A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Lelkeslaikus

Well-Known Member
2018. december 24.
713
3 096
93
Lehetséges. Benne van az E/F, de benne van más is. Nem teljesen világos. Az egyetlen, ami világos, hogy 26 után valami mással képzelik el a jövőt mint a jelenlegi gripeneink (mármint, nem közvetlen 26-tól azonnal).
Szerintem ha'22-ben ismét a FIDESZ alakít kormányt, és megindul felfelé a gazdaság a COVID után, akkor '23-'24-ben jönni fog a bejelentés, és nem sokkal '26 után az új gépek is.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Nyilvánvalóan tervben van. Túl sok típus közül nem lehet válogatni.
Én abból indulok ki hogy ha a cseh-(magyar) gyár ha a későbbiekben tudna beszállítani bármilyen szinten kicsiről indulva és így tovább..... akkor igen esélyesnek látom a "brazil gyártású" Gripen E/F.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Én abból indulok ki hogy ha a cseh-(magyar) gyár ha a későbbiekben tudna beszállítani bármilyen szinten kicsiről indulva és így tovább..... akkor igen esélyesnek látom a "brazil gyártású" Gripen E/F.

Én egyébként értelmetlennek látom a mostani gripen helyett egy akár újabb, meg többet tudó gripent is. Ha váltunk, nincs értelme 5. gen. alatti típust választani. Igen, abból még kisebb a választék, tudom.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely
W

Wilson

Guest
Én egyébként értelmetlennek látom a mostani gripen helyett egy akár újabb, meg többet tudó gripent is. Ha váltunk, nincs értelme 5. gen. alatti típust választani. Igen, abból még kisebb a választék, tudom.

Pedig ha belegondolsz logikus a dolog meg van hozzá a kiépített infrastruktúra a képzés stb az elkövetkező min 10 v 15 évben senki sem fog 5 gen gépet rendszerben tartani a lengyeleken kívül,mondjuk azt nem tudom,hogy mennyi egy Gripen E ára és fenntartása,de biztos olcsóbb mint egy 5 gen gépé,és 2026 után min 15 évig a
Gripen E még mindig egyenrangú ellenfele lenne a környékbeli országokban rendszeresített gépeknek és leghamarabb 2040 körül pedig nyugodtan kiválaszthatjuk a Gripen utódját.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
K

kamm

Guest
Én egyébként értelmetlennek látom a mostani gripen helyett egy akár újabb, meg többet tudó gripent is. Ha váltunk, nincs értelme 5. gen. alatti típust választani. Igen, abból még kisebb a választék, tudom.

De hat ezzel elegge egyedul vagy, mert ezen kb 100x vegigmentunk, miert is teljesen ertelmetlen ez a "5th gen" orulet, ahogy a valasztek teljes hianyat, az elmeroggyant koltsegeit es teljesen limitalt tulajdonosi jogokrol, total zero tehcnologiai transzfert nezzuk.
Ha valaminek semmi ertelme nincs, az az, hogy 3x dragabban probaljunk uzemeltetni feleannyiu vagy kevesebb olyan gepet, amiben egy csavart is alig engednek magunknak kicserelni, a remote serverre torteno idoszakos bejelentkezest mar nem is emlitve.

Pedig ha belegondolsz logikus a dolog meg van hozzá a kiépített infrastruktúra a képzés stb az elkövetkező min 10 v 15 évben senki sem fog 5 gen gépet rendszerben tartani a lengyeleken kívül,mondjuk azt nem tudom,hogy mennyi egy Gripen E ára és fenntartása,de biztos olcsóbb mint egy 5 gen gépé,és 2026 után min 15 évig a
Gripen E még mindig egyenrangú ellenfele lenne a környékbeli országokban rendszeresített gépeknek és leghamarabb 2040 körül pedig nyugodtan kiválaszthatjuk a Gripen utódját.

