A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
Pedig elviszi az A400 max teherbírása 37 t a boxer száraz tömege 32 t.

El hat. Ha esetleg valasmi nehezebb felepimennyel szereltrol van szo, akkor meg ugyanaz a method, mint a C-klasse Pumaval, harom gep visz ket Boxert meg a pancelzatukat es a szemelyzetet.
Nem hulyek am ezek a nemetek, nem veletlenul akaszkodunk rajuk, amikor azt mondjuk, rendszerben gondolkodunk...
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 823
113
Ez akkor fog kiderülni, ha valaki látja majd lőni, esetleg sorozatban gyártásba is kerül a Rheinmetall Revolution harckocsija, ami egy Leopard 2A4 modernizáció. Ma tettük be valahova a vállalat brosúráját, ahol látszik, hogy tervezik, de azért majd akkor hisszük el, ha mükszik.
A töltő is gond, meg valószínűleg a nagyobb hátralökő erő csillapítása is, hiszen ezt a tornyot nem erre tervezték. Érdekesség, hogy a mi tornyaink kicsit mások lesznek, mint az A4-é, lehet, hogy ennek van, vagy lesz jelentősége, ezt az RM mérnökei tudják majd megmondani. Viszont a tank KMW gyártmány lesz, ők most a Nexterrel bútoroztak össze, 140 mm-es kísérleti löveggel már láttunk Leclercet....

A Rheinmetal Revolution az A4 userek számára egy A5/A6 átépítésnél olcsóbb modernizáció.

Az RM elvileg a korábbi 140-es tapasztalatok alapján tervezte az új ágyút, hogy ez már beépíthető legyen a Leo2-be.

Amúgy ez a kibírja-e dolog is érdekes.

Békében kibírja, nem kell vele túl sok űrméretalattit lőni.

Háborúban meg úgyis visszalőnek rá, szóval amúgy sem lenen örök életű.

Nem hiszem, hogy a jövő háborújában egy tank annyi űrméret alatti lőszert tudna kilőni, hogy attól tönkremenne benne valami.
 
W

Wilson

Guest
El hat. Ha esetleg valasmi nehezebb felepimennyel szereltrol van szo, akkor meg ugyanaz a method, mint a C-klasse Pumaval, harom gep visz ket Boxert meg a pancelzatukat es a szemelyzetet.
Nem hulyek am ezek a nemetek, nem veletlenul akaszkodunk rajuk, amikor azt mondjuk, rendszerben gondolkodunk...

Igen ez így van csak nem akartam ez ügyben túlzott fejtegetésbe kezdeni.:)
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 823
113
Szerintem a Leopard 2A7+ a legkorszerűbb harckocsi a világon amit jelenleg gyártanak. És ez fontos. Az, hogy a legjobb-e nehéz eldönteni, hisz Merkava Mk.4 és ugradelt M1 Abrams Trophy aktív rendszerrel valószínűleg jobb harci teljesítményt nyújt. Viszont a mi harckocsinkra is vehetünk majd Trophy-t, mert a BW is akar a sajátjaira, tehát az integráció nagyjából meg lesz, csak meg kell fizetni. Ekkortól már tényleg a legjobb harckocsink lesz, ami ráadásul a következő negyven évben rendszerben tartható, szemben egy 30+ éves Abrams-sel. Legalábbis könnyebben.

A gyártásban lévő azért fontos, mert az üzemeltetésnél (háborúban különösen) fontos, hogy legyen elérhető alkatrész, bárhonnan is (csempészve, lopva, embargó, stb). Erre egy 3500 példányban gyártott, a föld minden részén üzemeltetett tanknál nagyobb esély van, mint egy Merkavánál.

Szóval jól választottunk, szerintem.

Én még a K2-t láttam volna szívesen.
 
K

kamm

Guest
Te most tényleg betetted a 444 infográfiáját?
Nekem nincs bajom velük ideológiai alapon, de tényleg! Egy infográfiát, érvnek?

Miert, mit talalsz benne hibasnak?

Szánj rá egy kis időt, hogy végigveszed - csak nagyvonalakban -, és az egyes intézmények alosztályait, alszervezeteit!

