A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Félreértések elkerülése végett a J-20-at csak azért írtam, mert ettől tartok, hogy az egyre kiszámíthatatlanabb politikai helyzetben nehogy prioritássá váljon.
Ne felejtsük el azonban, hogy még nem derült fény arra az ominózus horribilis költségvetési tételre, amiről korábban sokat vitatkoztunk, az nagyobb légierő-fejlesztést sejtetett, pusztán az összeg nagysága okán. Igaz többször nyilatkozták már, hogy a program végrehajtása közben változhatnak a célok is, de ott lopakodó vadászgép beszerzést gyanítottam.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
A Leopardokat 2018-ban írtuk alá és 2023-ban jön.
A Gripent jövőre muszáj lesz aláírni, hogy 2026-ban legyen belőle vmi.
Igazából nem kell aláírni semmit jövőre, ha továbbüzemeltetjük a maradványértéken a birtokunkba kerülő Gripeneket, mivel 2026-ig van időnk aláírni az üzemeltetésről szóló szerződést, ami remélhetőleg a legtöbb paraméterében azonos lesz a mostanival, csak a lízingdíj nélkül, mert ez biztosítja a hadrafoghatóságot! Nem látom alternatíváját jelenleg. Most fegyvert kell vennünk a Gripeneknek és egy nagyon ambíziózus drónprogramba kezdenünk, az F-35 addig a pillanatig nem kényszer, amíg másnak sincs a térségben, míg a meglévő tizennégy Gripen a leendő drónokkal együtt több mint elegendő!
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 972
5 239
113
Nem kell most kifizetni, csak megkötni a stratégiai partnerséget és egy hazai beruházást bejelenteni, elkezdeni. Ezzel kormányváltástól függetlenül biztosított a beszerzés.
8-12 L-39 aprópénz, arra nem vesz senki gyárat. Az eddigi hadiipari beruházások sem erre irányultak, hanem az esetleges exportlehetőségekre. Ezzel kvázi önfenntartó lesz a honvédség.

Sztem az Aero V. a Saab stratégiai partnerség miatt kellett. ( az Embraerhez is kapcsolódik, de az mellékszál ). A poén, hogy egy ilyen szerődéstervezet korábban elő volt készítve a csehekkel, de szokás szerint eltöketlenkedték. Most ezt kell felmelegíteni és aktualizálni.

Még egy zárójel. A csehek a magyar államnak nem adták volna el az Aero V., mert azzal a saját hibás privatizációjukat kérdőjelezik meg. Mondjuk ettől nem esett kétségbe senki, ezért jött egy megbízható stróman. De tökmind1 ki adta hozzá a nevét, az elgondolás jó lehet és magyar biztonságpolitikai szempontból hasznos.
Önfenntartó honvédség nincsen. Amennyire jó befektetés volt a Hirtenberger megszerzése annyira borzalmas, értelmetlen, drága pénzkidobás volt az AV megszerzése/megmentése, hogy a csehek továbbra is elmondhassák, hogy van saját repülőgépgyártásuk. A pénz nem Tomboré volt, hanem a magyar államé úgyhogy muszáj lesz vennünk (a hírek szerint) 8 db L-39NG-t hogy életben tartsuk még pár évig a gyárat, ami teljesen értelmetlen akárcsak a saját pilótaképzés az egyszázados légierőnek. Nem azt mondom, hogy gagyi az L-39NG hanem azt, hogy nincs rá szükségünk. Ez inkább afrikai országokra van kitalálva (ha megnézed a múltkori bemutatót elég fekete arcok voltak jelen) ahol még nem hallottak a légvédelemről és teljesen mindegy milyen gép csak tudjon repülni és le tudjon dobni egy bombát a szomszéd törzsre.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 686
94 375
113
.
Igazából nem kell aláírni semmit jövőre, ha továbbüzemeltetjük a maradványértéken a birtokunkba kerülő Gripeneket, mivel 2026-ig van időnk aláírni az üzemeltetésről szóló szerződést, ami remélhetőleg a legtöbb paraméterében azonos lesz a mostanival, csak a lízingdíj nélkül, mert ez biztosítja a hadrafoghatóságot! Nem látom alternatíváját jelenleg. Most fegyvert kell vennünk a Gripeneknek és egy nagyon ambíziózus drónprogramba kezdenünk, az F-35 addig a pillanatig nem kényszer, amíg másnak sincs a térségben, míg a meglévő tizennégy Gripen a leendő drónokkal együtt több mint elegendő!
Én arra gondolok, hogy a szlovák és román F-16 beszerzések miatt kell még egy plusz század, kben a horvát légierő szintjén fogunk állni.
Ezt kell aláírni és a fegyverbeszerzést.