Ugy-ugy. Majd amikor a Tempest ill FCAS materializalodik, akkor erdemes next-gen dolgokat nezegetni. Az F-35 egy kozbulso lepcso, baromi dragan, szamunkra gyakorlatilag semmikeppen sem erne meg akkora osszeget kib@szarintani egy ilyen operettszazadra.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 536
8 895
113
Néha az az érzésem, hogy Benkőnek Gátvéderből, Szalacsiból, meg Pártvéderből áll a kommunikációs tréner csapata.
:D
Csak egy katonatiszt aki világ életében katonásan beszélt, és most csak botladozik a pc beszédmód és nemondjakeltúlsokat ingoványos talján, aztán ez és így sikerül neki. Rossznak nem rossz, óvatos katonás, de persze a jó nem ilyen. Nincs neki kommunikációs tréner csapata.
Mert minek is. Arra vannak a szóvivők. Lassan de biztosan kellene a honvédségnek is egy jó!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and zeal
T

Törölt tag 467

Guest
Pedig ha belegondolsz logikus a dolog meg van hozzá a kiépített infrastruktúra a képzés stb az elkövetkező min 10 v 15 évben senki sem fog 5 gen gépet rendszerben tartani a lengyeleken kívül,mondjuk azt nem tudom,hogy mennyi egy Gripen E ára és fenntartása,de biztos olcsóbb mint egy 5 gen gépé,és 2026 után min 15 évig a
Gripen E még mindig egyenrangú ellenfele lenne a környékbeli országokban rendszeresített gépeknek és leghamarabb 2040 körül pedig nyugodtan kiválaszthatjuk a Gripen utódját.

De látod, mivel máshol sincs 5 gen. így nálunk sincs indoka egyáltalán akkor a váltásnak. Inkább ki kell használni a gripenben lévő lehetőségeket, amit nem teszünk.
Ha váltani akarnak, akkor viszont csak az 5. gennek van értelme.
De nem én döntök, szóval tökmindegy, mit gondolok erről.

De hat ezzel elegge egyedul vagy, mert ezen kb 100x vegigmentunk, miert is teljesen ertelmetlen ez a "5th gen" orulet, ahogy a valasztek teljes hianyat, az elmeroggyant koltsegeit es teljesen limitalt tulajdonosi jogokrol, total zero tehcnologiai transzfert nezzuk.
Ha valaminek semmi ertelme nincs, az az, hogy 3x dragabban probaljunk uzemeltetni feleannyiu vagy kevesebb olyan gepet, amiben egy csavart is alig engednek magunknak kicserelni, a remote serverre torteno idoszakos bejelentkezest mar nem is emlitve.

Ugy-ugy. Majd amikor a Tempest ill FCAS materializalodik, akkor erdemes next-gen dolgokat nezegetni. Az F-35 egy kozbulso lepcso, baromi dragan, szamunkra gyakorlatilag semmikeppen sem erne meg akkora osszeget kib@szarintani egy ilyen operettszazadra.

Az, hogy te hányszor és min mentél végig, az legyen a te dolgod. Az én véleményem meg az én dolgom, és ebben nem egyezik meg a tiéddel.
Láthatóan elszánták magukat, hogy lecserélik a gripent. Én nem látom indokát egyelőre, de mint Wilsonnak is mondtam, nem én döntök.

Simán ki tudnánk húzni ezzel az 5. generációra váltásig, mert előbb-utóbb muszáj lesz. Hogy az FCAS, Tempest, 35, vagy japán csoda lesz, ebből a szempontból lényegtelen.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 962
123 594
113
:D
Csak egy katonatiszt aki világ életében katonásan beszélt, és most csak botladozik a pc beszédmód és nemondjakeltúlsokat ingoványos talján, aztán ez és így sikerül neki. Rossznak nem rossz, óvatos katonás, de persze a jó nem ilyen. Nincs neki kommunikációs tréner csapata.
Mert minek is. Arra vannak a szóvivők. Lassan de biztosan kellene a honvédségnek is egy jó!
Katonaként sem tudott egy értelmes beszédet összehozni, sosem volt az erőssége.
 
W

Wilson

Guest
De látod, mivel máshol sincs 5 gen. így nálunk sincs indoka egyáltalán akkor a váltásnak. Inkább ki kell használni a gripenben lévő lehetőségeket, amit nem teszünk.
Ha váltani akarnak, akkor viszont csak az 5. gennek van értelme.
De nem én döntök, szóval tökmindegy, mit gondolok erről.

Igen ez is egy reális lehetőség és szerintem egy járható út abban én is egyetértek veled,hogy a jelenlegi Gripeneinkben rejlő lehetőséget még messze nem használtuk ki viszont a flottát mindenképpen bővítenünk kellene és az is lehet,hogy a magyar illetékesek már tudják,hogy ezt már csak új GripenE-l tehetnénk meg,ha csak nem veszünk használt Gripeneket pl a Dél-Afrikaiaktól,ami a jelenlegi haderőfejlesztési szemléletmóddal ellentétes lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 373
11 341
113
https://www.portfolio.hu/global/202...katonai-jarmuvet-szerez-be-a-honvedseg-462752

Na amúgy nagyjából 2 hónapja itt vannak a gépek, csak eddig végszerelésen voltak a hazai rendszerekkel.

Most akkor nem Maliban vannak? :D

Szép kövér szám ez a 300 darab, nem? 180-200 darabról ment a találgatás ha jól rémlik. Nagyrészük megy Tatára?

Mennek mindenhova.

Katonaként sem tudott egy értelmes beszédet összehozni, sosem volt az erőssége.

Félve kérdezem, hogy mi az erőssége? :D

Riporter: - Gripen? ... Cserélni kell?
Benkő T. - ...korszerűbb és modernebb az kell. Nem azt jelenti, hogy nem számolunk a Gripenekkel, de hogy nem ezzel a típussal, az biztos, ...de még itt a piackutatások folyamatban vannak.
...
Riporter: - Mennyi pénzt fognak elkölteni?...
Benkő T.: - ... a Gripenek vásárlása is 2026 után várható. ...

Egyébként Grippennél picit összezavart mikor azt mondja nem ezzel a típussal terveznek. Mert, hogy elvileg 2026 után a mi tulajdonunk. Szóval akkor mi lesz velük? De lehet csak belezavarodott... Vagy én nem tudtam követni. Benkő-höz kéne egy tolmács néha az érzésem.

"Ez nem jelenti azt, hogy nem számolunk a Grippppenekkel a jövőben."
Azért 15 éves gépeket kidobni marha nagy luxus lenne szerintem.


Mondjuk nem ő a legtájékozottabb...

Vagy csak nem mond igazat.

Lesz még Stockholm magyar falu :D

Istókhalma.
 
K

kamm

Guest
Az az életben egy hasznos tulajdonság egy bizonyos határon belül,a labdarúgóknál ez egy nagyon hasznos tulajdonság és ugye ő O.V csapatában játszik:).

Jól tud helyezkedni.

Ez nem feltetlenul rossz a csucson. Addig, amig tudja magarol es nem akar eldonteni olyasmit, amiben masok okosabbak ill tudja, kire kell hallgatnia, addig engem ez nem zavar.
En sosem voltam jo schmoozing tipus, no meg csak korlatozottan tudok udvariaskodni hulyekkel, de ezt tudom is regen, igy sosem zavart, ha pl CEO ilyesmi volt kozvetlenul felettem, ha kozben nem szolt bele semmilyen technologiai kerdesbe, hanem az altalam levezenyelt rendszerekre, beszerzesre ill processzekre hagyatkozott.
Csapatmunka, ez mindennek az alapja.

Szerintem meg mára egész jól kitanulta, hogyan kell percekig beszélni a semmiről úgy, hogy az emberek azt higyjék mondott is valamit. Ha azt hiszed ez könnyű, hát nem. Papír nélkül is lenyomja...ezt becsülöm benne. Vele ebben a pozícióban csak nyertek.
De nekünk nem őrá kell figyelni, hanem Maróth papára :)

