A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 056
26 616
113
Akkor jövőre így néz ki körülbelül a költségvetés:

A 2018-as költségvetés 428 milliárdra volt tervezve, ami a 2017-es GDP 1,1 százaléka volt.
A 2019-es költségvetés 512 milliárdra lett tervezve, ami a 2018-as GDP 1,2 százaléka volt.
A 2020-as költségvetés 616 milliárdra lett tervezve, ami a 2019-es GDP 1,3 százaléka volt.
A 2021-es költségvetés 778 milliárdra lett tervezve, ami a 2020-es GDP 1,6 százaléka lehet.
A 2022-es költségvetés 950 milliárdra lesz tervezve, ami feltehtően a 2021-as GDP 2 százaléka lesz két százalékos nagyon optimista növekedéssel számolva

Ez alapján az ezermilliárdos költségvetést 2023-ban érhetjük el. Hacsak valami csoda nem történik és nem produkálunk megint négy százalékos növekedéseket!
Tehát akkor:
A 2018-as költségvetés 428 milliárdra volt tervezve, ami a 2017-es GDP 1,1 százaléka volt.
A 2019-es költségvetés 512 milliárdra lett tervezve, ami a 2018-as GDP 1,2 százaléka volt.
A 2020-as költségvetés 616 milliárdra lett tervezve, ami a 2019-es GDP 1,3 százaléka volt.
A 2021-es költségvetés 778 milliárdra lett tervezve, ami a 2020-es GDP 1,6 százaléka lehet.
A 2022-es költségvetés 1 003 milliárdra lett tervezve, ami a 2021-es GDP ~2 százaléka (a 2020-as GDP-nek 2,1 százaléka)
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Feltételes módba írta, kb szabad fordításban: h a most veszünk 130m hitelt a norvégoktól, akkor a következő lépés lehet 10.000m az oroszoktól.... Szóval csak hangulatkeltés, keveri a sz.rt a Vadai...
GAZDASÁGI SZEMPONTBÓL NYILVÁN NEM A LEGJOBB DOLOG A HITEL, DE..
Van olyan hogy jobb hitellel váltod ki a rosszat..nyersz vele pár százalékot.szerintem erről van szó most. tele van a piac lóvéval most és nem tudják hova kihelyezni. odaadják 1-2 százalékra is, mi meg még nyögjük a 4-et is mai napig.szerintem ezeket cserélgetjük le.
a másik meg stratégiai dolog. ha tartozol valakinek az óv téged még a hideg levegőtől is hogy fizesd vissza. azért 2 atomhatalom védőszárnya nem rossz dolog.
Lehet szidni orbánékat de hogy jól matekoznak, főleg a Misi meg a matolcsi, az tény.Beszéltem nemrég egy német közgazdásszal és hát igencsak jókat mondanak rólunk.Ők is ezt csinálnák amit mi 5-10 éve csak nem tudják. Már régen elengednék az eurot mert a tökük tele van ele hogy lassan nem éri meg. nincs már mit kiszedni belőle, nullszaldos kezd lenni. mondott egy példát is. csak ebben az évben eddig 26 bajor cég jelentette be hogy otthon bezár mindent és áttelepül ide hozzánk. kis családi cégek, részben magyar -sváb felmenőkkel. van benne ablakgyártótól kezdve szerszamosig minden. szurkolnak nekünk piszkosul csak nem mondhatják ki. elegük van a sok törökből már. Ez a csávó konkrétan kiemelte azt hogy amikor itt vannak akkor a gyerek elmehet egyedül fagyizni..otthon már ezt nem teheti meg mert kirabolják. Münchenben.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Az forintról átszámolva kb 27 millárd dollár! Abból még akár Gerard R. Fordra és mindkét aktív Zumwaltra is futna ... o_O
én nem tudom hogy honnan, de például a kis szabolcsi falum nemrég kapott 800 misit fejlesztésre.( 8 milliora pályáztak erre kaptak 800-at...és ez nem vicc) ez kb 1 hetes hir.azt se tudják mire költsék mert már ahogy bödőcs mondta nem kell több játszótér mert már minden hintában ül egy közmunkás. most az a terv hogy megvesznek minden eladó ingatlant oszt majd lesz valami..kandelláber van már a cigánysoron is.kerékpárút meg fásitás, stb..kipipálva. az a baj hogy nincs ukáz mellérakva, csak hogy a felét kinek kell visszaadni.(lopás) de a maradékot se tudják elkölteni a szerencsétlenek. a dunántúl lassan elmehet a fenébe infrastrukturában. kerékpárút van már a cigánytelepek között is. MUNKAHELYET kéne már végre létrehozni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 341
113
Ez feltünt valakinek?
A MHírlap egyik mostani cikkének végéről:
– A helikoptereken, a két Airbus A319-es csapatszállító repülőgépen és a légvédelmi rakétavezetési rendszeren túl várható-e újabb Airbus-beszerzés a Magyar Honvédség részére?

