A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
A h225 ha jol latom kepes elvinni valami modern 105 ost a tuzereket es egy kezdo loszerkeszletet.

Van a piacon valami egyszeru motoros kisvontato amivel ezeket vontatni lehetne? Loallasbol be ki. Nem hozzaepitettre gondolok. Mert ahogy a tomeget nezegetem vegulis egy erosebb rotacios kapaval is el lehetne vontatgatni :D

Es ami fontosabb milyen arba vannak ezek az eszkozok? Mert ha kedvezobe konnyu kozepes dd tuzersegenek jo resze lefedheto 120 mm esse esetleg spike lr atgmekkel kiegeszitve. Es szerintem meg tartalekba is juthatna. Esetleg valami konnyu tgk ra szerelt verziobol. De mehetne 3 tengelyesre is akar akkor megfelelo memmyisegu municio is rendelkezesre allna a jarmuvon hozza/
D7RmeoEW4AEc8PC.jpg
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 343
113
6x6 os qvad.
Ezekuszokepesek is.

Bar a kulonlegeseknel elleneztem ezen jarmuvek beszerzeset az aruk miatt de egy nagyobb tetel beszerzese eseten komoly kedvezmenyeket lehetne kapni rajuk.Kozvetlen agyartotol. Innet latszik az imformacio hianya mennyire felrevihet allasfoglalast adott temaba... Igy utolag belegondolva hibas allasponton voltam a kulonlegeseknek 6x6 osok elvetesebe. /bar szerencsere csak egy forumozo vagyok./ megis zavar ez a dolog be kell ismernem tevedtem es @Mackensen nek volt igaza es nem szabadott volna annyira zsugori oldalra allnom e tekintetbe. De ha lennenek 105 osok akkor azzal parhuzamosan a csapatfelderito es felderito plusz egyeb alegysegek is kaphatnanak ugyanazon jarmubol igy a beszerzesi koltseguk jelentosen lecsokkenne.

Meg azt is megmernem kockaztatni hogy katasztrofavedelemmel es a belugyi szervekkel osszefogva a honvedsegenek egy igazan jelentos mennyiseg lehetne beszerezheto egy bizonyos tipusbol. Aminek ha nem is a teljes gyartasat de jelentos hazai hozzaadott erteket beszallitok vagy uzem formajaban el lehetne erni bizonyos gyartonal. Foleg ha 4x4 is kepbe kerulne valamilyen szinten... Szerintem lenne akkora piac amiert egy gyarto ceg ha csak reszben is de hajlando lenne hazankba telepulni... Adozas egyebek amugy is csabitoak es a vamok szallitasi koltsegek formalodasaval akar tengerentuli gyartonak egyebkent is erdeke lehet egy europaban torteno lab megvetes... Es persze az eredeti funkcio a mezogazdasagi hasznositas sem utolso szempont... His kistermeloknek ostermelok szamara igen haszmos japan kistraktor helyetessito lehet egy kvad foleg ha a hozzavalo munkaeszkozok is elerhetove vallnanak.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 397
113
Önjárósitva kifejezetten a zl szervezetszerű tüztámogató ütegébe integrálnák egy lövegpárt.

Egykoron a Honvédségben, zlj támogatásra már volt önjáró. A Gvozgyikát alkalmaztuk, ha jól tudom, akkor, amikor a 120 mm-es aknavetők kivonásra kerültek. Akkor volt olyan felállás, hogy egy lövész zlj., kapott egy üteg önjárót. De lehet tévedek, majd a jobban hozzáértők megmondják yolt-e ilyen.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Egykoron a Honvédségben, zlj támogatásra már volt önjáró. A Gvozgyikát alkalmaztuk, ha jól tudom, akkor, amikor a 120 mm-es aknavetők kivonásra kerültek. Akkor volt olyan felállás, hogy egy lövész zlj., kapott egy üteg önjárót. De lehet tévedek, majd a jobban hozzáértők megmondják yolt-e ilyen.
Volt.Nem készült el a magyar 120milis aknavető(proto szinten megrekedt-egyesek szerint kár,mások szerint konstrukciós hiba miatt,én nemtudom),a régi szovjetet kivonták.2S1 meg volt bőséggel.
Szerintem a zl tüzérség alapjának a NEMO jellegű(nem feltétlenül annak,egy összehasonlitó gyakorlati alapos próbán választanám ki a legjobbat) aknavetőtarcknak kell lennie.Ezt az alapot kiegésziteném még egy 105milis (önjáró)lövegpárral,és még egy könnyű sorozatvető tüzgéppárral.
Oroszok is a 2S1-ből korszerűsitett Hostát használják zl tüzérségnek
mm-self-propelled-howitzers-mortar-system-s-hosta-modernized-version-s-gvosdika-kadamovskiy-training-ground-rostov-133362754.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 927
18 397
113
Szerintem abszolút jól látod. A helikopteres mozgatású könnyű ütegek adta lehetőségekkel élnünk kellene. Hihetetlen gyorsan átcsoportosítható a tűztámogatás nagy távolságok között, valamint ezekkel a lövegekkel terrorizálhatók az ellen 120-as aknavetői, azok lőtávolságán kívülről, így nem kellene a saját 155-ösök kapacitását zl. szintű feladatokra alkalmazni. Gyakorlatilag az úthálózatot is korlátozások nélkül tudja használni. Hegyvidéki harcokhoz pedig nélkülözhetetlen.

Így, vontatott formában kellene pár üteg/osztály, esetleg a tartalékos alakulatoknak is.

Igen, arra én is kíváncsi leszek, mi lesz a zlj. tűztámogató fegyver. Mert a PZH-2000 egyértelműen a dandár tüzérosztálya. Nem hinném hogy lebontják ezt a nagy képességű csapásmérő erőt, hogy külön, külön, támogassa a kombináltan együttműködő harckocsizó és lövész zászlóaljakat, kis távolságú csapásmérésben. Kell valami önjáró a lövész zászlóaljakba is, üteg szinten, mindegyikbe. Itt arra gondolok, esetleg önjáró aknavető lesz, amit a megvett osztrák gyárunkban fogunk gyártani és rápakoljuk, valamelyik alvázra. Lehet Lynx, esetleg kebabozó autó ? Majd kiderül.
 
  • Tetszik
Reactions: ijasz and alfa74

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 343
113
Elvileg bp kozelebe van egy raktarbazis ahol 22 db 72 es van letarolva a hangar teteje felujitasra szorulna. A felujitas aran amire egy eleg magas osszegre tett ajanlatot a hmei /a kivitelezo ajanlatat megtobbszorozve,/vissza is dobta a honvedseg a projektet./ meg lehete sporolni a felujitast ha ertekesitve lennenek azok a vasak /pl azer./ ott biztos lenne igeny rajuk. Vagy afrika... Igy a curus is melohoz jitna es azon az aron esetleg meg loszer es alaktresz keszlet egy reszenek ertekesitesevel. Jelentos mennyiseget lehetne beszerezni 105 osbol es a hozza tartozo konnyu vontatobol egyeb anyagbol es loszerkeszletbol... Tovabba szrrintem egyeb felszereles is ertekesitheto lenne... Nemtudom hogy ez nemzetkozileg memnyire legetseges de ugy gondolom ha masok sziriaba es irakba megoldottak hadianyagok ertekesiteset mi is megtudnank oldani... Ha mas nem a torokokon keresztul... Esetleg izrael... De senki ne jojjon kinek van igaza a konfliktusba dologgal ez uzlet lenne aminek a celja a honvedseg a hon vedelmenek erositese... /nem tudom torokok gyartanak e licensebe 105 os oket ez jocskan leegyszerusitene az uzletet./
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 263
13 645
113
Bar a kulonlegeseknel elleneztem ezen jarmuvek beszerzeset az aruk miatt de egy nagyobb tetel beszerzese eseten komoly kedvezmenyeket lehetne kapni rajuk.Kozvetlen agyartotol. Innet latszik az imformacio hianya mennyire felrevihet allasfoglalast adott temaba... Igy utolag belegondolva hibas allasponton voltam a kulonlegeseknek 6x6 osok elvetesebe. /bar szerencsere csak egy forumozo vagyok./ megis zavar ez a dolog be kell ismernem tevedtem es @Mackensen nek volt igaza es nem szabadott volna annyira zsugori oldalra allnom e tekintetbe. De ha lennenek 105 osok akkor azzal parhuzamosan a csapatfelderito es felderito plusz egyeb alegysegek is kaphatnanak ugyanazon jarmubol igy a beszerzesi koltseguk jelentosen lecsokkenne.
Miben is volt nekem igazam, mert már nem ugrik be?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Hát ez a nyomorúság aztán egészen csodálatos, de azért ne vegyük komolyan! Az eszköz, amit keresel nem egy ósdi löveg, hanem aknavető. A Hirtenberger SRAMS könnyű expedíciós járművön:
65870_66564197_120mm_mortar_srams_on_spider_idex_2007_defence_exhibition_uae_abu_dhabi.jpg


A szolnokiaknak is van ilyenjük, Polaris MRZR:
dscn9826.JPG


SRAMS platformnak inkább a DAGOR lenne jó a cég kínálatából. Csakhogy nem tudjuk szállítani a járműveiket, mivel nincs megfelelő helikopterünk hozzá, amiből ki tudnának gurulni, úgyhogy nagyon helyesen a bohóckodás helyett maradnak, pontosabban lesznek az EXPAL 81-es aknavetők és az elég is!

A SRAMS helye pedig MRAP jellegű járművön van, mint az Ejder Yalcin, de ez itt egy RG31-es:
agrab_001.jpg

Ha nem is Katar, de az Emirátusok már rendelt belőle! Ugyanis úgy normális, ha a könnyű csapatokat a zászlóaljtüzérségük azonos platformon követi. Nemost egyelőre nekünk könnyű csapataink se lesznek, szóval nem aktuális a kérdés, hogy a 4x4-es APC-el hogy mozog együtt az azonos platformra telepített aknavetős zászlóaljtüzérség és a teherautókra telepített 155-ös lövegek mint dandártüzérség! Talán egyszer a jövőben lesznek tartalékos dandárok is...
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Volt.Nem készült el a magyar 120milis aknavető(proto szinten megrekedt-egyesek szerint kár,mások szerint konstrukciós hiba miatt,én nemtudom),a régi szovjetet kivonták.2S1 meg volt bőséggel.
Szerintem a zl tüzérség alapjának a NEMO jellegű(nem feltétlenül annak,egy összehasonlitó gyakorlati alapos próbán választanám ki a legjobbat) aknavetőtarcknak kell lennie.Ezt az alapot kiegésziteném még egy 105milis (önjáró)lövegpárral,és még egy könnyű sorozatvető tüzgéppárral.
Oroszok is a 2S1-ből korszerűsitett Hostát használják zl tüzérségnek
mm-self-propelled-howitzers-mortar-system-s-hosta-modernized-version-s-gvosdika-kadamovskiy-training-ground-rostov-133362754.jpg
csak infokent.

valamikor 1991-1992 körül a NME hallgatójaként fél évig tanították az ágyúfúrást-hosszlyukfúrást. Később amúgy hasznát vettük de akkor és ott bejött a tanár és mondta hogy azon a napon csukták be a digép ezen részét. Akkor készleten volt x mennyiség klf méretekben. ezeket egy panama részeként ha jól emlékszem a Szűrös fia kicsempészte valahogyan. se börtön, se semmi nem lett belőle.
a gépek elvileg megvannak valahol..65-től 120mm-ig tudott a digép.pont 3 szabadalom volt függőben.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
csak infokent.

