A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Ez a K2 egy olcsó Leo koppintás,azért nagyon nem igaz.Az RM ágyú lényegében nyugati szabvány,de az MTU motor is elég népszerű.Leclerc is MTU motorral lett exportálva.Arite is RM ágyú és MTU motor.Mégis különböző tipusok.
 
M

molnibalage

Guest
Milyen brosúrák? Milyen alapadat? Amikor "classified"?
Nehéz használni a keresőt, hogy mit adnak meg az ESSM Block 2-re?

Értem, tehát a könnyűségét a teljes pályán kell vizsgálni, a légellenállást meg kizárólag a leszálló ágban. :)
Kreténség no.2.
Egy nehezebb rakétát, ha azonos sebességre gyorsítasz, de tömeg arányánál kisebb erő lassítja a kisebb rakétához képest, akkor messzebbre repül.

A Meteor nem csak ezért jó, de azért is, hogy amíg a hajtóanyag tart újra tud gyújtani, akár manőverezés után is.
Tényleg? Nem mondod...
A 2x2-őt is magyarázod még nekem? Szerinted kell?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 454
113
Nyilván van az a mennyiség ahol bármire is. A norvégok is erősen érdeklődnek a K2 iránt, cseheknél is szóba került, szóval simán elképzelhető, hogy Korea idehozza a környékre a gyártást abban bízva, hogy több kicsi országot is el tud halászni.
Csak úgy - lengyelek döntése nélkül - semmit nem fog idehozni. Most gondold meg, hogy idehozza mondjuk a csehekhez a gyártást. OK. Erre a lengyelek a maguk 5-800 tankjával azt mondják, hogy "nade, akkor mi is csak akkor rendeljük meg az óriás csomagot, ha mi is magunknak gyárthatjuk". A koreaiak meg nem fognak 2 külön európai gyárat elindítani. Én legalább is nem tenném a helyükbe. :rolleyes:
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Akkor úgy irom,hogy jó lett volna....
Sajnos,semmit nem tudunk a kiválasztás mikéntjéről.Érdekes lenne tudni,hogy ha nem a politikai jóindulatvásárlás az elsőszámú szempont,akkor egy tisztes tenderen miképpen alakultak volna a dolgok.De gyanithatóan ez is 101évre titkositva van
Nem lett volna jó egy nagyon messzi ország cuccaiból bevásárolni. A Leókról tudunk egyet és mást a koreai eszközökről jószerével semmit. Úgy gondolod, goghy 56 Leo és 120 K2 lenne a megfelelő?
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Érdekes, újra és újra felmerül, hogy valamilyen eszközből csak egyfélét rendszeresítsen a honvédség. Ez lehet jó gondolat is, mert Puma és Hiúz ügyben abszolút meggyőztetek, értelmetlen lenne mindkettőt megvenni.
Valószínű, hogy a Leopárd mellé is felesleges más típus, inkább később ebből a típusból kellene még egy zászlóalj.
Viszont Boxer ügyben nem vagyok meggyőzve, mert annak drágasága miatt nem tudunk venni annyit, amennyi a BTR-ek kivonásához kell, így mégis két típus lesz, ha akarjuk ha nem, akkor inkább a Patria részbeni összeszerelés, mint ahogy a horvátok csinálják. És akkor az úszóképesség is megvan, ami Mo térképét nézve fontos követelmény. Szerintem.
A másik amiben értelmetlen az egy típus, az az önjáró löveg, ahol is a Pzh-k mellé valamilyen gumikerekes megoldás is jó lenne, amit könnyebben lehetne mozgatni. Én egyébként is tartok a hirtelen nagy számú lánctalpastól.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
A K-21-et senki nem rendszeresítette rajtuk kívül. A K9 nagy siker.
DE különben ezt hogyan gondolod? Most hirtelen mondjuk vissza a picsába a KMW megrendeléseket? o_O
Nem, amit megrendeltünk azt már vegyük meg. De szükség lesz további tüzérségi eszközökre valamint az IFV-kre is nagy szükség lenne. Árban 50-60 %-a a német technikának, azaz ugyanannyi pénzért közel kétszer annyi eszközt lehetne rendszeresíteni. Amúgy a K-21 sokkal jobban megfelel az igényeinknek, mint bármelyik német gyártmány, van belőle úszóképes és nehéz IFV verzió, valamint 105-120 mm-es löveggel felszerelt tűztámogató változat is. Azt se felejtsük el, hogy az ausztrál tenderen a AS-21 a döntő másik résztvevője, a német Lynx mellett.

