A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 562
46 610
113
Sztem nem bonyolult. Az újságíró benézeget ide, ami arra érdemes lecsekkolja a minisztériumi kapcsolatainál és ha sok az egyezés megírja.

Ami még érdekes, hogy a lengyelek már az augusztusi bejelentéskor megírták, kibővítve a PzH2000 szervízzel persze feltételes módban.
Nézz már le az oldal aljára! Most tartunk a 4051. oldalon! Ami tele van agyzsibbasztó f@szságokkal.
Ember legyen a talpán, aki "időnként benézve" kiválogatja a hasznos információkat. :p:D
 
  • Tetszik
Reactions: Anti and Ocses

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 352
31 598
113
Roppant komoly lehetett.
Betettem őket ide.Az egyik a Haditechnikában jelent meg,a másik a Katonai Logisztikában.Utobbit extábornok irta,a Mihukrol.De NKE doktori forrásfelsorolásban is találkoztam már vele.
Azért az éktelen sok konteo és légvárépités között rengeteg érdekes,és releváns hirt is összehordanak a kollégák.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
M

molnibalage

Guest
Max. 15 Leopard árából 100+ T-72-t lehet "szénné páncélozni" a'la IDF, és ellátni másodvonalas NATO célzó/ ...elektronikával.
Tudod, ez az a modernizált T-55, amit alig lehetett mostanában kilőni az amcsi top-on kívül minden (is) rendelkezésére állt a palesztin/iráni Forradalmi Gárdá-s "versenyzőknek". ...tizessével per tank is ! ! !
Nem ukrán, nem cseh, nem lengyel nem ... kipróbálatlan, "mesés" marketinges verzió.
Az izraeli felújított T-55-nek nagyobb a túlélési esélye mint a pillanatnyi "top", török Leo-knak ! ! !




Lassan pár közös pontot felsejlik "kemény küzdelemben"...
n2.gif

További jó fórumozást kívánok Magunknak
rl.gif
Ennyi marhaság összehordásához mennyire kellett megfeszülni? Vagy segített benne valaki...?
Ezen felül senkit nem érdekel, hogy növelhető a T-72 páncélzata, ha a tűzereje nem, mert az automata töltő lekorlátozza.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 410
14 474
113
Egy kikepzo fegyver. Az is volt a cel vele mindig is egy olcso konnyen tanulhato fegyver./

Biztos olcsó volt?
És mit tanultál vele?
Hogy hogyan kell egy szar fegyvert, szar optikával belőni?

Afganisztánban terepre miért "kiképző" fegyverrel ment az omlt/prt terepre?
Vagy kfor-ban biztosítára ezt használtuk.
Ráadásul a prt-ban lévő optikája zöld festék pettyes volt. Úgy sikerült lefesteni. :rolleyes:

Szóval ezt az általad ismételgetett kiképző fegyver történetet nem értem.
Tatán igen, lőtéri puskásnak hívtuk mert csak arra volt jó/arra se/

Hadműveleti területen használt fegyver nem kiképző fegyver!
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 424
120 887
113
Betettem őket ide.Az egyik a Haditechnikában jelent meg,a másik a Katonai Logisztikában.Utobbit extábornok irta,a Mihukrol.De NKE doktori forrásfelsorolásban is találkoztam már vele.
Azért az éktelen sok konteo és légvárépités között rengeteg érdekes,és releváns hirt is összehordanak a kollégák.
Ez így van csak én elég szkeptikus vagyok a bármilyen hazai írás komolyságában (az NKE-s doktoriban főleg)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 562
46 610
113
A nyilatkozatok nem mérvadóak,azt már észrevehetted volna.
Láttál már Kaszást terepfedezék mögött bújkálni?
Amiről beszélek, az ez az előadás:
A végén eldarált slideshowkat érdemes figyelni.
És az alap Z2026-os ismertető PDF-je, ami már ugyan eltűnt a Honvédség honlapjáról, de elég konkrét dolgokat tartalmaz. Főleg azon részek, amelyek Benkő Tibor akkori vezérezredes, Honvéd vezérkari főnök képe után írnak le.

Különösen ezt ajánlanám a figyelmedbe:
MEGÚJULÓ HELIKOPTERFLOTTAA helikopterflottánkból nagyjavításon estek át a Mi–17-es szállítóhelikopterek, valamint a Mi–24-es harci helikopterek üzemidejét is meghosszabbítjuk. Ugyanakkor nem mond-tunk le az új vagy újszerű, modern helikop-terek beszerzéséről sem a fejlesztési ciklus során. A felújított szállító- és harci helikop-tereink az átmeneti időszakra biztosítják a feladatok végrehajtását.
Ez a dokumentum 2017-es. Tehát már akkor úgy tervezte Honvédség, hogy a Mi gépek felújítása csak átmeneti megoldás. Tehát nem volt véletlen az ATGM elmaradása sem. Illetve szerintem az oroszokkal biztosan volt valamifajta háttéralku, hogy ha egy esetleges honvédelmi helyzet indokolja, akkor eljutottak volna ide az Ataka/Falanga rakéták.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 100
12 112
113
Ez a dokumentum 2017-es. Tehát már akkor úgy tervezte Honvédség, hogy a Mi gépek felújítása csak átmeneti megoldás. Tehát nem volt véletlen az ATGM elmaradása sem. Illetve szerintem az oroszokkal biztosan volt valamifajta háttéralku, hogy ha egy esetleges honvédelmi helyzet indokolja, akkor eljutottak volna ide az Ataka/Falanga rakéták.
A férj korabban ér haza és a feleségét meztelenül találja a szoba közepén.
-"Drágám, miért állsz meztelenül a szoba közepén?"
-" Miért kérdezed, úgysem jön senki"
-"De akkor miért vagy magassarkúban?"
-"Hátha mégis jön valaki"
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 786
25 338
113
Lehet, hogy volt már augusztus közepén, de összefoglalja tételszerűen az eddigieket:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...-fejlesztesere-es-ez-meg-csak-a-kezdet-444904
..
eszk1-390676.png

..
Ez a hatalmas beszerzés mindössze egy azok közül a jelentős összegű beruházások közül, melyeket a Honvédség fejlesztése érdekében tett a kormány, mint ismert,
  • 44 darabot vett Magyarország a legmodernebb német gyártmányú, Leopard 2A7+ harckocsikból, melyek használatát előkészítő Leopard 2A4-es kiképzőharckocsik már elkezdtek Magyarországra érkezni,
  • 24 Panzerhaubitze 2000-es önjáró löveg beszerzése indult meg,
  • 2021 végéig folyamatosan érkezni fog az Airbustól vásárolt 20 darab, H145M többcélú helikopter, 2023-tól pedig16 H225M helikopterrel is bővül az eszközpark,
  • cseh licenc alapján modern kézifegyvereket kezdett el gyártani Magyarország Kiskunfélegyházán, melyek exportra és a Honvédség arzenáljába is készülnek,
  • Carl Gustaf M4 páncéltörő kézifegyvereket vásároltunk Svédországtól,
  • illetve a honvédek számos felszerelési eleme, mint például az egyenruha, a málhamellény, a sisak és a bakancs is megújult.
  • Az állam még egy osztrák aknavetőgyárat, magyar magánbefektetők pedig egy cseh kiképzőrepülőgép-gyárat is megvettek - az itt készülő eszközök hosszabb távon akár a Honvédségben is rendszeresítésre kerülhetnek.
..
..
https://en.wikipedia.org/wiki/Boxer_(armoured_fighting_vehicle)
..
..
eszk3-390690.png

plusz a cikk vége! :D
..
"A célkitűzés fejében tehát valószínűleg számos olyan újabb fejlesztésre készülhetünk még, melyeket fent nem említettünk, mert nagyon széles a skála; javarészt nagyfokú digitaizációt, automatizációt elősegítő technológiai vívmányokról lehet szó, de bizonyos haditechnikai fórumokon még újabb eszközök, komponensek hazai gyártásáról is pletykálnak. :D Az utóbbi irányt jól alátámasztja a kiskunfélegyházi fegyvergyár megépítése mellett a hamarosan Gyulán létrejövő Airbus-üzem, illetve az is, hogy a Krauss-Maffei Wegmann nemrég magyar leányvállalatot létesített."
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 352
31 598
113
Ez így van csak én elég szkeptikus vagyok a bármilyen hazai írás komolyságában (az NKE-s doktoriban főleg)
Sajnos általános probléma,hogy igyekeznek az aktuális hatalom szájaize szerint irni.Mostanában ez kifejezett probléma megint.(szerintem nagyobb,mint anno az "átkosban").De azért jó adag türelemmel lehet találni szép szemet is a sok ocsú között.Pl fityiszes exhadügyminiszterünk irása a tartalékos rendszerekről szerintem egész jó és tárgyilagos.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 424
120 887
113
Sajnos általános probléma,hogy igyekeznek az aktuális hatalom szájaize szerint irni.Mostanában ez kifejezett probléma megint.(szerintem nagyobb,mint anno az "átkosban").De azért jó adag türelemmel lehet találni szép szemet is a sok ocsú között.Pl fityiszes exhadügyminiszterünk irása a tartalékos rendszerekről szerintem egész jó és tárgyilagos.
Nekem inkább a minőséggel van bajom jópár esetben. Meg ismerek jópár ilyen doktort...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 352
31 598
113
Amiről beszélek, az ez az előadás:
A végén eldarált slideshowkat érdemes figyelni.
És az alap Z2026-os ismertető PDF-je, ami már ugyan eltűnt a Honvédség honlapjáról, de elég konkrét dolgokat tartalmaz. Főleg azon részek, amelyek Benkő Tibor akkori vezérezredes, Honvéd vezérkari főnök képe után írnak le.

Különösen ezt ajánlanám a figyelmedbe:

Ez a dokumentum 2017-es. Tehát már akkor úgy tervezte Honvédség, hogy a Mi gépek felújítása csak átmeneti megoldás. Tehát nem volt véletlen az ATGM elmaradása sem. Illetve szerintem az oroszokkal biztosan volt valamifajta háttéralku, hogy ha egy esetleges honvédelmi helyzet indokolja, akkor eljutottak volna ide az Ataka/Falanga rakéták.
A Mi17 jol használható szállitógép ma is.Mihu restaurálás viszont szerintem még átmeneti időre,sőt,arra főleg,egy éktelen nagy ökörség volt.
Nincs nevesitve semmi.Mit értsünk az alatt,hogy modern helikopter beszerzés?Mi2(nálunk az fegyvertelen volt,de pl lengyelek Maljutkát is raktak rá) és a Minyó utóda megvan.De mi lesz a Mihu kategóriájával,a csataképes harci helivel?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 618
77 528
113
Szia,

Mar sok-sok evvel ezelott gyartottak Magyarorszagon olyan 7.62x39 loszert, ami 13 mm acelpancelt atutott, az valoszinuleg az osszes jelenleg elterjedt mellenyt atviszi; kulonosen a mellkas meretenel joval kisebb kozepso zseben kivuli reszen.

Pontos loves: nagyon keves olyan katona van, aki az AK pontossaganak megfeleloen tud loni, vagyis 100 m-rol a mozgo ellenseg fejbelovese tul kicsi kihivas neki (kb 18 cm-es szoras varhato el az AK-tol 100 m-en tomeggyartott loszerrel).
Nekik megoldas lenne egy jo minosegu loszer, amivel ugyanezt 200 m-rol tudjak megtenni. :)

Bel

Nem üti át a LvL IV mellnyeket.15cm a szórása 100 méteren az AK-nak nem 18.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 352
31 598
113
Nekem inkább a minőséggel van bajom jópár esetben. Meg ismerek jópár ilyen doktort...
Hát,amilyen "komoly" irásokkal lehet találkozni-öszinte részvétem.
Szerintem ez rendszerprobléma eredménye.Ismered a véleményem,és kedvenc Perjés idézetem továbbra is hirdeti.
De azért nem teljesen reménytelen az ügy,Van szem az ocsú közt-csak sokat kell szitálni.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 981
14 070
113
Ennyi marhaság összehordásához mennyire kellett megfeszülni? Vagy segített benne valaki...? Ezen felül senkit nem érdekel, hogy növelhető a T-72 páncélzata, ha a tűzereje nem, mert az automata töltő lekorlátozza.

Tőled még mindig szívmelengető hozzászólásokat kapok, aminek megvan az "értő" közönsége is (
cl.gif
), különösen segíti a fórumot a szakmai/technikai tények sora, amit tiszteletre méltó mennyiségben zsúfoltál bele fenti hozzászólásodba.



De inkább a lényeg: igen figyelemre méltó, az az évtizedekkel ezelőtti izraeli T-55 átépítés Achzarit nehéz IFV/APC-vé és annak páncélozása, ami a mi T-72-inknél 20 évvel korábbi tervezésű T-55-t, pusztán passzív (pót-)páncélozással napjaink egyik (ha nem )legjobb nehéz lövész-szállítójává tették. ["... Achzarit nehéz IFV/APC-vé (külön külföldi fórumok tárgya, hogy melyik, de ebben ne "vesszünk el") ]

Technikai akadálya tehát NINCS egy hasonló teljesítmény elérésének az itthoni technikáknál sem.
Elérheti árú/technológiai színvonalú megoldás, évtizedekig olcsóbb, jobb mint az aktív vedelem (APS).

Az a hulladék érv, hogy "nincs elég", meg figyelemre se méltó, mert most gombokért fillérekért lehetne beszerezni járóképes T-72-t, kijavítva az elődök hibáit, nem pedig tetézve.
A Z2026 költségvetésének morzsáiból, is nagyon jó kiegészítői lennének a tervezett/álmodott 100+ Leo-nak(mert remélem jön még a kb. 60 hoz a Z2026+ keretében ;) ) .
Én is sajnálom, hogy a geopolitikai helyzetünk miatt reális 250+ Leopard szükségletet nem lehet a magyar költségvetésből kigazdálkodni.
Ezzel együtt kell élni. Rossz döntés ezt figyelmen kívül hagyni ! ! !
Az "örökölt" hátrányt pedig ki kell javítani!
 
  • Tetszik
Reactions: Clove_HUN