A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
tallking: a fegyverkezési versenyt, ami el sem kezdődött elveszítettük, a revíziós vágyakkal kapcsolatban meg az a helyzet hogy soha távolabb még nem voltunk a dologtól - függetlenül attól hogy amúgy mi a véleményem a környezetünkről

desertfox: a politikus nem engedheti meg hogy katasztrófa helyzetben ne legyen ott a hadsereg, mert abból botrány van, a másik amit nem engedhet meg hogy kiderüljön, hogy a hadsereg pénzbe kerül, mert az ízzé-porrá adóztatott szavazópolgár megfojtja.

nekem Hende semleges, ha beszerzésre kerül sor az nem annyira az ő érdeme, hanem a helyzeté: egyszerűen nem tehet mást. az más kérdés, hogy ha a hadik-tervet sikerül letennie az asztalra, akkor valóban fényévekkel előzi meg az elődeit (ezzel bebizonyítaná, hogy legalább annyi múlik a politikai akaraton, mint a pénzen, magyarul: történhetnek jó dolgok ha egy politikus nem teljesen tehetségtelen, sötét, vagy korrupt)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
üdv,

jelenleg 1 hk zl és egy tü o van a MH-ben. Szerintem ennyit a világ legdrágább eszközeiből is fel tudna szerelni az ország ha akarna. Semmi szükség félmegoldásokra. A modern hk-t nem fogjátok semilyen kézi pct szarsággal kiiktatni csak valami hatékony hk-val vagy tüzérségi lövedékkel. Aki meg a 21. sz-ban még beásott védelemben gondolkodik, az nem százas.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 591
113
ijasz:

Nem? Javaslom youtube megtekintésre a Kornet-E-k libanoni szereplését. Remélem ezután nem írsz le ilyet. Az a kis "kézi szarság" úgy szedte szét a Merkavákat, hogy öröm volt nézni.

Amúgy javasolnám az RPG-7 modern lövedékeinek (tandem,termobárikus), és a Kornet kül. fajtáinak beszerzését. Nem drágák, bizonyítottak, és a MH számára a végletekig alkalmasak.
 

tallking

Member
2011. július 6.
417
3
18
ijasz írta:

"A modern hk-t nem fogjátok semilyen kézi pct szarsággal kiiktatni csak valami hatékony hk-val vagy tüzérségi lövedékkel."

Senki nem beszélt "kézi"-ről. Amikor pedig erről korábban naaaagyon nagy terjedelemben értekeztünk mindenki a megszokott "kézi" híve volt.

 

Egy HK zászlóalj kevés. Konkrétan 120...150 db kellene hogy viszonylag nagy kiterjedésű sík határainkat ténylegesen meg tudjuk védeni. persze be lehet szerezni 30 db-ot és azután azt  mondani hogy ennyi elég, és valóban nem is fogják lerohanni az országot így úgy tűnhet hogy igaz is, de ez csak annyira igaz, mint a mai 12 db mellett is elszajkózott "minden rendben".
 
D

danielblack

Guest
A román haderő szerkezeti felépítését érdemes tanulmányozni. ott szinte minden harcoló dandárra jut egy tüzér és egy harckocsi zászlóalj. Így megfelelő a csapatok támogatása. Itthon is ezt kellene elérni. Két jól felszerelt dandár már jó kiindulási alap lenne..
 

geza

New Member
2010. június 19.
25
0
1
tallking -

30 viszont

+ 30 t-72m4cz - 120v.125 ?-

30 ifv + xy  tüzérség (mondjuk önjáró)

és ezek tehát még mindig nem azok a számok amik kizárnák hogy legyenek kerekes  tankvadászok is /mj.:bárcsak megoldható volna modulárisan épp optimalizálható megoldást jelenthetne/ - és apc úgyis kell mert relative olcsó

 

+ légitámogatás.. 

szóval én se tudhatom hol a vége, de lényeg hogy a koncepcióitok egyáltalán nem zárnák ki egymást, sőt.. 

(fejvakaras
sf-confused.gif
)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
<blockquote>
<blockquote>silurusglanis said
ijasz:

Nem? Javaslom youtube megtekintésre a Kornet-E-k libanoni szereplését. Remélem ezután nem írsz le ilyet. Az a kis "kézi szarság" úgy szedte szét a Merkavákat, hogy öröm volt nézni.

Amúgy javasolnám az RPG-7 modern lövedékeinek (tandem,termobárikus), és a Kornet kül. fajtáinak beszerzését. Nem drágák, bizonyítottak, és a MH számára a végletekig alkalmasak.
Képzeld mit művel egy hk a páncéltörőkkel, ha visszalő, vagy netán gyorsabb náluk. Amúgy nem könnyű egy mozgó hk-t eltalálni pct rakétákkal. Jópár indítás jut egy hk-ra, ezzel pedig elárulod a saját pozíciódat. A kézi eszközök közelharcnál eredményesek vagy beépített területen. A hk 2-3 km-ről célba vehet.</blockquote>
Én a hk-at összfegyvernemi harcokban alkalmaznám, ami azt jelenti, hogy van kísérő gépesített lövész század felszerelve kézi pct-vel és tüzérségi, műszaki, csapatlégvédelmi támogatással. Ezek nélkül védtelenek. Érdekes, hogy mára ezt sokan elfelejtették.
</blockquote>
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Jelenlegi pénztelenségünkben is fenn kellene tudni tartani, 2 normális gépesített dandárt, a szárazföldi erők részeként. Ezen egységekben, dandáronként, szükség lenne, 1 HK zászlóaljra, 3 gépesített lövész zászlóaljra, tüzér osztályra, vegyes páncéltörő századra, felderítő századra, csapatlégvédelmi századra, harcolóként. Valamint híradó, ellátó, műszaki, vegyvédelmi, századokra, stb. Szerintem ez a minimum. Ehhez jönne még a szolnoki különleges erők és gyors reagálásúak zászlóaljai. Valamint  egy szintén "normális" légvédelmi dandár. Hihetetlen szinte, hogy ilyen kis erőt sem tudunk jelenleg fenntartani, de sajnos ez a helyzet.

Természetesen háborús helyzetben ez is kevés, de legalább ezen alakulatokban szolgált katonákból lehetne meríteni a további kötelékek felállításakor. A honvédelmi törvénybe kellene bevenni, hogy aki a Honvédségben szolgált hivatásos, vagy szerződéses katonaként, az leszerelése után, bizonyos életkoráig, automatikusan tartalék állományba kerül. Az hogy "önkéntes tartalékos" egy utópia szerintem, soha nem lesz elég önkéntes tartalékosunk, akik tényleg önként lennének katonák. Ráadásul kritikus helyzetben ott az idő tényező, amiből kevés lesz, ha az utcáról behívott teljesen képzetlen civilekből akarunk katonákat faragni.
 

petyulyno

New Member
2013. április 18.
5
0
1
kaktusz said
Szeretem az ilyen hozzászólásokat, aminek az eredménye, hogy nem kell nekünk hadsereg mert akkora nagy a béke, és amúgy is mindenki dilettáns, meg mi mindenre lehetett volna költeni azt a pénzt 20 év alatt ami a honvédelembe ment... Aztán ugyanezek az emberek vernék az asztalt ha valami gubanc lenne hogy miért nincs ez meg az.  Minek ide ennyi vadászgép...

Koncepciótlanság van tény. Dilettantizmus is elő-elő fordul, de nehogy már azt hozzuk ki, hogy kitört a világbéke és itt már a következő 500 évben nem lesz semmi (bár úgy lenne), mert ezt badarság lenne részünkről. Akinek nincs hadserege az hamar kap egyet mástól. Szerintem ez mindent elmond.
Természetesen nem arról van szó,hogy egyáltalán kell-e hadsereg.Viszont bizony figyelembe kell venni a világpolitikai helyzetet és a környező országok politikai berendezkedését és az államközi kapcsolatokat stb...Nagyon nehéz manapság megmagyarázni egy választónak,hogy a jelenlegi békében miért kell 150 tankot meg 40 harci repülőt meg 40 harci helikoptert beszerezni,amikor józan belátással tervezhető,hogy az ég világon senki(!!) nem veszélyezteti az országot.Persze ha a Koreai félszigeten terülne el hazánk más lenne a helyzet.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 277
7 738
113
Hát nem tudom. Szerintem ez hogy a választók mit viselnek el s mit nem marha relatív. Ezt egy nagyon pozitív dolognak is be lehet állítani, a választót jobban érdekli hogy ki mennyit lopott. Ebből legalább látja hogy van valami kézzelfogható. 150 tank nem a világ vége pláne mikor mi 70tankokat ajándékozunk. A helikopterek hasznáról is fölösleges beszélni.

Hogy ez a "józan belátással tervezhető" béke mennyi ideig tarthat ugyancsak relatív, a politika sokszor bebizonyította hogy akár 3-4 év alatt gyökeresen megváltozhat minden. Igen itt a kárpátmedencében is, nem csak a koreai félszigeten. Megmondtad volna 3 évvel a Balkán háború előtt hogy az lesz ami? Mert én kétlem.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
611
113
Az átlagválasztó véleménye képlékeny és roppant könnyen befolyásolható. Nagyon gyorsan meg lehetne győzni az embereket, hogy szükség van új eszközök beszerzésére, csak ehhez az kéne, hogy a pártok többsége és a média is azonos véleményen legyen az ügyben. Igazából szerintem soha nem ott bukik el a haderőfejlesztés, hogy nincs rá pénz, hanem hogy valaki mindig előhozakodik azzal, hogy azt a pénzt mennyi minden másra, természetesen a "népnek kedvező" dolgokra lehetne elkölteni. Persze általában ilyenkor a hosszútávú következményekkel nem számol az illető.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
kaktusz said

Hogy ez a "józan belátással tervezhető" béke mennyi ideig tarthat ugyancsak relatív, a politika sokszor bebizonyította hogy akár 3-4 év alatt gyökeresen megváltozhat minden. Igen itt a kárpátmedencében is, nem csak a koreai félszigeten. Megmondtad volna 3 évvel a Balkán háború előtt hogy az lesz ami? Mert én kétlem.
Hiába is lett volna olyan profi jóstehetség, hogy megmondja! Ráadásul az, hogy a szerbek nem estek nekünk, hogy belerángassanak a lekvárba, csak annak köszönhető szerintem, hogy a részünkről eltűrt rendszeres berepülési provokációk és a  Barcs elleni "véletlen" tesztelő-légicsapásuk elég goromba pilitikai visszhangokat vert a NATO részéről (ha "keménykedtünk" volna, mi lettünk volna az agresszorok, és lehet tippelni, hogy Ivánék kinek a szekerét tolták volna, és ki lett volna a szekér alatt?). Szóval még ha tudtuk is volna, mi jön három év múlva, milyen hadseregfejlesztést tudtunk volna csinálni ennyi idő alatt?! A beszerzési döntéstől a bevethetőségi képességig min. 5-6 év telik el minden komolyabb fegyverrendszer estében, kivéve talán a gyalogsági alapkiképzést, de az is csak akkor, ha szükséges felszerelés, fegyverzet és lőszer van raktáron! Ez nemcsak "Kalasnyikov+150 lőszer+3 kézigránátot" jelent, hanem pl. kézi pácélos-elhárító és légvédelmi rakétákat, lövész-harcjárműveket, stb.

Üdv ML
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 277
7 738
113
Én is ezt mondom. Ezért kell időben megtenni a fejlesztéseket, hogy ne az utolsó pillanatban kelljen kapkodni.

A beavatkozással kapcsolatban nem teljesen értünk egyet de az már más "ügylet"
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
A lövészeket ha minden a rendelkezésre áll 6 hónap alatt ki lehet képezni minden szóbajöhető feladatra és itt nem csak arra gondolok,hogy meg tudja különböztetni a katona a fegyverek elejét a végétől.Ide értve persze a harcjármű iranyzókat és a vezetőket is.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
9
38
Tehát elöször eszközök és utána 6 hónapra rá már lehet kiképzett hadsereged is.

Dudi : Egyébként Évi mennyi gyakorlat kéne hogy jó formába  legyen a hadsereg ? Másik kérdésem , hogy mostanábba többet gyakorlatoztok vagy csak honvedelem.hu és facebook oldaluk jobban kommunikál ? ! ?
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
9
38
Egyébként végeztem egy gyors számítást a fizetések rendezésére. bár tudom nem ilyen egyszerű , csak hogy milyen összeget kell majd erre fordítani nagyjából 12 Hónap van egy évben és én számoltam 15.000 katona ( legénység , nem tisztekre gondolok )  60.000 FT  alapfizetés +  A járulékokat meg egyéb dolgokat azért nem számolok , mert igazából az állam átteszi egyik zsebéből a másikba , tehát nem jár költséggel.  60000*15000= 900.000.000 Ft *12= 10.8 Milliárd 
És igazából szerintem senki nem sírna ha egy 60.000 Ft fizetés emelést kapna.
Ha Hende tudja tartani a szavát , mert adnak rá neki pénzt. Hát szerintem 10 milliárd nem egy akkora összeg.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 277
7 738
113
A tisztek meg háborognának hogy nekik miért nincs emelés, ugyanannyit kapnak mint egy legénységi pfuj... :D  Még megfejeljük 10 milliárddal s máris elégedettség lesz. Már csak pénz kell.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
Mindig járulékokkal együtt számoljatok. Biztos vagyok benne, hogy amit publikálnak, hogy a honvédség költségvetése x százmilliárd forint, az tartalmazza az összes olyan járulékot is, amit az államnak be kell fizeni (nyugdíj, TB, SZJA, ...).

Volt évekkel ezelőtt egy eset, amikor a Mig-29-esekhez érkező alkatrészek hónapokig a határon álltak, mert a HM nem tudta kifizetni a vámot az államnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 821
113
kultusz

Bármilyen hihetetlen de a jórészük nem háborogna.

desertfox

Nem tudom,de minél több.Szerintem az év fele legalább(de ez tényleg csak magánvélemény).Alapvetően olyan nincs,felesleges gyakorlat.

Mihez képest járnak többet?