Önfenntartó honvédség nincsen. Amennyire jó befektetés volt a Hirtenberger megszerzése annyira borzalmas, értelmetlen, drága pénzkidobás volt az AV megszerzése/megmentése, hogy a csehek továbbra is elmondhassák, hogy van saját repülőgépgyártásuk. A pénz nem Tomboré volt, hanem a magyar államé úgyhogy muszáj lesz vennünk (a hírek szerint) 8 db L-39NG-t hogy életben tartsuk még pár évig a gyárat, ami teljesen értelmetlen akárcsak a saját pilótaképzés az egyszázados légierőnek. Nem azt mondom, hogy gagyi az L-39NG hanem azt, hogy nincs rá szükségünk. Ez inkább afrikai országokra van kitalálva (ha megnézed a múltkori bemutatót elég fekete arcok voltak jelen) ahol még nem hallottak a légvédelemről és teljesen mindegy milyen gép csak tudjon repülni és le tudjon dobni egy bombát a szomszéd törzsre.
Mondom az L-39 nem annyira érdekes. A hazai repülőgépipar megteremtése a cél! Az Aeroval van mit beletennünk egy nagy partner mellé. Tudás, tapasztalat és rengeteg kapcsolati tőke. Erre alapozva lehetne Mo-n vmi újat gyártani a Saabbal közösen. Így látom értelmét a cseh vételnek.
Szinte tuti, hogy nem egy százados légierő lesz és így mindjárt több értleme van a kiképzőgépeknek is.

Kvázi önfenntartó honvédséget írtam. Persze hogy nincs önfenntartó. De a folyamatos fejlesztések egy részét fedezhetik az export- és adóbevételek. Varga nem véletlenül szemlézte az Arzenált a hadiipari együttműködések bejelentése előtt. ( Unique Alpine, DND, folyt. köv. FN Herstall )
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 972
5 239
113
.

Én arra gondolok, hogy a szlovák és román F-16 beszerzések miatt kell még egy plusz század, kben a horvát légierő szintjén fogunk állni.
Ezt kell aláírni és a fegyverbeszerzést.


Mondom az L-39 nem annyira érdekes. A hazai repülőgépipar megteremtése a cél! Az Aeroval van mit beletennünk egy nagy partner mellé. Tudás, tapasztalat és rengeteg kapcsolati tőke. Erre alapozva lehetne Mo-n vmi újat gyártani a Saabbal közösen. Így látom értelmét a cseh vételnek.
Szinte tuti, hogy nem egy százados légierő lesz és így mindjárt több értleme van a kiképzőgépeknek is.

Kvázi önfenntartó honvédséget írtam. Persze hogy nincs önfenntartó. De a folyamatos fejlesztések egy részét fedezhetik az export- és adóbevételek. Varga nem véletlenül szemlézte az Arzenált a hadiipari együttműködések bejelentése előtt. ( Unique Alpine, DND, folyt. köv. FN Herstall )
Szerintem félreértetted ezt az AV beruházást: itt nem a magyar repülőgépgyártás megteremtése volt a cél (mit gyártanánk? vadászgépet?), hanem a cseh miniszterelnök kérte meg a haverját Orbánt, hogy mentse meg a cseh repülőgépgyártást, mivel más nyugati gyártót nem érdekelt az AV. Ennyi történt. Hatalmas befektetéssel adtunk még néhány évet a cégnek, amely teljesen reménytelen: az L-39NG-nek olyan gépekkel kellene megküzdenie a piacon (pl. M-345) amelyek lényegesen fejlettebbek, elismertebbek, a szegény országok piacán pedig az oroszok, kínaiak viszik el a megrendelést. A SAAB miért gyártana nálunk bármit is? Mert lehet, hogy rendelünk még 14 gépet? A Saab még a korábbi ellentételezési megállapodást sem tartotta be: mikor megvettük a jelenlegi Gripeneket a vételárat itt kellett volna befektetnie/levásárolni. Ahogy én tudom még az Elektrolux hűtőgépgyárát is beírták ellentételezésnek. Szerintem az AV-nek egyetlen lehetősége ha azonnal rááll a dróngyártásra, de ha mi fogjuk finanszírozni a csehek drónfejlesztését annál nagyobb öngólt nem is rúghatnánk: drónt nekünk magunknak kell fejleszteni, mert ehhez adottak itthon a feltételek nem a cseheknél.
 
  • Tetszik
Reactions: szzsolt81

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
az L-39NG-nek olyan gépekkel kellene megküzdenie a piacon (pl. M-345) amelyek lényegesen fejlettebbek, elismertebbek, a szegény országok piacán pedig az oroszok, kínaiak viszik el a megrendelést.
Ugye fogalmad sincs, hogy melyik az M-345!?! :eek::rolleyes::D
Ahogy én tudom még az Elektrolux hűtőgépgyárát is beírták ellentételezésnek.
Miért ne tették volna?? o_O
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 686
94 375
113
Szerintem félreértetted ezt az AV beruházást: itt nem a magyar repülőgépgyártás megteremtése volt a cél (mit gyártanánk? vadászgépet?), hanem a cseh miniszterelnök kérte meg a haverját Orbánt, hogy mentse meg a cseh repülőgépgyártást, mivel más nyugati gyártót nem érdekelt az AV. Ennyi történt. Hatalmas befektetéssel adtunk még néhány évet a cégnek, amely teljesen reménytelen: az L-39NG-nek olyan gépekkel kellene megküzdenie a piacon (pl. M-345) amelyek lényegesen fejlettebbek, elismertebbek, a szegény országok piacán pedig az oroszok, kínaiak viszik el a megrendelést. A SAAB miért gyártana nálunk bármit is? Mert lehet, hogy rendelünk még 14 gépet? A Saab még a korábbi ellentételezési megállapodást sem tartotta be: mikor megvettük a jelenlegi Gripeneket a vételárat itt kellett volna befektetnie/levásárolni. Ahogy én tudom még az Elektrolux hűtőgépgyárát is beírták ellentételezésnek. Szerintem az AV-nek egyetlen lehetősége ha azonnal rááll a dróngyártásra, de ha mi fogjuk finanszírozni a csehek drónfejlesztését annál nagyobb öngólt nem is rúghatnánk: drónt nekünk magunknak kell fejleszteni, mert ehhez adottak itthon a feltételek nem a cseheknél.
Amit te írsz ugyanúgy feltételezés a cég megmentéséről. Meglátjuk kinek lesz igaza. Majd ha lesz időm, előkeresem, mi volt az előkészített megállapodás a Saab és az Aero V. között, ami aztán hamvába hullt. De azon az alapon akár egy új gépet ( pl. light attack, esetleg kiképzőgép 5-6. generációs vadászgépekhez) lehetne itthon gyártani, vagy minimum részegységeket. A Saab nyereségessége szempontjából is jól jönne és biztos vevői lennének. Nem véletlen végez 210 milliárd HUF.os beruházást Mo-n a Rheinmetall sem.

Az L-39 jóval olcsóbb a rivális kiképzőgépeknél és rengeteg helyen csereérett. Láttad hány ország nézegeti a promóvideón. Ez az afrikai, ázsiai piac nem fog méregdrága gépeket venni, ráadásul tőlünk szankciómentesen vásárolhatnak. Orosz, kínai vétel hamar nyugati-USA szankciókba ütközhet. Ez nem jó deal, ha vki több irányba akar nyitott maradni.

A drónnál hazai beruházás lesz, ezt már Maróth kikotyogta..
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
A cseh Aeronak most is pontosan annyi jövője van, mint pár éve. Csak most minket fognak szidni, amikor csődbe megy és a magyar adófizetők pénze is pazarolva lesz rá!
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 152
113
A cseh Aeronak most is pontosan annyi jövője van, mint pár éve. Csak most minket fognak szidni, amikor csődbe megy és a magyar adófizetők pénze is pazarolva lesz rá!
Bammeg!
Oszt most mondod, hogy benne vagy az igazgató tanácsban? :eek:
Mi meg itt találgatunk itt hónapok óta, hogy vajon mi lehet a célja a Aero töbségi felvásárlásának... :mad:
Te meg séróból kitolod ide. :cool:
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 984
5 311
113
Igazából nem kell aláírni semmit jövőre, ha továbbüzemeltetjük a maradványértéken a birtokunkba kerülő Gripeneket, mivel 2026-ig van időnk aláírni az üzemeltetésről szóló szerződést, ami remélhetőleg a legtöbb paraméterében azonos lesz a mostanival, csak a lízingdíj nélkül, mert ez biztosítja a hadrafoghatóságot! Nem látom alternatíváját jelenleg. Most fegyvert kell vennünk a Gripeneknek és egy nagyon ambíziózus drónprogramba kezdenünk, az F-35 addig a pillanatig nem kényszer, amíg másnak sincs a térségben, míg a meglévő tizennégy Gripen a leendő drónokkal együtt több mint elegendő!
"az F-35 addig a pillanatig nem kényszer, amíg másnak sincs a térségben..." Csak nehogy a románoknak egyszercsak legyen rá pénzünk mert akkor baj van....!Nem szabad kockáztatni!
 
