A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Visszatérő motívuma a gondolatmeneteteknek, hogy ha mi fegyverkezünk, akkor a szomszédaink is fognak. Kéremszépen, itt a HTKA-n, meg máshol ti nem olvastok híreket? Sűrűn látni írásokat az aktuális tót ilyen-olyan beszerzésekről, legutóbb meg a románok jelentették be, hogy elfogják érni a bűvös 2%-ot, az ukikról meg már ne is beszéljünk. Csak szólok, ezek már rég fegyverkeznek, csak mi ragadtunk le a pacifista posványban.
A gerilla hadviselésről. Ahhoz hogy gerilláskodjunk, az kell, hogy itt legyen az ellenség. Ha itt van, mit csinál? Megerőszakolják a gyárakat, felgyújtják az asszonyokat és leszerelik a falvakat. Ha az ellenség csak egy órát itt van, már az is elfogadhatatlan. Minden nőért, gyárért faluért kár. Hogy nem erőszakoskodnak? Szerintetek egy kitalált történelmű rabolt ország felsőbbrendűnek képzelt katonája fennakad holmi előírásokon?

Nem hiszem el sokszor amit látok itt.
Egyesek komolyan gondolkodnak azon, hogy minek felfegyverezni az országot, hiszen drága? Úristen, hazánk szuverenitása, léte valakinek pénzkérdés? Valaki Trianon után még hisz a nagyhatalmak szavában? Van itt aki nem hallott azokról a liberális barmokról, akik harc nélkül engedték az országot megszállni, 2/3-át elcsatolni színmagyar vidékekkel, mert wilsoni elvek meg hasonló halandzsák? Én is csak annyit tudok kérdezni, hogy nooooormális?!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 280
16 047
113
<blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="fip7">marton

<i>"Van hazai buszgyártás (Credo) az állam mégis Volvo-t meg MAN-t vesz,,,"</i>

Nem ismerem a Credo mögött álló gyártó gazdasági erejét, de egy hazai beszerzésnél szerintem érdemes elgondolkodni a Ganz-Hunslet féle KCSV6 villamos sorsáról. Egy hazai fejlesztés, gyártás, majd egyetlen beszerzés volt, (11db). A gyártó megszűnt a vásárló meg szophatta az ujjából a technikai paramétereket, karbantartási, javítási műveleteket mert nem volt utógondozás. </blockquote>

Az már régi cucc - majd negyed százados fejlesztés - , ráadásul nem alacsony padlós, szóval olyan technológia, amiben már nincs fantázia. Egy alacsony padlós ill. egy magas padló villamos közt alkatrészek/konstrukció terén tudtommal igen kevés az átfedés

Napjainkban nagyvárosban már csak full AP rúg labdába. Egyes kisebb városokban még veszegetnek részben AP villamosokat, de szvsz annak is hamarosan vége.
 
T

torsen

Guest
<blockquote rel="torsen"><blockquote rel="tarzaan"><blockquote rel="fip7">marton

<i>"Van hazai buszgyártás (Credo) az állam mégis Volvo-t meg MAN-t vesz,,,"</i>

Nem ismerem a Credo mögött álló gyártó gazdasági erejét, de egy hazai beszerzésnél szerintem érdemes elgondolkodni a Ganz-Hunslet féle KCSV6 villamos sorsáról. Egy hazai fejlesztés, gyártás, majd egyetlen beszerzés volt, (11db). A gyártó megszűnt a vásárló meg szophatta az ujjából a technikai paramétereket, karbantartási, javítási műveleteket mert nem volt utógondozás. </blockquote>

Az már régi cucc - majd negyed százados fejlesztés - , ráadásul nem alacsony padlós, szóval olyan technológia, amiben már nincs fantázia. Egy alacsony padlós ill. egy magas padló villamos közt alkatrészek/konstrukció terén tudtommal igen kevés az átfedés

Napjainkban nagyvárosban már csak full AP rúg labdába. Egyes kisebb városokban még veszegetnek részben AP villamosokat, de szvsz annak is hamarosan vége. </blockquote>

Nem a technikai szintről beszélek, az olyan, amilyen, hanem arról az esetről, amikor létrejön egy magyar termék, a magyar is alig veszi, a cég bedől, és az a pár vevő meg szívja a fogát, hogy hogyan tartja üzemben a nagy értékű tulajdonát. Ez is lehet egy szempont a sok közül egy beszerzésnél (mondjuk egy hosszabb távon gondolkodó városi vezetésnél), pláne a magyar belpolitikában, ahol egy csókos kap egy fülest, hogy mibe érdemes beruházni, kap még mellé olcsó állami pénzt is, aztán változik a széljárás... a csókos pár évig baromi jól élt a mi pénzünkön, de legjobban az szívja meg, aki vásárolt tőle.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 412
8 722
113
Visszatérő motívuma a gondolatmeneteteknek, hogy ha mi fegyverkezünk, akkor a szomszédaink is fognak. Kéremszépen, itt a HTKA-n, meg máshol ti nem olvastok híreket? Sűrűn látni írásokat az aktuális tót ilyen-olyan beszerzésekről, legutóbb meg a románok jelentették be, hogy elfogják érni a bűvös 2%-ot, az ukikról meg már ne is beszéljünk. Csak szólok, ezek már rég fegyverkeznek, csak mi ragadtunk le a pacifista posványban.
A gerilla hadviselésről. Ahhoz hogy gerilláskodjunk, az kell, hogy itt legyen az ellenség. Ha itt van, mit csinál? Megerőszakolják a gyárakat, felgyújtják az asszonyokat és leszerelik a falvakat. Ha az ellenség csak egy órát itt van, már az is elfogadhatatlan. Minden nőért, gyárért faluért kár. Hogy nem erőszakoskodnak? Szerintetek egy kitalált történelmű rabolt ország felsőbbrendűnek képzelt katonája fennakad holmi előírásokon?

Nem hiszem el sokszor amit látok itt.
Egyesek komolyan gondolkodnak azon, hogy minek felfegyverezni az országot, hiszen drága? Úristen, hazánk szuverenitása, léte valakinek pénzkérdés? Valaki Trianon után még hisz a nagyhatalmak szavában? Van itt aki nem hallott azokról a liberális barmokról, akik harc nélkül engedték az országot megszállni, 2/3-át elcsatolni színmagyar vidékekkel, mert wilsoni elvek meg hasonló halandzsák? Én is csak annyit tudok kérdezni, hogy nooooormális?!

+1
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 145
113
tarzaan

<i>"az sem mellékes, hogy a MAN (VW) és Merci mögött vélhetően ott volt a német/gyártói lobbi, a Volvo esetén meg simán valaki hülyeséget álmodott, a Volvo meg köszönte szépen, és kihasználta."</i>

Pécsen ki tudod próbálni az új Credokat és az új Volvókat is egyszerre. Hát új Volvók nem kicsit jobbak! Hatalmas a minőségbeli eltérés a két típus között.

Attól félek, hogy egy hazai fejlesztésű fegyver esetén is ez lenne.
Egy KGP-9 és egy FN-P90 vagy egy KRISS Super V között ég és föld a különbség!
Ha hazai gyártás akkor szerintem egyértelműen a licenc lenne a járható út. Először tanuljunk meg világszínvonalon fegyvert gyártani, majd utána fejleszteni, mert ez máshogy nem fog menni!
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Teljesen hülye vagyok a kézi fegyverekhez (is), de szerintem saját fejlesztést nem kéne eröltetni. Licenc szerintem a megoldás, vagy részleges licenc. Itt csak a kopó alkatrészek gyártására gondolok és az összeszerelésre. Azt meg felejtsük már el, hogy nem lennénk képesek kézi fegyvert gyártani, aki ilyent állít látogasson el a "Magyarország ipara" topikba.
Ha csak részeleges licenc, akkor sem kell állami fegyvergyárt szervezni, hanem valamelyik csúcsszuper minőséget gyártó magyarországi cég, amely akár autipari beszállító is és fémmegmunkálást végez (tehát mindene adott a feladathoz) megynyeri a tendert, és ontja az alkatrészeket (csövek stb.) egy manufaktúra jellegű állami kis vállalat meg szerelné őket össze.
Lőszert viszont csak itthon gyártatnék.

