A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 658
19 014
113
Mindenki. Például a szerbeknél a 4 lövészdandár mindegyike rendelkezik egy önjáró tüzérosztállyal és egy rakéta-sorozatvető osztállyal.
Az ukránoknak szintén nagyszámú ilyen eszközük van, modernizálva, irányított rakétákkal és tüzérségi radarokkal.


Igen, gyakorlott személyzet ennyit ki tud préselni belőle. Nyilván az utolsó lövéstől számítják a 30 másodpercet.


Igen, leírtam, ez legalább 1-1,5 perc, plusz a gránát repülési ideje. Erre a feladatkörre(üteg-ellentűz) épp ezért alkalmasabbak a sorozatvetők a jóval nagyobb sebességük miatt.


Itt van néhány közeli kép.
https://www.recomonkey.com/Land-Platforms/Artillery/Towed/2A45M-Sprut-B/Walkaround/
Önjárónak azért nem nevezném, csak arra alkalmas hogy elvánszorogjon a következő lőállásba.


Egy osztály Pzh önmagában kevés tüzérségnek, természetesen csak a nehézdandár támogatására való. Kell még egy osztály önjáró a másik dandárnak is, ha kerekes alapjárművük lesz akkor kerekes alvázon, Kryl, Caesar, Eva, Donar, van bőven választék és mindegyiknek vannak előnyei meg hátrányai.

Emellett minden lövészzászlóaljnak kell egy-egy üteg önjáró 120mm-es aknavető, lehetőleg az alapjármű egy változataként. Személy szerint az Amost preferálom mert az tud közvetlen irányzással is tüzelni, de valószínűbbnek tartom a Hirtenberger-féle megoldás rendszeresítését.

Én ezen felül létrehoznék egy önálló tüzérezredet, 2 osztály rakéta-sorozatvetővel és egy osztály önjáró tüzérosztállyal. Utóbbi helyett fontolóra vennék 2 osztály vontatott tarackot(M-777), ha pénzügyileg jobban megéri.
Tartalékként használnám őket, épp a nehezebb helyzetben lévő dandár támogatására, illetve a sorozatvetőket nagyobb értékű, hadműveleti szintű célpontok támadására.
Ehhez elméletben 3 típus jöhet szóba, az Astros, Lynx és Himars/M270.

Mindhárom rendszer többféle átmérőjű- és hatótávolságú rakétát tud indítani, emellett mindegyikhez vannak irányított rakéták.

Astros előnyei: valószínűleg a legolcsóbb, könnyen megszerezhetnénk a gyártási jogokat, így önellátóak lennénk rakétalövedékekből, plusz munkahelyteremtés, stb.
Himars/M270 előnyei: képes indítani az ATACMS/PrSM ballisztikus rakétát, illetve az SDB földi változatát, így egy nagyobb volumenű beszerzéssel megoldanánk a Gripenek irányított-bomba igényét is. Kompatibilis az izraeli EPIK irányító-kittel.
Lynx előnyei: a legjobban skálázott rendszer,van hozzá nemirányított és irányított rakéta, felszerelhető EPIK irányítófejjel és indíthatja a Delilah cirkáló rakétát. Ennek különlegessége hogy képes a célterület fölött körözni bizonyos ideig. Integrálhatnánk akár a Gripenre is, ellensúlyozva ezzel az ukrán vagy szerb légvédelmet.

Akármelyiket választjuk természetesen ezek mellett szükség van a megfelelő felderítő- és kommunikációs eszközökre, lőszer-utántöltő járművekre, drónokra.
Ez elég részletes lett, köszi! Esetleg leírhatnád, hogy egy MARS II által indított rakétának mennyi a lőtávja? Bár gondolom ez rakétafüggő!
 
W

Wilson

Guest
Magyarországon nem őshonos állat a medve, na majd hamarosan az lesz!

Meg vannak erre a költséghatékony orosz módszerek.ezt a problémát pár perc alatt megoldják:)

cia-fbi-kgb.jpg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Mert ők is a szar tornyát kezdték átsimogatni, ahelyett, hogy raktak volna rá kompletten minden rendszerrel felszerelve egy másikat, ami nem ennyire behatárolt.

Ez elvileg új torony. De van ennek az elődje a pt-16 azon is új a torony. Csak ez az egész szerinted olcsóbb annyival mint hiszed, a lengyel fórumokon 7,5 millió eurós árat emlegettek
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Ez elvileg új torony. De van ennek az elődje a pt-16 azon is új a torony. Csak ez az egész szerinted olcsóbb annyival mint hiszed, a lengyel fórumokon 7,5 millió eurós árat emlegettek


Szóval ezzel megváltozott a torony konstrukciója, vagy az ott egy tipikus t-72 formájú és méretű torony rajta ahogy látszik, beburkolva nera-val bőségesen? Mert ha igen, akkor történt valami ahhoz képest amiről beszélek, vagy azzal, hogy belefaragtak egy 120 mm-es löveget, vagy a tetejére raktak egy fegyverállás, máris megváltozott az ergonómia, vagy a 125-ös ágyút máris nem úgy töltik? Vagy mivel nera van rajta, akkor a lőszerelhelyezés is biztos megoldottabb lett ugyanabban a méretben?

Szóval egy akárhogy is nézzük, t-72-es amin t-72-es formájú és méretű torony van, az miért jelenti a fejedben annak a (jó eséllyel olcsóbb) toronynak a 100:100-as megvalósítását, amit az összepaintelt képen bedobtam?

Mert okés, hogy ez egy modern formára eszkábált, megnövelt védelmű t-72-es itt amit bedobtál, mindenhol belepiszkálva, csak nem tudom, hogy ez miért takarja egyenlőségjellel az általam feldobott, vegyük le és basszuk a 72-es tornyot, vegyünk rá egy nyílvánvalóan gyengébb, de idővel fejleszthető viszont a modern támadó és felderítő eszközök legújabb generációival felszerelt tornyot, ami magának a konstrukciónak a megváltozásával jár? Normális lőszertárolás a torony védett rekeszében, meggyengített tetővel, 3. gen éjjellátó, fejlett optika, ruag 120 mm ágyú, hk üzemmód, hálózatos hadviselésbe integrálható. És mivel alu alapú könnyű technológia, jó hatással lenne a menetteljesítményre, alkatrészkopásra, , de szükség esetén nem gondolnám, hogy nem kaphat kielégítő páncélt.

Szóval ez itt fent egy t-72-es ami jó ebben a formában tanknak, 7,5 m eur-ért. Az enyém (talán) nem olyan jó, ahogy már megírtam, de mégsem rossz, saccra olyan 4,5 m/eur-ért. De lehet, hogy túlzok az árral, bár a donar agm torony hasonló áron mozog.


?
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Szóval ezzel megváltozott a torony konstrukciója, vagy az ott egy tipikus t-72 formájú és méretű torony rajta ahogy látszik, beburkolva nera-val bőségesen? Mert ha igen, akkor történt valami ahhoz képest amiről beszélek, vagy azzal, hogy belefaragtak egy 120 mm-es löveget, vagy a tetejére raktak egy fegyverállás, máris megváltozott az ergonómia, vagy a 125-ös ágyút máris nem úgy töltik? Vagy mivel nera van rajta, akkor a lőszerelhelyezés is biztos megoldottabb lett ugyanabban a méretben?

Szóval egy akárhogy is nézzük, t-72-es amin t-72-es formájú és méretű torony van, az miért jelenti a fejedben annak a (jó eséllyel olcsóbb) toronynak a 100:100-as megvalósítását, amit az összepaintelt képen bedobtam?