A Lengyelek nem a K-9-et rendszeresítették...ez félreértés.
A Lengyel KRAB önjáró lövegnek csak az alváza D.Koreai. 120 db alvázat vettek $320 millióért.
A lövegtorony és a löveg a Brit AS-90-es licensz gyártott változata.
A KRAB ára alvázzal, toronnyal, löveggel, elektronikával stb…több mint $10 millió / db (96 db KRAB - $1.1 milliárd)
Gondolom ezért ennyi mert licenszdíjat is fizetnek értük, valószínű az összes költsége be van építve az árba. India szintén helyi gyártásban vett 110 darab K-9-est 800 millió USD-ért. Norvégia 24 K-9 és 6 K-10-ért fizet kb 200 millió USD-t
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Nem, amit megrendeltünk azt már vegyük meg. De szükség lesz további tüzérségi eszközökre valamint az IFV-kre is nagy szükség lenne. Árban 50-60 %-a a német technikának, azaz ugyanannyi pénzért közel kétszer annyi eszközt lehetne rendszeresíteni. Amúgy a K-21 sokkal jobban megfelel az igényeinknek, mint bármelyik német gyártmány, van belőle úszóképes és nehéz IFV verzió, valamint 105-120 mm-es löveggel felszerelt tűztámogató változat is. Azt se felejtsük el, hogy az ausztrál tenderen a AS-21 a döntő másik résztvevője, a német Lynx mellett.


Gondolom ezért ennyi mert licenszdíjat is fizetnek értük, valószínű az összes költsége be van építve az árba. India szintén helyi gyártásban vett 110 darab K-9-est 800 millió USD-ért. Norvégia 24 K-9 és 6 K-10-ért fizet kb 200 millió USD-t

Ismered a Honvedség igényeit?
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Csak úgy - lengyelek döntése nélkül - semmit nem fog idehozni. Most gondold meg, hogy idehozza mondjuk a csehekhez a gyártást. OK. Erre a lengyelek a maguk 5-800 tankjával azt mondják, hogy "nade, akkor mi is csak akkor rendeljük meg az óriás csomagot, ha mi is magunknak gyárthatjuk". A koreaiak meg nem fognak 2 külön európai gyárat elindítani. Én legalább is nem tenném a helyükbe. :rolleyes:

Úgy gondoltam, hogy egy lengyelekkel kötött üzletben ez is lehet egy Koreai gondolatmenet. Persze lehet, hogy a csehek, norvégok ugyanúgy tech transzfert akarnának mint a lengyelek. Mondjuk azt sem értem, mikor valaki 30 harckocsi miatt otthoni gyártást akar.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Ismered a Honvedség igényeit?
Legalább 2 további harckocsi zászlóaljat, további 3-4 tüzérosztályt és 6 gépesített zászlóaljat kellene felszerelni. Szerintem ez a minimum. Ezért nem mindegy az ár. Mondjuk én a közepes dandárnál szerveznék egy második hk. z.-t K-21 XC-8 120 mm-es változatával felszerelve.
 
W

Wilson

Guest
Érdekes, újra és újra felmerül, hogy valamilyen eszközből csak egyfélét rendszeresítsen a honvédség. Ez lehet jó gondolat is, mert Puma és Hiúz ügyben abszolút meggyőztetek, értelmetlen lenne mindkettőt megvenni.
Valószínű, hogy a Leopárd mellé is felesleges más típus, inkább később ebből a típusból kellene még egy zászlóalj.
Viszont Boxer ügyben nem vagyok meggyőzve, mert annak drágasága miatt nem tudunk venni annyit, amennyi a BTR-ek kivonásához kell, így mégis két típus lesz, ha akarjuk ha nem, akkor inkább a Patria részbeni összeszerelés, mint ahogy a horvátok csinálják. És akkor az úszóképesség is megvan, ami Mo térképét nézve fontos követelmény. Szerintem.
A másik amiben értelmetlen az egy típus, az az önjáró löveg, ahol is a Pzh-k mellé valamilyen gumikerekes megoldás is jó lenne, amit könnyebben lehetne mozgatni. Én egyébként is tartok a hirtelen nagy számú lánctalpastól.