valamikor 1991-1992 körül a NME hallgatójaként fél évig tanították az ágyúfúrást-hosszlyukfúrást. Később amúgy hasznát vettük de akkor és ott bejött a tanár és mondta hogy azon a napon csukták be a digép ezen részét. Akkor készleten volt x mennyiség klf méretekben. ezeket egy panama részeként ha jól emlékszem a Szűrös fia kicsempészte valahogyan. se börtön, se semmi nem lett belőle.
a gépek elvileg megvannak valahol..65-től 120mm-ig tudott a digép.pont 3 szabadalom volt függőben.
egy része egerben van, arról tudunk. de azok kis átmérőjúek.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Elvileg bp kozelebe van egy raktarbazis ahol 22 db 72 es van letarolva a hangar teteje felujitasra szorulna. A felujitas aran amire egy eleg magas osszegre tett ajanlatot a hmei /a kivitelezo ajanlatat megtobbszorozve,/vissza is dobta a honvedseg a projektet./ meg lehete sporolni a felujitast ha ertekesitve lennenek azok a vasak /pl azer./ ott biztos lenne igeny rajuk. Vagy afrika... Igy a curus is melohoz jitna es azon az aron esetleg meg loszer es alaktresz keszlet egy reszenek ertekesitesevel. Jelentos mennyiseget lehetne beszerezni 105 osbol es a hozza tartozo konnyu vontatobol egyeb anyagbol es loszerkeszletbol... Tovabba szrrintem egyeb felszereles is ertekesitheto lenne... Nemtudom hogy ez nemzetkozileg memnyire legetseges de ugy gondolom ha masok sziriaba es irakba megoldottak hadianyagok ertekesiteset mi is megtudnank oldani... Ha mas nem a torokokon keresztul... Esetleg izrael... De senki ne jojjon kinek van igaza a konfliktusba dologgal ez uzlet lenne aminek a celja a honvedseg a hon vedelmenek erositese... /nem tudom torokok gyartanak e licensebe 105 os oket ez jocskan leegyszerusitene az uzletet./
Sziasztok,

Visszatérő téma a tárolás. Túl van ez misztifikálva szerintem. Ahol Élek egy helyi kulák 100 misiből akkora csarnokot húzott fel hogy 6 db kombajn fér bele. jó..nem fűthető, de nem veri az eső...oldala van meg teteje. ehhez képest a honvédség meg egy lakodalmas sátort vesz 500 misiert..olyan korrupcio gyanus ez az egesz.
ezt csak arra mondom hogy a repülők a szabad ég alatt áznak. felesleges "atombunkereket" építeni, mert ha gond lenne ugyis azokat lőné az ellen. célszerűen kellene gondolkozni..először minden álljon fedett helyen.aztán ha van zsé akkor legyen fejlesztés.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Hát ez a nyomorúság aztán egészen csodálatos, de azért ne vegyük komolyan! Az eszköz, amit keresel nem egy ósdi löveg, hanem aknavető. A Hirtenberger SRAMS könnyű expedíciós járművön:
65870_66564197_120mm_mortar_srams_on_spider_idex_2007_defence_exhibition_uae_abu_dhabi.jpg


A szolnokiaknak is van ilyenjük, Polaris MRZR:
dscn9826.JPG


SRAMS platformnak inkább a DAGOR lenne jó a cég kínálatából. Csakhogy nem tudjuk szállítani a járműveiket, mivel nincs megfelelő helikopterünk hozzá, amiből ki tudnának gurulni, úgyhogy nagyon helyesen a bohóckodás helyett maradnak, pontosabban lesznek az EXPAL 81-es aknavetők és az elég is!

