak, 17 eve az elso consumer 64-bit CPU (single-core Athlon 64) 130 nm keszult, kepzelheted, hogy az akkori embedded kinalat meg masik 4-5 evvel jart mogotte... ma mar persze a leszallitott beagyazott panelek-rendszerek mind joval modernebb gyartastechnologian keszulnek, valoszinuleg gyorsabbak is (van egy pont, amikor jobban megeri ingyen fejlettebbet szallitani a megrendelodnek, mint fenntartani a gyartast egy regi modelledre), de mindegy, mert ugyanazt a szoftvert futtatjak, az egesz nem lett ujratervezve stb.

A KF41 sokkal ujabb, raadasul mivel meg nincs gyartasban, nagyon rugalmas lehet a design process a vevo keresei fele.



Egyaltalan nem. Pont ez a lenyege minden digitalizacionak a vilagon, commodity alkatreszekre epult rendszereket a toredeke fenntartani a traditional proprietary rendszereknek.



Valoszinu, de tervezve sem volt, azaz hekkelgetni kellene, manualis lenne stb. Egy ilyen kritikus rendszerben (IFV) a kerdes mindig az, mennyire megbizhato, "utesallo" minden rendszer - en ezert orulok, hogy nemet terveket nezegetunk, mar csak a magyaros praktikus mernoki szem kell hozza, ezert a Lynx, meg alakithato rendszerkent, jo valasztas is lehet. :)



Egy standard support service contractban ez le van irva, sot, hatarido is van. Ha kicsusznak belole, akkor altalaban ellentetelezes jar, ami jo viszony eseten nem feltetlenul kotber, hanem peldaul extra upgrade ingyen avagy extra gadgetek (dron) stb..
A VJTF upgrade pont az elektronikai upgrade-et jelenti. Az előbbi linken a digitalizációról nem nagyon írnak, csak a nagyfelbontású szines kijelzők erejéig, de szerintem azt te is tudod, hogy azt meg is kell ám hajtani. Teljesen új digitális csomagot kap a PUMA a RM-től, és már kompatibilis lesz az IdZ 2.0-val. Ami meg ugye még nekünk eléggé "future" a maga bumfordiságával. :rolleyes: