A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sivatagiróka

Well-Known Member
2017. február 7.
276
603
93
Meg is erdemli. A Maroth azon kevesek egyike a HM kornyeken, akirol mar az interjukban kiderul, hogy okos, alapos es nem ideges figura... az a tipus, akinek meg dolgoznek is, csak annyit a HM (szerintem) nem tud fizetni. :D
Egyet értek veled , dolgozik és igen jól egy fontos területen. Szíjártóhoz hasonlítanám vagy Gulyáshoz.
Azért elméletileg a HM az ami mögött korlátlan pénz van , nem ? :D :D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 469
46 378
113
En nem allitom, hogy az Airbusrol van szo, az @pöcshuszár tippje volt, azt hiszem.

En pont nem rajuk tippeltem, hanem valami amcsira, akiknek nincs europai outpostja es sw-heavy a development pl Rockwell-Collins.
Jaja!
Az én tippem - az orosz, és túl nyilvánvaló helikoptergyár mellett - egy Airbus gyár lett volna, amelyik elsőnek a Tiger Mark III-as upgrade-et csinálná meg, majd ha nem sikerül a román buli, akkor a H215-ös tipuscsaládot kaphatná meg a románoktól. Miközben persze lehet itt a H135/145-ös család karbantartást is intézni.
Mert ok, hogy az MD-k olcsók voltak, de szerintem 8-10 éven belül a rendőr heliket is cserélni kell, mivel azok már a megvételkor is minimum mid-life státuszban voltak.
Azóta meg még összekonteóztam egy olyat is, hogy esetleg az UAV és a helikopteripari komplexum kapcsolódik. Mégpedig egy pilóta nélküli megoldással. :rolleyes::cool:
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and Hegylakó
K

kamm

Guest
Jaja!
Az én tippem - az orosz, és túl nyilvánvaló helikoptergyár mellett - egy Airbus gyár lett volna, amelyik elsőnek a Tiger Mark III-as upgrade-et csinálná meg, majd ha nem sikerül a román buli, akkor a H215-ös tipuscsaládot kaphatná meg a románoktól. Miközben persze lehet itt a H135/145-ös család karbantartást is intézni.
Mert ok, hogy az MD-k olcsók voltak, de szerintem 8-10 éven belül a rendőr heliket is cserélni kell, mivel azok már a megvételkor is minimum mid-life státuszban voltak.
Azóta meg még összekonteóztam egy olyat is, hogy esetleg az UAV és a helikopteripari komplexum kapcsolódik. Mégpedig egy pilóta nélküli megoldással. :rolleyes::cool:

:)
Az oroszban nem hiszek, raadasul szerintem az ma mar kb 10 helyen akadna fenn mindenfele szankciokon.
Ha Airbus, akkor az en tippem a heavy lift fejlesztese - az joval kisebb business a medium-class next-genhez kepest, talan megcsiphetjuk -, de az is igaz, hogy a rendoroknek is kell, de szerintem nekik a H125 boven eleg mindenre (plusz esetleg par darab nagyobb, szallitonak, VPInek meg mutogatni.)
Hany kellhet majd a rendoroknek/tuzoltoknak/katasztrofasoknak stb?