Mert okés, hogy ez egy modern formára eszkábált, megnövelt védelmű t-72-es itt amit bedobtál, mindenhol belepiszkálva, csak nem tudom, hogy ez miért takarja egyenlőségjellel az általam feldobott, vegyük le és basszuk a 72-es tornyot, vegyünk rá egy nyílvánvalóan gyengébb, de idővel fejleszthető viszont a modern támadó és felderítő eszközök legújabb generációival felszerelt tornyot, ami magának a konstrukciónak a megváltozásával jár? Normális lőszertárolás a torony védett rekeszében, meggyengített tetővel, 3. gen éjjellátó, fejlett optika, ruag 120 mm ágyú, hk üzemmód, hálózatos hadviselésbe integrálható. És mivel alu alapú könnyű technológia, jó hatással lenne a menetteljesítményre, alkatrészkopásra, , de szükség esetén nem gondolnám, hogy nem kaphat kielégítő páncélt.

Szóval ez itt fent egy t-72-es ami jó ebben a formában tanknak, 7,5 m eur-ért. Az enyém (talán) nem olyan jó, ahogy már megírtam, de mégsem rossz, saccra olyan 4,5 m/eur-ért. De lehet, hogy túlzok az árral, bár a donar agm torony hasonló áron mozog.



?

Következő a helyzet ha te egy olyan T-72 modernizációt akarsz amely a 21.századi követelményeknek megfelelően tudja támogatni a Leokat abba gyakorlatilag ugyanolyan teljesítményű elektronika kell mint ami a Leokban van és erre még rájön ugye a védelem upgradjenek a költsége abban biztos vagyok,hogy te ezt 7,5 millió euro alatt nem úszod meg.Ja és ezt a 7,5 millió eurót a lengyelek úgy hozták össze,hogy van megfelelő hazai ipari hátterük.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 551
113
Szóval ezzel megváltozott a torony konstrukciója, vagy az ott egy tipikus t-72 formájú és méretű torony rajta ahogy látszik, beburkolva nera-val bőségesen? Mert ha igen, akkor történt valami ahhoz képest amiről beszélek, vagy azzal, hogy belefaragtak egy 120 mm-es löveget, vagy a tetejére raktak egy fegyverállás, máris megváltozott az ergonómia, vagy a 125-ös ágyút máris nem úgy töltik? Vagy mivel nera van rajta, akkor a lőszerelhelyezés is biztos megoldottabb lett ugyanabban a méretben?

Szóval egy akárhogy is nézzük, t-72-es amin t-72-es formájú és méretű torony van, az miért jelenti a fejedben annak a (jó eséllyel olcsóbb) toronynak a 100:100-as megvalósítását, amit az összepaintelt képen bedobtam?

Mert okés, hogy ez egy modern formára eszkábált, megnövelt védelmű t-72-es itt amit bedobtál, mindenhol belepiszkálva, csak nem tudom, hogy ez miért takarja egyenlőségjellel az általam feldobott, vegyük le és basszuk a 72-es tornyot, vegyünk rá egy nyílvánvalóan gyengébb, de idővel fejleszthető viszont a modern támadó és felderítő eszközök legújabb generációival felszerelt tornyot, ami magának a konstrukciónak a megváltozásával jár? Normális lőszertárolás a torony védett rekeszében, meggyengített tetővel, 3. gen éjjellátó, fejlett optika, ruag 120 mm ágyú, hk üzemmód, hálózatos hadviselésbe integrálható. És mivel alu alapú könnyű technológia, jó hatással lenne a menetteljesítményre, alkatrészkopásra, , de szükség esetén nem gondolnám, hogy nem kaphat kielégítő páncélt.

Szóval ez itt fent egy t-72-es ami jó ebben a formában tanknak, 7,5 m eur-ért. Az enyém (talán) nem olyan jó, ahogy már megírtam, de mégsem rossz, saccra olyan 4,5 m/eur-ért. De lehet, hogy túlzok az árral, bár a donar agm torony hasonló áron mozog.



?
Kiszedték a régi automata töltőt és az új torony hátuljából kanalazza lőszert(hátrafelé hosszabbodik a torony) . (120 milis nato löveg) nagyjából ez az amit te leírsz, csak ez szerinted 4,5 a gyártók szerint 7,5
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Következő a helyzet ha te egy olyan T-72 modernizációt akarsz amely a 21.századi követelményeknek megfelelően tudja támogatni a Leokat abba gyakorlatilag ugyanolyan teljesítményű elektronika kell mint ami a Leokban van és erre még rájön ugye a védelem upgradjenek a költsége abban biztos vagyok,hogy te ezt 7,5 millió euro alatt nem úszod meg.Ja és ezt a 7,5 millió eurót a lengyelek úgy hozták össze,hogy van megfelelő hazai ipari hátterük.

Ezért beszélek mostmár erről is legalább egy hete, anélkül, hogy érdemi információ rakódott volna le ebből az agyakban. Azért csináltam a képet, hátha így érthető lesz, hogy egy KÉSZ, MINDENNEL FELSZERELT, BÁRMIRE RÁTEHETŐ, MÁSHOL HADRENDBEN ÁLLÓ, MODERN, ÚJ, HITFACT MK II. 120 tornyot raknék rá. Torony ára, plusz integráció költsége. A f@szomat már, nem T-72-est akarok csinálni T-72-esből. Nem is beszéltem ilyenről, ti mégis rendre úgy válaszoltok, mintha a kibaszott t-72-be akarnék rendszereket integrálni iszonyat berheléssel, pedig elmodtam, hogy tornyot cserélni, olyan torony, ami eleve tartalmazza a modern rendszereket.

Hitfact MK II:

https://www.leonardocompany.com/doc...ROCHURE_2018_HITFACT+MkII.PDF?t=1570110933888
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
itt van egy kanadai tanulmány a különféle mbt árak összehasonlításával...már jópár éves de a leo2a7-re 10+ mEUR-t ír...




Háát, ott dollárban van az ár, nem euróban és nem 10+, hanem: "$8.8 to 10m for the Leopard 2A7"
Ez euróban kb. 7.35-8.35 millió.

Forrásként pedig ez az oldal van feltüntetve: https://www.nextbigfuture.com/2015/10/mass-production-t-14-main-battle-tank.html
Hogy az ottani táblázat mennyire pontos, az is jó kérdés.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Ezért beszélek mostmár erről is legalább egy hete, anélkül, hogy érdemi információ rakódott volna le ebből az agyakban. Azért csináltam a képet, hátha így érthető lesz, hogy egy KÉSZ, MINDENNEL FELSZERELT, BÁRMIRE RÁTEHETŐ, MÁSHOL HADRENDBEN ÁLLÓ, MODERN, ÚJ, HITFACT MK II. 120 tornyot raknék rá. Torony ára, plusz integráció költsége. A f@szomat már, nem T-72-est akarok csinálni T-72-esből. Nem is beszéltem ilyenről, ti mégis rendre úgy válaszoltok, mintha a kibaszott t-72-be akarnék rendszereket integrálni iszonyat berheléssel, pedig elmodtam, hogy tornyot cserélni, olyan torony, ami eleve tartalmazza a modern rendszereket.

Hitfact MK II:

https://www.leonardocompany.com/doc...ROCHURE_2018_HITFACT+MkII.PDF?t=1570110933888
Mennyibe kerül ez a torony?
Kb. 2-300 millió forintot számolj egy használt, közepesen lelakott T-72 árának.
Az új torony legnagyobb értéke a löveg, azt érdemes lenne megőrizni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Mennyibe kerül ez a torony?
Kb. 2-300 millió forintot számolj egy használt, közepesen lelakott T-72 árának.

Valaki egyszer bedobott egy 4,5 m-es árat, csak azzal tudom igazolni, hogy az agm torony(igaz az tüzérség, de ugyanúgy egy általánosan integrálható modern torony) hasonló áron fut.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
A HITFACT-tal tűzerőd lesz, de védettséged nem. Ha egy ilyet raksz rá, akkor azzal már felesleges a rendes tankokat kísérgetni.
Az már csak gyalogsági támogató lesz, nehezebb terepen mozgékonyan, de legalább drágábban fenntartva.
Ez akkor becsúszik az MGS kategóriába.
Azokról meg mindent megtudsz ebből az írásból. (By nagy kedvencünk Nicholas Drummond)

Már ezt a részét is kiveséztük, csak hát eddig eleve álomvilágból próbáltátok megmagyarázni mit akarok, pedig leírtam mit akarok. Már át lett beszélve, mit tudna így hk szerepben, mit tudna mgs szerepben. De már az is át lett beszélve, hogy mivel modulárisan páncélozható 40 mm elleni szintig, nem zárnám ki a további szintet sem, bár az idővel ismét pénzben lenne. Mivel a lényegében támadni érdemes célfelülete elég kicsi, a törzset meg elég jó frontális védelemig lehetne fejleszteni kevés befektetéssel, nem lenne olyan egyszerű megfelelő célt választani rajta és el is találni. Persze egyértelműen felpáncéloznám. Ha ehhez acélból legyártva kellene megrendelni ami újdonság lenne, akkor azt csinálnám.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 170
113
Elteroen @Negan allitasatol meg clustert tilto egyezmenyt sem kell vele felmondani, mert annak megfeleloen nem tamogatja a cluster munitiont.
Hogy milyen töltetű a rakéta fejrésze,az semmilyen mértékben nem függ a az inditótol.
Az a baj a zsidok akarmilyen kritikus fontossagu rendszerevel, hogy az aztan nemhogy nem europai avagy EFCS, de meg csak nem is az eredeti amerikai - ha at is adjak, nem latom ertelmet erre fenntartani egy szoftverkapacitast, szoval ez nem elony, hanem inkabb hatrany.
Egy "vas" rendszerhez,mint a tüzérségi rakétarendszer,nem kell feltétlen izraeli tűzvezető rendszert használni.Azonkivűl több NATO ország,de maga az USA is használ zsidó rendszereket.
Gyakorletilag akármelyik országtol veszel komplett rendszert,azt át kell nézni.
A helyi gyártásnak meg gazdasági oka volt a Spike esetében.A németek elötte a TOW iptr-t is helyileg gyártották maguknak.Meg az F4est is liszemszelték.Ennek inkább gazdasági okai vannak,semmint utánpótlási.
Épp a múltkor foglaltam össze ebben a topikban...




1990-ig 134 db T-72 lett rendszeresítve
1996 100db T-72 Fehérorszországból (államadósságból fedezve)
2005 77 db T-72-es eladva Iraknak
2014 80 db T-72 eladva a cseh Excalibur Defense-nek

2014 és 2020 között több tankot is eladtak még.
Múzeumokban is van legalább 4-6 db.

azaz
1996-ban 75%-kal növekedett a tankok száma (134 -> 234)
2005-ben 33%-kal csökkent a tankok száma (234 -> 157)
2014-ben 51%-kal csökkent a tankok száma (157 -> 77)
2019-re 26%-kal csökkent a tankok száma (77 -> 57)

Ha 57 db tank maradt, akkor a 234 db tank 33%-át (77 db) a szocik adták el, 44%-át (104) a jelenlegi kormány.
Ha 75 db tank maradt, akkor a 234 db tank 33%-át (77 db) a szocik adták el, 35%-át (80) a jelenlegi kormány.

(Remélem, nem számoltam el semmi...)
Hiba irsz le nekik bármit.Csak a vajda szavát hallják.Már átmosta az agyukat az agitprop.