Pedig igen jok az infografikaik - ez tenyleg mellbevago, hogy peldaul altisztbol tobb is van, mint katonabol, tisztbol-fotisztbol meg kb ugyanannyi:

magyar-honvedseg-2014v2.gif
 
K

kamm

Guest
Szerintem a Leopard 2A7+ a legkorszerűbb harckocsi a világon amit jelenleg gyártanak. És ez fontos. Az, hogy a legjobb-e nehéz eldönteni, hisz Merkava Mk.4 és ugradelt M1 Abrams Trophy aktív rendszerrel valószínűleg jobb harci teljesítményt nyújt. Viszont a mi harckocsinkra is vehetünk majd Trophy-t, mert a BW is akar a sajátjaira, tehát az integráció nagyjából meg lesz, csak meg kell fizetni. Ekkortól már tényleg a legjobb harckocsink lesz, ami ráadásul a következő negyven évben rendszerben tartható, szemben egy 30+ éves Abrams-sel. Legalábbis könnyebben.

A gyártásban lévő azért fontos, mert az üzemeltetésnél (háborúban különösen) fontos, hogy legyen elérhető alkatrész, bárhonnan is (csempészve, lopva, embargó, stb). Erre egy 3500 példányban gyártott, a föld minden részén üzemeltetett tanknál nagyobb esély van, mint egy Merkavánál.

Szóval jól választottunk, szerintem.

Ma az A7 a legjobb, onvedelmet meg olyat kersz ra, amit akarsz, az nem is szempont.
Az Abrams *talan* tudja gyanazt, de sokkal komplexebb logisztikat kovetelne (avagy mobil benzikutat huzna maga utan :D) no meg nem adjak el azt, amit ugyanazt tudna, a Merkava meg az Abrams mogott jon valahol.

Azt mondja a KMW,hogy nem az,de a kérdés inkább a lőszermennyiség.

Ez nem is kerdes, hogy rateszik majd, ha barhogyan megoldhato. Egyreszt rengeteg penz lesz, hogy upgradeljek a tobbszaz A6-A7 verziot, masreszt meghuzzak a hatart az A5 korul es azoknak azt mondjak, hogy A7-re tudtok upgradelni, de csak a regi toronnyal, ha az uj kell, akkor Leopar 3A1 erkezik 12 honapon belul. Ez altalaban minden iparagban a recept, itt meg ugye verseny minimalis van, az eloregedes joval alassabb (nem informatika), igy sokkal jobban kihasznalhatoak az ugyfelek.

Ha technikailag lehetetlen, az mas teszta, akkor valoszinuleg hajlandoak lesznek beszamitani a meglevo cuccaidat, ezt is csinaltak mar pl a hollandoktol visszavasaroltak az osszes 2A4-et, amikor azok elmebeteg modon en block felszamoltak a hk osztalyt - a KMW tudta, hogy jo arban eladhato lesz az, mint refurbished... ugy is lett.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 823
113
Ma az A7 a legjobb. Az Abrams *talan*( tudja gyanazt, de sokkal komplexebb logisztikat kovetelne, no meg nem adjak el azt, amit ugyanazt tudna, a Merkava meg az Abrams mogott jon valahol.



Ez nem is kerdes, hogy rateszik majd. Egyreszt rengeteg penz lesz, hogy upgradeljek a tobbszaz A6-A7 verziot, masreszt meghuzzak avonalat az A5 korul es azoknak azt mondjak, hogy A7-re tudtok upgradelni, de csak a regi toronnyal, ha az uj kell, akkor Leopar 3A1 erkezik 12 honapon belul. Ez altalaban minden iparagban a recept, itt meg ugye verseny minimalis van, az eloregedes joval alassabb (nem informatika), igy sokkal jobban kihasznalhatoak az ugyfelek.


Az amcsi Abrams páncélzatban/védettségben talán a legjobb. Főleg, hogy az összes lőszer hátul van elszeparálva a toronyban.

Összességében a K2 és az A7 szerintem jobb nála.
 
K

kamm

Guest
Az amcsi Abrams páncélzatban/védettségben talán a legjobb. Főleg, hogy az összes lőszer hátul van elszeparálva a toronyban.

Összességében a K2 és az A7 szerintem jobb nála.

Mibol gondolod? Pancelzatban szerintem ugyanaz, vedettseget meg ugye olyat teszel ra, amilyet akarsz, szerintem az nemigen szempont... a K2 kiesik, mert tenyleg a vilag vege es nem NATO, meg csak nem is "testveri-barati" orszagbol valo, mint a zsidok Merkavaja esetleg...
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 823
113
Biztosan nagyobb.Elképzelhetetlen,hogy ugyanakkora legyen a töltényűr.

Miért?


Az 556-os NATO lőszer meg a 6,8-as Remington SPC is ugyanabba a STANAG tárfészekbe megy bele.

A 35x228mm-es és az 50mm-es Supershot is ugyanakkora átmérőjű lőszer.

http://2.bp.blogspot.com/-6FdRx38yAVA/UycI0HcMAEI/AAAAAAAAAYI/nQIUnqrmLx4/s1600/wdysw7g5nz.jpg


Ja, és szemre is ***ra egyformák:

https://defense-update.com/20160614_rheinmetall-ups-tank-firepower-with-new-130mm-gun.html

De ha van is eltérés, minimális.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 159
15 823
113
Mibol gondolod? Pancelzatban szerintem ugyanaz, vedettseget meg ugye olyat teszel ra, amilyet akarsz, szerintem az nemigen szempont... a K2 kiesik, mert tenyleg a vilag vege es nem NATO, meg csak nem is "testveri-barati" orszagbol valo, mint a zsidok Merkavaja esetleg...

Az M1-nek van a legvastagabb páncélzata. Oldalról főleg. Ráadásul most van egy új verzió, aminél a toronyét még tovább növelték.

Viszont cserébe nagy a célfelülete.
 
W

Wilson

Guest
Mibol gondolod? Pancelzatban szerintem ugyanaz, vedettseget meg ugye olyat teszel ra, amilyet akarsz, szerintem az nemigen szempont... a K2 kiesik, mert tenyleg a vilag vege es nem NATO, meg csak nem is "testveri-barati" orszagbol valo, mint a zsidok Merkavaja esetleg...

Nem tudni,hogy az urános verzió,mit is tud a Leo2A7 összehasonlítva de számunkra nincs jelentősége mert az amcsik azt nem adják oda senkinek.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and kamm

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Miert, mit talalsz benne hibasnak?



Pedig igen jok az infografikaik - ez tenyleg mellbevago, hogy peldaul altisztbol tobb is van, mint katonabol, tisztbol-fotisztbol meg kb ugyanannyi:
Mert ez egy hatásvadász marhaság. Ebből mennyire derül ki, hogy mennyi csapattiszt van a rendszerben, és mennyi a parancsnokságon dolgozó. Mennyi tiszt ül különböző NATO parancsnokságokon? A számokból mennyi a Honvédkórház állománya, mert a 2020-as költségvetés szerint 3400 főt számlálnak? 2014-ben még a nagy részük civil státuszú volt. Mára már mindenki katonai státuszt kapott. Az orvosok minimum tiszti, de inkább főtiszti rendfokozatúak. A főiskolát végzett ápolók, nővérek szerintem szintén. De minimum tiszthelyettesek.
A KNBSZ pl. önmaga 1000 főt képvisel. Na ők szinte biztosan mind minimum altiszti besorolásúak, de inkább feljebb. A polgári alkalmazottak nagy része is normálisan inkább legénységi állományú lenne, de annyi pénzért nem kapnak még egy biztonsági őrt sem, amennyit egy kezdő honvéd kapna. Pl. a HM EI alkalmazottai is ide számítottak annak idején. Ma már hivatalosan a Nemzeti Vagyont kezelő tárca nélküli miniszterhez kerültek.
Én pl. rettenetesen meglepődtem a BHD (Budapesti Helyőrségi Dandár)-n, és a funkciókon, amit ellát. Gyakorlatilag felmerül az emberben, hogy ezek a funkciók vajon mennyiben járulnak hozzá a haza védelméhez. Aztán rájössz, hogy mégis csak a Honvédségnek kell ezeket a funkciókat intéznie.
Mondom, hogy van mit lefaragni, de hogy komplett funkciókat vegyenek el a Honvédségtől, az nem nagyon tud majd összejönni. Pl. nem gondolom, hogy majd a nemzeti ünnepeken, delegációk érkezésekor a Száztagú Cigányzenekarnak kellene játszania, vagy a Pedagógusok Országos Szakszervezetének díszőrséget adnia. Esetleg a Koronaőrség vagy a Palotaőrség sem igazán kiszervezhető. (Elvi alapon!)

Meg lehet nézni a cseh haderő számait! Még rosszabb a helyzet náluk...
Ne a US ARMY számaiból indulj ki, ahol az emberek gyakran azért jelentkeznek a szolgálatba, hogy letudják a taníttatásukhoz szükséges éveket. Ezek az emberek nem is nagyon fognak Private rangnál feljebb jutni.
/Különben szerintem a Honvédség gondjaira elég komoly gyógyír lenne, ha hasonló rendszert vezetnének be. :rolleyes:/

