A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Semmi reakció.Hát ez szokatlan.Nagy a punnyadás......
Na,talán majd most.
Vegyük másik hirhedet járgányomat,a Mbombét.(pedig végig mereven ragaszkodva az úszóképességhez azt irom,hogy mig nem úszik,nem kell)
Persze ezt sokkal bővebre kéne ereszteni,és a hadászati elgondolásokkal kezdeni,mint a járműkiválasztást alapvetően befolyásoló tényezővel-de ezt most ugorjuk át,majd érintőlegesen úgyis elójön.
Mobombe egy járműcsalád,ebből szükitem a lehetőséget a Mbombe 6ra.Miért?Vegyük a követelménylistát.
Gazdaságosság.Alapváltozata 1(egy) millió dollár.Jordánok ennyiért vették,helyi kivitelezésben ("gyártásban").Tervezésénél szempont volt a követelménylisza idevágó részei.
Üzemeltethetősége a gyártó állitása szerint megfelel a szempontoknak.Libiában harctéri viszonyok között a hirek szerint jol elcsühögött.
Mozgékonyság és méret.Kellóen kompakt.A legszimpatikusabb tulajdonsága,hogy az ügyesen az orrba eldugott motortér a méretéhez képest nagy hasznos teret biztosit.Teherbirása szintén nagyon jó.Az egyenletesen elosztott 3 tengelyes futómű alkalmassá teszi az árokáthidalásra.Két kormányzott tengely esetén kellően fordulékony.Hatótávolsága 1000km-ig bővithető,külső ledobható tartályok aplikálása lehetséges a gyártó szerint (vagy inkább tervező cég szerint,mivel gyártástechnológiaként kivánják eladni)
Védelme alapbol kinetikailag körben 14,5milis AP löszer elleni szintünek hirdeti a gyártó.Libiai hirek szerint állja.Egy ismert kilövés van,ZU23 gá-val,oldalrol-a Lynx se birná ki.Opcionális lehetőség a hasznos terhelhetőség kárára a páncél erősitése.(ez minden járműnél a hasznos terhelhetőség rovására lehetséges-nincs kivétel) Akna és IED védelme kiválló,kategóriájában élvonalbeli.Eléri,részben meg is haladja a Lynx és a Boxer szintjét.Mozgásképes egy kerék elvesztése esetén is,és állitolag jol javitható aknasérülés esetén is (lénctalpasok azonnal elvesztik mozgásképességüket láncszakadáskor )
Fegyverzet és harcrendszerek-amit belerakunk,és fizikailag rá lehet gyömöszkölni.Nincs gyárilag saját fegyverzete,a konstrukciót úgy tervezték,hogy a "kedves vevő" azt aplikálhasson rá,amit akar.Gyári protókon BTR82 és Ingwe pct rakétás ATGM hordozó tornyos változatai vannak,meg aknavetős és sima PSZJ kialakitás.(Byars8 változat Ansar tornyos vriációjába rendkivűl modern harcelektronikát terveztek,még AESA célfelderitő-tűzvezető lokátort is,de egyenlőre nem került gyártásra.)
A jármű eleve egy járműcsalád tagja.Konstrukció lehetővé teszi különböző teherautó fődarabok (motor,váltó) beépithetőségét.
Vagyis a járgány elvileg minden követelmény teljesit a kivánságlistárol,kivéve egyet.NEM ÚSZIK.Mivel azonban ez szerepelt az alapkövetelmények közöt,ha nem lehet úszóképessé teni az eddigi követelményi megfelelés változatlansága mellet,máris mehet a jelentkezési papirja a szemetesbe.Köszönjük a részvételt,kifele menet kérjük vigyázzon,hogy a becsapódó ajtó kilincs ne álljon a seggébe.....
(elvileg az RM 40 évvel korábbi,és csak 2 tegelyes,de hasonló kialakitású TM170 modelje úszott.De hogy ezt úszóképessé lehetne e barkácsolni,arrol halvány lila gőzőmsincs.De más változtatások lehetőségét is megfontolnám.Pl plusz ajtók kialakitása a B és C tengelyek között,mindkét oldalt-a védettségi szint gyengitése nélkül)
Szóval,kérjük a következő versenyzőt...Melik legyen?
Méhkasba nyúltál.. :D De hiszed vagy sem,hasonló képp látom az Mbombe-ot... Szerintem is jó alap lenne.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 757
15 689
113
Demo járgányt,prototipus most van a kenguruknál.
Ja, értem, te arra gondoltál, hogy nem teszteltük a gépet.
Ez igaz, és ebben elviekben lehet is egy kis kockázat, de azért az RM nem egy startup cég, és azért a Lynx koncepcióján is lehetett látni, hogy ez nem egy félresiklott projekt.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 995
32 971
113
Méhkasba nyúltál.. :D De hiszed vagy sem,hasonló képp látom az Mbombe-ot... Szerintem is jó alap lenne.
Szokásom.Valahogy nem passzolok a mainstrem "örömködő" vonalhoz...
Ja, értem, te arra gondoltál, hogy nem teszteltük a gépet.
Ez igaz, és ebben elviekben lehet is egy kis kockázat, de azért az RM nem egy startup cég, és azért a Lynx koncepcióján is lehetett látni, hogy ez nem egy félresiklott projekt.
Senki nem tesztelte eddig,mert nem is volt mit.Prototipus most készült el,és most tesztelik a kenguruk.


No,senki nem áll elő következő jelöltel?Senki nem módositana a követelménylistán? Punnyadás....
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 217
36 967
113
A RAF állítólag kivonja a Hercules szállítógép flottáját a katonai modernizáció közepette
14 db C130J 1998-tól lettek rendszeresítve lehet, hogy jó üzlet lenne párat bevásárolni belőlük?
 
  • Vicces
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 894
123 213
113
Szokásom.Valahogy nem passzolok a mainstrem "örömködő" vonalhoz...

Senki nem tesztelte eddig,mert nem is volt mit.Prototipus most készült el,és most tesztelik a kenguruk.


No,senki nem áll elő következő jelöltel?Senki nem módositana a követelménylistán? Punnyadás....
Bevallom egy sort sem olvastam el abból amit összeírtatok.
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
511
1 408
93
A RAF állítólag kivonja a Hercules szállítógép flottáját a katonai modernizáció közepette
14 db C130J 1998-tól lettek rendszeresítve lehet, hogy jó üzlet lenne párat bevásárolni belőlük?
De szigorúan csak kettőt! Hogy legyen 8 "nagy"gépünk 4 különböző típusból. Szerintem, ha ennyire nincs már mire költeni a pénzt, akkor inkább egy harmadik KC390-es legyen.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 995
32 971
113
Ismered azt a viccet hogy miért nem érdemes egy malaccal bírkózni a sárban ?
...nyakig sárosak lesztek mind a ketten, amit te utálsz, de a malac pont ezt élvezi...
Tyűha.Csak az a baj,hogy egy rendes haderőfejlesztés igy működne.Felmérni a valós veszélyeket,számbavenni a lehetőségeket,és kialakitani a lehető legoptimális választ.Hogy ezt a lehető legoptimálisabb választ megtaláljuk,végig kell vitatni minden lehetséges variációt-és valakinek(illetve egy egész szakértői brigádnak) el kell játszania az ördög üdvédjét.Hibát keresni a terven,és megtalálni azt.Csakhogy ki lehessen javitani azt a hibát.
Én felvetettem valamit.Itt a lehetőség,hogy hibát keres rajta.
 
K

kamm

Guest
A RAF állítólag kivonja a Hercules szállítógép flottáját a katonai modernizáció közepette

Ez 10 eve a tervuk, azert veszik az Atlasokat. Vennenek tobbet is, de ahogy fogalmaztak, ahhoz azert draga, hogy egybol mindent csereljenek.
14 db C130J 1998-tól lettek rendszeresítve lehet, hogy jó üzlet lenne párat bevásárolni belőlük?
Minek? Kevesebbet tud, mint a Millenium, viszont dragabb fenntartani es elavult.

Szerintem, ha ennyire nincs már mire költeni a pénzt, akkor inkább egy harmadik KC390-es legyen.
Egyertelmu. Ha idovel valami kisebbet is akarunk majd, akkor meg vegyenek C-295-ot, netan hasznalt C-235-ot, az legalabb Airbus, ami mar most is van, ad absurdum akar SF/gunship szerepre is hekkelheto, mint a C-27J (volt errol egy hir, spanyolok teszteltek a C-295 meg torok raketakkal teleaggatva is.)
 