Bezony, Maroth a kulcsember a beszerzesnel, utana az uzemeltetesnel lesz majd Benko fontos.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 001
23 159
113
Katonaként sem tudott egy értelmes beszédet összehozni, sosem volt az erőssége.
Szerintem meg mára egész jól kitanulta, hogyan kell percekig beszélni a semmiről úgy, hogy az emberek azt higyjék mondott is valamit. Ha azt hiszed ez könnyű, hát nem. Papír nélkül is lenyomja...ezt becsülöm benne. Vele ebben a pozícióban csak nyertek.
De nekünk nem őrá kell figyelni, hanem Maróth papára :)
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
Akkor igaz?
Szájer és Benkő találkoznak Orbán gyomrában. Kérdezi Szájer:
- Téged is lenyelt keresztben?
- Nem, én alulról küzdöttem fel magam....
Latjatok ez a durva...
Tok mimd1 hogy orulni kellene a folyamatos bejelenteseknek.
Nem ti nem orultok ti inkabb nekialltok szidni valakit akinek koze volt ahhoz hogy jo hirek jojjenek. Es ne a viztisztitokepesseget es himzokepesseget halgassuk...
Nem tok mimd1 ki hogy kerult oda ahova ha haladnak a dolgok? Nem tok mimd1 hogy kitol kapod az infot ha kozbe jo dolgok tortennek? Tipikus eskuszom.
Ha az jon amire vart valaki az a baj ha nem az akor meg az de a szine az biztos nem fog tetszeni ahogy az se hogy nem arulnak el mindent ameddig egy uzlet meg nem kottetett. Nehogy a sajat pozicioink romoljank stb.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
Folyamatosan a rinyalas a nyavajgas ha nincs miert hat a politikat szidjatok valamit valakit mindig szidni kell most komolyan? Most kitalaltatok hogy benko beszedevel van a gond a kovetkezo bejelentesnel meg majd maroth nak nem fog tetszeni az oltonye ugy ahogy a varga nem mesterloveszitasa szilard koversege is baj volt a bejelentesenel... A vegen mar nem volt lemyegges a bejelentes csak hogy egy profi mesterlovesz jobbat lott volna varganal vagy hogy a szilard fogyhatna mert veszelyes igy ra a covid...
Tenyleg ennyire kell szidni valakit vagy mindig valakit aki resztvett az egyebkent szerintetek is helyes fejlesztesben...
 

Albatros2020

Well-Known Member
2020. október 14.
96
261
53
Folyamatosan a rinyalas a nyavajgas ha nincs miert hat a politikat szidjatok valamit valakit mindig szidni kell most komolyan? Most kitalaltatok hogy benko beszedevel van a gond a kovetkezo bejelentesnel meg majd maroth nak nem fog tetszeni az oltonye ugy ahogy a varga nem mesterloveszitasa szilard koversege is baj volt a bejelentesenel... A vegen mar nem volt lemyegges a bejelentes csak hogy egy profi mesterlovesz jobbat lott volna varganal vagy hogy a szilard fogyhatna mert veszelyes igy ra a covid...
Tenyleg ennyire kell szidni valakit vagy mindig valakit aki resztvett az egyebkent szerintetek is helyes fejlesztesben...

Szerintem te félre érted amiket írogatnak a többiek, senki se szidta Benkőt, és senki sem nyavajgott a beszerzéssel kapcsolatban. Annyit mondtak el a többiek (ami viszont objektív tény) hogy Benkő egyszerűen nem egy olyan ember aki ilyen szituációkban jól tud szerepelni. Sokan ilyenek, nagy valószínűséggel én is ilyen lennék.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
En meg inkabb ugy latom ha jo ha rossz tortenik a rosszindulat elojon folyamatosan... Es az van szidva akinek koze van ahhoz hogy jo tortent...

En nagyon nem szeretem az ilyet maganeletbe se... Ennel mar csak a kisujj es a kar esete kiabranditobb.
 
K

kamm

Guest
Latjatok ez a durva...
Tok mimd1 hogy orulni kellene a folyamatos bejelenteseknek.
Nem ti nem orultok ti inkabb nekialltok szidni valakit akinek koze volt ahhoz hogy jo hirek jojjenek. Es ne a viztisztitokepesseget es himzokepesseget halgassuk...
Nem tok mimd1 ki hogy kerult oda ahova ha haladnak a dolgok? Nem tok mimd1 hogy kitol kapod az infot ha kozbe jo dolgok tortennek? Tipikus eskuszom.
Ha az jon amire vart valaki az a baj ha nem az akor meg az de a szine az biztos nem fog tetszeni ahogy az se hogy nem arulnak el mindent ameddig egy uzlet meg nem kottetett. Nehogy a sajat pozicioink romoljank stb.

Ez egy vicc, a nasty fajtabol. Lighten up.