Apropó,, tiszai árvíz,, lehet számolni majd mennyi Minyónk van :(
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113
Igen, a létező magyar fém és műanyagipari vállalkozások bevonása a részegységek gyártásába és az összeszerelésbe is egy reális megoldás.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
"Egy KGP-9 és egy FN-P90 vagy egy KRISS Super V között ég és föld a különbség!"
Egy KGP-9-et ne hasonlítsuk már egy Vektorhoz. A KGP idejében a versenytársai a Skorpió meg az Uzi voltak, azokhoz képest jó kis géppisztoly volt, főleg az első szériásak (mert utána hullámzott a színvonal.) Az összehasonlításod olyan mintha az MP40-et mérnéd a G11-hez.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 903
58 145
113
tomsinner

2 perc alatt a neten kideríthetted volna, hogy az <b>FN P90-et 1991-ben kezdték rendszeresíteni,</b> 1990-ben mutatták be.
<b>A KGP-9-et 1993-ban mutatták be,</b> és kisebb sorozatokban gyártották.
De ha már itt tartunk akkor az MP-5-öt 1966-ban mutatták be, és az is jobb fegyver, mint a KGP-9.
Szóval még a saját korában sem állta meg a helyét az a konstrukció!

Egy fegyver rendszeresítésénél pedig a legfontosabb, hogy a rendszeresítés pillanatában megállja a helyét. De szerintem aki akarta az értette a példámat!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 280
16 047
113
tarzaan

<i>"az sem mellékes, hogy a MAN (VW) és Merci mögött vélhetően ott volt a német/gyártói lobbi, a Volvo esetén meg simán valaki hülyeséget álmodott, a Volvo meg köszönte szépen, és kihasználta."</i>

Pécsen ki tudod próbálni az új Credokat és az új Volvókat is egyszerre. Hát új Volvók nem kicsit jobbak! Hatalmas a minőségbeli eltérés a két típus között.

Attól félek, hogy egy hazai fejlesztésű fegyver esetén is ez lenne.
Egy KGP-9 és egy FN-P90 vagy egy KRISS Super V között ég és föld a különbség!
Ha hazai gyártás akkor szerintem egyértelműen a licenc lenne a járható út. Először tanuljunk meg világszínvonalon fegyvert gyártani, majd utána fejleszteni, mert ez máshogy nem fog menni!

Buszok: nem tudom kipróbálni, mesze van Pécs. Ahogy olvastam összeszerelési minőségben lehetnek eltérések. Ciki hiba. Visont amennyire tudom, a hazai volánoknál rendre a különböző credo buszok - főleg a kiskerekesek - hozzák a legkedvezőbb utaskilóméter költséget. És hát az autóbusz mégiscsak egy haszonjármű.


Hogy egy hazai fejlesztésű fegyver esetén mi lenne?

Attól függ, hogy megrendelőként átveszed-e a gyártótól a rossz minőségű terméket, vagy előtte annak saját költségén kijavíttatod.

A KPG-9 esetén tudtommal a kivitelezés volt kritikán aluli, maga a konstrukció egy sima 9mm-es géppisztoly lett volna, minden extra nélkül.

P-90-el nem említhető egy lapon, mivel az eleve nem is géppisztolyként van kategorizálva, hanem mint PDW/egyéni védőfegyver spéci, külön a fegyverhez fejlesztett lőszerrel.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 280
16 047
113
Teljesen hülye vagyok a kézi fegyverekhez (is), de szerintem saját fejlesztést nem kéne eröltetni. Licenc szerintem a megoldás, vagy részleges licenc. Itt csak a kopó alkatrészek gyártására gondolok és az összeszerelésre. Azt meg felejtsük már el, hogy nem lennénk képesek kézi fegyvert gyártani, aki ilyent állít látogasson el a "Magyarország ipara" topikba.
Ha csak részeleges licenc, akkor sem kell állami fegyvergyárt szervezni, hanem valamelyik csúcsszuper minőséget gyártó magyarországi cég, amely akár autipari beszállító is és fémmegmunkálást végez (tehát mindene adott a feladathoz) megynyeri a tendert, és ontja az alkatrészeket (csövek stb.) egy manufaktúra jellegű állami kis vállalat meg szerelné őket össze.
Lőszert viszont csak itthon gyártatnék.

Apropó,, tiszai árvíz,, lehet számolni majd mennyi Minyónk van :(

Egy lőfegyver azért nem egy fúziós reaktor bonyolultságú valami.

Miért ne lennénk képesek kézifegyvert gyártani? Ha a II. világháborúban az ostromlott Leningrádban tudtak, mi is tudnánk.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 077
18 825
113
Na, felébredtek, eddig hol voltak az elvtársak ? :)
Pláne amikor a könnyű lövész koncepciót és a kizárólagosan expedíciós feladatokban, kisebb segédcsapatként alkalmazható Honvédséget megálmodtak, amikor hatalmon voltak ?

http://mno.hu/politika/eros-nagy-magyar-hadsereget-akar-az-mszp-1315244?utm_source=hirlevel&utm_medium=email&utm_campaign=hirlevel_20151122
 

czulu

Well-Known Member
2014. február 1.
2 274
95
48
Na, felébredtek, eddig hol voltak az elvtársak ? :)
Pláne amikor a könnyű lövész koncepciót és a kizárólagosan expedíciós feladatokban, kisebb segédcsapatként alkalmazható Honvédséget megálmodtak, amikor hatalmon voltak ?

http://mno.hu/politika/eros-nagy-magyar-hadsereget-akar-az-mszp-1315244?utm_source=hirlevel&utm_medium=email&utm_campaign=hirlevel_20151122

Mikor lesznek választások?

Mióta zavarja ezeket a migránsáradat?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 077
18 825
113
Közben most fedeztem fel egy cikket, vagy inkább fizetett hirdetést, megyénk napilapjának online felületén.

http://vaol.hu/reklam/stabil-hatter-biztos-jovo-1739215
 

telak

Member
2013. június 26.
367
5
18
Na, felébredtek, eddig hol voltak az elvtársak ? :)
Pláne amikor a könnyű lövész koncepciót és a kizárólagosan expedíciós feladatokban, kisebb segédcsapatként alkalmazható Honvédséget megálmodtak, amikor hatalmon voltak ?

http://mno.hu/politika/eros-nagy-magyar-hadsereget-akar-az-mszp-1315244?utm_source=hirlevel&utm_medium=email&utm_campaign=hirlevel_20151122

Hát most is csak addig fontos ez nekik amíg a kormánypártok ellen lehet használni a témát. Ha ők kerülnénwk hatalomra el is felejtenék.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 139
7 231
113
Mint ahogy már voltak hatalmon 8 évig és olyan ámokfutással rombolták nem csak az ipart, egyéb állami vagyont, ... de a hadsereget is, ami miatt nem ártana némi felelőségre vonás.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Láttam én is ahogyan a szocilibsi kifakadt a TV-ben,, nem is ez az érdekes, mert mindennel próbálkoznak amivel kötözködni lehet, viszont az már érdekes, hogy a M1 elég sokszor berakta ezt a beszédet,,, nos,, gondolkozzunk,,, ha ezt ilyen sokszor berakják, MSZP-től,, meg amit Viktor mondott, lehet, hogy tényleg várható 1-2 bejelentés??
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 077
18 825
113
A katonákon láthatóan vadiúj sisak éspedig mindegyiken.

http://www.honvedelem.hu/cikk/54231_hamarosan_rajtol_a_bolcs_elorelatas
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Apropó sisak. Belga katonákat nézegetek Brüsszel utcáin,,épp eleget mutogatják most őket. Szerintem fém sisakok lógnak az oldalaikon,, a mellényük meg szintén sivatagi, tehát a mi honvédeink sem néznek ki már annyira ágrolszakadtnak ezen képeket/videókat nézegetve.