A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 400
93 225
113
Ezt a 30mm gépágyút én sem értem. Mi a fenének vesszük meg még egyszer a most rendszerben lévő BTR 80/a (2A72) kicsivel jobb teljesítményű nyugati megfelelőjét. Komolyan most fejlesztünk, vagy egy helyben toporgunk.
Nah, azért ne bomolj, helyben topogás? Nincs is IFV-nk!!! A BTR-hez ne hasonlitgasd, a Hiúz a legújabb IFV fejlesztés, olyan forradalmi előkészítéssel, mint drón integráció stb..
 
  • Tetszik
Reactions: Chima3ra and Hitman

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 482
18 452
113
Egészen biztos.
És ezt most fogadd el!
Nekem sosincs belső infóm, de ezt teljesen véletlenül 120℅-ra mondom. :cool:
Itt senkinek sincs belső infója....:)
Vagy, ha igen, azt nem mondhatja el.
Csak a megjelent, nyilt forrásokból lehet véleményt alkotni. Ha tavasszal alá lehetett írni, egy ilyen szerződést, akkor a konfiguráció már el volt döntve. Erről pedig már sokan tudhattak. Csak a legfelsőbb politikai jóváhagyásra vártak.
Ez szerintem több, mint 120 százalék. :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 400
93 225
113
Itt senkinek sincs belső infója....:)
Vagy, ha igen, azt nem mondhatja el.
Csak a megjelent, nyilt forrásokból lehet véleményt alkotni. Ha tavasszal alá lehetett írni, egy ilyen szerződést, akkor a konfiguráció már el volt döntve. Erről pedig már sokan tudhattak. Csak a legfelsőbb politikai jóváhagyásra vártak.
Ez szerintem több, mint 120 százalék. :)
Sztem az RM-el megvolt a deal, de a politikai alku, csak nyáron született meg. A német védelmi miniszter ugye júliusban 2 napot volt itt.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 400
93 225
113
A koreaiak a lengyelek után, a cseheknek meg a szlovákoknak is kínálják a K2-es tankot.
Hát a Mutti nem lesz boldog, még a végén rossz fiúból kis kedvenc leszünk. :)
Nem tudom egy koreai technika karbantartás, alkatrészellátás szempontjából, mekkora lutri.
Itt a politikai szempont az, hogy a lengyelek mutatnak egy fuckot a német-(francia) tandemnek.

https://m.defenseromania.ro/dupa-po...-de-lupta-k2pl-cehiei-i-slovaciei_605216.html
 
K

kamm

Guest
Sztem az RM-el megvolt a deal, de a politikai alku, csak nyáron született meg. A német védelmi miniszter ugye júliusban 2 napot volt itt.

Nem is kerdeses. Joparan katonak mar elmondtak itt, hogy tavaly meg a Puma volt a favorit - emlkezzunk, hogy kinn is volt a honvedelm.hu-n a magyar vizit, ahogy a abornokunk maszkal benne stb. Aztan hirtelen eltunt (a nemet A400M demo latogatasaval egyutt, ahem.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Nem tudom egy koreai technika karbantartás, alkatrészellátás szempontjából, mekkora lutri.
Pont annyira, mint ha veszel egy Kia-t.
Ha itt a gyár Európában, akkor csak elhanyagolható alkatrészmennyiség fog Koreaból érkezni.
Ezekből meg be kell tárazni. Pont azzal javul a helyzet, ha több országnak tudják eladni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 142
113
Itt senkinek sincs belső infója....:)
Vagy, ha igen, azt nem mondhatja el.
Csak a megjelent, nyilt forrásokból lehet véleményt alkotni. Ha tavasszal alá lehetett írni, egy ilyen szerződést, akkor a konfiguráció már el volt döntve. Erről pedig már sokan tudhattak. Csak a legfelsőbb politikai jóváhagyásra vártak.
Ez szerintem több, mint 120 százalék. :)
Ha belegondolsz, tavaly még nem létezett végleges Lance 2.0 sem. Az, ahogy írtad is korábban egy protónak is nehezen volt nevezhető, amivel bent maradtak az ausztrál tenderen.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 802
6 858
113
Amiatt szar csak a 30 mm-es, mert korábban sokan azért tartották jobbnak a Pumánál, mert van 35 mm-es gépágyú. :rolleyes:
Tehát nincs. (amúgy szerintem a katonák ezt is hónapok óta tudták szerencsétlenek, de végig kellett szenvedni itt a sok álmodozást, meg biztosnak hitt ötletelést a 35 mm-esről).
Ebben a kontextusban kell nézni.
Nem tudták , max folyosói pletyka ment mindkét cicáról de mondjuk úgy kb a bejelentés napjáig sokan 100%-ban biztosak voltak a Pumában
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 482
18 452
113
Nem azért, de itt egyeseknek tényleg a szar sem elég büdös. Megvettük a világ egyik legmodernebb IFV-jét, hazai gyártással!

Hányok az efféle csúszómászoktól... Ő(k) az a típus, ha meglátnád az útszélén, megsajnálnád, adnál neki egy milliót, hogy kezdjen magával valamit, nem az lenne, hogy megköszöni, hanem visszakérdez, "csak ennyi?"

Igazi köpedelem.

Remélem nem honvéd az emberünk...az efféle 1 darab hiúzt sem érdemelne, nem hogy 218at.
A katonák meg attól hánynak, aki szerint nem kell a jobb, elérhető, jó lesz az úgy, ahogy van. Ezért tartunk itt.
Sokan mantraztak, milyen fasza lesz a 35. Most, hogy nem lesz, az a szemét, aki ezt sajnálja.
Örülünk a beszerzésének, csodálatos a gyár. De azért a véleményt had lehessen már elmondani.
A 35 egy lehetőség volt, ami elszállt. Ez szakmai kérdés, nem luxus.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 482
18 452
113
Nem azért, de itt egyeseknek tényleg a szar sem elég büdös. Megvettük a világ egyik legmodernebb IFV-jét, hazai gyártással!

Hányok az efféle csúszómászoktól... Ő(k) az a típus, ha meglátnád az útszélén, megsajnálnád, adnál neki egy milliót, hogy kezdjen magával valamit, nem az lenne, hogy megköszöni, hanem visszakérdez, "csak ennyi?"

Igazi köpedelem.

Remélem nem honvéd az emberünk...az efféle 1 darab hiúzt sem érdemelne, nem hogy 218at.
A katonák meg attól hánynak, aki szerint nem kell a jobb, elérhető, jó lesz az úgy, ahogy van. Ezért tartunk itt.
Sokan mantraztak, milyen fasza lesz a 35. Most, hogy nem lesz, az a szemét, aki ezt sajnálja.
Örülünk a beszerzésének, csodálatos a gyár. De azért a véleményt had lehessen már elmondani.
A 35 egy lehetőség volt, ami elszállt. Ez szakmai kérdés, nem luxus.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 814
122 819
113
A koreaiak a lengyelek után, a cseheknek meg a szlovákoknak is kínálják a K2-es tankot.
Hát a Mutti nem lesz boldog, még a végén rossz fiúból kis kedvenc leszünk. :)
Nem tudom egy koreai technika karbantartás, alkatrészellátás szempontjából, mekkora lutri.
Itt a politikai szempont az, hogy a lengyelek mutatnak egy fuckot a német-(francia) tandemnek.

https://m.defenseromania.ro/dupa-po...-de-lupta-k2pl-cehiei-i-slovaciei_605216.html
A lengyelek így is tíz éve használják és gyártják a k9 önjárókat szóval nem lehet nagy gond.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 074
15 616
113
Ahol a Pumát nem lövöm keresztül a 30 mm -ssel - ott a 35 mm -essel meg igen? Persze írták mások a környékbeli felhozatalt, de maradhatunk ennél a képzelt forgatókönyvnél.
.

Ez ugye titkos, viszont az esély megvan rá. + a 35mm-esnek azért a hatásos lőtávja is nagyobb és a repesz lőszere is nagyobb teljesítményű.

A jelen környékbeli felhozatala pedig irreleváns, hiszen ez a 2025 és 2050 közti potenciális kihívásokra lesz beszerezve.


Mondjuk Puma és Lynx meglátja egymást 2-3 km -ről (ez már elég vége a 30/35 mm -es gpá. lőtávnak). Amit szerintem biztosan nem fognak csinálni az a "vad gépágyú csata". Hanem amint lehet suhintanak egy ATGM -et. Aki előbb lőtt/pontosabb az nyert/túlél ... Most aktív védelmet, manőverezést, füstöt stb. vegyük ki a képből - mert egyfelől lehet eredményes - de nem feltétlenül. Másfelől pl. egy füst a gpá. -t is megblokkolja miközben az ATGM meg már úton van ...

Egészen ilyen távolságból (de még 800-1000 méter környékén) is a gpá. (legyen az 30 vagy 35 mm) egyszerűen túl bizonytalan ("kemény" cél ellen). Hol találod el (lehet, hogy átüt, de érdemleges kárt nem csinál), meg milyen szögben stb. stb. Közben meg a gépágyúzással kitettél a homlokodra egy óriási "IDE LŐJETEK!!" táblát ...

Nem - "kemény" IFV/APC ellenében (pláne ahol ATGM is lehet), ott ATGM -el fognak odasuhintani ...
.

Mivel mindkét gépen van- remélem a milénken is lesz - aktív védelem, lehet, hogy az ATGM dolog kidobott pénz lesz. A gápágyú találat ellen viszont nincs semmilyen aktívvédelem...


Egész egyszerűen amilyen célokra tervezetten gépágyúzni foghatunk (BTR-szerű dolgok max. meg persze a "puhatestűek") ott az számít, hogy mennyi a lőszer. Amennyiben a 35 mm -esből "kemény" IFV/APC -re is sokat puffogtatunk, akkor az eleve jóval kevesebb lőszerből nagyon hamar nem fog maradni. Meg különben is - csak "dísznek" hordják a "100 ezer eurós rakétákat" (ATGM -eket)? ... :)

(...)

Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az IFV -k harcászata változna. 35 mm -es gpá -val sem fognak "kemény" célokra sokat lövöldözni ...

Hát ezzel nagyon nem értek egyet.




Amennyiben meg eljönne a 50/57 mm -es gépágyúk kora, okos lőszerekkel (na ezek baromira nem lesznek olcsók) meg toronyóra faliláncostúl (ezek minimum 1, de inkább több évtized), akkor meg rendelünk új harcjárműveket az érintett kaliberrel és a lecserélendő 30/35 mm -es gpá. ús és nehézgéppuskás konfigok mehetnének a tartalékosoknak (ugye ekkor sem cserélnénk mindent, mert a kisebb kaliberes gpá. is kelleni fog). Ugye a 50/57 mm -es gépágyúkra cserénél ez mindkét kisebb kalibert érintené - azaz nem úsznánk meg ezt, ha pl. 35 mm -es gpá -nk lenne most ...

A 35-50-esváltáshoz elég lenne egy csőcsere. A 30-50-es váltáshoz meg az egész tornyot cserélni kell.

A magyar BTR-eken, BMP-ken és T-72-kön egész életciklusuk alatt a festés volt a legjelentősebb modernizáció.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Pogány

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 802
6 858
113
Nekem legalább van mire...
jaja látjuk, fingod nincs dolgokról, tényeken alapuló érveid nulla, ha az ember kérdez valamit válaszolni nem vagy hajlandó (még most sem) csakhogy csorba ne essen az idióta gondolatodon amit már 100-szor megcáfoltunk érvekkel, igazad van, neked aztán van mire... lezártam, ment az ignore. "pont"
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 074
15 616
113
jaja látjuk, fingod nincs dolgokról, tényeken alapuló érveid nulla, ha az ember kérdez valamit válaszolni nem vagy hajlandó (még most sem) csakhogy csorba ne essen az idióta gondolatodon amit már 100-szor megcáfoltunk érvekkel, igazad van, neked aztán van mire... lezártam, ment az ignore. "pont"

Szupcsi. Húzzál el a kis safe space-edbe.

 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 424
7 980
113
Úgy döntöttem hogy inkább olvasom az oldalt addig míg a kedélyek lenyugszanak. Kihagyom a sok vitát és véleményt.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 135
113
A katonák meg attól hánynak, aki szerint nem kell a jobb, elérhető, jó lesz az úgy, ahogy van. Ezért tartunk itt.
Sokan mantraztak, milyen fasza lesz a 35. Most, hogy nem lesz, az a szemét, aki ezt sajnálja.
Örülünk a beszerzésének, csodálatos a gyár. De azért a véleményt had lehessen már elmondani.
A 35 egy lehetőség volt, ami elszállt. Ez szakmai kérdés, nem luxus.
Honnan vagy abba olyan biztos hogy elszalt a 35 mm es honnan vagy annyira biztos hogy ezek a lynxek nem apc ke lesznek :D
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 620
8 249
113
Eddig jó - sőt, meglepően jó - döntéseket hoztak.
A manned/30-as torony ugyan többünknek meglepetés, de a fentiek alapján nincs okunk azt gondolni, hogy szakmailag és pénzügyileg ne gondolták volna ezt is végig és ne a maximumra törekedtek volna, a valós lehetőségeink határán belül.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 074
15 616
113
Nem azért, de itt egyeseknek tényleg a szar sem elég büdös. Megvettük a világ egyik legmodernebb IFV-jét, hazai gyártással! és még normális mennyiség is jön! Aki meg kevesli nézze már meg a jelenlegi szervezeti felépítését. Honvédelem.hu-n szépen fent van. Hamar ráfog jönni, hogy nem az. Sőt...
Mindenki jobban örült volna a 35-ösnek? Persze, de a 30-assal sem kell szégyenkeznünk még jó ideig, hát ha még a környező országokat nézzük. Meg a nagyobb lőszerkészlet sem elhanyagolható tényező.
És mi akadálya lenne egy későbbi átfegyverzésnek? Vagy további vasak rendelésének? Az ég egy adta világon semmi.
Meg ugye egyben kell látni a dolgokat, nem külön-külön. A fenébe is a világ legjobb vasaival lesz felszerelve a nehéz dandár!
Aki pumát akart, megértem. Ellenben ehhez tudtuk kialkudni a gyárat, szerintem kib@szott nagyot szakítottunk ezzel az üzlettel!
Örülni kéne, hogy végre kapnak modern technikát a srácok nem pedig itt szarrágni...
+ még betenném ide @SilvioD kommentjét a másik topicból.


A Lynx lehetne a világ egyik legjobb IFV.je, fullos verzióban.

A Tomcat-nél is kelelttek a Phoenix rakéták ahhoz, hogy kihasználják a lehetőségeit, itt is kéen a 35-ös torony.

Mi akadálya a későbbi átfegyverzésnek?

- az eddigi infók alapján ehhez toronycsere kéne, mert a sima Lance torony nem képes kezelni a 35mm-t. A toronycsere pedig 2-3 millió Euró is lehet vasanként.

- a történelmi tapasztalat. Amit írtam is, hogy a hazai eszközök zöménél - T-72, BTR-80, BMP-1, BRDM-2 - a 30-40 éves élettartamuk alatt a korszerűsítés kimerült az újrafestésben.

A hazai minyók/mi tizenhetesek közül is csak pár példány lett felszerelve éjszakai bevetést lehetősé tevő eszközökkel, azok is csak valamikor 2008-10 környékén.

A szarrágás pedig jogos, mert ha már ennyi pénzt költenek modern vasakra, ne az legyen már, hogy 10%-os költségmegtakarításért cserébe a képességek 30%-át beáldozzuk.