K

kamm

Guest
Meg is van az a furcsa C-295 gunship aka EC-296, jol emlekeztem:


Sot, a hardpointokrol logo torok raketakon kivul "veletlenul" pont azt az RM (Mauser) 27mm gepagyut lehet feltenni ra, ami a Gripenen is van:

"To turn the C295 into a genuine mini-gunship, a 27mm Mauser BK27 automatic cannon — as used in the Eurofighter Typhoon, among others — can be added in the port side of the fuselage, combined with a second electro-optical turret mounted on the fuselage side for target acquisition and aiming. This weapon is said to have an effective range of 2.5 miles. Intriguingly, the photographer suggests that the paratroop door on the port side of the fuselage of EC-296 seems to have a hatch for an automatic gun."
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 843
35 200
113
Meg is van az a furcsa C-295 gunship aka EC-296, jol emlekeztem:


Sot, a hardpointokrol logo torok raketakon kivul "veletlenul" pont azt az RM (Mauser) 27mm gepagyut lehet feltenni ra, ami a Gripenen is van:

"To turn the C295 into a genuine mini-gunship, a 27mm Mauser BK27 automatic cannon — as used in the Eurofighter Typhoon, among others — can be added in the port side of the fuselage, combined with a second electro-optical turret mounted on the fuselage side for target acquisition and aiming. This weapon is said to have an effective range of 2.5 miles. Intriguingly, the photographer suggests that the paratroop door on the port side of the fuselage of EC-296 seems to have a hatch for an automatic gun."
Akkor inkabb egy akarmilyen olcson uzemeltetheto tipusra tennem a penzem. Ami hangsebesseg alatti es kepes brimstone inditasara /repesz/ phuhacelra es nlos inditasara hk ellen... Meg integracioba is befizetni ha ugy van... Lehet barmi ezzel a 2 vel nem igen kell berepulni sehova ami veszelyes...
 
W

Wilson

Guest
Bevallom egy sort sem olvastam el abból amit összeírtatok.
Akkor összefoglalom neked Negan megidézte a nagy Mbombe szellemét , amit még a darknet sötét eldugott bugyraiban sem mertek a nevén nevezni:).Most eme fórum üzemeltetői,hogy lecsillapítsák a Nagy Mbombe szellemét (és hogy mindent elpusztító haragját megelőzzék), kénytelenek lesznek 60 szűzlány könnyeiben áztatott Néphadsereg korabeli kék mackóalsóval (amit fogyóholdvilágánál a falu széli trágyadombban elástak 30 napra) rituálisan áttörölni a fórumot kiszolgáló szervereket.Miközben 50-s évekbeli munkásmozgalmi dalokat kántálnak:).
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 995
32 971
113
Akkor összefoglalom neked Negan megidézte a nagy Mbombe szellemét , amit még a darknet sötét eldugott bugyraiban sem mertek a nevén nevezni:).Most eme fórum üzemeltetői,hogy lecsillapítsák a Nagy Mbombe szellemét (és hogy mindent elpusztító haragját megelőzzék), kénytelenek lesznek 60 szűzlány könnyeiben áztatott Néphadsereg korabeli kék mackóalsóval (amit fogyóholdvilágánál a falu széli trágyadombban elástak 30 napra) rituálisan áttörölni a fórumot kiszolgáló szervereket.Miközben 50-s évekbeli munkásmozgalmi dalokat kántálnak:).
Különben az RM Fuchs II lenne a következő a sorban-és szintén elbuktatnám egy komoly átalakitás nélkül.Csak nem biztos,hogy lehetne.És a konstrukció kialakitása miatt igen valószinű,hogy nem férne el benne egy komoly fegyverzetű torony beépitésével a minimum 8 fős deszantraj,meg a rakat felszerelése.Inkább PSZJ,mint PSZH,Viszont alapbol úszik.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Különben az RM Fuchs II lenne a következő a sorban-és szintén elbuktatnám egy komoly átalakitás nélkül.Csak nem biztos,hogy lehetne.És a konstrukció kialakitása miatt igen valószinű,hogy nem férne el benne egy komoly fegyverzetű torony beépitésével a minimum 8 fős deszantraj,meg a rakat felszerelése.Inkább PSZJ,mint PSZH,Viszont alapbol úszik.
Én kicsit változtatnék a követelményrendsze(rede)n, mert az úszóképesség ritkán kell (de akkor valóban nagyon ! ), ami viszont akadályozza ezt (főleg), az a manapság alapkövetelmény: magas szintű védettség, az pedig (hááááát) folyamatosan kell!
Én nem mondanék le az állandóan szükséges védelemről, az időlegesen szükséges "vizen-járásért", inkább megoldanám másképp/valahogyan az időlegesen szükséges átkelés képességét.

Szerintem több a veszteség a réven, mint "hídon/kompon/egyében..."! (...aktualizálva a mondást)


U.i.: Ha pedig már nem kell úszni-tudni, akkor lehet láncos, sokkal jobb terepjárósan, és csak kicsit lassabban!!!
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 995
32 971
113
Én kicsit változtatnék a követelményrendsze(rede)n, mert az úszóképesség ritkán kell (de akkor valóban nagyon ! ), ami viszont akadályozza ezt (főleg), az a manapság alapkövetelmény: magas szintű védettség, az pedig (hááááát) folyamatosan kell!
Én nem mondanék le az állandóan szükséges védelemről, az időlegesen szükséges "vizen-járásért", inkább megoldanám másképp/valahogyan az időlegesen szükséges átkelés képességét.

