Ilyen nagy távolságból biztos, hogy hatástalan lenne mindkettő.
1000 (de még inkább 5-700) . alatt van elméleti esély az átütésre. 2000 m-re 76 OM-et ajánl 10 szakértőből 9.
kemény célpontra AP, API, APFSDS; puha és területcélra HE, HEPD lőszer alkazható. Elve már meghatározott darabot táraznak be mindegyikből. Hiába lősz tehát HE-vel IFV-re, API-val emberre (bár ez utóbbi hatásos, de overkill), nem célkompatibilis!
Megy a like - tetszik az érvelésed ...
Az "
elméleti esély" a kulcs valahol.
Mi is a koncepció a 30 vagy 35 mm -es gépágyúnál? Az, hogy messzebre és pontosabban lő, mint a nehézgéppuskák és a 20 mm körüli gpá. -k ... A távolság "páncél" - most lehetne matekozni, hogy mi hány mm RHA -t érne - 'mindenen kívül' pont tett is be egy frankó diagram -ot ...
Ugyanakkor mire is lövünk vele? Végtelenül leegyszerűsítve és megmaradva a 30 vagy 35 mm -es főfegyverzetnél:
-
gpá. (távolság és cél jellege alapján akár koax. gpu vagy független nehéz gpu. -val is): BTR vagy MRAP jellegű (és amin nincs ATGM) könnyen páncélozott dolgok, teherautók, dzsipek, gyalogság és egyéb "puhatestűek",
-
ATGM: komolyabban páncélozott "kemény" (modern) IFV(/APC) - amin nagy kaliberű gpá. és/vagy ATGM is előfordul. Egész egyszerűen, ha rálősz akár 35 mm -el, akkor ki ATGM -ez a francba (vagy a haverja mellette).
- (MBT -vel a közelharcot pedig IFV -vel kerüljük, mint az ördög a szenteltvizet. Korábban írtam mindenféle rétegzett rendszerekről egyebekről, de most elég legyen annyi, ha egy IFV -s alegység belebotlik egy MBT/modern IFV/pct. -s "csordába", akkor jobban teszi, ha veszi a nyúlcipőt ...)
Namost, ha egy IFV parancsnok az ellen
erősen páncélozott "kőkemény" modern nagy kaliberes gépágyús és ATGM-s IFV -jére elkezdene 30/35 mm -el gépágyúzni pláne a deszanttal a háta mögött (bármilyen lőszerrel - kb. majdnem bármilyen távolságból)
azt úgy rúgnám valagba, hogy hazáig repülne. A rakéta ára (100.000 EUR) meg ne legyen érv - ahogy írtam is többmillió eurós IFV -re, amin szintén ott vannak a 100.000 eurós ATGM -ek meg esetleg a deszant abban is érje már meg egy rakettya ... Meg különben is mi másra lője el azt a "drága" rakétát, ha nem erre - tűzijátékra?
A próféta beszéljen belőled!
Jőni fog, mert jőni kell...
Minek rendeljünk majd újat, ha már a maiakra is rá tudnánk rakni???
Sőt, az Rh 503 választásával egyszerű csőcserével megoldhatjuk a kaliberváltást???
Érintve érzem magam, mivel én lennék a nagyobb űrméretek egyik szószólója.
Csak két példa a "nem fognak IFV/APC -re kerülni"-re:
CV9040, Rooikat.
És a Marder 57 AIFSV protót is említhetném.
Az okoslőszerek - itt gondolom, az irányított lövedékekre gondoltál, mivel azok léteznek 50 mm fölött - pedig nagyon is érdekeljenek!
A 76 OM meg a 50/57 mm meg az egyéb "egzotikus" haditengerészeti cuccokkal kapcsolatban is. Alapvetően minden amit említettél az kvázi csak "protó" - nagy számban nincs rendszeresítve. Ugye, ha "csak" ezt a 3 kalibert/rendszert nézzük, akkor ki mondja meg mi lesz a jövő? Ez csak azért érdekes, mert amennyiben most rendszeresítenénk valamelyiket, akkor az égegyadta világon semmivel nem lenne kompatibilis. Még a VJTF -ben sem. Aztán a lőszer csak azért lesz baromira drága, mert kisebbszériás meg a fejlesztések sem fognak rá érkezni (szoftver, új lőszer stb.). Azok mind arra fognak menni amit majd széleskörben alkalmazni fognak. Minimum 10 év, de ehhez az, kell, hogy ne legyen még egy OMFV kör és azonnal "belecsapjanak a lecsóba", az EU -ban is mindenki rácuppanjon és az oroszoknál is "durván elguruljon a gyógyszer". Hát ezek így együtt - úgy mondanám jóval több lesz, mint 10 év ...
Hamár protók. A lengyel "könnyűtank" koncepció során ('10 -es években neveztek ide kétfajta jószággal is) 30-35 tonna között és Ők sem gondolkodtak 76 OM meg a 50/57 mm -ben. Ugye itt ezen példákat lehetne hozni (zárójelben a csöves főfegyverzet kalibere): WPB Anders (120 mm löveg vagy 30 mm gpá.) vagy PL-01 (105 mm löveg vagy 120 mm löveg).
Másik szempont, hogy tökmindegy, hogy 30 vagy 35 mm - ha ennek egy részét a fentebbiek miatt cserélni kell, akkor semmit nem befolyásol, hogy mi a kiindulópont. A 30 mm -nél a málházott 2*200(=400) kétféle lőszer a tervezett célpontok (könnyen páncélozott meg a "puhatestűek") ellen mennyiségi szempontból igen nagy előny. Azért egy 76 OM -ből nem annyira könnyű szívvel eregetnéd azt mondjuk gyalogokra ...
Minek rendeljünk majd pl.
10-15-20 év múlva járművet? Pl. mivel nem tudjuk, hogy a 76 OM vagy a 50 mm vagy a 57 mm lesz a nyerő? Az, hogy miért a teljes járművet cseréljük és ne csak a tornyot? Például azért, mert minek belegyilkolni a munkaórákat és aztán a levetett tornyokkal mit csináljunk? Dobjuk a sarokba? Avagy inkább a felszabaduló néhány járművet meg irányítsuk át egy új dandárba
)) vagy a tartalékosokhoz ...
A 35 mm -hez fűződő viszonyomról meg az egész témáról sokat írtam már. Most inkább egy rendkívüli módon zanzásított verzióval zárnám rövidre a dolgot, hogy ne "wall-of-text" -esedjek el teljesen illetve ne fulladjak ismételgetésbe túlontúl:
Aki nem vesz RM Oerlikon -t jövőre, nem kap 35 mm -es IFV -t estére,
mert a 35 mm amúgy nagyon jó, katonának az való.
Nem lövünk mi messzire, csak 60 mm RHA -t egy kilométerre.
35 mm -en sem leszünk sokáig, csak az USA OMFV tender végéig.
(Az "Aki nem lép egyszerre" örökbecsű alapján ...)