Szerintem ennek az úszóképességnek nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani a hazai viszonyok között hiszen ha tüzetesebben megnézzük a Duna és Tisza partvonalát az ismert átkelőhelyeket leszámítva hiába úszóképes a harcjármű nem nagyon fog tudni önerőből kijutni a túlpartra így mindenképpen szüksége lesz külső segítségre az átkeléshez,természetesen jó dolog ha úszóképes a harceszköz de szerintem nem annyira meghatározó szempont.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 454
113
Nehéz használni a keresőt, hogy mit adnak meg az ESSM Block 2-re?
Nehéz linkelni a hiteles forrást?
Tessék itt egy forrás.
Ebből:
It is difficult to determine how much range and altitude and additional stage would provide the ESSM. From public sources, it appears that the maximum effective range of the ESSM is in excess of 50 km, perhaps as long as 80 km (48 statute miles).


Kreténség no.2.
Egy nehezebb rakétát, ha azonos sebességre gyorsítasz, de tömeg arányánál kisebb erő lassítja a kisebb rakétához képest, akkor messzebbre repül.
Honnan veszed az azonos sebességet? Ha egy könnyebb rakétát ugyan akkora erővel (azonos a hajtómű, ugye!) gyorsítasz, akkor az magasabbra és messzebbre repül, amíg eléri a ballisztikus pálya csúcsát. Arról nem is beszélve, hogy a keskenyebb orr rész előnyösebb a SL verzióknál, ugyanis azok a felszínről indulva a pálya elején keresztül kell menjenek a sűrű légrétegen. A célpont viszont valószínűleg a visszatérő ágban különben is már a ritkább levegőben lesz.
Ez nem 5.56 vs 7.62 vita. Mert egy rakétánál nincs az átütésnek értelme.

Tényleg? Nem mondod...
A 2x2-őt is magyarázod még nekem? Szerinted kell?
Nem neked magyarázom elsősorban. Nem privátban vagyunk.
És muszáj, ha nem írod le a lényeget.
Ezért is tud brutális lenni a Meteor, mert a hajtóanyagot nem pazarolva moderált sebességgel képes lehet emelkedni és aztán gyorsítani. Tehát adott tömeg és égvésvégi tömegből is a tömeg eloszlása a pálya mentén is jobb.
Amit te leírtál, az azt jelenti, hogy a ballisztikus pálya elején alacsonyabb légrétegben alacsonyabb sebességgel halad, hogy csökkentse a légellenállás hatásait, majd fentebb begyorsít. Ez ugye nem azt jelenti, hogy mondjuk kitérő manőver esetén utánad tud fordulni, vagy menet közben a Link-16-on kap egy másik célpontot.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Szerintem ennek az úszóképességnek nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani a hazai viszonyok között hiszen ha tüzetesebben megnézzük a Duna és Tisza partvonalát az ismert átkelőhelyeket leszámítva hiába úszóképes a harcjármű nem nagyon fog tudni önerőből kijutni a túlpartra így mindenképpen szüksége lesz külső segítségre az átkeléshez,természetesen jó dolog ha úszóképes a harceszköz de szerintem nem annyira meghatározó szempont.
Ha úszóképesség max a belarus brdm utód :) az is inkább valamilyen felderítés/atgm/dronokhoz/területvédelmi tartalékos alapon. Kár hogy belarus. Jópofa járgány.
Nagy részt egyetértek a gondolatmenettel.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 454
113
Nem, amit megrendeltünk azt már vegyük meg. De szükség lesz további tüzérségi eszközökre valamint az IFV-kre is nagy szükség lenne. Árban 50-60 %-a a német technikának, azaz ugyanannyi pénzért közel kétszer annyi eszközt lehetne rendszeresíteni. Amúgy a K-21 sokkal jobban megfelel az igényeinknek, mint bármelyik német gyártmány, van belőle úszóképes és nehéz IFV verzió, valamint 105-120 mm-es löveggel felszerelt tűztámogató változat is. Azt se felejtsük el, hogy az ausztrál tenderen a AS-21 a döntő másik résztvevője, a német Lynx mellett.
Igen, azok az eszközök vagy kerekesek lesznek jóval olcsóbban, vagy további PZH-k, mivel a PZH sem kerül annyival többe - ha egyáltalán.
A használt PZH-kat a németek valami 4-5M környékén szórták ki. (Ezt a gyakorlatot már leállították.)
A PZH-k ára valahol 8 és 10M USD között lehetett nekünk újonan. Ahogy @rudi is leírta a KRAB-ok ára is ebben a magasságban kellett legyen.
A Finnek mostanában eszméletlen üzleteket kötöttek. Pl. a használt Leo 2A6-ok, vagy a szóban forgó K9-esek. Csakhogy a K-9-esek (48db) használtak voltak. Darabja kevesebb, mint 4M USD áron. Viszont a norvégok vadi újakat vettek, darabják 9M USD áron.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 279
113
Szerintem ennek az úszóképességnek nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani a hazai viszonyok között hiszen ha tüzetesebben megnézzük a Duna és Tisza partvonalát az ismert átkelőhelyeket leszámítva hiába úszóképes a harcjármű nem nagyon fog tudni önerőből kijutni a túlpartra így mindenképpen szüksége lesz külső segítségre az átkeléshez,természetesen jó dolog ha úszóképes a harceszköz de szerintem nem annyira meghatározó szempont.

Többször le lett itt írva, hogy egy úszóképes harcjármű sem csak úgy beleugrik a vízbe. Elő kell készíteni. Egyetértek veled, nem szabad ennek a jelentőségét túltolni.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 454
113
Legalább 2 további harckocsi zászlóaljat, további 3-4 tüzérosztályt és 6 gépesített zászlóaljat kellene felszerelni. Szerintem ez a minimum. Ezért nem mindegy az ár. Mondjuk én a közepes dandárnál szerveznék egy második hk. z.-t K-21 XC-8 120 mm-es változatával felszerelve.
Ezek szerint nem ismered a Honvédség igényeit. Ezt hogy akarod 30.000 hivatásossal ellátni kezelőkkel, support-tal?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Legalább 2 további harckocsi zászlóaljat, további 3-4 tüzérosztályt és 6 gépesített zászlóaljat kellene felszerelni. Szerintem ez a minimum. Ezért nem mindegy az ár. Mondjuk én a közepes dandárnál szerveznék egy második hk. z.-t K-21 XC-8 120 mm-es változatával felszerelve.

Ezek a te igényeid ezek szerint nem a Honvédségé...
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Ha úszóképesség max a belarus brdm utód :) az is inkább valamilyen felderítés/atgm/dronokhoz/területvédelmi tartalékos alapon. Kár hogy belarus. Jópofa járgány.
Nagy részt egyetértek a gondolatmenettel.

Bizony elég "pofás" járgány. Az alábbi képhez képest is amennyiben "felpimpelnénk" a belsőt tisztességesen, akkor elég jó kis "bulijárgány" is lehetne ... :D:D

05052017-minsk-belarus-milex-international-600w-1230120451.jpg
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Bizony elég "pofás" járgány. Az alábbi képhez képest is amennyiben "felpimpelnénk" a belsőt tisztességesen, akkor elég jó kis "bulijárgány" is lehetne ... :D:D

05052017-minsk-belarus-milex-international-600w-1230120451.jpg
Azért a bulijárgány szintig nem minősíteném le. Lehet hogy Stanag szinten gyengébb lehet egy kebabos kocsitol. Viszont terepen odaverne neki. Egyébként a belarusok a pancélozottságot ennél stanag alapon csináljak. Milyen szinten? Most hirtelen nem jut eszembe.