M. G.: – Az Airbus széles körű képességekkel rendelkezik. Ahogy már elhangzott, ezek közül számos területen együttműködésbe kezdtünk, de a hosszú távú terveink alapján még vannak más célok is, amelyek eléréséhez látjuk a további együttműködés lehetőségét. Szokásunkhoz híven azonban nem kommentáljuk a folyamatban lévő egyeztetéseket.
Na lehet okoskodni.... :rolleyes:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 341
113
Tehát akkor:
A 2018-as költségvetés 428 milliárdra volt tervezve, ami a 2017-es GDP 1,1 százaléka volt.
A 2019-es költségvetés 512 milliárdra lett tervezve, ami a 2018-as GDP 1,2 százaléka volt.
A 2020-as költségvetés 616 milliárdra lett tervezve, ami a 2019-es GDP 1,3 százaléka volt.
A 2021-es költségvetés 778 milliárdra lett tervezve, ami a 2020-es GDP 1,6 százaléka lehet.
A 2022-es költségvetés 1 003 milliárdra lett tervezve, ami a 2021-es GDP ~2 százaléka (a 2020-as GDP-nek 2,1 százaléka)
Igen ám, csakhogy ezeknél minden évben - végül - jóval több került a HM-hoz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 341
113
romulánok gyárának átköltöztetése?
Nem hinném, hogy erre gondolt Maróth. Illetve nem hinném, hogy konkrét dologra gondolt. Mivel ez egy páros interjú volt, Bruno Even is ott volt mellette.
(érdekesség még, hogy az interjúban akárhányszor a helikopteres fegyverzet szóba került, Maróth kapta magához a szót, mintegy kontrollálva a kikerülő infókat)
Szóval ha az Airbus vezére ott áll mellette, és éppen épül az Airbus gyára a hátad mögött, akkor bármi is van a fejedben, nem lehet kategórikusan kijelenteni, slussz innentől befejeztük az Airbus-os beszerzéseket.... :)
Az Airbus portfoliójából alapvetően honvédelmi célokra innentől kezdve konkrét eszközt nagyon nehéz ám megemlíteni.
Ugyebár Maróth nem felel a civil gépbeszerzésekért. Meg ugyebár egyelőre az A330 nagyjából le is fedi a civil igényeinket.
Katonai szállítógépből ha lesz is még, akkor sem hiszem, hogy a KC-től eltérő típus lenne.
Vadászgépből értelmetlen lenne az EF.
A helikopteres portfolióhoz nem nagyon kell már hozzányúlni (Airbus szinten). Ha lesz is később még beszerzés, akkor is az max. majd a civil szférába. Esetleg a mókus flotta kibővítése/cseréje jöhet szóba, de az sem sürgető talán. Bár a mókusok már nem mai csirkék - ha élhetek ilyen zoológiai képzavarral. :D
Ami jelenleg szóba jöhet még, az majd az jövőbeli FCAS, de arról jelenleg még nagyon távoli beszélni.
Ezen kívül egy (?) felderítő műholdat én mindenképpen betennék a "kosárba".
Ami kimaradhatott az a drón szegmens. Ott viszont pont Maróth nyilatkozta, hogy a Rafael-lel folynak tárgyalások. Ha már Airbus, akkor ők inkább az IAI-val vannak összebútorozva. A németek Heronjával kapcsolatban mindenképp.
Ott van még a batár EUROdrone is, de az szerintem túl nagy falat lenne nekünk, pláne, hogy ott még szó sincs felfegyverzésről. Kisebb méretben harctérre vannak hatékonyabb dolgok a piacon.
 