(Ja es kezdesnek peldaul csinalhatunk egy normalis, responsive, modern weboldalt az Airbusnak, ahelyett a glitchy hulladek helyett, amijuk van... ez amugy szerte Europaban igaz, szinte minden defense weboldal egy rakas szar, de ha nem, akkor meg vagy amator, vagy 5-10 eve elavultnak szamit, nehezkes, cluttered stb. Fuh, maris jobban erzem magam.:D)
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Egyet értek veled , dolgozik és igen jól egy fontos területen. Szíjártóhoz hasonlítanám vagy Gulyáshoz.
Azért elméletileg a HM az ami mögött korlátlan pénz van , nem ? :D :D
Egyet értek veled , dolgozik és igen jól egy fontos területen. Szíjártóhoz hasonlítanám vagy Gulyáshoz.
azért ez egy elég rendes sértés....
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 469
46 378
113
Ha Airbus, akkor az en tippem a heavy lift fejlesztese - az joval kisebb business a medium-class next-genhez kepest, talan megcsiphetjuk -, de az is igaz, hogy a rendoroknek is kell, de szerintem nekik a H125 boven eleg mindenre (plusz esetleg par darab nagyobb, szallitonak, VPInek meg mutogatni.)
Hany kellhet majd a rendoroknek/tuzoltoknak/katasztrofasoknak stb?
Háát nem tudom. Jelenleg a rendőröknek van talán 4db MD-500-a, meg 11db MD-902-ese. Az 500-asok életkorát nem igazán tudom, de olyat is olvastam, hogy '91-ben érkeztek. Hogy ezek még az eredetik, vagy már azóta cserélték őket, nem tudom. Az biztos, hogy az MD902-esek már használtan érkeztek hozzánk 2016 után a német és az angol rendőrségtől, és lassan 20 évesek is elmúlnak. Elvileg van még bennük üzemidő, az biztos. Ugyanakkor beszereztünk azóta 36 db Airbus-t a Honvédségnek (H145M, H225M), meg van - most már saját tulajdon - 9db mentőhelikopter (EC135/H135). Érdekes módon a mentőhelik későbbi beszerzésűek, de az MD-k mellett ezeket is a Készenléti Rendőrség üzemelteti, ők adják rájuk a pilótákat.
Ezek után elgondolkodtató, hogy lenne értelme a légimentésnek, és a rendőrségi gépeknek is a közös platform. Mondjuk H135 alapon.
Nem tudom, hogy a rendőrségi helikopterekre érvényes-e a 2 hajtóműves szabályozás (ugye emiatt kerültek a Mókusok a mentőktől a Honvédséghez), de szerintem ha cserélni kell az MD500-asokat, akkor H135 lesz helyettük, mint ahogy az MD902-helyett is inkább az valószínű. Esetleg a H145.
A Katasztrófavédelemnek nem hiszem, hogy szükséges lenne külön ilyen gép. Arra ott vannak a Honvédség SAR helikopterei, amik ha kell egy erdőtüzes szituációt is meg kell hogy tudjanak oldani. (A régi orosz technikai is velünk lesz még egy kicsit. )
Ha jobban összeszámolom, akkor az állami szféra minimum vagy 60+ Airbus helikoptert is tudna üzemeltetni.
16db H225M, 20db H145M, 2db Mókus (ha fejlesztik a pilótaképzést, akkor ezt akár 4-re is bővíthetnék, mert láttuk, hogy mi volt amikor tört az egyik), 15db rendőrségi (Mondjuk 7db H135, és 8db H145), és 9 H135 mentőheli.

(Ja es kezdesnek peldaul csinalhatunk egy normalis, responsive, modern weboldalt az Airbusnak, ahelyett a glitchy hulladek helyett, amijuk van... ez amugy szerte Europaban igaz, szinte minden defense weboldal egy rakas szar, de ha nem, akkor meg vagy amator, vagy 5-10 eve elavultnak szamit, nehezkes, cluttered stb. Fuh, maris jobban erzem magam.:D)
Maximálisan egyetértek!
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely and enzo

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 999
32 362
113
Hülye Novák.
másrészt, írhatna ilyent:
"Cseh, német francia, etc katonák haljanak meg Magyarországért"

Jelenleg nincs olyan veszély, hogy magyar katonáknak kell meghalniuk idegen érdekekért, de ha az USA-nak sikerül átvinni az akaratát, és felveszik Ukrajnát a NATO-ba, az már más helyzet lesz. Akkor mehetnek majd adott esetben ismét a Donhoz a magyar katonák meghalni a CIA-bábu magyargyűlölő fasiszták és zsidó oligarchák/bohócok vezette ukrán rezsimért. Ahogy a kárpátaljaiak most is.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 999
32 362
113
Jelenleg nincs olyan veszély, hogy magyar katonáknak kell meghalniuk idegen érdekekért, de ha az USA-nak sikerül átvinni az akaratát, és felveszik Ukrajnát a NATO-ba, az már más helyzet lesz. Akkor mehetnek majd adott esetben ismét a Donhoz a magyar katonák meghalni a CIA-bábu magyargyűlölő fasiszták és zsidó oligarchák/bohócok vezette ukrán rezsimért. Ahogy a kárpátaljaiak most is.

De hagyjuk a jelzőket, nem ez a lényeg, csak az, hogy a NATO további keleti bővítése (Ukrajna, Grúzia, Moldova - ha nem egyesül előbb Romániával) akkor bizony ott találhatjuk magunkat golyófogónak, amiért Washington le akarja végleg rendezni az "orosz kérdést". Mert a konfliktus elkerülhetetlennek látszik, ha csak össze nem dől belső felbomlás miatt az Orosz Föderáció, mint a SzU. Washington most a Biden-adminisztráció alatt nyilván ezt szeretné elérni majd (a legnagyobb ruszofóbokkal pakolják tele az új vezetést, akik nem fognak félni akár közvetlen katonai összecsapástól sem a ruszkikkal, mert gyengének tekintik őket - azok is persze, de azért kár lebecsülni az esetleges következményeket, ha sarokba szorítva úgy érzik, hogy most nem hátrálhatnak, mert nem Kelet-Berlinben vannak, hanem Moszkvától csak pár száz km síksággal elválasztva, történelmileg ruszki területen állnak a NATO csapatok), kérdés, hogy nem számolja-e el magát.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Háát nem tudom. Jelenleg a rendőröknek van talán 4db MD-500-a, meg 11db MD-902-ese. Az 500-asok életkorát nem igazán tudom, de olyat is olvastam, hogy '91-ben érkeztek. Hogy ezek még az eredetik, vagy már azóta cserélték őket, nem tudom. Az biztos, hogy az MD902-esek már használtan érkeztek hozzánk 2016 után a német és az angol rendőrségtől, és lassan 20 évesek is elmúlnak. Elvileg van még bennük üzemidő, az biztos. Ugyanakkor beszereztünk azóta 36 db Airbus-t a Honvédségnek (H145M, H225M), meg van - most már saját tulajdon - 9db mentőhelikopter (EC135/H135). Érdekes módon a mentőhelik későbbi beszerzésűek, de az MD-k mellett ezeket is a Készenléti Rendőrség üzemelteti, ők adják rájuk a pilótákat.
Ezek után elgondolkodtató, hogy lenne értelme a légimentésnek, és a rendőrségi gépeknek is a közös platform. Mondjuk H135 alapon.
Nem tudom, hogy a rendőrségi helikopterekre érvényes-e a 2 hajtóműves szabályozás (ugye emiatt kerültek a Mókusok a mentőktől a Honvédséghez), de szerintem ha cserélni kell az MD500-asokat, akkor H135 lesz helyettük, mint ahogy az MD902-helyett is inkább az valószínű. Esetleg a H145.
A Katasztrófavédelemnek nem hiszem, hogy szükséges lenne külön ilyen gép. Arra ott vannak a Honvédség SAR helikopterei, amik ha kell egy erdőtüzes szituációt is meg kell hogy tudjanak oldani. (A régi orosz technikai is velünk lesz még egy kicsit. )
Ha jobban összeszámolom, akkor az állami szféra minimum vagy 60+ Airbus helikoptert is tudna üzemeltetni.
16db H225M, 20db H145M, 2db Mókus (ha fejlesztik a pilótaképzést, akkor ezt akár 4-re is bővíthetnék, mert láttuk, hogy mi volt amikor tört az egyik), 15db rendőrségi (Mondjuk 7db H135, és 8db H145), és 9 H135 mentőheli.


