R
Ruby de Puteaux
Guest
Mindenki. Például a szerbeknél a 4 lövészdandár mindegyike rendelkezik egy önjáró tüzérosztállyal és egy rakéta-sorozatvető osztállyal.A térségben, kik rendelkeznek ilyennel?
Az ukránoknak szintén nagyszámú ilyen eszközük van, modernizálva, irányított rakétákkal és tüzérségi radarokkal.
Igen, gyakorlott személyzet ennyit ki tud préselni belőle. Nyilván az utolsó lövéstől számítják a 30 másodpercet.Egy kézi töltésű löveg?
Honnan számit a 30mp?
Igen, leírtam, ez legalább 1-1,5 perc, plusz a gránát repülési ideje. Erre a feladatkörre(üteg-ellentűz) épp ezért alkalmasabbak a sorozatvetők a jóval nagyobb sebességük miatt.A korszerű "réskitöltő" radarok (én inkább a hadszintéri radar kifejezést használnám),mint a csehek vette Elta,már egyben tüzérségi felderitő/bemérő radarok is.
91ben az amcsik 3-5perc alatt visszacsaptak.2003ban ez már 1-3perc volt.(angoloknak is)Autómatikus tüzvezetés és prioritás értékelés.(amcsik az MLRS-t használták,kazettás töltetekkel,nekünk ehez elöbb fel kellene mondanunk az egyezményt).Eleve tartalékoltak rá tűzerőt,illetve a harcvezető rendszer autómatikusan átirányitotta a többit.Marha gyorsan ment.
Itt van néhány közeli kép.Más,ki akart önjáró pct ágyút csinálni a T72 lövegböl?Elkésett
2A45M
https://www.recomonkey.com/Land-Platforms/Artillery/Towed/2A45M-Sprut-B/Walkaround/
Önjárónak azért nem nevezném, csak arra alkalmas hogy elvánszorogjon a következő lőállásba.
Egy osztály Pzh önmagában kevés tüzérségnek, természetesen csak a nehézdandár támogatására való. Kell még egy osztály önjáró a másik dandárnak is, ha kerekes alapjárművük lesz akkor kerekes alvázon, Kryl, Caesar, Eva, Donar, van bőven választék és mindegyiknek vannak előnyei meg hátrányai.Akkor ti is úgy látjátok, hogy a 24db PZH2000 csak Tata tűztámogatására lett véve és a közepes fog még kapni egy saját tüzérosztályt még 26 előtt és nem a teljes Honvédség kapta a 24 darabot?
Emellett minden lövészzászlóaljnak kell egy-egy üteg önjáró 120mm-es aknavető, lehetőleg az alapjármű egy változataként. Személy szerint az Amost preferálom mert az tud közvetlen irányzással is tüzelni, de valószínűbbnek tartom a Hirtenberger-féle megoldás rendszeresítését.
Én ezen felül létrehoznék egy önálló tüzérezredet, 2 osztály rakéta-sorozatvetővel és egy osztály önjáró tüzérosztállyal. Utóbbi helyett fontolóra vennék 2 osztály vontatott tarackot(M-777), ha pénzügyileg jobban megéri.
Tartalékként használnám őket, épp a nehezebb helyzetben lévő dandár támogatására, illetve a sorozatvetőket nagyobb értékű, hadműveleti szintű célpontok támadására.
Ehhez elméletben 3 típus jöhet szóba, az Astros, Lynx és Himars/M270.
Mindhárom rendszer többféle átmérőjű- és hatótávolságú rakétát tud indítani, emellett mindegyikhez vannak irányított rakéták.
Astros előnyei: valószínűleg a legolcsóbb, könnyen megszerezhetnénk a gyártási jogokat, így önellátóak lennénk rakétalövedékekből, plusz munkahelyteremtés, stb.
Himars/M270 előnyei: képes indítani az ATACMS/PrSM ballisztikus rakétát, illetve az SDB földi változatát, így egy nagyobb volumenű beszerzéssel megoldanánk a Gripenek irányított-bomba igényét is. Kompatibilis az izraeli EPIK irányító-kittel.
Lynx előnyei: a legjobban skálázott rendszer,van hozzá nemirányított és irányított rakéta, felszerelhető EPIK irányítófejjel és indíthatja a Delilah cirkáló rakétát. Ennek különlegessége hogy képes a célterület fölött körözni bizonyos ideig. Integrálhatnánk akár a Gripenre is, ellensúlyozva ezzel az ukrán vagy szerb légvédelmet.
Akármelyiket választjuk természetesen ezek mellett szükség van a megfelelő felderítő- és kommunikációs eszközökre, lőszer-utántöltő járművekre, drónokra.