Mindenki. Például a szerbeknél a 4 lövészdandár mindegyike rendelkezik egy önjáró tüzérosztállyal és egy rakéta-sorozatvető osztállyal.
Az ukránoknak szintén nagyszámú ilyen eszközük van, modernizálva, irányított rakétákkal és tüzérségi radarokkal.
Igen, gyakorlott személyzet ennyit ki tud préselni belőle. Nyilván az utolsó lövéstől számítják a 30 másodpercet.
Igen, leírtam, ez legalább 1-1,5 perc, plusz a gránát repülési ideje. Erre a feladatkörre(üteg-ellentűz) épp ezért alkalmasabbak a sorozatvetők a jóval nagyobb sebességük miatt.
Itt van néhány közeli kép.
https://www.recomonkey.com/Land-Platforms/Artillery/Towed/2A45M-Sprut-B/Walkaround/
Önjárónak azért nem nevezném, csak arra alkalmas hogy elvánszorogjon a következő lőállásba.
Egy osztály Pzh önmagában kevés tüzérségnek, természetesen csak a nehézdandár támogatására való. Kell még egy osztály önjáró a másik dandárnak is, ha kerekes alapjárművük lesz akkor kerekes alvázon, Kryl, Caesar, Eva, Donar, van bőven választék és mindegyiknek vannak előnyei meg hátrányai.
Emellett minden lövészzászlóaljnak kell egy-egy üteg önjáró 120mm-es aknavető, lehetőleg az alapjármű egy változataként. Személy szerint az Amost preferálom mert az tud közvetlen irányzással is tüzelni, de valószínűbbnek tartom a Hirtenberger-féle megoldás rendszeresítését.
Én ezen felül létrehoznék egy önálló tüzérezredet, 2 osztály rakéta-sorozatvetővel és egy osztály önjáró tüzérosztállyal. Utóbbi helyett fontolóra vennék 2 osztály vontatott tarackot(M-777), ha pénzügyileg jobban megéri.
Tartalékként használnám őket, épp a nehezebb helyzetben lévő dandár támogatására, illetve a sorozatvetőket nagyobb értékű, hadműveleti szintű célpontok támadására.
Ehhez elméletben 3 típus jöhet szóba, az Astros, Lynx és Himars/M270.
Mindhárom rendszer többféle átmérőjű- és hatótávolságú rakétát tud indítani, emellett mindegyikhez vannak irányított rakéták.
Astros előnyei: valószínűleg a legolcsóbb, könnyen megszerezhetnénk a gyártási jogokat, így önellátóak lennénk rakétalövedékekből, plusz munkahelyteremtés, stb.
Himars/M270 előnyei: képes indítani az ATACMS/PrSM ballisztikus rakétát, illetve az SDB földi változatát, így egy nagyobb volumenű beszerzéssel megoldanánk a Gripenek irányított-bomba igényét is. Kompatibilis az izraeli EPIK irányító-kittel.
Lynx előnyei: a legjobban skálázott rendszer,van hozzá nemirányított és irányított rakéta, felszerelhető EPIK irányítófejjel és indíthatja a Delilah cirkáló rakétát. Ennek különlegessége hogy képes a célterület fölött körözni bizonyos ideig. Integrálhatnánk akár a Gripenre is, ellensúlyozva ezzel az ukrán vagy szerb légvédelmet.
Akármelyiket választjuk természetesen ezek mellett szükség van a megfelelő felderítő- és kommunikációs eszközökre, lőszer-utántöltő járművekre, drónokra.