A SRAMS helye pedig MRAP jellegű járművön van, mint az Ejder Yalcin, de ez itt egy RG31-es:
agrab_001.jpg

Ha nem is Katar, de az Emirátusok már rendelt belőle!
Nem ezt szánnám a zl tüzérségbe.Aknavetőtarackot(harcjármű alvázon) és 105milis önjáró(harcjármű alvázon) tarackot szánnák oda.Sima aknavetőt inkább a dd szintű tüzérszervezethez csatolnák,és szükség szerint megerősitésként adnám annak a hcs-nak,amelyiknek éppen kell.
Azonkivűl a Supacat a könnyű tarack légimozgatható könnyű vontatója lehetne-de véletlenül sem a gépesitett zl tüzrendszerében.De egy hds szintű megerősitő tüzérezred/dd szervezetében már elférne 1-2 üteg.
csak infokent.

valamikor 1991-1992 körül a NME hallgatójaként fél évig tanították az ágyúfúrást-hosszlyukfúrást. Később amúgy hasznát vettük de akkor és ott bejött a tanár és mondta hogy azon a napon csukták be a digép ezen részét. Akkor készleten volt x mennyiség klf méretekben. ezeket egy panama részeként ha jól emlékszem a Szűrös fia kicsempészte valahogyan. se börtön, se semmi nem lett belőle.
a gépek elvileg megvannak valahol..65-től 120mm-ig tudott a digép.pont 3 szabadalom volt függőben.
92ben inkább valameik MDFes lehetett,de ki tudja.És az Sz-60ast is gyártotta a DiGép,tehát az 57milist is.Meg a 37/40milis gá-kat is gyártott.
FÉG automatikus hidegenkovácsoló csőgyártó gépsora meg a Zasztavához került,most is azt használják a rácok.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
Nem ezt szánnám a zl tüzérségbe.Aknavetőtarackot(harcjármű alvázon) és 105milis önjáró(harcjármű alvázon) tarackot szánnák oda.Sima aknavetőt inkább a dd szintű tüzérszervezethez csatolnák,és szükség szerint megerősitésként adnám annak a hcs-nak,amelyiknek éppen kell.
Azonkivűl a Supacat a könnyű tarack légimozgatható könnyű vontatója lehetne-de véletlenül sem a gépesitett zl tüzrendszerében.De egy hds szintű megerősitő tüzérezred/dd szervezetében már elférne 1-2 üteg.

92ben inkább valameik MDFes lehetett,de ki tudja.És az Sz-60ast is gyártotta a DiGép,tehát az 57milist is.Meg a 37/40milis gá-kat is gyártott.
FÉG automatikus hidegenkovácsoló csőgyártó gépsora meg a Zasztavához került,most is azt használják a rácok.
A 105 mm az egy hulladék, fogatolni nem akarod esetleg? Egyszer és mindenkorra jegyezd meg ezt a listát, mert így néz ez ki a XXI. század NATO-jában:

századtüzérség: 81mm aknavető (nálunk ugye vannak támogató szakaszok)
zászlóaljtüzérség: 120mm önjáró aknavető
dandártüzérség: 155mm önjáró tarackágyú
hadosztálytüzérség: 122-227mm moduláris MLRS és/vagy 155mm önjáró tarackágyú

A bohóckodás csak a temetőket tölti meg szerencsétlenekkel, akik tisztességes tűztámogatás esetén akár sikerrel harcolhattak is volna!
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and alfa74

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 343
113
Miben is volt nekem igazam, mert már nem ugrik be?
Szolnokiaknak volt tema hogy konnyu jarmuveket kapnak akkor ment az eszmecsere hogy mi lenne az optimalis /akkor te hoztad a 6x6 os qvadot./ hogy milyen praktikus es uszokepes is. En dragaltam /elkepzelni nem tudtam hogy mi lehet egy 4x4 es elemeibol osszerakott jarmuvon olyan draga./ es inkabb 4x4 es konnyu jarmu partjan alltam /az anyagi szempontokat a praktikum ele helyezve./ a vegkimenetel vegulis lenyegtelen. De ez megragadt bennem hogy annyira a 6x6 ellen irtam csupan anyagi szempontokat szemelott tartva... /sajnos az utobbi par evbe nagyon spul lettem valamiert./

Pedig igy utolagegyebkent nagyon osszevag dolog. Eleg sok 6x6 os jarmuvet hoztal mar ide mutatoba es 105 ost is kedveled. Es most hogy @Negan hozta ezt a kepet. A ketto parositasarol vegulis egy eleg utos kis rendszrt ad ki...