Maximálisan egyetértek!
Asszem norvégiai beszerzés volt.
Sokkal logikusabb lenne Airbust üzemeltetni.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 502
5 052
113
Jelenleg nincs olyan veszély, hogy magyar katonáknak kell meghalniuk idegen érdekekért, de ha az USA-nak sikerül átvinni az akaratát, és felveszik Ukrajnát a NATO-ba, az már más helyzet lesz. Akkor mehetnek majd adott esetben ismét a Donhoz a magyar katonák meghalni a CIA-bábu magyargyűlölő fasiszták és zsidó oligarchák/bohócok vezette ukrán rezsimért. Ahogy a kárpátaljaiak most is.
Tíz éven belül nem fogják Ukrajnát felvenni a NATO -ba vagy az EU -ba. Ezt ők is tudják. Ezért is nem érdekli őket az, hogy vétóval fenyegetjük őket. Ha lenne reális esély a csatlakozásra, máshogyan viselkednének. Ukrajna az amerikaiaknak csak arra kell, hogy az oroszoknak problémát okozzon.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 694
113
De hagyjuk a jelzőket, nem ez a lényeg, csak az, hogy a NATO további keleti bővítése (Ukrajna, Grúzia, Moldova - ha nem egyesül előbb Romániával) akkor bizony ott találhatjuk magunkat golyófogónak, amiért Washington le akarja végleg rendezni az "orosz kérdést". Mert a konfliktus elkerülhetetlennek látszik, ha csak össze nem dől belső felbomlás miatt az Orosz Föderáció, mint a SzU. Washington most a Biden-adminisztráció alatt nyilván ezt szeretné elérni majd (a legnagyobb ruszofóbokkal pakolják tele az új vezetést, akik nem fognak félni akár közvetlen katonai összecsapástól sem a ruszkikkal, mert gyengének tekintik őket - azok is persze, de azért kár lebecsülni az esetleges következményeket, ha sarokba szorítva úgy érzik, hogy most nem hátrálhatnak, mert nem Kelet-Berlinben vannak, hanem Moszkvától csak pár száz km síksággal elválasztva, történelmileg ruszki területen állnak a NATO csapatok), kérdés, hogy nem számolja-e el magát.

Ez most hányszázadszor jön elő a fórumon?
Oo. fehér könyvében (vagy akárhogy hívják náluk) világosan benne van, hogy bárki a területi integritását fenyegeti az anyaországnak instant nukleáris (első)csapásban részesül. Pont. Az orosz nukleáris csapásmérő erő pedig pariban van az amerikaival, bárkit a bolygón tűpontosan elhamvaszt, áttör minden létező védelmet. Jelen pillanatban teljesen védhetetlen (és az is marad a fejleszések okán).
Megjegyzem ez a fenyegetés nem a nyugatnak, hanem kínának szól, ők esélyesebb, hogy betrappolnak Szibériába, a helyi kínai kisebbség védelmében... 50% fölött már arrafelé a kínaiak aránya, szóval....

Amúgy pedig támadó háború esetén a NATO kb. egy perc alatt szétesne. Mert senki nem menne bele, bármilyen hihetetlen a vezetők nem hülyék. Támadás esetén a szervezet alaprendszere nem működik, lásd törökök pofánverése senkit nem izgatott
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 187
8 019
113

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Jelenleg nincs olyan veszély, hogy magyar katonáknak kell meghalniuk idegen érdekekért, de ha az USA-nak sikerül átvinni az akaratát, és felveszik Ukrajnát a NATO-ba, az már más helyzet lesz. Akkor mehetnek majd adott esetben ismét a Donhoz a magyar katonák meghalni a CIA-bábu magyargyűlölő fasiszták és zsidó oligarchák/bohócok vezette ukrán rezsimért. Ahogy a kárpátaljaiak most is.
A drog rossz, értem?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm