A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Meg ha nem történik meg az téboly 22-ben, hogy a nép megőrül a választásokkor. :eek::eek::eek: Ezt pontoztam ki korábban, nem akartam a falra festeni az ördögöt, de ki kellett mondani na.
Felraktuk magunkat a geopolitikai térképre, 22-ben a rendszerváltás óta megélt legdurvább választási időszak jön.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Az a baj, hogy ezen a fórumon mindenkire rárontanak, akik nem ugyanazt fújja, az újságíró nem írt hülyeséget, ez a program a kétharmadánál tart. A program, nem a ti álmodozásotok, mert az még a 10%-nál se.
Erre van pénz, sőt erre sincs, ezt is valahonnan el kellett venni, hogy GDP 2%-át teljesítsük. Nincs már az államháztartás alrendszereiben jelentős tartalék, nincs honnan átcsoportosítani. Ez a program nem teljeskörű, nagyon sok fontos dolog hiányzik, ezt leírtam tegnap amikor többen válogatottan mocskos kifejezésekkel leoltottak. (Nem mintha érdekelne:) Majd a honvédelem fejlesztése (sok valóban hasznos eszközzel és fejlesztéssel) a valamikori jövőben folytatódik. (Én már nem biztos, hogy megérem, lehet ti sem, talán a fiatalabbak.) Örüljünk, ha nasams-ot és a Boxert bejelentik még.
Az újságíró azért ír hülyeséget mert komoly tárgyi tévedései vannak, nem a gondolatmenete miatt.

Amúgy még mindig nem értem honnan veszed, hány százaléka van elköltve amikor egy csomó dolog bejelentésre vár még. Azt meg főleg nem, hogy miért gondolod, hogy nem veszünk ATGM-et.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Az a baj, hogy ezen a fórumon mindenkire rárontanak, akik nem ugyanazt fújja, az újságíró nem írt hülyeséget, ez a program a kétharmadánál tart. A program, nem a ti álmodozásotok, mert az még a 10%-nál se.
Erre van pénz, sőt erre sincs, ezt is valahonnan el kellett venni, hogy GDP 2%-át teljesítsük. Nincs már az államháztartás alrendszereiben jelentős tartalék, nincs honnan átcsoportosítani. Ez a program nem teljeskörű, nagyon sok fontos dolog hiányzik, ezt leírtam tegnap amikor többen válogatottan mocskos kifejezésekkel leoltottak. (Nem mintha érdekelne:) Majd a honvédelem fejlesztése (sok valóban hasznos eszközzel és fejlesztéssel) a valamikori jövőben folytatódik. (Én már nem biztos, hogy megérem, lehet ti sem, talán a fiatalabbak.) Örüljünk, ha nasams-ot és a Boxert bejelentik még.
Ácsi!
Én kizárólag azokat soroltam fel, amelyek beszerzése vagy benne van a programba az elejétől, vagy amiről már volt utalást esetleg félhivatalos bemutatót.
Ezen beszerzések nem mindegyike fogja verni az 1Mrd USD-s határt, de összességében szerintem legalább még egyszer annyi el lesz költve ezekre, mint amit eddig beletettek.
Amiket felsoroltam részletezve:
ATGM, járművekre, hordozható állványra és helikopterre is kell! Ezen nem nagyon lehet mit elspórolni. Hogy NLOS lesz-e azt még nem tudom, de kisebb biztosan!
Ha mindent számításba veszünk, akkor ez egy igen komoly összegnek kell legyen. (min. 2-2500db - kb. 3-400M USD)
A légvédelmi rendszer cseréje elkerülhetetlen. A Kub-okban nincs több. Még nincs bejelentve, de szerintem nem csak egyféle, illetve összetett rendszer lesz (1,5-2Mrd USD)
Kerekes járművek: Max. 200db - alaphangon 1-1,5Mrd USD
Hirtenberger rendelés: ötletem sincs a volumenre, de ott előjöhetnek maguk az aknavetők, aknavető gránátok, tüzérségi gránátok,
Rámpás szállítók 350-500M USD között
Kollektív lövész fegyverek (LMG, GMG, mesterlövész, toronyfegyverek) : nem óriási tételekről beszélünk, de fegyverenként 6-10-15-20.000USD
Új pontonok (min. 20db): kb.: 100-200M USD
Réskitöltő radarok: kb.: 150-200M USD
Kiképző gépek: 80-100M USD
Gripen upgrade: mindenestül (HMD, IRIS-T, Meteor, felderítő konténerek, Arexis konténer, AG fegyverek) 200-250M USD minimum
És akkor a személyi felszerelések, további kommunikációs felszerelések, kerekes járművek cseréje,+ a drónok még szóba sem kerültek.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 324
8 104
113
A légvédelmi rendszer cseréje elkerülhetetlen. A Kub-okban nincs több. Még nincs bejelentve, de szerintem nem csak egyféle, illetve összetett rendszer lesz (1,5-2Mrd USD)
A PDF-ben amit a múltnap Kelepisti feltett(Lynx topik aszem) ha jól értettem kész tényként említik a nasams-ot, meg a hozzátartozó radart is írták AN/MPQ-64F1-et,
akárcsak a 180+60 amramot is. A NASAMS rendelést meg 2019 közepére írta az RM :D Ha nem jól értelmeztem az angol szöveget akkor elnézést... 5-ik pdf, utolsó előtti oldal
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Az újságíró azért ír hülyeséget mert komoly tárgyi tévedései vannak, nem a gondolatmenete miatt.