K

kamm

Guest
Nem hinném. Egy torony megépítése nem olyan dolog, ami olyan hatalmas forrást igényelne.

Nem is amiatt, hanem mert a kerekes project resze lesz, amit csak most fognak fejleszteni, velunk egyutt... no meg a nevebol eleg egyertelmu nekem, hogy ehhez valami kozunk van - igaz, emiatt az is lehet, hogy ezt kértük a custom dev kebabosainkra azaz egy év alatt ready lesz...?
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 815
6 929
113
Megkérdezhetem hogy hol lehet olyan monitort kapni ami nem jeleníti meg az F-35 karaktereket?Vagy a monitort is a saab küldte?? Úgy látom ez az F-16 nagyon beakadt nálatok!
nem baj ha változtatsz a véleményeden de ne mondd már hogy nem Te kezdted azzal hogy "Jó lesz nekünk a legújabb F-16 -os is!:)" aztán utána javítottál F16 vagy F35-re.... ja várj de... :
Én azért elszakadnék a Svédektől!Jó lesz nekünk a legújabb F-16 -os is!:)

szóval azért van beakadva mert Te valamiért azt hiszed hogy naagyon logikus lenne leváltani a grifeket épp F16-ra
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 152
7 313
113
A cseh Aeronak most is pontosan annyi jövője van, mint pár éve. Csak most minket fognak szidni, amikor csődbe megy és a magyar adófizetők pénze is pazarolva lesz rá!

Igazából az Aero nem csak kiképző gépet gyárt, hanem az L-159 ALCA-t is, amihez nagyon sokféle fegyver van integrálva.
NEM, nem akarok senkire se szubszonikus támadó gépet rásózni, hanem én a csehek helyében már rég csináltam volna belőle egy Predator féle UCAV-ot (pilóta fülke, meg katapult ülés nélkül, lényegében "csak" a távvezérlést megoldva).
Vagy most már csak az öngyilkos drónoknak van létjogosultsága, a hagyományos UCAV-oknak nincs?
 
K

kamm

Guest
"az F-35 addig a pillanatig nem kényszer, amíg másnak sincs a térségben..." Csak nehogy a románoknak egyszercsak legyen rá pénzünk mert akkor baj van....!Nem szabad kockáztatni!

Engedd mar el ezt az ostoba F-35 sztorit (az F-16 meg vegkepp ertelmetlen hulyeseg.). Direkt meg sem szolaltam, mert mar annyiszor, de annyiszor vegigmentunk azon, miert ertelmetlen, ne kelljen mar ujra es ujra lefutni ugyanazokat az idegesitoen egyertelmu vitakat. Olvasd el @krisss valaszat feljebb, leirt mindent, ami lenyeges.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 233
113
"az F-35 addig a pillanatig nem kényszer, amíg másnak sincs a térségben..." Csak nehogy a románoknak egyszercsak legyen rá pénzünk mert akkor baj van....!Nem szabad kockáztatni!
A románok hitelezőinek most van rá pénze, de ahová tíz év alatt manőverezhetnék magukat, ha a magyar hazát áruló RMDSZ nem segítené hatalomba a józanabb románokat a régi tolvajok helyett, ott már nem kapnának hitelt semmire! Most nem szabad F-35-öt vennünk, hadd vegyenek fregattokat addig, az RMDSZ-t pedig a magyar titkosszolgálatnak kell megsemmisítenie, nem érdekünk, hogy a segítségükkel az USR hatalomhoz jusson és ésszerű döntésekkel erősítse Mordort!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby