A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 514
79 629
113
Továbbra is vicces vagy. :)
Miután többször is arrogánsan, lekezelően válaszoltál a kérdéseimre, amikre gyanúsan nem tudtad a választ, most először inkább közös ismerős útján, szakembertől kérdeztem.

Ő azt válaszolta, hogy igen, lehetséges, engedik a szabályzók, mégpedig így:

JP 3-09.3 Close Air Support


Ez a III-77. oldalról van:

d. Synchronization
(1) Simultaneous Employment. One of the most difficult functions performed
by a FC/FSCC is synchronizing CAS with surface fires. The intent is to coordinate the
timing of air support, supporting arms, and maneuver to achieve the mass of a combined-
arms attack. The goal is to accomplish this without suspending the use of any of the
supporting arms or affecting the scheme of maneuver.

Ez pedig a V-12.-ről:

(b) When planning IDF SEAD, the SEAD timeline should be planned to
suppress the threat from the first aircraft’s entry into the threat’s maximum effective
range until after the last aircraft’s exit from the threat’s maximum effective range

(c) IDF SEAD and CAS may both prosecute the same threat, but
consideration must be given to obscuration caused by SEAD impacts. Effects of SEAD
must not prohibit successful CAS attacks.

A válasz egyértelmű igen volt, és az hogy "ezt nem csak élesben lehet gyakorolni".

De jó volt látni, hogy megint jobban tudod, bárkinél is.
Na most vagy neked nem megy az angol vagy nekem.Esetleg nem igazán tudod,hogy mit kérdeztél.
 
  • Tetszik
Reactions: felfoldi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Az előbb elsütött pár infomorzsa egyike volt ez a német járművek modernizációja.
Nekem erre az lenne a tippem, hogy nem kimondottan a BW járműveiről van szó....hanem mondjuk angol 0 km-es de letárolt MAN-okról, amiket occcsóón elmarhattunk.
A Rába Jármű meg jobbkormányosítja őket, meg cseréli a kabin rendszereit....

Én mondjuk ennek is örülnék.

De ha már ott járnak, akkor a kivont Warthogokat is összeszedhetnék valamelyik sáros mezőről.... ;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 915
123 372
113
A 176 felreertes talan abbol jon, hogy azokhoz a tornyot allitolag az ausztraloknal gyartjak majd, mig az elso batchet a nemeteknel (tornyostol)...?
Nem, szimplán nem úgy van számolva a zászlóalj ahogy a németeknek, mivel vannak különbségek közte. Pl a németeknél nincs Puma vagy Marder alapon felderítő verzió. Szóval az a 44 nem 44.

Szóval nem Copy + Paste-oljuk a német zászlóaljfelépítést.
 
K

kamm

Guest
Nem, szimplán nem úgy van számolva a zászlóalj ahogy a németeknek, mivel vannak különbségek közte. Pl a németeknél nincs Puma vagy Marder alapon felderítő verzió. Szóval az a 44 nem 44.
Ja igen, az is lehet, jogos. De azert mindegyiken lesz torony, ugye (par esetleges mentos verziot kiveve)?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Felderítő verzió is ifv tornyos szóval nem nyert.
Igen, már egyszer nagyjából összegeztük, hogy ez leginkább három fullos zászlóalj +a dandár egyéb járművei, ahol van minden az önjáró aknavetőtől a sebesültkihordóig és még a század méretű páncélosfelderítés is belefér! Még mindig ez a leglogikusabb magyarázat a darabszámra, hogy egy klasszikus felépítésű magyar nehézdandárt szerveznek itt, ahol mindennek megadják a módját. Hogy fog kinézni, azt a régi BMP-s dandárok és a mostani BTR-es dandárok alapján viszonylag jól meg lehet jósolni! Nincs új a nap alatt, ez a sztori sem lesz az úgy néz ki és ez nem is baj, mert pontosan erre van szükségünk. Végre legyen a fullos alakulatunk, amit kompromisszummentesen építenek fel, mintegy irányadónak a jövőbeni lehetséges mennyiségi bővítések számára (Hódmezővásárhelyben reménykedek a második körben nagyon).

Megjegyzem ugyanezt várom a Bocskaitól is, hogy az majd egy klasszikus 8x8-as közepesdandár lesz, ha beindul a kaposvári 8x8 gyártás, amiben olyan elemek is megjelennek, mint a Striker dandárokban jól bevált MGS csak a kornak megfelelő kivitelben!
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 448
67 742
113
Annyit hozzátennék, hogy @Matróz Kommandó emlékeim szerint a Honvédség alkalmazásában áll.
De ha nem így van, akkor majd úgy is javít.
Attól még éppencsak annyi infó bedobva ide, ami köré akár egy fordulatokban gazdag krimit is írhatok, annyiféle lehetőség van benne. Szóval mégha volt is információtartalma, előrébb nem léptünk semmivel a tudásban Rába szinten.
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
Na most vagy neked nem megy az angol vagy nekem.Esetleg nem igazán tudod,hogy mit kérdeztél.
Egyezzünk ki annyiban, hogy rosszul kérdeztem, tényleg nem veszekedést akarok.

A kérdésem az lett volna, ha nem így jött le, hogy: Egy cél ellen, egy időben dolgozhat-e a CAS és a tüzérség.

Az idézett szabály és a meg nem nevezett úriember szerint igen.

Szia! A kérdésedre a válasz nem. Két külön szakma gyakorlatilag.
JTAC a légierő, JFO a tüzérség.
Külön szakképesítés szükséges mindkét beohoz.
( Technikailag lehetséges elméletben,de nem tudok róla hogy valaha ,valahol,valaki alkalmazta volna. Spec-ops nem érvényes. )

Hogy mi?
A JTAC nem irányíthat tüzérséget?
A JFO nem beszélhet a géppel?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 915
123 372
113
Egyezzünk ki annyiban, hogy rosszul kérdeztem, tényleg nem veszekedést akarok.

A kérdésem az lett volna, ha nem így jött le, hogy: Egy cél ellen, egy időben dolgozhat-e a CAS és a tüzérség.

Az idézett szabály és a meg nem nevezett úriember szerint igen.



Hogy mi?
A JTAC nem irányíthat tüzérséget?
A JFO nem beszélhet a géppel?
Amúgy most beszéltem az egyik kollégával aki a JTAC-es cikk címlapfotóján is virít. Hogy Vietnám óta nagyon nem csináltak ilyet, mert kurva bonyi és near peer környezetben nem igazán kivitelezhető.
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
Amúgy most beszéltem az egyik kollégával aki a JTAC-es cikk címlapfotóján is virít. Hogy Vietnám óta nagyon nem csináltak ilyet, mert kurva bonyi és near peer környezetben nem igazán kivitelezhető.
Igen, elhiszem.
Meg ahogy kiveszem ez az eljárás önálló légvédelem elleni CAS-re lett kitalálva, amit ma már gondolom másmilyen fegyverekkel szednek ki.

De a lényeg, hogy megtudtam, hogy lehetséges, engedélyezett...és hogy nem mindig a leghangosabb vélemény a mérvadó. :p
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 024
33 014
113
Egyezzünk ki annyiban, hogy rosszul kérdeztem, tényleg nem veszekedést akarok.

A kérdésem az lett volna, ha nem így jött le, hogy: Egy cél ellen, egy időben dolgozhat-e a CAS és a tüzérség.

Az idézett szabály és a meg nem nevezett úriember szerint igen.



Hogy mi?
A JTAC nem irányíthat tüzérséget?
A JFO nem beszélhet a géppel?
Csináltak ilyet,még Vietnámban,de nem igazán volt értelme.Egyrészt nagyon nehéz koordinálni,másrészt zavarják egymás eredményességének megfigyelését,harmadrészt qrva veszélyes.
Egyszerűen nem érdemes vele kinlódni.Főleg,hogy ma már 155milisek adják általában a tűztámogatást,nem 105ök.Meg a bombák is negyobbak,vagy éppen kazettásak.Nincs szükség ilyen tűzösszpontositásra,és nem éri meg a kockázatot.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 915
123 372
113
Csináltak ilyet,még Vietnámban,de nem igazán volt értelme.Egyrészt nagyon nehéz koordinálni,másrészt zavarják egymás eredményességének megfigyelését,harmadrészt qrva veszélyes.
Egyszerűen nem érdemes vele kinlódni.Főleg,hogy ma már 155milisek adják általában a tűztámogatást,nem 105ök.Meg a bombák is negyobbak,vagy éppen kazettásak.Nincs szükség ilyen tűzösszpontositásra,és nem éri meg a kockázatot.
Ezért mondtam, hogy a biztonsági rendszabályok miatt nem alkalmazzák.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 024
33 014
113
Ezért mondtam, hogy a biztonsági rendszabályok miatt nem alkalmazzák.
Várjál,azthiszem nekem már megint nem jelenik meg minden hsz.Pedig én senkit nem ignorálok.Úgy látszik,itt is kockás a net.
Én nem látok olyan hozzászólást,ami légvédelem áttörésröl szól.Mert olyat viszont csináltak,a hires Bekaa völgyi SAM irtás tüzérségi csapással kezdődött.Majd utána bom,báztak az IDF gépei.De az nem csapattámogató akció volt,hanem egy koordinált támadás-más tészta.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 514
79 629
113
Egyezzünk ki annyiban, hogy rosszul kérdeztem, tényleg nem veszekedést akarok.

A kérdésem az lett volna, ha nem így jött le, hogy: Egy cél ellen, egy időben dolgozhat-e a CAS és a tüzérség.

Az idézett szabály és a meg nem nevezett úriember szerint igen.



Hogy mi?
A JTAC nem irányíthat tüzérséget?
A JFO nem beszélhet a géppel?
A fenti idézeted arról szól,hogy miközben lefogja a JTAC tüzérségi tűzzel a légvédelmet berepülhet a légvédelem megsemmisítési zónájába a gép és támadhat célpontot.
De te nem erről beszeltél hanem arról,hogy löveti a JTAC tüzérséggel a légvédelmet és ezzel egyidőben bombáztatja is azt.Na ezt nem csinálják a már leírtak miatt.

Arról én nem tehetek,hogy te valami nem is tudom milyen kifacsart logia mentén elhatároztad,higy neked van igazad.

Holott ketten mondjuk,hogy nincs.