Amúgy még mindig nem értem honnan veszed, hány százaléka van elköltve amikor egy csomó dolog bejelentésre vár még. Azt meg főleg nem, hogy miért gondolod, hogy nem veszünk ATGM-et.

Nem azt mondtam, hogy nem veszünk, igaz azt sem, hogy veszünk, csak azt, hogy nincs. :) Pedig kellene.. Abban voltam szkeptikus, hogy belátható időn belül, amiket felsoroltam és nagyon kellenének, azok bele férnek-e a keretbe.
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Ácsi!
Én kizárólag azokat soroltam fel, amelyek beszerzése vagy benne van a programba az elejétől, vagy amiről már volt utalást esetleg félhivatalos bemutatót.
Ezen beszerzések nem mindegyike fogja verni az 1Mrd USD-s határt, de összességében szerintem legalább még egyszer annyi el lesz költve ezekre, mint amit eddig beletettek.
Amiket felsoroltam részletezve:
ATGM, járművekre, hordozható állványra és helikopterre is kell! Ezen nem nagyon lehet mit elspórolni. Hogy NLOS lesz-e azt még nem tudom, de kisebb biztosan!
Ha mindent számításba veszünk, akkor ez egy igen komoly összegnek kell legyen. (min. 2-2500db - kb. 3-400M USD)
A légvédelmi rendszer cseréje elkerülhetetlen. A Kub-okban nincs több. Még nincs bejelentve, de szerintem nem csak egyféle, illetve összetett rendszer lesz (1,5-2Mrd USD)
Kerekes járművek: Max. 200db - alaphangon 1-1,5Mrd USD
Hirtenberger rendelés: ötletem sincs a volumenre, de ott előjöhetnek maguk az aknavetők, aknavető gránátok, tüzérségi gránátok,
Rámpás szállítók 350-500M USD között
Kollektív lövész fegyverek (LMG, GMG, mesterlövész, toronyfegyverek) : nem óriási tételekről beszélünk, de fegyverenként 6-10-15-20.000USD
Új pontonok (min. 20db): kb.: 100-200M USD
Réskitöltő radarok: kb.: 150-200M USD
Kiképző gépek: 80-100M USD
Gripen upgrade: mindenestül (HMD, IRIS-T, Meteor, felderítő konténerek, Arexis konténer, AG fegyverek) 200-250M USD minimum
És akkor a személyi felszerelések, további kommunikációs felszerelések, kerekes járművek cseréje,+ a drónok még szóba sem kerültek.

Köszönöm a részletes válaszod, meg hogy energiát szántál a leírására. Legyen úgy ahogy mondod.
Ja igen, nem ellendrukker vagyok, csak a költségvetés a szakterületem volt, ezért vagyok szkeptikus.
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 563
11 136
113
Off-road járműveket és drónokat fejleszt közösen a BME és a HM

Erről szóló együttműködési megállapodást írt alá az intézmény és a Honvédelmi Minisztérium.

„A Műegyetem polgárai mindig törekedtek arra, hogy a legkorszerűbb ismeretekkel bővítsék tudásukat, amely a tisztán elméleti területektől egészen a termékek gyártásáig tart. Mindez feljogosít minket arra is, hogy a nemzet hadseregének mérnöktudományi háttérintézményeként tevékenykedjünk mind a kutatásfejlesztés, mind az oktatás területén” – hívta fel a figyelmet az ünnepélyes aláírási ceremónián tartott köszöntőjében Józsa János rektor, aki emlékeztetett: a BME-m már évtizedekkel ezelőtt volt hadmérnökképzés, és az intézmény oktatási profilja azóta csak bővült. Az akadémikus megosztotta, hosszú évek szórványos összefogása és több hónap előkészítő munkájának eredménye a két fél közötti kapcsolat megerősítése. Úgy fogalmazott: „mi mérnökök általában az ismert és az ismeretlen világ határán dolgozunk. Munkánk kereteit a béke és a békét fenntartani akaró célok jelölik ki”. Hozzátette, a most aláírt dokumentum kölcsönös előnyökkel jár: a honvédség a Műegyetemen végzett hallgatók számára vonzó tiszti, főtiszti pályát nyújthat, ugyanakkor a BME a gyakorlati képzéseihez a szó szimbolikus és tapasztalati értelmében is „terepet kap”.
(...)
A 2020. október 7-én aláírt együttműködési megállapodás célja, hogy keretet biztosítson a BME és a Honvédelmi Minisztérium közös kutatás-fejlesztési projektjeinek. A Műegyetem, mint Magyarország vezető műszaki felsőoktatási intézménye kutatásaival és szakértelmével haditechnikai fejlesztésekbe tud bekapcsolódni; a közös munka eredményeként hazánk olyan, innovációval támogatott védelmi technológia birtokába jut, amely biztosítja az ország védelmi képességének növelését.
A kezdeményezés intézményesíti azt a gyakorlatot, amelyet más, fejlett védelmi technológiával rendelkező országok már évtizedek óta folytatnak: az egyetemi tudásbázis és a honvédelem közösen dolgozik az országok védelmi rendszereinek fejlesztésén.
„A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program során a magyar felsőoktatás minden intézményével kerestük a kapcsolatot: nyilvánvaló volt felkeresni a mérnökképzés zászlóshajóját, a Műegyetemet is” – jelentette ki Szabó István honvédelmi államtitkár, majd rámutatott: a munka egyik kulcseleme, hogy bár a honvédség a honvédelem gyakorlati feladatainak megvalósítója, de ez végső soron össztársadalmi feladat, tehát szövetségesekre van szükség. Hozzátette, a BME nyújtotta lehetőségek és a hallgatók egyaránt fontosak számukra: bár nem lehet céljuk, hogy mindenki katona legyen, de számtalan hallgatóval kötöttek tanulmányi szerződést a hosszabb távú együttműködés reményében. Nyomatékosította, az említett projekt olyan technológiai ugrás a honvédelemben, amely feltétlenül igényli a modern fegyverzetek működtetéséhez szükséges szaktudást. „Elengedhetetlen a kutatás-fejlesztési, innovációs bázis, mivel az egyik sarkalatos feladat a magyar hadiipar újjáélesztése: ebben a Műegyetemre is fontos feladatok hárulnak.”
(...)
A kutatás-fejlesztési projektekben a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kara, valamint a Villamosmérnöki és Informatikai Kara (VIK) dolgoznak együtt. A Műegyetem munkatársai évtizedek óta kutatják a közúti önvezető járművek irányítási rendszereit, azonban a hadiipar számára elsősorban az off-road járművek autonóm irányításának fejlesztése jelenthet előnyt a különböző védelmi feladatok ellátása során, ezért a jelenlegi tudományos vizsgálatok eredményeit felhasználva új, off-road irányítási rendszerek kutatásával és fejlesztésével bővítheti projektjeit az egyetem.
A drónok felderítő-, és a légi hadviselésben betöltött szerepe egyre jelentősebb, azonban az autonóm irányítási rendszerekkel rendelkező drónok fejlesztése és innovációja a jövő kihívása. A BME mérnökei a HM szakembereivel elsősorban az autonóm közúti járművek és az autonóm drónok irányításában rejlő szinergiák kihasználására, a földi járművek és drónok együttműködésére, illetve a drón-rajok összehangolásának kérdésére összpontosítanak kutatásaik során.
A jövő háborúit már nem a harctéren, hanem a virtuális térben vívhatják. Ezért a kiberbiztonság kérdése a honvédelem szempontjából kulcsfontosságú. Ezért a kiberbiztonság témájában végzett kutatások és fejlesztések központi szerepet töltenek be a Műegyetem szakembereinek munkájában.
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 100
27 385
113
Off-road járműveket és drónokat fejleszt közösen a BME és a HM