Tovabbhaladva 72 ertekesitesre. Furan hangozhat mert kardoskodtam melette de a helyzet valtozik. Egy esetleges lynxre epulo mgs el vegulis teljesen kivalthato lenne azokra a szerepkorokre a 72 amire az en elkepzelesem szerint alkalmazhatoak lehetnenek meg./ es ez az azeri szallitas torokon keresztul ./ akar egy kesobbi konfliktusba nekunk is szallitasi kaput jelentene emellett gazdasagilag is hasznos tudna lenni. Gazdasagi eggyutmukodes teren... Probalnak helyesen allast foglalni de igazabol nem nagyon vagyok kepbe /pill a jelenlegi helyzettel kapcsolatba mert bar egy csomo csatornan omlik hogy baj van de en eggyenlore ezt nem tapasztalom... Ugyhogy .... Erdekes ez a jelenlegi szituacio. Minden esetre a 105 ost en most tamogatnam ahogy a 6x6 os qvadokat is hozza. Anyagi oldalrol meg az azerieknek vagy afrikaba torteno 72 ertekesitest...

Egyebkent szinte hihetetlen hogy milyen merteku fejlesztesbe kezdett a honvedseg igazabol par tucat honap alatt olyan fejlodesi vonal lett bejelentve ami a tersegunkbe tenyleg alatamassza regiobeli szerepunket.

A kerdes hogy lessz e olcsobb tomeg resze a seregnek.

A tartalekos allomanyt tekintvegyebkent pozitivan csalodtam sok rosszat hallottam rolla es be kelk vallanom az elejen tenyleg eleg alacsony szintet hoztak /de akkor igazabol nem is kellett mas./ de amint szukseg volt a magasabb szintu hozzaallasra mindenki valtott... Igazabol pl kell szamukra mert a hajlandosag eleg magas szimten all nalluk. Csak a rossz pl lehuzza... De a jo kepes felvinni a dolgot... Igazabol teljesen hasznalhato a rendszer ha nincs a melyvizbe dobva... Fokozatosan kepes atallni akar egesz komoly feladatok elvegzesere is...
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Szolnokiaknak volt tema hogy konnyu jarmuveket kapnak akkor ment az eszmecsere hogy mi lenne az optimalis /akkor te hoztad a 6x6 os qvadot./ hogy milyen praktikus es uszokepes is. En dragaltam /elkepzelni nem tudtam hogy mi lehet egy 4x4 es elemeibol osszerakott jarmuvon olyan draga./ es inkabb 4x4 es konnyu jarmu partjan alltam /az anyagi szempontokat a praktikum ele helyezve./ a vegkimenetel vegulis lenyegtelen. De ez megragadt bennem hogy annyira a 6x6 ellen irtam csupan anyagi szempontokat szemelott tartva... /sajnos az utobbi par evbe nagyon spul lettem valamiert./

Pedig igy utolagegyebkent nagyon osszevag dolog. Eleg sok 6x6 os jarmuvet hoztal mar ide mutatoba es 105 ost is kedveled. Es most hogy @Negan hozta ezt a kepet. A ketto parositasarol vegulis egy eleg utos kis rendszrt ad ki...