Szerintem több a veszteség a réven, mint "hídon/kompon/egyében..."! (...aktualizálva a mondást)


U.i.: Ha pedig már nem kell úszni-tudni, akkor lehet láncos, sokkal jobb terepjárósan, és csak kicsit lassabban!!!
Na,itt jön a honvédelmi koncepció megvitatásának kérdése nélküli járműválasztás abszurdsága.Merthogy megelózte a kordély a szamarat.Mivel én a saját honvédelmi koncepciom szerint itélem meg a járművet,az úszóképesség számomra elengedhetetlen.Viszont ez a koncepció nem lett kivesézve.
Ugyancsak a honvédelmi koncepció vonzata a kerekes futómű.Bár azt nem tudom,hogy ezekkel az új gumihevederes hernyótalpakkal neme lehetne mégiscsak "láncos"?De alapbol a kerekes illik hozzá,a fémlánc nem.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
W

Wilson

Guest
Na,itt jön a honvédelmi koncepció megvitatásának kérdése nélküli járműválasztás abszurdsága.Merthogy megelózte a kordély a szamarat.Mivel én a saját honvédelmi koncepciom szerint itélem meg a járművet,az úszóképesség számomra elengedhetetlen.Viszont ez a koncepció nem lett kivesézve.
Ugyancsak a honvédelmi koncepció vonzata a kerekes futómű.Bár azt nem tudom,hogy ezekkel az új gumihevederes hernyótalpakkal neme lehetne mégiscsak "láncos"?De alapbol a kerekes illik hozzá,a fémlánc nem.
Az úszóképességet töviről-hegyire balról-jobbra fentről-lefele kivesézték a honvédségnél mielőtt Maróthék elé rakták volna a listát.És szerintük (szerintem is) a védettség nagyobb prioritást kap mint az úszóképesség.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Na,itt jön a honvédelmi koncepció megvitatásának kérdése nélküli járműválasztás abszurdsága.Merthogy megelózte a kordély a szamarat.Mivel én a saját honvédelmi koncepciom szerint itélem meg a járművet,az úszóképesség számomra elengedhetetlen.Viszont ez a koncepció nem lett kivesézve.
Ugyancsak a honvédelmi koncepció vonzata a kerekes futómű.Bár azt nem tudom,hogy ezekkel az új gumihevederes hernyótalpakkal neme lehetne mégiscsak "láncos"?De alapbol a kerekes illik hozzá,a fémlánc nem.

Nemtom' melyik 8x8 a kedvenced, amelyiknek a 2 első tengelye kormányzott, annál a hátsókra lehet tenni hevedert és akkor --becslésem szerint-- 35 tonnáig el lehet menni úgy, hogy a harckocsikkal is tudja tartani szinte bármilyen terepen a tempót és a 35T össztömegből már közel Lynx védelmet lehet faragni(mivel ugye a lánctalpak tömegének javát megspóroltuk.
Ha pedig ennyi védelem a terepen és a harckocsik mögé "bujkálva" elég (személyzet nélküli, ezért könnyebb toronnyal ez elérhető), akkor ekkora súly --szerintem-- a 2 oldalra átkeléskor rögzíthető ideiglenes úszótesttel megoldható (habbal kitöltött átkelő-készlet-"dobozok", a biztonság kedvéért).
Pár (tovább-adogatott) átkelő-készlet nem is egy logisztikai/anyagi rémálom!, nem kell minden egységnek, nem kell mindig/folyamatosan.

Kisebb akadályoknak meg mobil-híd!

Kb. ???

.



U.i.: Emléxik vki(link esetleg), --volt régebben, de nem találom--: ál-/célpont-harckocsi(fake-/...) minőségtől függően mennyibe kerül?
 
K

kamm

Guest
Akkor inkabb egy akarmilyen olcson uzemeltetheto tipusra tennem a penzem. Ami hangsebesseg alatti es kepes brimstone inditasara /repesz/ phuhacelra es nlos inditasara hk ellen... Meg integracioba is befizetni ha ugy van... Lehet barmi ezzel a 2 vel nem igen kell berepulni sehova ami veszelyes...
Semmivel nem tud kevesebbet, mint a C-130 ilyen szempontbpol, de er=n csak arra az esetre mondtam, ha valaha akarnank egy kisebb, turboprop dolgot felfegyverezve, SF celokra.