Erről szóló együttműködési megállapodást írt alá az intézmény és a Honvédelmi Minisztérium.

„A Műegyetem polgárai mindig törekedtek arra, hogy a legkorszerűbb ismeretekkel bővítsék tudásukat, amely a tisztán elméleti területektől egészen a termékek gyártásáig tart. Mindez feljogosít minket arra is, hogy a nemzet hadseregének mérnöktudományi háttérintézményeként tevékenykedjünk mind a kutatásfejlesztés, mind az oktatás területén” – hívta fel a figyelmet az ünnepélyes aláírási ceremónián tartott köszöntőjében Józsa János rektor, aki emlékeztetett: a BME-m már évtizedekkel ezelőtt volt hadmérnökképzés, és az intézmény oktatási profilja azóta csak bővült. Az akadémikus megosztotta, hosszú évek szórványos összefogása és több hónap előkészítő munkájának eredménye a két fél közötti kapcsolat megerősítése. Úgy fogalmazott: „mi mérnökök általában az ismert és az ismeretlen világ határán dolgozunk. Munkánk kereteit a béke és a békét fenntartani akaró célok jelölik ki”. Hozzátette, a most aláírt dokumentum kölcsönös előnyökkel jár: a honvédség a Műegyetemen végzett hallgatók számára vonzó tiszti, főtiszti pályát nyújthat, ugyanakkor a BME a gyakorlati képzéseihez a szó szimbolikus és tapasztalati értelmében is „terepet kap”.
(...)
A 2020. október 7-én aláírt együttműködési megállapodás célja, hogy keretet biztosítson a BME és a Honvédelmi Minisztérium közös kutatás-fejlesztési projektjeinek. A Műegyetem, mint Magyarország vezető műszaki felsőoktatási intézménye kutatásaival és szakértelmével haditechnikai fejlesztésekbe tud bekapcsolódni; a közös munka eredményeként hazánk olyan, innovációval támogatott védelmi technológia birtokába jut, amely biztosítja az ország védelmi képességének növelését.
A kezdeményezés intézményesíti azt a gyakorlatot, amelyet más, fejlett védelmi technológiával rendelkező országok már évtizedek óta folytatnak: az egyetemi tudásbázis és a honvédelem közösen dolgozik az országok védelmi rendszereinek fejlesztésén.
„A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program során a magyar felsőoktatás minden intézményével kerestük a kapcsolatot: nyilvánvaló volt felkeresni a mérnökképzés zászlóshajóját, a Műegyetemet is” – jelentette ki Szabó István honvédelmi államtitkár, majd rámutatott: a munka egyik kulcseleme, hogy bár a honvédség a honvédelem gyakorlati feladatainak megvalósítója, de ez végső soron össztársadalmi feladat, tehát szövetségesekre van szükség. Hozzátette, a BME nyújtotta lehetőségek és a hallgatók egyaránt fontosak számukra: bár nem lehet céljuk, hogy mindenki katona legyen, de számtalan hallgatóval kötöttek tanulmányi szerződést a hosszabb távú együttműködés reményében. Nyomatékosította, az említett projekt olyan technológiai ugrás a honvédelemben, amely feltétlenül igényli a modern fegyverzetek működtetéséhez szükséges szaktudást. „Elengedhetetlen a kutatás-fejlesztési, innovációs bázis, mivel az egyik sarkalatos feladat a magyar hadiipar újjáélesztése: ebben a Műegyetemre is fontos feladatok hárulnak.”
(...)
A kutatás-fejlesztési projektekben a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kara, valamint a Villamosmérnöki és Informatikai Kara (VIK) dolgoznak együtt. A Műegyetem munkatársai évtizedek óta kutatják a közúti önvezető járművek irányítási rendszereit, azonban a hadiipar számára elsősorban az off-road járművek autonóm irányításának fejlesztése jelenthet előnyt a különböző védelmi feladatok ellátása során, ezért a jelenlegi tudományos vizsgálatok eredményeit felhasználva új, off-road irányítási rendszerek kutatásával és fejlesztésével bővítheti projektjeit az egyetem.
A drónok felderítő-, és a légi hadviselésben betöltött szerepe egyre jelentősebb, azonban az autonóm irányítási rendszerekkel rendelkező drónok fejlesztése és innovációja a jövő kihívása. A BME mérnökei a HM szakembereivel elsősorban az autonóm közúti járművek és az autonóm drónok irányításában rejlő szinergiák kihasználására, a földi járművek és drónok együttműködésére, illetve a drón-rajok összehangolásának kérdésére összpontosítanak kutatásaik során.
A jövő háborúit már nem a harctéren, hanem a virtuális térben vívhatják. Ezért a kiberbiztonság kérdése a honvédelem szempontjából kulcsfontosságú. Ezért a kiberbiztonság témájában végzett kutatások és fejlesztések központi szerepet töltenek be a Műegyetem szakembereinek munkájában.
Az off-road alatt vajon a Hiúzra gondoltak ?
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 563
11 136
113
Az off-road alatt vajon a Hiúzra gondoltak ?

