A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 799
113
Úgy hallottam hogy 220 db Lynxet rendeltünk de hallottam olyat is hogy "csak" 98 db Lynxet! A kebabos kocsikat meg szerintem vissza mondjuk a Földközi tengeren lévő helyzet miatt! És lesznek helyettük a jó öreg Komondorok!
Jajj, ne bomoljatok!!
2 hétig megy Ciprusnál a parádé, az nem befolyások egy tizeniksz éves progit.

Múltkor az volt a sirám, hogy bementek a kurdokhoz, azért mondják vissza, ma meg már ki emlékszik rá??
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Jajj, ne bomoljatok!!
2 hétig megy Ciprusnál a parádé, az nem befolyások egy tizeniksz éves progit.

Múltkor az volt a sirám, hogy bementek a kurdokhoz, azért mondják vissza, ma meg már ki emlékszik rá??
szerintem se kell ezt nagy dobra verni, a szultán úgy 2-3 évente eljátszik ilyeneket :D ( igaz azt aláírom hogy mostanában sűrűbben húzogatja az oroszlán bajszát)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
AU$5.2Bn volt az a 211 db Boxer a Land Phase 2 -ben. Ez most kb. €3.226Bn .

Igaz, ebben minden benne van gyárastul (első 30 db megy csak németből - a többi helyi gyártás), szolgáltatásokkal meg "kiskutyafülével".

https://euro-sd.com/2020/02/articles/16054/australias-armour-renaissance-the-land-400-programme/


Err, no. Konkretan 3.3 milliard ausztral dollar a 211 Boxer ara: https://www.defenceprocurementinter...ns-order-worth-billions-for-boxer-8x8-vehicle

Sot, mashol meg olcsbban idezik, bar euroban ugyanannyiert: https://www.defenseworld.net/news/2...rmored_Vehicles_for__2_4_Billion#.X04AZ7cpDpE

A te szamod abbol a hulyesegbol indult el, amikor belekevertek az extra support, gyartas stb budget egy reszet, de ott meg nem az egészet - a britek pl 500 boxert vesznek 5 milliard környékén, azaz korrekt 10 milliós darabaron, mert nem akarjak sem gyartani, sem hasonlókat: https://www.defenceconnect.com.au/l...australia-being-charged-double-for-boxer-mivs

Az a 10 millios ar pedig bezony az a 3 milliard forint, amit en saccolok magunknak is. :)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Wilson

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Úgy hallottam hogy 220 db Lynxet rendeltünk de hallottam olyat is hogy "csak" 98 db Lynxet! A kebabos kocsikat meg szerintem vissza mondjuk a Földközi tengeren lévő helyzet miatt! És lesznek helyettük a jó öreg Komondorok!
Mivel a komomdor gyártásához semmi sem adott konkrétan a technika meg kell esélyesebb bármilyen már gyártás alatt lévő külföldi típus.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 325
113
szerintem se kell ezt nagy dobra verni, a szultán úgy 2-3 évente eljátszik ilyeneket :D ( igaz azt aláírom hogy mostanában sűrűbben húzogatja az oroszlán bajszát)

Talán azért kellene jóban lenni vele.
Jó lenne végre nem a rossz oldalán lenni a dákónak.

-Ki akar bunyózni?
-Én!
-Jó, akkor te velem vagy!
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 886
113
Talán azért kellene jóban lenni vele.
Jó lenne végre nem a rossz oldalán lenni a dákónak.

-Ki akar bunyózni?
-Én!
-Jó, akkor te velem vagy!
pont ezért nem kéne jóban lenni velük szerintem, én már annak is örültem nagyon hogy a török üzletet csak ennyivel megúsztuk, ahogy nézem nem vagyunk most rossz oldalán a dákónak csak maradjon is ennyiben szultánékkal a dolog
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 165
113
Err, no. Konkretan 3.3 milliard ausztral dollar a 211 Boxer ara: https://www.defenceprocurementinter...ns-order-worth-billions-for-boxer-8x8-vehicle

Sot, mashol meg olcsbban idezik, bar euroban ugyanannyiert: https://www.defenseworld.net/news/2...rmored_Vehicles_for__2_4_Billion#.X04AZ7cpDpE

A te szamod abbol a hulyesegbol indult el, amikor belekevertek az extra support, gyartas stb budget egy reszet, de ott meg nem az egészet - a britek pl 500 boxert vesznek 5 milliard környékén, azaz korrekt 10 milliós darabaron, mert nem akarjak sem gyartani, sem hasonlókat: https://www.defenceconnect.com.au/l...australia-being-charged-double-for-boxer-mivs

Az a 10 millios ar pedig bezony az a 3 milliard forint, amit en saccolok magunknak is. :)
1db Boxer,Aztabegyárq.....Az már egy Leo ára.Már tudom miért hivják bokszolónak.Aki meglátja az számláját,hát azt kapásbol ki is üti..
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Leopatdok, Pumák. Wunderwaffe a Honvedsegben volt a tavalyi előadás címe az NKE-n.
Azota levettek az eseményt sajna.
Mert már akkor is kreténséget beszélt az előadó.. Mint ahogy egy másfél hónapja már azt is lenyilatkozta a rádióban , hogy puma lesz miközben akkor az már habokban se volt. Így tessék ezt az előadást komolyan venni.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Szamomra legerdekesebb ebben a 2017-es tavaszi cikkben az arakrol szolo resz:

A BOXER JÖVŐJE

Jelenleg a Boxer az egyik legdrágábban beszerezhető harcjármű a piacon, árával kapcsolatban több számadat is kering az interneten. Hozzá kell tenni azonban, hogy a csomagban beszerzett járműveknél nagyon nehezen lehet következtetni egyes eszközök bekerülési költségére, lévén az árak olyan tételeket is tartalmaznak, amelyek amúgy nem szerepelnek a járművek árában. Ilyenek lehetnek a kiképzés, a logisztikai csomag költsége, amely tartalmazhatja a járművek garanciális javítási költségeit, a karbantartási költségeket, egyéb szolgáltatások árait is. Amennyiben ezeket figyelmen kívül hagyjuk és feltételezzük, hogy ezek minden eszköz esetében hasonló mértékben megjelennek, akkor csak pusztán az elérhető, közzétett számok alapján, azt kell mondani, hogy a
– németek 2006. évi 272 db-s beszerzése járművenként 1000 MFt-ba,
– hollandok 2006. évi 200 db-s beszerzése járművenként 975 MFt-ba,
– németek 2015. évi 131 db-s megrendelése járművenként 1200 MFt-ba,
– litvánok 2015. évi 88 db-s megrendelése járművenként 1500 MFt-ba került.


Ezek az összegek bár jelentősnek tűnnek, de a jelenlegi harcjármű-piacon, a nagy kereslet miatt, nagyjából ugyanezekbe az árakba ütközünk. Álljon itt néhány példa az elmúlt három év beszerzéseiből kalkulált darabárak tekintetében:

Lánctalpas gyalogsági harcjárművek:

  • CV9040 (svéd) 1740 MFt;
  • PUMA (német) 3000 MFt;
  • Marder-1 (német)* 600 MFt;
  • DARDO (olasz) 2100 MFt;
  • M2A3 (amerikai) 1740 MFt;
  • M113M (amerikai)* 700 MFt;
  • K21 (dél-koreai) 1000 MFt;
  • BMD-4 (orosz) 1200 MFt;
  • BMP-3 (orosz) 1250 MFt;
  • ASCOD (spanyol) 1150 MFt;

Kerekes gyalogsági harcjárművek:

  • VBCI (francia) 1350 MFt;
  • PATRIA AMV (finn) 950 MFt;
  • Stryker (amerikai)* 750 MFt;
  • BTR-90 (orosz) 650 MFt.

*Használt, lekonzervált eszközök

Látható tehát, hogy bár a Boxer harcjárművet, amely egy sor olyan egyedi megoldással rendelkezik, amely más, kerekes – de a legtöbb lánctalpas eszköznél is – ritkán fedezhető fel, nemzetközi összehasonlításban az egyik legdrágább kerekes, azonban az egyik legolcsóbb lánctalpas harcjárművek közé lehetne sorolni. Mivel tulajdonságai jobbak a jelenlegi kerekes harcjárműveknél, és – legalábbis az üzemeltetői szerint – megegyeznek a lánctalpas harcjárművekénél az ár az elfogadhatóság határán van.
A fenyegetettség szintje Európában az utóbbi időszak konfliktusai miatt egyre nagyobb mértékben növekszik, a NATO is egyre jobban támogatja a magasabb védelmi szintű páncélvédelemmel rendelkező harcjármű-flották alkalmazását. A Boxer harcjárművek moduláris kialakítása nagy lehetőséget és rugalmasságot biztosít, mind a hadműveleti szakemberek, mind az alkalmazó egység/alegység parancsnokok részére, hogy az adott fenyegetettséghez, kialakult hadszíntéri helyzethez legjobban igazodó konfigurációt vessék be a legnagyobb siker elérése érdekében. A járművek modularitása előnyt jelenthet olyankor is, amikor egy missziós tevékenységre kell összeállítani a járműparkot, mert ilyenkor elég, ha csak a FOM-ot cserélik ki az eszközöknél, ami jelentősen olcsóbb egy komplett jármű-beszerzéséhez képest. Az új járműkialakítás esetében az alapjármű továbbra is maradna a jól megismert bázisjármű, amelynek alkalmazásával csökkenthető a kiképzési idő, mind a kezelők, mind a kiszolgálók, a logisztikai szakemberek tekintetében.
Mindezen felul az is kozismert, hogy az ausztral Boxer CRV konfigbol tavaly 211 darabot cirka 750 milliard forintert rendeltek, azaz 3.5 milliard korul jarmuvenkent - szerintem az lenne szamunkra is a mervado, mind felszereltsegben, mind arban... sajat gyartassal ez leszorithato mondjuk 3 milliard ala, ha legalabb 200-300 lenne abbol is, gondolom.
https://www.thedefensepost.com/2018/08/17/rheinmetall-australia-boxer-crv-contract/
https://www.thedefensepost.com/2018...at-reconnaissance-vehicle-australia-contract/
Az ausztrál beszerzés 3,3 Mrd AUD (2,1 Mrd EUR), az napi árfolyamon (219 HUF) "csak" 722 Mrd HUF. Ezt mondta az RM. Ez gépenként (211 db) átlag 3,421 Mrd HUF (~10 M EUR).
Az aussie kormány meg kezdeti 5,2 MRD AUD-ről beszélt, ami "kissé" több (bár nem tudni, mi van benne): 1 138,8 Mrd HUF. Ez gépenként 5,4 Mrd HUF.
Ami érdekesebb szerintem, hogy 30 évre 15,7 Mrd AUD (3 438 Mrd HUF) megy el a tervek szerint a beszerzésre és a fenntartásra, ami gépenként és évente 540 millió HUF.
Viszont a fenti összeg 70%-a Ausztráliában marad.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 632
8 275
113
Mert már akkor is kreténséget beszélt az előadó.. Mint ahogy egy másfél hónapja már azt is lenyilatkozta a rádióban , hogy puma lesz miközben akkor az már habokban se volt. Így tessék ezt az előadást komolyan venni.
En csak egy infót mondtam, mi hangzott el. Akkor hangzott el a 98 db ifv, a Puma.
Maróth tud mindent, más nem nagyon.