Atlas

Active Member
2018. június 20.
44
127
33
Ebből levezetve akkor bármilyen más nemzetközi forrásból származó hitel felvétele is...ugye? :oops:
Nézőpont kérdése. Nem tudom mennyire van szükségünk a Bp.-Belgrád vasútvonalra valamint kínai egyetermre és mennyire fog megtérülni. Főleg hogy amúgy ezeket a hiteleket egy úniós tagország sem veszi igénybe csak 3. világ beli országok. Mennyire jó hogy részesei leszünk az Új Selyemútnak. Az orosz hitelről szintén nem tudom mennyire fog megtérülni. Mind1.... Szerintem Magyarország nem szokta elárulni a szövetségeseit, most meg mintha nem lennénk Unió és Nato tagok úgy mehetnek ezek a dolgok.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 341
113
Hja vannak az Airbus drón portfoliójában kisebb gépek is, de nagy részük még fejlesztési fázisban van, mert az Airbus elég későn eszmélt ebbe az irányban....
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 896
22 341
113
Szerintem Magyarország nem szokta elárulni a szövetségeseit, most meg mintha nem lennénk Unió és Nato tagok
Szerintem túlkomplikálod ezt a dolgot. Magyarország az EU szerves egyben megkerülhetetlen tagja, a NATO-hoz, mint katonai szövetséghez teljes mértékben elkötelezett ország. Ettől függetlenül vannak saját érdekei, úgy gazdasági mint politikai téren, és még jó, hogy vagyunk néha olyan tökösek, hogy merünk nemet mondani ill. kiállni a saját érdekeinkért.
Az EU-s dolgokat hosszan lehetne boncolgatni, de ez a topik nem erről szól, a NATO és Magyarország kapcsolatát viszont lehet itt taglalni...és az elpazarolt évek után úgy fest 28-ra (ha minden igy megy) semmivel sem fogunk kilógni a sorból...sőt! És végre ezt már a NATO-ban is tisztán látják...
Azt lehet ekézni, hogy ez még mindig csak a NATO felajánlást elégiti ki, de legalább azt amiről beszéltél tényszerűen cáfolja...
 

Atlas

Active Member
2018. június 20.
44
127
33
Szerintem túlkomplikálod ezt a dolgot. Magyarország az EU szerves egyben megkerülhetetlen tagja, a NATO-hoz, mint katonai szövetséghez teljes mértékben elkötelezett ország. Ettől függetlenül vannak saját érdekei, úgy gazdasági mint politikai téren, és még jó, hogy vagyunk néha olyan tökösek, hogy merünk nemet mondani ill. kiállni a saját érdekeinkért.
Az EU-s dolgokat hosszan lehetne boncolgatni, de ez a topik nem erről szól, a NATO és Magyarország kapcsolatát viszont lehet itt taglalni...és az elpazarolt évek után úgy fest 28-ra (ha minden igy megy) semmivel sem fogunk kilógni a sorból...sőt! És végre ezt már a NATO-ban is tisztán látják...
Azt lehet ekézni, hogy ez még mindig csak a NATO felajánlást elégiti ki, de legalább azt amiről beszéltél tényszerűen cáfolja...
Igazad van, nem ez a topik témája. Örülök a korrekt válasznak is, nem szeretek kommentelni mert tényleg egy örök vita lehetne.
Mondjuk azt viszont nem értem meg továbbra sem hogy IMF hitel ellen mindenki háborgott, kampányt lehetett rá építeni, de most a susmus nyugodtan mehet. Azt sem értem hogy az oroszok velünk még jót sosem tettek, de most tökösség hogy hozzájuk dörgölőzünk ahogy te mondod . Szintén kampány téma volt ez is.
A Zrínyi program tényleg nagyon örömteli, sőt hogy a Nato felajánlásainkat (végre) teljesítjük az is. Szépségtapasz arra hogy egy-két éve arról beszéltek hogy bizonyos Nato titkokat nem árulnak el nekünk, mert nem vagyunk megbízhatóak.
Befejeztem, nem akartam OFFolni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 994
113
Igazad van, nem ez a topik témája. Örülök a korrekt válasznak is, nem szeretek kommentelni mert tényleg egy örök vita lehetne.
Mondjuk azt viszont nem értem meg továbbra sem hogy IMF hitel ellen mindenki háborgott, kampányt lehetett rá építeni, de most a susmus nyugodtan mehet. Azt sem értem hogy az oroszok velünk még jót sosem tettek, de most tökösség hogy hozzájuk dörgölőzünk ahogy te mondod . Szintén kampány téma volt ez is.
A Zrínyi program tényleg nagyon örömteli, sőt hogy a Nato felajánlásainkat (végre) teljesítjük az is. Szépségtapasz arra hogy egy-két éve arról beszéltek hogy bizonyos Nato titkokat nem árulnak el nekünk, mert nem vagyunk megbízhatóak.
Befejeztem, nem akartam OFFolni.
Hát az IMF hitelnek olyan mellékzöngéi vannak, hogy közszférai fizetéscsökkentések, kórházi ágyak számának csökkentése állami vagyon eladása etc. Szóval az IMF hitel hiába jobb esetleg kamatszinten a piacról felvettnél a mellékzöngéi nem szoktak jók lenni, kérdezd meg a románokat a dologról.
 

Atlas

Active Member
2018. június 20.
44
127
33
Hát az IMF hitelnek olyan mellékzöngéi vannak, hogy közszférai fizetéscsökkentések, kórházi ágyak számának csökkentése állami vagyon eladása etc. Szóval az IMF hitel hiába jobb esetleg kamatszinten a piacról felvettnél a mellékzöngéi nem szoktak jók lenni, kérdezd meg a románokat a dologról.
Persze, hiszen a hitelfelvételnek vannak feltételei. Most ugye a nagy szabadságharcunkban nem kell az uniós hitel mivel a jogállamisághoz kötik. Nyilván a kínai meg az orosz hitelnek nincsenek mellékzöngéi meg kikötései azért adják mert annyira jó barátaink. Egyszerűbb 100 évre titkosítani a szerződéseket és kész is. Gondolom montenegróban sem kerül kínai kézre az állami vagyon miután a hitelt nem tudják fizetni az unió meg ugye nem segít.
 
H

Hummen23

Guest
Nem hinném, hogy erre gondolt Maróth. Illetve nem hinném, hogy konkrét dologra gondolt. Mivel ez egy páros interjú volt, Bruno Even is ott volt mellette.
(érdekesség még, hogy az interjúban akárhányszor a helikopteres fegyverzet szóba került, Maróth kapta magához a szót, mintegy kontrollálva a kikerülő infókat)
Szóval ha az Airbus vezére ott áll mellette, és éppen épül az Airbus gyára a hátad mögött, akkor bármi is van a fejedben, nem lehet kategórikusan kijelenteni, slussz innentől befejeztük az Airbus-os beszerzéseket.... :)
Az Airbus portfoliójából alapvetően honvédelmi célokra innentől kezdve konkrét eszközt nagyon nehéz ám megemlíteni.
Ugyebár Maróth nem felel a civil gépbeszerzésekért. Meg ugyebár egyelőre az A330 nagyjából le is fedi a civil igényeinket.
Katonai szállítógépből ha lesz is még, akkor sem hiszem, hogy a KC-től eltérő típus lenne.
Vadászgépből értelmetlen lenne az EF.
A helikopteres portfolióhoz nem nagyon kell már hozzányúlni (Airbus szinten). Ha lesz is később még beszerzés, akkor is az max. majd a civil szférába. Esetleg a mókus flotta kibővítése/cseréje jöhet szóba, de az sem sürgető talán. Bár a mókusok már nem mai csirkék - ha élhetek ilyen zoológiai képzavarral. :D
Ami jelenleg szóba jöhet még, az majd az jövőbeli FCAS, de arról jelenleg még nagyon távoli beszélni.
Ezen kívül egy (?) felderítő műholdat én mindenképpen betennék a "kosárba".
Ami kimaradhatott az a drón szegmens. Ott viszont pont Maróth nyilatkozta, hogy a Rafael-lel folynak tárgyalások. Ha már Airbus, akkor ők inkább az IAI-val vannak összebútorozva. A németek Heronjával kapcsolatban mindenképp.
Ott van még a batár EUROdrone is, de az szerintem túl nagy falat lenne nekünk, pláne, hogy ott még szó sincs felfegyverzésről. Kisebb méretben harctérre vannak hatékonyabb dolgok a piacon.
Miért értelmetlen az e/f?
Az egyetlen számunkra logikus vadászgép beszerzés.