A járműmérnöki karon nem vagyok annyira járatos (egyébként BME VBK-s vagyok), de elképzelhetőnek tartom. A különböző járművek autonóm irányításával évek óta foglalkoznak.

https://www.bme.hu/hirek/20190128/A_jovo_onvezeto_autoinak_tokeletesitesen_dolgozunk
http://recar.bme.hu/
https://www.bme.hu/hirek/20190521/A...unikalo_autonom_jarmuvek_sikeres_manovereihez
https://kozlekedes.bme.hu/2020/05/0...ernok-mesterszak-indul-szeptembertol-a-karon/
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 537
8 831
113
Engedd el a Vodnikot! Nem véletlen nem lett nagy számban rendszeresítve. 40 évvel ezelőtti elvek szerint épített guruló koporsó.
Ha orosz vonalon akarsz valami hasonlót, de használhatót, akkor mondjuk Typhoon-VDV.

Rendben.
Kösz.

Onnan indult, hogy pár napja elakadtunk egy Toyotával a Zemplénben a szőlő felett, és az jutott eszembe, hogy ide se egy Typhoon-VDV, se Yörük, Ejder Yelcin se semmi ami nehéz nem hoz fel egy rajt, hogy kirakjon egy földfelszíni radart, vagy 1-2 drónt, vagy bármi könnyebb cuccot, vagy lehozzon egy sérültet.
Egyébként nem akartam Oroszt, csak maga az a koncepció, hogy 6-7000 kg és legalább 7,62-ig védjen, meg elmenjen a sárban, homokban, meg ússzon, meg úgy összességében ne legyen egy nagy darab valami, ne legyen nagy célpont, pláne ne tízensoktonna, mert az egyszerűen nem megy el a felázott erdei úton, pláne nem megy át pl a Sajón, vagy csak egy sáros árkon.
Mert persze, hogy nem előre való egy ilyen lightos kis talicska, ez nem kérdés. Én sem oda szánnám.
De szvsz egy Toyotánál több, viszont Typhoon-VDV, és társainál, de még egy Boxernél pedig bőven kevesebb olcsóbb, és pláne könnyebb kell.
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 879
91 434
113
Off-road járműveket és drónokat fejleszt közösen a BME és a HM

Erről szóló együttműködési megállapodást írt alá az intézmény és a Honvédelmi Minisztérium.

„A Műegyetem polgárai mindig törekedtek arra, hogy a legkorszerűbb ismeretekkel bővítsék tudásukat, amely a tisztán elméleti területektől egészen a termékek gyártásáig tart. Mindez feljogosít minket arra is, hogy a nemzet hadseregének mérnöktudományi háttérintézményeként tevékenykedjünk mind a kutatásfejlesztés, mind az oktatás területén” – hívta fel a figyelmet az ünnepélyes aláírási ceremónián tartott köszöntőjében Józsa János rektor, aki emlékeztetett: a BME-m már évtizedekkel ezelőtt volt hadmérnökképzés, és az intézmény oktatási profilja azóta csak bővült. Az akadémikus megosztotta, hosszú évek szórványos összefogása és több hónap előkészítő munkájának eredménye a két fél közötti kapcsolat megerősítése. Úgy fogalmazott: „mi mérnökök általában az ismert és az ismeretlen világ határán dolgozunk. Munkánk kereteit a béke és a békét fenntartani akaró célok jelölik ki”. Hozzátette, a most aláírt dokumentum kölcsönös előnyökkel jár: a honvédség a Műegyetemen végzett hallgatók számára vonzó tiszti, főtiszti pályát nyújthat, ugyanakkor a BME a gyakorlati képzéseihez a szó szimbolikus és tapasztalati értelmében is „terepet kap”.
(...)
A 2020. október 7-én aláírt együttműködési megállapodás célja, hogy keretet biztosítson a BME és a Honvédelmi Minisztérium közös kutatás-fejlesztési projektjeinek. A Műegyetem, mint Magyarország vezető műszaki felsőoktatási intézménye kutatásaival és szakértelmével haditechnikai fejlesztésekbe tud bekapcsolódni; a közös munka eredményeként hazánk olyan, innovációval támogatott védelmi technológia birtokába jut, amely biztosítja az ország védelmi képességének növelését.
A kezdeményezés intézményesíti azt a gyakorlatot, amelyet más, fejlett védelmi technológiával rendelkező országok már évtizedek óta folytatnak: az egyetemi tudásbázis és a honvédelem közösen dolgozik az országok védelmi rendszereinek fejlesztésén.
„A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program során a magyar felsőoktatás minden intézményével kerestük a kapcsolatot: nyilvánvaló volt felkeresni a mérnökképzés zászlóshajóját, a Műegyetemet is” – jelentette ki Szabó István honvédelmi államtitkár, majd rámutatott: a munka egyik kulcseleme, hogy bár a honvédség a honvédelem gyakorlati feladatainak megvalósítója, de ez végső soron össztársadalmi feladat, tehát szövetségesekre van szükség. Hozzátette, a BME nyújtotta lehetőségek és a hallgatók egyaránt fontosak számukra: bár nem lehet céljuk, hogy mindenki katona legyen, de számtalan hallgatóval kötöttek tanulmányi szerződést a hosszabb távú együttműködés reményében. Nyomatékosította, az említett projekt olyan technológiai ugrás a honvédelemben, amely feltétlenül igényli a modern fegyverzetek működtetéséhez szükséges szaktudást. „Elengedhetetlen a kutatás-fejlesztési, innovációs bázis, mivel az egyik sarkalatos feladat a magyar hadiipar újjáélesztése: ebben a Műegyetemre is fontos feladatok hárulnak.”
(...)
A kutatás-fejlesztési projektekben a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kara, valamint a Villamosmérnöki és Informatikai Kara (VIK) dolgoznak együtt. A Műegyetem munkatársai évtizedek óta kutatják a közúti önvezető járművek irányítási rendszereit, azonban a hadiipar számára elsősorban az off-road járművek autonóm irányításának fejlesztése jelenthet előnyt a különböző védelmi feladatok ellátása során, ezért a jelenlegi tudományos vizsgálatok eredményeit felhasználva új, off-road irányítási rendszerek kutatásával és fejlesztésével bővítheti projektjeit az egyetem.
A drónok felderítő-, és a légi hadviselésben betöltött szerepe egyre jelentősebb, azonban az autonóm irányítási rendszerekkel rendelkező drónok fejlesztése és innovációja a jövő kihívása. A BME mérnökei a HM szakembereivel elsősorban az autonóm közúti járművek és az autonóm drónok irányításában rejlő szinergiák kihasználására, a földi járművek és drónok együttműködésére, illetve a drón-rajok összehangolásának kérdésére összpontosítanak kutatásaik során.
A jövő háborúit már nem a harctéren, hanem a virtuális térben vívhatják. Ezért a kiberbiztonság kérdése a honvédelem szempontjából kulcsfontosságú. Ezért a kiberbiztonság témájában végzett kutatások és fejlesztések központi szerepet töltenek be a Műegyetem szakembereinek munkájában.
Ezek a felső és középfokú célzottan nem katonai, de a hadsereghez kapcsolódó szakokkal, oktatási intézményekkel kötött együttműködési megállapodások nagyon tetszenek. Vki lát a pályán és tanult a multiktól.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 285
120 140
113
Nem azt mondtam, hogy nem veszünk, igaz azt sem, hogy veszünk, csak azt, hogy nincs. :) Pedig kellene.. Abban voltam szkeptikus, hogy belátható időn belül, amiket felsoroltam és nagyon kellenének, azok bele férnek-e a keretbe.
Jelenleg van még metisz M meg konkursz. Mindegyik a használható kategória a térségben.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 879
91 434
113
A honvédség jövője Szolnokon már elkezdődött
A HELIKOPTERES BÁZIS EGY ÉV ALATT TÖBBET FEJLŐDÖTT, MINT A KORÁBBI HARMINCBAN
https://magyarnemzet.hu/belfold/a-honvedseg-jovoje-szolnokon-mar-elkezdodott-8774832/

Ez a 3 lesz a kövi bejelentésa légierőnél. :rolleyes:

A légvédelmi rakétarendszer, a radarok és a szállító-repülőgépek beszerzése kapcsán még nincsenek szerződések, de nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy az elmúlt évek tárgyalásai a közeljövőben eredményre vezessenek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Kilián Nándor vezérőrnagy a MH 86. Szolnok Helikopter Bázis sajtónapján a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program kapcsán.

H145M
Nincs semmiféle akadálya a szállításoknak sem a gyár részéről, sem a mi részünkről a pilóták, illetve a műszakiak kiképzését tekintve, sem pedig a járványhelyzet kapcsán, ami a program terv szerinti megvalósítását zavarná.

A logisztikai ellátás színvonalát jelzi, hogy az orosz típusoknál tapasztalt akár több hónapos várakozással szemben, akár néhány órán belül megkapják a szükséges alkatrészt a gépek üzemeltetéséhez.

a húsz gépből tíz darab általános szállító célú, öt darab felfegyverzett tűztámogató, másik öt pedig kutató-mentő feladatkörű lesz, de bármelyik átszerelhető lesz az említett feladatokra.

mindössze annyi az eltérés, hogy az öt kutató-mentő változat alján máshol van a felségjel felfestve, illetve rendelkeznek egy beépített rádió-iránymérővel, amely a vészjeladó jeleit keresi és méri be.

H225M
tavaly októberben kezdték meg az első példány gyártását a franciaországi üzemben, a törzs sárkányszerkezetének a vázát már bemutatták a magyar delegációnak.
(ezért szerepelt már előlegfizetési tétel a ktg. vetési rublikában)

Pilotaképzés
újabb cseh, Zlin alapkiképzőgépek érkeznek Szolnokra, amivel párhuzamosan világszínvonalú harcászati szimulátorok is üzembe állnak. A JTAC, a harctéri irányító képzés kapcsán azt is megjegyezte, Közép-Európában csak náluk van ehhez szimulátor, a környező NATO-tagállamok is itt képzik katonáikat
 

jogalappal

Well-Known Member
2016. február 28.
89
459
53
A honvédség jövője Szolnokon már elkezdődött
A HELIKOPTERES BÁZIS EGY ÉV ALATT TÖBBET FEJLŐDÖTT, MINT A KORÁBBI HARMINCBAN
https://magyarnemzet.hu/belfold/a-honvedseg-jovoje-szolnokon-mar-elkezdodott-8774832/