Tovabbhaladva 72 ertekesitesre. Furan hangozhat mert kardoskodtam melette de a helyzet valtozik. Egy esetleges lynxre epulo mgs el vegulis teljesen kivalthato lenne azokra a szerepkorokre a 72 amire az en elkepzelesem szerint alkalmazhatoak lehetnenek meg./ es ez az azeri szallitas torokon keresztul ./ akar egy kesobbi konfliktusba nekunk is szallitasi kaput jelentene emellett gazdasagilag is hasznos tudna lenni. Gazdasagi eggyutmukodes teren... Probalnak helyesen allast foglalni de igazabol nem nagyon vagyok kepbe /pill a jelenlegi helyzettel kapcsolatba mert bar egy csomo csatornan omlik hogy baj van de en eggyenlore ezt nem tapasztalom... Ugyhogy .... Erdekes ez a jelenlegi szituacio. Minden esetre a 105 ost en most tamogatnam ahogy a 6x6 os qvadokat is hozza. Anyagi oldalrol meg az azerieknek vagy afrikaba torteno 72 ertekesitest...

Egyebkent szinte hihetetlen hogy milyen merteku fejlesztesbe kezdett a honvedseg igazabol par tucat honap alatt olyan fejlodesi vonal lett bejelentve ami a tersegunkbe tenyleg alatamassza regiobeli szerepunket.

A kerdes hogy lessz e olcsobb tomeg resze a seregnek.

A tartalekos allomanyt tekintvegyebkent pozitivan csalodtam sok rosszat hallottam rolla es be kelk vallanom az elejen tenyleg eleg alacsony szintet hoztak /de akkor igazabol nem is kellett mas./ de amint szukseg volt a magasabb szintu hozzaallasra mindenki valtott... Igazabol pl kell szamukra mert a hajlandosag eleg magas szimten all nalluk. Csak a rossz pl lehuzza... De a jo kepes felvinni a dolgot... Igazabol teljesen hasznalhato a rendszer ha nincs a melyvizbe dobva... Fokozatosan kepes atallni akar egesz komoly feladatok elvegzesere is...
grat egyetértek....
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Szolnokiaknak volt tema hogy konnyu jarmuveket kapnak akkor ment az eszmecsere hogy mi lenne az optimalis /akkor te hoztad a 6x6 os qvadot./ hogy milyen praktikus es uszokepes is. En dragaltam /elkepzelni nem tudtam hogy mi lehet egy 4x4 es elemeibol osszerakott jarmuvon olyan draga./ es inkabb 4x4 es konnyu jarmu partjan alltam /az anyagi szempontokat a praktikum ele helyezve./ a vegkimenetel vegulis lenyegtelen. De ez megragadt bennem hogy annyira a 6x6 ellen irtam csupan anyagi szempontokat szemelott tartva... /sajnos az utobbi par evbe nagyon spul lettem valamiert./

Pedig igy utolagegyebkent nagyon osszevag dolog. Eleg sok 6x6 os jarmuvet hoztal mar ide mutatoba es 105 ost is kedveled. Es most hogy @Negan hozta ezt a kepet. A ketto parositasarol vegulis egy eleg utos kis rendszrt ad ki...



Tovabbhaladva 72 ertekesitesre. Furan hangozhat mert kardoskodtam melette de a helyzet valtozik. Egy esetleges lynxre epulo mgs el vegulis teljesen kivalthato lenne azokra a szerepkorokre a 72 amire az en elkepzelesem szerint alkalmazhatoak lehetnenek meg./ es ez az azeri szallitas torokon keresztul ./ akar egy kesobbi konfliktusba nekunk is szallitasi kaput jelentene emellett gazdasagilag is hasznos tudna lenni. Gazdasagi eggyutmukodes teren... Probalnak helyesen allast foglalni de igazabol nem nagyon vagyok kepbe /pill a jelenlegi helyzettel kapcsolatba mert bar egy csomo csatornan omlik hogy baj van de en eggyenlore ezt nem tapasztalom... Ugyhogy .... Erdekes ez a jelenlegi szituacio. Minden esetre a 105 ost en most tamogatnam ahogy a 6x6 os qvadokat is hozza. Anyagi oldalrol meg az azerieknek vagy afrikaba torteno 72 ertekesitest...

Egyebkent szinte hihetetlen hogy milyen merteku fejlesztesbe kezdett a honvedseg igazabol par tucat honap alatt olyan fejlodesi vonal lett bejelentve ami a tersegunkbe tenyleg alatamassza regiobeli szerepunket.

A kerdes hogy lessz e olcsobb tomeg resze a seregnek.

A tartalekos allomanyt tekintvegyebkent pozitivan csalodtam sok rosszat hallottam rolla es be kelk vallanom az elejen tenyleg eleg alacsony szintet hoztak /de akkor igazabol nem is kellett mas./ de amint szukseg volt a magasabb szintu hozzaallasra mindenki valtott... Igazabol pl kell szamukra mert a hajlandosag eleg magas szimten all nalluk. Csak a rossz pl lehuzza... De a jo kepes felvinni a dolgot... Igazabol teljesen hasznalhato a rendszer ha nincs a melyvizbe dobva... Fokozatosan kepes atallni akar egesz komoly feladatok elvegzesere is...
van egy norvég haverom. azoknal ugy megy a tartalékos dolog, hogy gyakorlatilag mindenki az, de abban is vannak lépcsők. az első lépcsősöknél simán otthon van minden. elzárva,stb...de ha megszólal a sip akkor x pontra oda kell érjenek 1 órán belül. 6 havonta max tesztelik őket. ha nem ér oda, akkor bünti van. cserébe 5% kevesebb adót fizet.
rendszeresen összetartás, lőgyakorlat,stb..és az kötelező.
ha jól tudom svájcban hasonló a dolog..
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 343
113
Szerencsere sikerult statikus allast foglalnom egy 2015 bakonyba meginditott folyamat reven. /igazabol a tanacs kikeres reszevel vagyok megakadva/ a tanulasi fazis egyebkent jol halad sok az uj info.
De hogy a lenyegrol irjak.

A tartalekosok bar kapnak hideget meleget ezen a forumon es az alap elfogultsagomat is felreteve bar kinezetre tobben nem adoniszok. A rajuk bizott feladatot kepesek ellatni. Az allomany bizonyos resze velemenyem szerint akar neheztechnika alkalmazasara is kepesse teheto mint mondjuk a 105 mm loveg vagy a 120 as aknaveto. /termeszetesen a szakiranyu elokepzettseggel nem rendelkezoket ertem ez alatt./ a tanulasi halylam meg van bennuk egesz gyorsan kollektivizalodnak foleg egy megelozo osszekovacsolassal. Ami szukseges is a rambo hajlam es a storik lefuttatasa vegett hogy belassak mas rendszer van/ amint ezt belatjak jol iranyithatoak es katonasodnak viszonylag gyorsan de fokozatosan. A szelsoseges hirtelen valtozo korulmenyekre jol reagalnak. A parancsot teljesitik. Termeszetesen manovereroknek csak toredeke lenne alkalmas. De vonalbiztositasra jaronek es tamogatasra jo ember"anyag" /nem sertes az anyag remelem/ a vezetes hozzaallasa korekt nem kizsakmamyolo es nem jovetelozo. Az onkentes vallalas vallalkozas nagy mertekben jelen van es nem lelkesedes fugvenye. /persze az elejen foleg az dominal./ en azt latom egy jol megszervezett delutanos / hetvegi kepzesi rendszerrel nagymerteku fejlodes lehetne elerheto es anyagilag is kielegitobb mh szempontbol hisz nem kellene a munkaltatonak vagy csak kissebb merteku kompenzaciot kellene fizetni /tobbsegebe szuksegtelenne vallna./ igy a kertosszeg jobban kihasznalhato lenne es tobb muveletbe lehetnenek azonos osszegbol alkalmazni oket./ de ehhez a hosszabb idon keresztul behivottak aramyat kellen novelni. Mint mag allomany. Akik a hatukon vinnek ezt az egeszzet.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and Pogány