Egy szónak is száz a vége, ha elkezdik emelni a "harcolók" bérét (ágazati juttatásokkal, mert máshogy a közalkalmazotti bértábla erre alkalmatlan), akkor lesz bővülés legénységi szinten is. Akkor majd javulnak az arányok is. Már a legutolsó MH létszám korlátozás esetén is a tiszti és altiszti létszám szigorúan meg volt szabva, a legénységi állomány nőhetett, de kizárólag a másik 2 csoport kárára.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
K

kamm

Guest
Mert ez egy hatásvadász marhaság. Ebből mennyire derül ki, hogy mennyi csapattiszt van a rendszerben, és mennyi a parancsnokságon dolgozó. Mennyi tiszt ül különböző NATO parancsnokságokon? A számokból mennyi a Honvédkórház állománya, mert a 2020-as költségvetés szerint 3400 főt számlálnak? 2014-ben még a nagy részük civil státuszú volt. Mára már mindenki katonai státuszt kapott. Az orvosok minimum tiszti, de inkább főtiszti rendfokozatúak. A főiskolát végzett ápolók, nővérek szerintem szintén. De minimum tiszthelyettesek.

Ettol meg nem hatasvadasz, mert amit mutata, az mind igaz.
Te azt hianyolod, hogy a cikk hianyzik mellole, ami a kontextust adja - erre van a forum ill az eszmecsere itt, az infografika feladat nem az.

A KNBSZ pl. önmaga 1000 főt képvisel. Na ők szinte biztosan mind minimum altiszti besorolásúak, de inkább feljebb. A polgári alkalmazottak nagy része is normálisan inkább legénységi állományú lenne, de annyi pénzért nem kapnak még egy biztonsági őrt sem, amennyit egy kezdő honvéd kapna. Pl. a HM EI alkalmazottai is ide számítottak annak idején. Ma már hivatalosan a Nemzeti Vagyont kezelő tárca nélküli miniszterhez kerültek.
Én pl. rettenetesen meglepődtem a BHD (Budapesti Helyőrségi Dandár)-n, és a funkciókon, amit ellát. Gyakorlatilag felmerül az emberben, hogy ezek a funkciók vajon mennyiben járulnak hozzá a haza védelméhez. Aztán rájössz, hogy mégis csak a Honvédségnek kell ezeket a funkciókat intéznie.
Mondom, hogy van mit lefaragni, de hogy komplett funkciókat vegyenek el a Honvédségtől, az nem nagyon tud majd összejönni. Pl. nem gondolom, hogy majd a nemzeti ünnepeken, delegációk érkezésekor a Száztagú Cigányzenekarnak kellene játszania, vagy a Pedagógusok Országos Szakszervezetének díszőrséget adnia. Esetleg a Koronaőrség vagy a Palotaőrség sem igazán kiszervezhető. (Elvi alapon!)

Meg lehet nézni a cseh haderő számait! Még rosszabb a helyzet náluk...
Ne a US ARMY számaiból indulj ki, ahol az emberek gyakran azért jelentkeznek a szolgálatba, hogy letudják a taníttatásukhoz szükséges éveket. Ezek az emberek nem is nagyon fognak Private rangnál feljebb jutni.
/Különben szerintem a Honvédség gondjaira elég komoly gyógyír lenne, ha hasonló rendszert vezetnének be. :rolleyes:/

Egy szónak is száz a vége, ha elkezdik emelni a "harcolók" bérét (ágazati juttatásokkal, mert máshogy a közalkalmazotti bértábla erre alkalmatlan), akkor lesz bővülés legénységi szinten is. Akkor majd javulnak az arányok is. Már a legutolsó MH létszám korlátozás esetén is a tiszti és altiszti létszám szigorúan meg volt szabva, a legénységi állomány nőhetett, de kizárólag a másik 2 csoport kárára.

Szoval magyaran akkor megiscsak elismered, hogy ez igy teljesen abnormalis es nem igy kellene lennie es ezen valtoztatni kell? :)

Az jo, mert ezert van az infografika, hogy a tenyeket abrazolva az emberekben felkeltse az erdeklodest es a gondolat vege az lesz, hogy nem jo ez igy... :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 579
79 769
113
Miért?


Az 556-os NATO lőszer meg a 6,8-as Remington SPC is ugyanabba a STANAG tárfészekbe megy bele.

A 35x228mm-es és az 50mm-es Supershot is ugyanakkora átmérőjű lőszer.

http://2.bp.blogspot.com/-6FdRx38yAVA/UycI0HcMAEI/AAAAAAAAAYI/nQIUnqrmLx4/s1600/wdysw7g5nz.jpg


Ja, és szemre is ***ra egyformák:

https://defense-update.com/20160614_rheinmetall-ups-tank-firepower-with-new-130mm-gun.html

De ha van is eltérés, minimális.

Egyik sem harckocsiágyú lőszer.