Ez a 3 lesz a kövi bejelentésa légierőnél. :rolleyes:

A légvédelmi rakétarendszer, a radarok és a szállító-repülőgépek beszerzése kapcsán még nincsenek szerződések, de nagyon közel vagyunk ahhoz, hogy az elmúlt évek tárgyalásai a közeljövőben eredményre vezessenek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Kilián Nándor vezérőrnagy a MH 86. Szolnok Helikopter Bázis sajtónapján a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program kapcsán.

H145M
Nincs semmiféle akadálya a szállításoknak sem a gyár részéről, sem a mi részünkről a pilóták, illetve a műszakiak kiképzését tekintve, sem pedig a járványhelyzet kapcsán, ami a program terv szerinti megvalósítását zavarná.

A logisztikai ellátás színvonalát jelzi, hogy az orosz típusoknál tapasztalt akár több hónapos várakozással szemben, akár néhány órán belül megkapják a szükséges alkatrészt a gépek üzemeltetéséhez.

a húsz gépből tíz darab általános szállító célú, öt darab felfegyverzett tűztámogató, másik öt pedig kutató-mentő feladatkörű lesz, de bármelyik átszerelhető lesz az említett feladatokra.

mindössze annyi az eltérés, hogy az öt kutató-mentő változat alján máshol van a felségjel felfestve, illetve rendelkeznek egy beépített rádió-iránymérővel, amely a vészjeladó jeleit keresi és méri be.

H225M
tavaly októberben kezdték meg az első példány gyártását a franciaországi üzemben, a törzs sárkányszerkezetének a vázát már bemutatták a magyar delegációnak.
(ezért szerepelt már előlegfizetési tétel a ktg. vetési rublikában)

Pilotaképzés
újabb cseh, Zlin alapkiképzőgépek érkeznek Szolnokra, amivel párhuzamosan világszínvonalú harcászati szimulátorok is üzembe állnak. A JTAC, a harctéri irányító képzés kapcsán azt is megjegyezte, Közép-Európában csak náluk van ehhez szimulátor, a környező NATO-tagállamok is itt képzik katonáikat

A mai, szolnoki sajtónapról én is írtam egy rövid beszámolót:
https://jogalappal.hu/fejlesztesek-a-legieroben/

Nekem úgy tűnt, hogy az MP feladatok inkább a H225M-hez lesznek köthetők.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 373
113
H225M
tavaly októberben kezdték meg az első példány gyártását a franciaországi üzemben, a törzs sárkányszerkezetének a vázát már bemutatták a magyar delegációnak.
(ezért szerepelt már előlegfizetési tétel a ktg. vetési rublikában)
Tavaly október? Milyen hónap van most?!... Mennyi lehet egy példány gyártási ideje?...vagy előre elkészül 10+ sárkány, majd egyszerre haladnak...?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and borisz

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 879
91 434
113
Tavaly október? Milyen hónap van most?!... Mennyi lehet egy példány gyártási ideje?...vagy előre elkészül 10+ sárkány, majd egyszerre haladnak...?
Mivel egy része a franciáknál készül, én értem miért tart ilyen sokáig. o_O
De amúgy jó a kérdés. Én reménykedek benne, hogy a Covid következtében visszaesett megrendelések miatt hamarabb elkészül. De ez színtiszta spekuláció.
 

jogalappal

Well-Known Member
2016. február 28.
89
459
53
Spike-ról nem volt szó?
Nem voltam ott, amikor a többség a dandártábornok vagy a vezérőrnagy urakat "faggatta".

Ahol jelen voltam, ott nem került szóba, nemhogy a Spike, hanem úgy általában a helik "biztosra vehető" fegyverzete sem (HForce stb.).

A heliken max. a reflektorok+ csörlő voltak láthatók, persze, hozzáértőbb szemek biztos találhattak még érdekességeket.